Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Przebaczenia czyli „waivers”: z jakich i kiedy możemy skorzystać w sprawach imigracyjnych?

Opublikowano

dnia

Przebaczenia, czyli tzw. „waivers” – najczęściej wykorzystywane są jako „ułaskawienie” w przypadku nielegalnego wjechania do Stanów Zjednoczonych. A z jakich jeszcze waiverów możemy skorzystać i w jaki sposób możemy to zrobić, tłumaczy w studiu Radia Deon mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, która na naszej antenie udziela bezpłatnych porad prawnych w każdą środę.

Rzadko mówi się o waiverach, których uzyskanie w Urzędzie Imigracyjnym może przynieść taką korzyść, że darowane będą urzędowe opłaty, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. 

Skorzystać z tego przebaczenia mogą osoby płacące podatki ale mające niskie dochody, a należy pamiętać, że koszt złożenia niektórych petycji nie jest mały.

Innym waiverem jest zwolnienie z egzaminu na obywatelstwo – „ulubiony” wśród osób starających się o amerykańskie obywatelstwo, jak mówi mec. Magdalena Grobelski. To zwolnienie jest jednak „bardzo trudne do osiągnięcia”, ponieważ oficer imigracyjny ma dużo czasu do sprawdzenia, czy dana osoba się do niego kwalifikuje.

Z tego waivera mogą skorzystać osoby z niektórymi chorobami, uniemożliwiającymi naukę, a odpowiednie zaświadczenie o chorobie powinien wydać lekarz prowadzący.

Zdarza się, że ktoś „załatwia” sobie takie zaświadczenie, np. u lekarza z innego stanu. Takie petycje są oczywiście odrzucane, jako niewiarygodne, przestrzega mec. Magdalena Grobelski.

„Każde podejście Państwa w Urzędzie Imigracyjnym to jest rozmowa z oficerem imigracyjnym pod przysięgą i oni wszystko wpisują w Państwa dokumenty”, podkreśla specjalistka prawa imigracyjnego.

Należy także pamiętać, że osoba składająca wniosek o którykolwiek waiver nie ma prawnej gwarancji pozytywnego rozpatrzenia. Wszystko zależy od konkretnego oficera imigracyjnego i indywidualnego przypadku, zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Jeśli chcemy uniknąć egzaminu na obywatelstwo, to nowe przepisy wymagają teraz, żeby złożyć zaświadczenie lekarskie razem z aplikacją, przypomina specjalistka prawa imigracyjnego.

W ten sposób oficer uzyskuje długi czas na sprawdzenie tego zaświadczenia i ustosunkowanie się do prośby.

Może się oczywiście zdarzyć, że ktoś złożył podanie o obywatelstwo a później zachorował czy miał wypadek – wtedy można przyjść z lekarskim zaświadczeniem już na rozmowę z oficerem imigracyjnym, ale należy być ostrożnym, bo można wpaść w pułapkę.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/dragana991/Andrii Dodonov/mediaphotos/

Prawo imigracyjne

Jesteś ofiarą przestępstwa, które miało miejsce w USA? Możesz starać się o u-wizę

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedną ze ścieżek legalizacji naszego pobytu w Stanach Zjednoczonych, o którą możemy się ubiegać, to uznanie za ofiarę przestępstwa, czyli tzw. u-wiza. To dość specyficzna i wąska droga, o której niewiele tak naprawdę wiemy. Tą właśnie kwestię na naszej antenie przybliża mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

„To często jest ostateczna droga” mówi mecenas Magdalena Grobelski o legalizacji pobytu w USA jako ofiara przestępstwa. Nie mniej jednak dla niektórych osób może być bardzo przydatna. Trzeba tylko dokładnie wiedzieć kto może na taką drogę wejść i jakiej na niej panują zasady.

Osoby starające się o u-wizę muszą jednak być świadome, że nie wszystkie sytuacje się kwalifikują, że trzeba dobitnie udowodnić przebyte cierpienia oraz, że na tą wizę czeka się bardzo długo.

„To jest wiza dla ofiar przestępstwa kryminalnego” tłumaczy specjalistka prawa imigracyjnego. „I tutaj pod słowo PRZESTĘPSTWO podchodzi ogromnie dużo różnych sytuacji”. Należą tu także zdarzenia związane z pracą i pracodawcą.

Najczęstszymi sytuacjami wykorzystywanymi by starać się o tą wizę jest przemoc domowa, ograniczanie wolności przez współmałżonka czy napady z bronią w ręku. Starający się o u-wizę może być bezpośrednią ofiarą, lub pośrednią.

Sprawcą przestępstwa nie musi być obywatel amerykański, może to być dowolna osoba o dowolnym statusie imigracyjnym, podkreśla specjalistka prawa imigracyjnego.

Ważne jest, że prawa przestępstwa nie musi trafić do sądu, ani być w tym sądzie zakończona jakimś wyrokiem – natomiast potrzebna jest odpowiednia certyfikacja od policji i deklaracja współpracy, wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski.

Aby otrzymać u-wizę jako ofiara przestępstwa trzeba udowodnić swoje bardzo duże cierpienie psychiczne lub fizyczne, podkreśla specjalistka prawa imigracyjnego. Dlatego takie sprawy są trudne i raczej nie zakończy się ich sukcesem, jeśli przestępstwo zdarzyło się parę lat wcześniej i np. jego ofiara nigdy nie trafiła do szpitala.

Zatwierdzenie przez Urząd Imigracyjny u-wizy skutkuje prostą drogą do otrzymania Zielonej Karty, z tym, że ta droga jest długa a liczba przyznawanych wiz jest ograniczona rocznie do konkretnej liczby. W statusie u-wizy trzeba być trzy lata, zanim można dostać Zieloną kratę, tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski.

Jest to też status chroniony i tajemnica – Urząd Imigracyjny nikogo o nim nie informuje.

Do otrzymania u-wizy mogą także kwalifikować się współmałżonkowie i dzieci do 21 roku życia – nawet jeśli mieszkają w Polsce. Ale ważna jest tu indywidualna konsultacja ze specjalistą i dokładne rozpatrzenie konkretnego przypadku.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/ Tinnakorn Jorruang/ lakshmiprasad S/ Motortion/

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

News USA

Wszyscy chcą pozwoleń na pracę. Równego traktowania domagają się wieloletni imigranci

Opublikowano

dnia

Autor:

W całym kraju burmistrzowie, gubernatorzy i inne osoby stanowczo opowiadają się za nowo przybyłymi migrantami szukającymi schronienia i pozwolenia na pracę. Ale powoduje to napięcia wśród imigrantów, którzy przebywają w USA od lat, a nawet dziesięcioleci i nie mają takich samych świadczeń, a zwłaszcza pozwoleń na pracę. Sytuacja doprowadziła do masowych protestów 14 listopada.

Tysiące imigrantów maszerowało w tym miesiącu w Waszyngtonie, aby poprosić prezydenta Joe Bidena o rozszerzenie zezwolenia na pracę również na długoletnich mieszkańców. Tablice głosiły hasła takie jak: „Pozwolenia na pracę dla wszystkich!” i „Czekałem 34 lata na pozwolenie”.

Liczba aresztowań z powodu nielegalnego przekroczenia granicy z Meksykiem przekroczyła 2 miliony drugi rok z rzędu w roku budżetowym kończącym się 30 września. Ponadto setki tysięcy migrantów zostało legalnie przesiedlonych w ciągu ostatniego roku w ramach nowej polityki mającej na celu zniechęcanie do nielegalnego przekraczania granicy.

Osoby ubiegające się o azyl muszą czekać 6 miesięcy na pozwolenie na pracę. Według U.S. Citizenship and Immigration Services rozpatrzenie wniosku trwa jednak nie dłużej niż 1,5 miesiąca w przypadku 80% wnioskodawców.

Ci, którzy przekraczają granicę nowymi, legalnymi ścieżkami administracji Bidena, nie mają żadnego wymaganego okresu oczekiwania.

Dzięki tymczasowemu statusowi prawnemu, zwanemu zwolnieniem warunkowym, 270 000 osób z Kuby, Haiti, Nikaragui i Wenezueli, przybyło do USA do października, składając wniosek online od sponsora finansowego. Kolejne 324 000 umówiło się na wjazd na przejście lądowe z Meksykiem za pomocą aplikacji mobilnej o nazwie CBP One.

Administracja oświadczyła we wrześniu, że skrócenie czasu oczekiwania na pozwolenie na pracę do 30 dni w przypadku osób korzystających z nowych ścieżek wjazdu do kraju byłoby pożądanym rozwiązaniem. Do końca września wysłano 1,4 miliona e-maili i SMS-ów informujących, kto może pracować.

Biały Dom zwrócił się do Kongresu o 1,4 miliarda dolarów na żywność, schronienie i inne usługi dla nowo przybyłych. Burmistrzowie Nowego Jorku, Denver, Chicago, Los Angeles i Houston napisali w zeszłym miesiącu do Bidena, prosząc o 5 miliardów dolarów, zauważając, że napływ imigrantów wyczerpał budżety i ograniczył podstawowe usługi.

Burmistrzowie popierają także tymczasowy status i pozwolenia na pracę dla osób, które przebywają w USA dłużej, ale skupili się na nowo przybyłych.

W obliczu tej niesprawiedliwości łatwo jest znaleźć w Stanach Zjednoczonych imigrantów o głębokich korzeniach, których irytuje nierówne traktowanie.

Wielki wiec w Waszyngtonie zorganizowany 14 listopada odzwierciedlał wysiłki zwolenników na rzecz wydawania pozwoleń na pracę dla wszystkich, niezależnie od tego, kiedy przybyli.

 

Źródło: ap
Foto: YouTube, American Families United
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Czy składać wniosek do loterii wizowej? Prawo imigracyjne przybliża mec. Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Wnioski do amerykańskiej loterii wizowej DV-2025, która ruszyła 4 października możemy składać do 7 listopada. Czy warto to zrobić? Na to i inne ważne pytania dotyczące najbardziej aktualnych spraw imigracyjnych odpowiada w studiu Radia Deon Chicago mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Czy warto starać się o udział w tegorocznej amerykańskiej loterii wizowej?

„Loteria wizowa jest najbardziej przydatna dla osób, które mieszkają w Polsce” wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. W przypadku Polaków mieszkających już w Stanach Zjednoczonych nie wszystkie osoby będą się kwalifikować do otrzymania Zielonej Karty.

W tym celu trzeba mieć ważną stała wizę, a w przypadku wizy studenckiej faktycznie chodzić do szkoły, ponieważ ta kwestia na pewno będzie sprawdzana, tłumaczy specjalistka para imigracyjnego.

Nawet jeśli ktoś kwalifikuje się na tzw. „provisional waiver” to nie ma sensu składać aplikacji do loterii ponieważ będzie miała za mało czasu by dopełnić wszystkich formalności.

Losowanie nie daje Zielonej Karty, tylko otwiera możliwość starania się o nią, a procedurę należy zamknąć w ciągu 12 miesięcy.

Mec. Magdalena Grobelski przypomina także, że jedna osoba może wysłać tylko jeden wniosek na siebie i swoją rodzinę.

Czy osoby przebywające w Stanach Zjednoczonych powinny bać się wyjazdów na Florydę, gdzie zaostrzono prawo imigracyjne?

Wiarygodne doniesienia prasowe niestety potwierdzają, że osoby bez dokumentów mogą zostać zatrzymane w Słonecznym Stanie. Choć łapanie dotyczy głównie osób pochodzenia latynoskiego, to mimo wszystko, należy być bardzo ostrożnym, podkreśla mec. Magdalena Grobelski.

Czy nadal istnieje petycja 245(i)?

Petycja 245(i) istnieje i można z niej korzystać. Została wprowadzona ustawą przez amerykański Kongres, a takie prawa bardzo trudno wycofać, wyjaśnia specjalistka prawa imigracyjnego.

Petycja 245(i) pozwala na staranie się o pobyt stały (za opłatą $1,000) osobom, które wjechały do USA nielegalnie lub wjechały legalnie, ale zostały dłużej niż zezwalała na to ich wiza. Aby móc skorzystać z tej ustawy, trzeba było złożyć wniosek o sponsorowanie (przez pracę lub rodzinę) przed 30 kwietnia 2001 roku.

Mec. Magdalena Grobelski podkreśla jednak że nie zawsze i nie za wszystko faktycznie trzeba płacić karę: 'Nie płaćcie kary jeśli nie jesteście pewni, że nie musicie”.

„Nie musicie płacić kary za to, że nie składaliście podatków, nie musicie płacić kary za to, że przebywaliście nielegalnie – są pewne sytuacje, wyjątki, gdzie już samo małżeństwo albo bycie sponsorowanym przez amerykańskiego obywatela te wszystkie małe, drobne przewinienia Wam wybacza”, tłumaczy nasz Gość.

Zaległe podatki można zapłacić z myślą o własnej emeryturze, ale nie jest to wymogiem w procesie imigracyjnym, mówi mec. Magdalena Grobelski.

Czy można finansowo sponsorować samego siebie, jeśli dorosłe dzieci złożą petycję, a mamy zapłacone podatki przez 40 kwartałów?

Absolutnie nie – jeśli przebywaliśmy nielegalnie, to zarabialiśmy nielegalnie, nawet jeśli płaciliśmy podatki.

W momencie otrzymania Zielonej Karty dodatkowy sponsor finansowy zostaje automatycznie zwolniony ze swojej odpowiedzialności. Taki sponsor jest odpowiedzialny jedynie za pobierane zapomogi federalne, nie za np. poniesione koszty leczenia.

Jeżeli sponsorem finansowym jest współmałżonek a dojdzie do rozwodu, to można ten fakt wykorzystać. Czy jednak dostanie się na tej podstawie alimenty zależy od sędziego, długości małżeństwa, i wielu innych czynników.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

Źródło: informacja własna
Foto: istock/fotoguy22/AmnajKhetsamtip/scyther5/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu