Połącz się z nami

NEWS Florida

Akcja ratunkowa na plaży w powiecie Pinellas umożliwiła powrót do wody wielkiemu manatowi

Opublikowano

dnia

Manat, który utknął na plaży w powiecie Pinellas, został uratowany i wrzucony z powrotem do wody we wtorek rano. Członkowie jednostki morskiej Departamentu Policji Clearwater oraz Komisji ds. Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody Florydy pomogli wielkiemu zwierzęciu o długości prawie 11 stóp na Bird Island.

Przedstawiciele Departamentu Policji Clearwater, Komisji ds. Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody Florydy oraz Clearwater Marine Aquarium polewali samicę manata, która znalazła się na brzegu wodą.

Jak poinformowała policja, manat został następnie delikatnie przeniesiony z powrotem do Intracoastal Waterway przy pomocy kilkunastu osób i materiałowych noszy.

Manaty są oficjalnymi stanowymi ssakami morskimi Florydy, ale ich populacja się zmniejsza. Odkąd ochrona prawna tych zwierząt została ograniczona w 2017 r., liczba manatów dramatycznie spadła, twierdzą działacze na rzecz ochrony przyrody. Prawie 2000 tych zwierząt zginęło w ciągu ostatnich dwóch lat, co stanowi ponad 20% wszystkich manatów na Florydzie.

Według Florida Fish and Wildlife Conservation Commission, FWC, od 1 stycznia do 25 sierpnia na Florydzie zginęło 431 manatów. W 2022 r. liczba ta wynosiła 669 manatów, a w 2021 r. – 928. Średnia pięcioletnia liczba zgonów manatów wynosi 597 sztuk.

Głównymi zagrożeniami dla tego gatunku jest głód spowodowany zanieczyszczeniem wody i wymieraniem trawy morskiej, tzw. czerwony przypływ i działalność człowieka związana z pływaniem łodziami motorowymi.

Na manaty mogą również mieć negatywny wpływ inne spotkania z ludźmi, takie jak dotykanie, pogoń lub przeszkadzanie w gromadzeniu się stad. Takie działania są traktowane jako nękanie i są niezgodne z prawem.

Save the Manatee Club wydał wytyczne dla osób, które spotykają te spokojne zwierzęta:

  • Patrz, ale nie dotykaj. Obserwuj manaty nad wodą i z dystansu;
  • Podczas pływania łódką: zapoznaj się z umieszczonymi znakami stref prędkości i stosuj się do nich; noś spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne, aby zmniejszyć odblaski i widzieć co jest pod powierzchnią wody; ucz się i zwracaj uwagę na charakterystyczne oznaki obecności manatów w okolicy, w szczególności wir lub płaski punkt na wodzie, który powstaje w wyniku ruchu ogona manata podczas nurkowania lub pływania, lub poruszenia wody spowodowane przez pysk manata, grzbiet, ogon lub płetwę;
  • Nie karm manatów ani nie podawaj im wody;
  • W przypadku napotkania manata w wodzie trzymaj się co najmniej na odległość jednej długości ciała.
  • Natychmiast zgłoś chore, zranione, oznakowane lub osierocone manaty lub zwierzę, które jest nękane, do Komisji Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody Florydy, dzwoniąc pod numer 1-888-404-FWCC (3922) lub do lokalnej agencji / organizacji zajmującej się dziką fauną i florą.

 

Źródło: fox13, tampabay, mysuncoast
Foto: Departament Policji Clearwater

NEWS Florida

Ekstremalnie rzadki biały aligator o niebieskich oczach wykluł się w Gatorland w Orlando

Opublikowano

dnia

Autor:

W parku gadów na Florydzie wykluł się niezwykle rzadki biały aligator leucystyczny. Samiczka mierząca 19,2-cali i ważąca 3,39 uncji wyśliznęła się ze skorupy i zapisała się w podręcznikach historii jako jedna z zaledwie ośmiu znanych aligatorów o takim ubarwieniu, poinformował w czwartek Gatorland Orlando.

Urzędnicy Gatorland twierdzą, że to pierwszy biały aligator leucystyczny urodzony pod opieką człowieka. Wg danych posiadanych przez park, jest to tylko osiem takich zwierząt na świecie. Aligatory o takim ubarwieniu po raz pierwszy odkryto na bagnach Luizjany w 1987 roku.

„Po raz pierwszy w historii, od odkrycia gniazda aligatorów leucystycznych na bagnach Luizjany 36 lat temu, mamy do czynienia z narodzinami białego aligatora” – powiedział Mark McHugh, prezes i dyrektor generalny Gatorland w opublikowanym oświadczeniu.

Rodzice białej samiczki mają na imię Jeyan i Ashley, a ona przyszła na świat się wraz z bratem o normalnym kolorze skóry.

Park zwraca się do opinii publicznej o pomoc w nadaniu imienia niezwykłemu aligatorowi. Propozycje można wpisywać w komentarzach w mediach społecznościowych Gatorland na Facebooku, YouTube, platformie X lub Instagramie.

Aligatory leucystyczne to najrzadsza odmiana genetyczna aligatora amerykańskiego.

Wyjątkowy kolor skóry gada wynika z leucyzmu. Choroba ta charakteryzuje się częściowym lub całkowitym brakiem obydwu rodzajów melaniny. Aligatory leucystyczne, w przeciwieństwie do albinosów, nie tracą całkowicie pigmentu. Dotknięte chorobą osobniki często posiadają na skórze plamy normalnego ubarwienia. Ponadto ich oczy nie są różowe, ale różnokolorowe, często niebieskie.

Biała samiczka i jej brat o normalnym umaszczeniu znajdą się na wystawie parku na początku przyszłego roku. Jednak na razie opiekunowie zapewniają im bezpieczeństwo i ściśle monitorują ich zdrowie i rozwój w pomieszczeniach niedostępnych dla odwiedzających.

Dzika populacja aligatorów amerykańskich, kiedyś zagrożona, obecnie liczy około 5 milionów osobników, a najwięcej tych gadów występuje na Florydzie i Luizjanie.

Źródło: cnn
Foto: Gatorland Orlando
Czytaj dalej

NEWS Florida

Mieszkanka Florydy, która wiosną przyjęła szczepionkę na raka piersi, wciąż jest zdrowa

Opublikowano

dnia

Autor:

Jenni Davis z Florydy jest pierwszą kobietą, której podano szczepionkę chroniącą przed rakiem piersi. Od tego czasu minęło już ponad 8 miesięcy a nawrotu śmiertelnej choroby nie widać. To daje nadzieje na dalsze badania i wykorzystanie szczepionki do ratowania życia innych.

W 2018 roku u Jenni Davis roku zdiagnozowano raka piersi. Kobieta przeszła chemioterapię, podwójną mastektomię, 26 cykli naświetlań i wreszcie rekonstrukcję piersi.

Wiosną tego roku zdecydowała się przyjąć eksperymentalną szczepionkę Anixa Biosciences, która ma sprawić, że nie będzie miała nawrotu choroby, o czym pisaliśmy 12 kwietnia.

Dr Amit Kumar, dyrektor generalny firmy ma dobre wieści na temat postępów w pierwszej fazie badań nad szczepionką. Wykazał, że szczepionka uczy układ odpornościowy każdej kobiety, jak atakować komórki nowotworowe.

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że u żadnego z 16 uczestników badania w pierwszej fazie eksperymentu nie wystąpiły żadne poważniejsze skutki uboczne szczepionki.

„Jedynym skutkiem ubocznym, jaki miałam, były grudki w miejscach wstrzyknięć. Nic więcej nie miałam” – mówi Jenni Davis. „Czuję się świetnie. Czuję się lepiej niż kiedykolwiek”.

Kobieta ma dwie córki i ma nadzieję doczekać się wnuków. Codziennie o to się modli.

Ostatecznie Anixa Biosciences rozpocznie badania na kobietach, które nigdy nie chorowały na raka piersi. Na razie jednak skupiają się na osobach, które walczą z chorobą, takich jak Jenni.

U jednej na osiem kobiet diagnozuje się inwazyjnego raka piersi. U 4 na 10 chorych kobiet rak powraca.

Dr Amit Kumar chce wykazać, że w grupie zaszczepionej nawrót choroby nie następuje. Lekarze mają nadzieję przejść do drugiej fazy testów szczepionki w przyszłym roku, na większej próbie pacjentek.

Anixa Biosciences bada również szczepionki na inne nowotwory, w tym na raka jajnika.

 

Źródło: fox35
Foto: Cleveland Clinic, YouTube,
Czytaj dalej

NEWS Florida

Kłótnia pasażerów lotu z Orlando zmusiła pilotów do awaryjnego lądowania w Jacksonville

Opublikowano

dnia

Autor:

Według federalnych śledczych samolot lecący z Orlando do Providence w stanie Rhode Island musiał wykonać awaryjne lądowanie w Jacksonville z powodu zakłóceń wywołanych przez pasażerów.

Breeze Airways, lot 717, wystartował z międzynarodowego lotniska w Orlando (MCO) o 4:25PM we wtorek na prawie trzygodzinny lot do Rhode Island. Ponieważ jednak samolot znajdował się nad wybrzeżem stanu Georgia, musiał zawrócić do Jacksonville, by awaryjnie lądować.

W oświadczeniu linia lotnicza stwierdziła: „Pomiędzy dwoma gośćmi na pokładzie nasiliła się kłótnia, która doprowadziła do postrzeganego zagrożenia bezpieczeństwa”.

Wszyscy pasażerowie oraz załoga bezpiecznie opuścili pokład na lotnisku w Jacksonville a lokalne organy ścigania zatrzymały dwie osoby.

Federalna Administracja Lotnicza (FAA) potwierdziła, że Airbus A220 bezpiecznie wylądował na międzynarodowym lotnisku w Jacksonville około godziny 6:00PM po zgłoszeniu zdarzenia przez załogę. FAA oświadczyła, że zbada sprawę przy wsparciu FBI.

Rzecznik FBI poinformował, że na sytuację zagrożenia zareagowali agenci w Jacksonville, którzy współpracowali aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Chociaż dwie osoby zostały zatrzymane, na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Linie Breeze Airways zapewniły nocleg wszystkim pasażerom dotkniętym incydentem a następnie przewiozły ich do miejsca docelowego.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istok/Ivan-balvan/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu