Połącz się z nami

News Chicago

Szykujcie łyżwy, już za kilka dni rozpoczynają sezon ślizgania lodowiska w Chicago

Opublikowano

dnia

Zima nie jest po to by siedzieć w domu. Jedną z podstawowych atrakcji sezonu są wspaniałe lodowiska w Chicago, które otwierają się co roku w listopadzie. Wieczornej jeździe na łyżwach towarzyszą tu bożonarodzeniowe ozdoby i światełka oraz rozgwieżdżone niebo, dając razem magiczną atmosferę. Sprawdź 11 lodowisk w Chicago i pomyśl gdzie się wybrać.

Lodowisko w Maggie Daley Park

Tor do jazdy na łyżwach na dystansie ćwierć mili w Maggie Daley Park to jedno z najsłynniejszych lodowisk w mieście Chicago, oferujące możliwość szusowania wokół wysokiej na 40 stóp ściany wspinaczkowej w samym sercu miasta. Oszałamiająca panorama miasta stanowi tutaj wspaniałe tło.

Łyżwy można wypożyczać przez cały tydzień, a na lodowisku często ogłaszane są bezpłatne zajęcia, które zazwyczaj odbywają się w poniedziałki.

Rezerwacje i więcej informacji znajdziesz na maggedalypark.com. Adres: 337 E. Randolph St., Chicago

Daty otwarcia: piątek 17 listopada 2023 – niedziela 10 marca 2024.

Lodowisko McCormick Tribune

Lodowisko McCormick Tribune to kolejne z najbardziej lubianych miejsc do ślizgania w Chicago. Również zlokalizowane w Millennium Park, znajduje się tuż pod słynną rzeźbą The Bean – łyżwiarze mogą w każdej chwili podziwiać niesamowite widoki na najsłynniejszy punkt orientacyjny Chicago i okolicę. Jest tu także dużo miejsca, w którym przyjaciele i rodzina mogą podziwiać lodowisko, jeśli nie chcą w nim uczestniczyć.

Wstęp jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja. Rezerwacje i więcej informacji znajdziesz na stronie millenniumparkfoundation.org. Adres: 1 N Michigan Ave, Chicago.

Daty otwarcia: piątek 17 listopada 2023 – niedziela 3 marca 2024.

Winterland na Gallagher Way

Lodowisko na Winterland Gallagher Way ma ogromną powierzchnię 12 000 stóp kwadratowych i sąsiadujący popularny Christkindlmarket.

Rezerwacje i więcej informacji znajdziesz na stronie gallagherway.com. Adres: 3637 N Clark St., Chicago

Daty otwarcia: wtorek, 21 listopada 2023 – niedziela, 7 stycznia 2024.

Light Up the Lake na Navy Pier

Lodowisko na Navy Pier zapewnia zimową zabawę pod dachem tym, którzy nie lubią zimnego wieczornego powietrza. Lodowisko znajduje się w hali o powierzchni 170 000 stóp kwadratowych ozdobionej morzem błyszczących bożonarodzeniowych światełek. W tym roku goście mogą przywieźć własne łyżwy i wejść bezpłatnie lub wypożyczyć łyżwy za 15 USD od osoby.

Więcej informacji znajdziesz na stronie navypier.org. Adres: 600 E Grand Ave, Chicago

Daty otwarcia: piątek 24 listopada 2023 do niedzieli 31 grudnia 2023.

„Sky Rink” w hotelu Peninsula Chicago

Zlokalizowane na 4. piętrze obiektu, który niedawno został uznany za jeden z najlepszych hoteli na świecie, syntetyczne lodowisko Peninsula o powierzchni 2100 stóp kwadratowych,  jest jedynym hotelowym lodowiskiem w Chicago. Położone wysoko nad tętniącą życiem Michigan Avenue w Chicago, oferuje  jazdę na łyżwach w otoczeniu drapaczy chmur Chicago i migoczących świateł.

Na lodowisku dostępne jest menu obejmujące szeroki wybór gorących napojów, takich jak gorąca czekolada i przekąski. Lodowisko jest również dostępne do wynajęcia dla grup lub na prywatne imprezy.

Za wypożyczenie łyżew trzeba zapłacić 20 dolarów dla dorosłych i 10 dolarów dla dzieci do 12 roku życia, ale wszystkie zebrane pieniądze są przekazywane dwóm chicagowskim organizacjom charytatywnym na rzecz dzieci: Ann & Robert H. Lurie Children’s Hospital of Chicago i Hephzibah Children’s Association.

Przeczytaj więcej o „Sky Rink” na stronie hotelu Peninsula Chicago. Adres: 108 E Superior St, Chicago

Daty otwarcia: sobota 18 listopada 2023 do niedzieli 31 grudnia 2023.

Centrum sportowe Morgan Park

Centrum sportowe Morgan Park w południowo-zachodniej części miasta to miejsce, w którym można jeździć na łyżwach przez cały rok. Jedno z najlepszych lodowisk w Chicago, znajduje się w dzielnicy Morgan Park przy 115th Street i Western Ave.

W kompleksie sportowym o powierzchni 2,88 akra znajduje się najnowocześniejsze centrum gimnastyczne, w pełni wyposażone studio fitness oraz kryte lodowisko regulaminowej wielkości, które zmoże pomieścić 1200 widzów.

Na lodowisku prowadzone są zajęcia dla osób uczących się jazdy na łyżwach, prywatne lekcje z trenerami, zajęcia z hokeja oraz dla doświadczonych łyżwiarzy figurowych. W soboty i niedziele regularnie organizowane są publiczne sesje skateboardowe, na które każdy może wpaść.

Wstęp kosztuje 4 USD dla dzieci (w wieku 12 lat i poniżej), 5 USD dla nastolatków i dorosłych (w wieku 13–59 lat) i 2 USD dla seniorów (60 lat i więcej), natomiast wypożyczenie łyżew dla wszystkich kosztuje 3 USD.

Przeczytaj więcej o jeździe na łyżwach na stronie Morgan Park Sports Center. Adres: 11505 South Western Avenue, Chicago.

Daty otwarcia: Centrum sportowe Morgan Park jest otwarte przez cały rok, ale sesje dostępne dla wszystkich odbywają się tylko w określonych terminach.

Lodowisko Midway Plaisance w Hyde Parku

Lodowisko Midway Plaisance w Hyde Parku znajduje się na terenie Światowych Targów w Chicago z 1893 r., pomiędzy: Waszyngton Park i Jackson Park. Zimą znajduje się tu lodowisko o powierzchni 83 akrów, na które wstęp jest bezpłatny a wypożyczenie łyżew kosztuje 7 dolarów. Są tu organizowane lekcje jazdy na łyżwach oraz mecze hokejowe.

Więcej informacji na temat lodowiska Midway Plaisance Park można znaleźć tutaj. Adres: 1130 Midway Plaisance, Chicago.

Daty otwarcia: 24 listopada 2023 r. do 19 lutego 2024 r.

Lodowisko w Parkway Bank Park w Rosemont

Bezpłatne lodowisko mieści się obok centrum handlowego i kasyna. Na miejscu można wypożyczyć łyżwy za dodatkową opłatą w wysokości 8 USD.

Więcej informacji o Parkway Bank Parker tutaj. Adres: 5501 Park Pl, Rosemont, IL 60018

Daty otwarcia: Lodowisko będzie otwarte od 18 listopada 2023 r. do 28 stycznia 2024 r.

Lodowisko w Wentworth Park

Lodowisko, położone na zachód od lotniska Midway, jest otwarte pięć dni w tygodniu i można tu wypożyczyć łyżwy za 7 dolarów.

Więcej informacji na temat lodowiska Wentworth Park znajdziesz tutaj. Adres: 5625 S Mobile Ave, Chicago

Daty otwarcia: 24 listopada 2023 r. do 19 lutego 2024 r.

Lodowisko w McKinley Park

Lodowisko McKinley Park, zlokalizowane przy South Western Avenue, znajduje się na dawnym torze konnym. Wstęp jest bezpłatny, a wypożyczenie łyżew dla osób w każdym wieku kosztuje 7 dolarów.

Więcej informacji na temat lodowiska McKinley Park można znaleźć tutaj. Adres: 3801 S. Western Boulevard, Chicago.

Daty otwarcia: 24 listopada 2023 r. do 19 lutego 2024 r.

Lodowisko w Mt. Greenwood

W Mt. Greenwood Park, w dzielnicy Beverly, znajdziesz najwyższej klasy miejsce do nauki jazdy na łyżwach. Zwykle można tu znaleźć częste bezpłatne lekcje lub drużyny hokejowe rozgrzewające się przed meczem. Lodowisko jest bezpłatne dla publiczności, dostępna jest także wypożyczalnia łyżew.

Więcej informacji na temat lodowiska Mt. Greenwood dostępne jest tutaj. Adres: 3721 W 111th St, Chicago

Daty otwarcia: 24 listopada 2023 r. do 19 lutego 2024 r.

 

Źródło: secretchicago
Foto: rosemont, Morgan Park Sports Center, Navy Pier, Gallagher Way Chicago, Chicago Loop Alliance, wikimedia commons/ XTraice, istock/Yelizaveta Tomashevska/ Pilin_Petunyia/400tmax/

News Chicago

Nadal brakuje prawie połowy kierowców szkolnych autobusów w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek władze Chicago Public Schools wyraziły wątpliwości, czy będą w stanie zapewnić uczniom szkół publicznych dowóz autobusami do końca tego roku szkolnego. Okręg szkolny nadal pracuje nad skróceniem przejazdów autobusem dla ponad 100 uczniów niepełnosprawnych, aby zachować zgodność z prawem stanowym. Winny jest brak kierowców.

Charles Mayfield, dyrektor operacyjny okręgu, wyjaśniał tą kwestię podczas przesłuchania przed Komisją Rady Miejskiej ds. Edukacji i Rozwoju Dziecka. W odpowiedzi na pytania radnych władze okręgowe podają brak kierowców, jako główny powód ograniczenia usług autobusowych.

Prawo wymaga zapewnienia przejazdów do szkoły dla uczniów niepełnosprawnych, których zindywidualizowane programy edukacyjne wymagają transportu, oraz tych, którzy mieszkają w tymczasowych mieszkaniach.

Około 5500 uczniów, którzy wcześniej kwalifikowali się do korzystania z transportu autobusowego, nie otrzymało w tym roku możliwości korzystania z niego. Zamiast tego dystrykt oferuje rodzinom przepustki CTA, w tym przepustkę dla osoby towarzyszącej dla rodzica lub opiekuna.

Wielu rodziców skarżyło się na tę zmianę, a niektórzy twierdzą, że trudno jest im wywiązać się z obowiązków zawodowych i dowozić dzieci do szkoły. Doprowadziło to nawet do sytuacji, że niektóre rodziny przenosiły dzieci do innych placówek.

Według stanu na połowę października okręg utworzył linie autobusowe dla około 8100 uczniów, głównie dzieci niepełnosprawnych. Liczba uczniów niepełnosprawnych wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o około 20%, a do dystryktu regularnie wpływają nowe prośby o transport.

Okręg zatrudnia obecnie 715 kierowców w porównaniu z około 680 w lipcu, ale nadal jest to tylko 54 procent potrzebnych kierowców.

Aby temu zaradzić zorganizowano dziesiątki targów pracy i współpracowano ze sprzedawcami autobusów oraz podniesiono stawki godzinowe dla kierowców o 5 dolarów.

Od listopada ubiegłego roku szkoły publiczne w Chicago znajdują się pod obserwacją stanu, ponieważ nie dowożą uczniów niepełnosprawnych w czasie krótszym niż godzina w jedną stronę.

W zeszłym roku okręg podał, że 3000 uczniów korzystało z przejazdów dłuższych niż godzina, z czego 365 z nich korzystało z przejazdów trwających dłużej niż 90 minut w jedną stronę.

W tym roku okręg zachwalał skrócenie czasu podróży uczniów niepełnosprawnych. Według Mayfielda teraz tylko 116 uczniów niepełnosprawnych dojeżdżało do szkoły ponad godzinę. Jest to jednak wzrost w porównaniu z sierpniem, kiedy zbyt długie przejazdy dotyczyły 47 dzieci.

Patrząc w przyszłość na 2024 rok, okręg będzie omawiał różne strategie mające na celu uczynienie transportu autobusowego „bardziej wydajnym”.

We wrześniu stan wszczął kolejne dochodzenie po tym, jak zwolennicy i rodzice złożyli skargę, że niepełnosprawnym uczniom, odmawia się federalnego prawa do „bezpłatnej, odpowiedniej edukacji publicznej”.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, istock/Rawf8/
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś ostatni dzień by zapłacić II ratę podatku od nieruchomości w powiecie Cook

Opublikowano

dnia

Autor:

To już ostatni dzwonek by zapłacić II ratę podatku od nieruchomości w powiecie Cook za 2022 rok. O tym co należy wiedzieć o tej płatności, mówiła na naszej antenie Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas, w specjalnym wywiadzie.

Podatek od nieruchomości w powiecie Cook jest płatny w dwóch ratach. Zazwyczaj pierwsza rata podatku od nieruchomości była płatna do 1 marca, a druga rata do 1 sierpnia.

W tym roku termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości został przesunięty na 3 kwietnia, co dało właścicielom aż 242 dni pomiędzy terminami tych dwóch płatności. Jednak dzień 1 grudnia zbliża się nieubłaganie.

Co na temat płatności II raty podatku mówi Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas?

Rachunki dotyczące tej płatności zostały wysłane 1 lub 2 listopada, wyjaśnia Maria Pappas. Jeśli jednak nie dotarły do kogoś to ta osoba może samodzielnie pobrać swoje rozliczenie z strony Cookcountytreasurer.com

W górnej części tej strony jest zamieszczone nagranie video w j. polskim, które wszystko wyjaśnia.

Jakie zniżki od podatku od nieruchomości możemy uzyskać?

Seniorzy mogą uzyskać zniżkę jeśli mają powyżej 65 lat i zarobki nie przekraczające 65 000 dolarów.

Można także dostać zniżkę po 500 dolarów za każdy z ostatnich 4 lat. Łącznie można obniżyć swój podatek od nieruchomości o maksymalnie 6 000 dolarów, tłumaczy Skarbnik Powiatu Cook.

Jaka pomoc jest dostępna dla osób mówiących po polsku, poza nagraniem video?

Maria Pappas, wydała w sierpniu nowy przewodnik wyjaśniający system podatku od nieruchomości w Illinois. Osoby chcące sprawdzić, czy nie płacą zbyt dużo i w jaki sposób mogą zaoszczędzić, powinny się z nim zapoznać. O instrukcji pisaliśmy 3 sierpnia, jest ona dostępna tutaj.

Przewodnik zawiera również szczegółowe informacje na temat zwolnień podatkowych pozwalających zaoszczędzić pieniądze, które pomagają obniżyć podatek.

Jak zapłacić rachunek?

Mieszkańcy powiatu Cook mogą płacić podatek od nieruchomości na pięć sposobów.

Płatności można dokonywać:

  • online na stronie cookcountytreasurer.com
  • w dowolnym banku Chase w stanie Illinois
  • w ponad 100 bankach społecznościowych, jeśli podatnik jest posiadaczem konta
  • pocztą
  • w biurze skarbnika pod adresem 118 N. Clark St., pokój 112, Chicago

Innowacyjne narzędzie internetowe na stronie Cookcountytreasurer.com po raz pierwszy oblicza zmiany z roku na rok dla każdej ustawy o podatku od nieruchomości i pokazuje, na co idą pieniądze z podatków.

Nowa funkcja „Where Your Money Goes zapewnia jasny obraz tego, jak zmieniała się kwota podatku od nieruchomości danego właściciela. Oblicza także kwotę, jaką indywidualny właściciel był winien każdemu okręgowi szkolnemu lub innej jednostce samorządu lokalnego w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wyższe rachunki podatkowe w tym roku były częściowo wynikiem zwiększonych opłat – kwoty, o którą ubiegają się okręgi opodatkowujące – oraz przeniesienia ciężaru podatkowego na właścicieli domów z firm w wyniku ponownych naliczeń na północnych przedmieściach. O tej kwestii pisaliśmy 31 października.

Rachunki również wzrosły, częściowo ze względu na przepis zwany Recapture, który zaczął obowiązywać w roku podatkowym 2021 w związku ze zmianą prawa stanowego.

Funkcja Recapture umożliwia szkołom i innym organom utrzymującym się z podatków odzyskanie pieniędzy zwróconych właścicielom nieruchomości, których wysokość została obniżona przez Komisję Apelacyjną ds. Podatku od Nieruchomości stanu Illinois, sądy stanowe lub urzędy okręgowe.

Cała rozmowa ze Skarbnikiem Powiatu Cook, Marią Pappas, na antenie Radia Deon Chicago znajduje się poniżej:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Biuro Skarbnika Powiatu Cook, istock/supawat bursuk/wutwhanfoto/designer491/songsak chalardpongpun
Czytaj dalej

News Chicago

Pomóż seniorom odśnieżać w Arlington Heights i Aurora. Zimowa akcja powraca

Opublikowano

dnia

Autor:

Nastolatki i inni chętni z Arlington Heights i Aurory mogą pomóc swoim sąsiadom i zarobić tej zimy trochę dodatkowych pieniędzy dzięki lokalnemu programowi dotyczącemu odśnieżania.

Program ogłoszony w Arlington Heights umożliwia mieszkańcom, którzy ukończyli 60. rok życia lub są niepełnosprawni, dostęp do nazwisk i danych kontaktowych nastolatków, którzy zgłosili chęć podjęcia się tej pracy chcących odśnieżać.

To mieszkaniec jest odpowiedzialny za kontakt z nastolatkiem oraz ustalanie harmonogramu i finansów. Uczestniczące nastolatki mogą ustalać własne ceny i są odpowiedzialne za odśnieżanie zgodnie z harmonogramem lub powiadamianie mieszkańców, jeśli nie będą w stanie ukończyć pracy.

Zainteresowani mogą aplikować online pod adresem https://arlingtonil.seamlessdocs.com/f/h9i46u1oog8n.

Miasto Aurora od 2020 roku zapewnia program Operation Senior Shovel (OSS), także przeznaczony dla seniorów i osób niepełnosprawnych potrzebujących pomocy łącząc te osoby z wolontariuszami, którzy się zgłoszą. Program pomaga około 150 seniorom i niepełnosprawnym mieszkańcom miasteczka.

Aby wziąć udział w programie OSS, osoby starsze lub niepełnosprawne muszą złożyć wniosek i spełniać kryteria kwalifikacyjne. Usługi są zapewniane od grudnia 2023 r. do marca 2024 r. przy każdym opadzie śniegu o grubości co najmniej 2 cali.

Główne kryteria kwalifikacyjne OSS:

  • Mieszkaniec Aurory
  • Senior, który ukończył 60 lat
  • Niepełnosprawność lub poważny stan zdrowia
  • Żadna inna osoba dorosła w wieku poniżej 60 lat mieszkająca w domu nie jest w stanie odśnieżyć
  • Nie ma innego członka rodziny ani sąsiada, który mógłby pomóc w odśnieżaniu

Wolontariusze mogą zgłaszać się tutaj.

Źródło: dailyherald
Foto: Aurora, istock/huggy1/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu