Połącz się z nami

News Chicago

Uwaga fani długich dystansów: Ostatnie godziny by zapisać się na chicagowski maraton w 2024

Opublikowano

dnia

Zgłoszenia na Bank of America Chicago Marathon 2024 są otwarte od 17 października, a zamknięte zostaną w czwartek 16 listopada, o 2.00 PM (U.S. Central Time). Chętni mogą się ubiegać o udział gwarantowany lub liczyć na swoje szczęście w loterii. Opłata startowa wynosi 240 dolarów dla mieszkańców USA i 250 dolarów dla osób zamieszkałych za granicą.

Maraton w Chicago przyciąga elitarnych biegaczy z całego świata, którzy kochają szybką, płaską trasę, ale biorą w nim udział także tysiące amatorów i osób, które startują w tak długim biegu po raz pierwszy.

Nie jest to jednak wyścig dostępny dla wszystkich. Zainteresowani biegacze mogą wybrać różne ścieżki, aby się zakwalifikować. Dzielą się one na dwie kategorie: udział gwarantowany i niegwarantowany.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w przyszłorocznym wyścigu, oto, co musisz wiedzieć.

Udział gwarantowany

Biegacze zakwalifikowani na podstawie gwarantowanego wpisu będą mieli miejsce w maratonie chicagowskim, o ile spełnią kryteria wybranej ścieżki startowej, czyli wymagania co do osiągnięć czasowych, ustalonych wg wieku i płci.

Standardy czasowe opierają się na danych historycznych oraz liczbie osób, które może pomieścić wydarzenie.

W przypadku maratonu w 2024 r. tylko wyniki wyścigów ukończonych w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 17 listopada 2023 r. będą wliczane do standardu czasowego.

Wymagane czasy:

Amerykański program rozwoju maratonu oferuje także biegaczom i mistrzom sportowym (powyżej 40. roku życia) możliwość zakwalifikowania się z czasem półmaratonu.

W programie może wziąć udział maksymalnie 300 uczestników spełniających poniższe standardy kwalifikacji czasowej. Wszystkie czasy muszą być datowane po 1 stycznia 2022 r.

Standardy kwalifikacyjne:

Uczestnicy akcji charytatywnej, którzy zbierają fundusze w imieniu jednego ze 190 oficjalnych zespołów charytatywnych stowarzyszonych z maratonem, również mają gwarantowane wejście.

Od 2002 roku biegacze zebrali na różne cele około 291 milionów dolarów.

Zainteresowani mogą zapoznać się z indeksem charytatywnym maratonu, w którym znajdują się informacje dotyczące kontaktu z każdą organizacją.

Biegacze, którzy wzięli udział w inauguracyjnej serii znanej jako Bank of America Distance Series, również będą mieli zagwarantowane wejście. Ci co ukończyli Bank of America’s 2023 Shamrock Shuffle, Chicago 13.1 i Chicago Marathon, kwalifikują się do zawodów w 2024 r.

Biegacze, którzy w ciągu ostatnich 10 lat ukończyli Chicago Maraton pięć lub więcej razy, również zakwalifikują się w tej kategorii.

Międzynarodowe grupy mają gwarantowane miejsca wstępu dla biegaczy mieszkających poza USA. Ich partnerzy zarządzają własnymi pakietami. Ta opcja będzie dostępna do 13 sierpnia 2024 r.

Biegacze, którzy pomyślnie przeszli proces anulowania zgłoszenia na rok 2023, muszą złożyć kolejny wniosek, aby zagwarantować sobie miejsce w roku 2024 i będą zobowiązani do wniesienia kolejnej opłaty startowej.

Te same zasady mają zastosowanie do osób, które skorzystały z Pregnancy and Postpartum Policy, aby odłożyć udział w wydarzeniu, przy czym w tym przypadku uczestniczki nie będą musiały ponownie płacić wpisowego.

Wszystkie wnioski o gwarantowane zgłoszenie są sprawdzane i weryfikowane przez urzędników Chicago Marathon. Biegacze zostaną powiadomieni o zatwierdzeniu zgłoszenia po zakończeniu procesu, co może potrwać do 10 dni roboczych.

Udział niegwarantowany

Zainteresowani biegacze, którzy nie spełniają warunków w żadnej z powyższych kategorii, mogą złożyć wniosek o udział w losowaniu swojego zgłoszenia. Organizatorzy powiadomią wnioskodawców o ich statusie 7 grudnia.

Zgłoszenia do Bank of America Chicago Marathon 2024 należy wypełniać tutaj

Historycznie rzecz biorąc, łatwiej było wziąć udział w maratonie poprzez loterię w Chicago, niż w przypadku innych światowych głównych biegów stosujących podobne systemy, takich jak Nowy Jork.

W 2015 r. magazyn Runner’s World podał, że około 53% uczestników loterii w Chicago zostało przyjętych.

Jednak w tym roku maratony na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością i podwyższają swoje wymagania wstępne.

Podczas maratonu bostońskiego ogłoszono niedawno, że biegacze muszą pobiec co najmniej 5 minut i 29 sekund szybciej niż wynosił czas wymagany w kwalifikacjach dla ich grupy wiekowej, aby zapewnić sobie miejsce w wyścigu w 2024 r., po przyjęciu wszystkich kandydatów w latach 2022 i 2023.

Aby wziąć udział w maratonie w Chicago, wszyscy uczestnicy muszą w dniu wyścigu mieć ukończone 16 lat i wszyscy muszą pokonać dystans w czasie krótszym niż 6 godzin i 30 minut.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Bank of America Marathon, YouTube

News Chicago

Nadal brakuje prawie połowy kierowców szkolnych autobusów w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek władze Chicago Public Schools wyraziły wątpliwości, czy będą w stanie zapewnić uczniom szkół publicznych dowóz autobusami do końca tego roku szkolnego. Okręg szkolny nadal pracuje nad skróceniem przejazdów autobusem dla ponad 100 uczniów niepełnosprawnych, aby zachować zgodność z prawem stanowym. Winny jest brak kierowców.

Charles Mayfield, dyrektor operacyjny okręgu, wyjaśniał tą kwestię podczas przesłuchania przed Komisją Rady Miejskiej ds. Edukacji i Rozwoju Dziecka. W odpowiedzi na pytania radnych władze okręgowe podają brak kierowców, jako główny powód ograniczenia usług autobusowych.

Prawo wymaga zapewnienia przejazdów do szkoły dla uczniów niepełnosprawnych, których zindywidualizowane programy edukacyjne wymagają transportu, oraz tych, którzy mieszkają w tymczasowych mieszkaniach.

Około 5500 uczniów, którzy wcześniej kwalifikowali się do korzystania z transportu autobusowego, nie otrzymało w tym roku możliwości korzystania z niego. Zamiast tego dystrykt oferuje rodzinom przepustki CTA, w tym przepustkę dla osoby towarzyszącej dla rodzica lub opiekuna.

Wielu rodziców skarżyło się na tę zmianę, a niektórzy twierdzą, że trudno jest im wywiązać się z obowiązków zawodowych i dowozić dzieci do szkoły. Doprowadziło to nawet do sytuacji, że niektóre rodziny przenosiły dzieci do innych placówek.

Według stanu na połowę października okręg utworzył linie autobusowe dla około 8100 uczniów, głównie dzieci niepełnosprawnych. Liczba uczniów niepełnosprawnych wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o około 20%, a do dystryktu regularnie wpływają nowe prośby o transport.

Okręg zatrudnia obecnie 715 kierowców w porównaniu z około 680 w lipcu, ale nadal jest to tylko 54 procent potrzebnych kierowców.

Aby temu zaradzić zorganizowano dziesiątki targów pracy i współpracowano ze sprzedawcami autobusów oraz podniesiono stawki godzinowe dla kierowców o 5 dolarów.

Od listopada ubiegłego roku szkoły publiczne w Chicago znajdują się pod obserwacją stanu, ponieważ nie dowożą uczniów niepełnosprawnych w czasie krótszym niż godzina w jedną stronę.

W zeszłym roku okręg podał, że 3000 uczniów korzystało z przejazdów dłuższych niż godzina, z czego 365 z nich korzystało z przejazdów trwających dłużej niż 90 minut w jedną stronę.

W tym roku okręg zachwalał skrócenie czasu podróży uczniów niepełnosprawnych. Według Mayfielda teraz tylko 116 uczniów niepełnosprawnych dojeżdżało do szkoły ponad godzinę. Jest to jednak wzrost w porównaniu z sierpniem, kiedy zbyt długie przejazdy dotyczyły 47 dzieci.

Patrząc w przyszłość na 2024 rok, okręg będzie omawiał różne strategie mające na celu uczynienie transportu autobusowego „bardziej wydajnym”.

We wrześniu stan wszczął kolejne dochodzenie po tym, jak zwolennicy i rodzice złożyli skargę, że niepełnosprawnym uczniom, odmawia się federalnego prawa do „bezpłatnej, odpowiedniej edukacji publicznej”.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, istock/Rawf8/
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś ostatni dzień by zapłacić II ratę podatku od nieruchomości w powiecie Cook

Opublikowano

dnia

Autor:

To już ostatni dzwonek by zapłacić II ratę podatku od nieruchomości w powiecie Cook za 2022 rok. O tym co należy wiedzieć o tej płatności, mówiła na naszej antenie Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas, w specjalnym wywiadzie.

Podatek od nieruchomości w powiecie Cook jest płatny w dwóch ratach. Zazwyczaj pierwsza rata podatku od nieruchomości była płatna do 1 marca, a druga rata do 1 sierpnia.

W tym roku termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości został przesunięty na 3 kwietnia, co dało właścicielom aż 242 dni pomiędzy terminami tych dwóch płatności. Jednak dzień 1 grudnia zbliża się nieubłaganie.

Co na temat płatności II raty podatku mówi Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas?

Rachunki dotyczące tej płatności zostały wysłane 1 lub 2 listopada, wyjaśnia Maria Pappas. Jeśli jednak nie dotarły do kogoś to ta osoba może samodzielnie pobrać swoje rozliczenie z strony Cookcountytreasurer.com

W górnej części tej strony jest zamieszczone nagranie video w j. polskim, które wszystko wyjaśnia.

Jakie zniżki od podatku od nieruchomości możemy uzyskać?

Seniorzy mogą uzyskać zniżkę jeśli mają powyżej 65 lat i zarobki nie przekraczające 65 000 dolarów.

Można także dostać zniżkę po 500 dolarów za każdy z ostatnich 4 lat. Łącznie można obniżyć swój podatek od nieruchomości o maksymalnie 6 000 dolarów, tłumaczy Skarbnik Powiatu Cook.

Jaka pomoc jest dostępna dla osób mówiących po polsku, poza nagraniem video?

Maria Pappas, wydała w sierpniu nowy przewodnik wyjaśniający system podatku od nieruchomości w Illinois. Osoby chcące sprawdzić, czy nie płacą zbyt dużo i w jaki sposób mogą zaoszczędzić, powinny się z nim zapoznać. O instrukcji pisaliśmy 3 sierpnia, jest ona dostępna tutaj.

Przewodnik zawiera również szczegółowe informacje na temat zwolnień podatkowych pozwalających zaoszczędzić pieniądze, które pomagają obniżyć podatek.

Jak zapłacić rachunek?

Mieszkańcy powiatu Cook mogą płacić podatek od nieruchomości na pięć sposobów.

Płatności można dokonywać:

  • online na stronie cookcountytreasurer.com
  • w dowolnym banku Chase w stanie Illinois
  • w ponad 100 bankach społecznościowych, jeśli podatnik jest posiadaczem konta
  • pocztą
  • w biurze skarbnika pod adresem 118 N. Clark St., pokój 112, Chicago

Innowacyjne narzędzie internetowe na stronie Cookcountytreasurer.com po raz pierwszy oblicza zmiany z roku na rok dla każdej ustawy o podatku od nieruchomości i pokazuje, na co idą pieniądze z podatków.

Nowa funkcja „Where Your Money Goes zapewnia jasny obraz tego, jak zmieniała się kwota podatku od nieruchomości danego właściciela. Oblicza także kwotę, jaką indywidualny właściciel był winien każdemu okręgowi szkolnemu lub innej jednostce samorządu lokalnego w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wyższe rachunki podatkowe w tym roku były częściowo wynikiem zwiększonych opłat – kwoty, o którą ubiegają się okręgi opodatkowujące – oraz przeniesienia ciężaru podatkowego na właścicieli domów z firm w wyniku ponownych naliczeń na północnych przedmieściach. O tej kwestii pisaliśmy 31 października.

Rachunki również wzrosły, częściowo ze względu na przepis zwany Recapture, który zaczął obowiązywać w roku podatkowym 2021 w związku ze zmianą prawa stanowego.

Funkcja Recapture umożliwia szkołom i innym organom utrzymującym się z podatków odzyskanie pieniędzy zwróconych właścicielom nieruchomości, których wysokość została obniżona przez Komisję Apelacyjną ds. Podatku od Nieruchomości stanu Illinois, sądy stanowe lub urzędy okręgowe.

Cała rozmowa ze Skarbnikiem Powiatu Cook, Marią Pappas, na antenie Radia Deon Chicago znajduje się poniżej:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Biuro Skarbnika Powiatu Cook, istock/supawat bursuk/wutwhanfoto/designer491/songsak chalardpongpun
Czytaj dalej

News Chicago

Pomóż seniorom odśnieżać w Arlington Heights i Aurora. Zimowa akcja powraca

Opublikowano

dnia

Autor:

Nastolatki i inni chętni z Arlington Heights i Aurory mogą pomóc swoim sąsiadom i zarobić tej zimy trochę dodatkowych pieniędzy dzięki lokalnemu programowi dotyczącemu odśnieżania.

Program ogłoszony w Arlington Heights umożliwia mieszkańcom, którzy ukończyli 60. rok życia lub są niepełnosprawni, dostęp do nazwisk i danych kontaktowych nastolatków, którzy zgłosili chęć podjęcia się tej pracy chcących odśnieżać.

To mieszkaniec jest odpowiedzialny za kontakt z nastolatkiem oraz ustalanie harmonogramu i finansów. Uczestniczące nastolatki mogą ustalać własne ceny i są odpowiedzialne za odśnieżanie zgodnie z harmonogramem lub powiadamianie mieszkańców, jeśli nie będą w stanie ukończyć pracy.

Zainteresowani mogą aplikować online pod adresem https://arlingtonil.seamlessdocs.com/f/h9i46u1oog8n.

Miasto Aurora od 2020 roku zapewnia program Operation Senior Shovel (OSS), także przeznaczony dla seniorów i osób niepełnosprawnych potrzebujących pomocy łącząc te osoby z wolontariuszami, którzy się zgłoszą. Program pomaga około 150 seniorom i niepełnosprawnym mieszkańcom miasteczka.

Aby wziąć udział w programie OSS, osoby starsze lub niepełnosprawne muszą złożyć wniosek i spełniać kryteria kwalifikacyjne. Usługi są zapewniane od grudnia 2023 r. do marca 2024 r. przy każdym opadzie śniegu o grubości co najmniej 2 cali.

Główne kryteria kwalifikacyjne OSS:

  • Mieszkaniec Aurory
  • Senior, który ukończył 60 lat
  • Niepełnosprawność lub poważny stan zdrowia
  • Żadna inna osoba dorosła w wieku poniżej 60 lat mieszkająca w domu nie jest w stanie odśnieżyć
  • Nie ma innego członka rodziny ani sąsiada, który mógłby pomóc w odśnieżaniu

Wolontariusze mogą zgłaszać się tutaj.

Źródło: dailyherald
Foto: Aurora, istock/huggy1/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu