Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Czy składać wniosek do loterii wizowej? Prawo imigracyjne przybliża mec. Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

Wnioski do amerykańskiej loterii wizowej DV-2025, która ruszyła 4 października możemy składać do 7 listopada. Czy warto to zrobić? Na to i inne ważne pytania dotyczące najbardziej aktualnych spraw imigracyjnych odpowiada w studiu Radia Deon Chicago mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Czy warto starać się o udział w tegorocznej amerykańskiej loterii wizowej?

„Loteria wizowa jest najbardziej przydatna dla osób, które mieszkają w Polsce” wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. W przypadku Polaków mieszkających już w Stanach Zjednoczonych nie wszystkie osoby będą się kwalifikować do otrzymania Zielonej Karty.

W tym celu trzeba mieć ważną stała wizę, a w przypadku wizy studenckiej faktycznie chodzić do szkoły, ponieważ ta kwestia na pewno będzie sprawdzana, tłumaczy specjalistka para imigracyjnego.

Nawet jeśli ktoś kwalifikuje się na tzw. „provisional waiver” to nie ma sensu składać aplikacji do loterii ponieważ będzie miała za mało czasu by dopełnić wszystkich formalności.

Losowanie nie daje Zielonej Karty, tylko otwiera możliwość starania się o nią, a procedurę należy zamknąć w ciągu 12 miesięcy.

Mec. Magdalena Grobelski przypomina także, że jedna osoba może wysłać tylko jeden wniosek na siebie i swoją rodzinę.

Czy osoby przebywające w Stanach Zjednoczonych powinny bać się wyjazdów na Florydę, gdzie zaostrzono prawo imigracyjne?

Wiarygodne doniesienia prasowe niestety potwierdzają, że osoby bez dokumentów mogą zostać zatrzymane w Słonecznym Stanie. Choć łapanie dotyczy głównie osób pochodzenia latynoskiego, to mimo wszystko, należy być bardzo ostrożnym, podkreśla mec. Magdalena Grobelski.

Czy nadal istnieje petycja 245(i)?

Petycja 245(i) istnieje i można z niej korzystać. Została wprowadzona ustawą przez amerykański Kongres, a takie prawa bardzo trudno wycofać, wyjaśnia specjalistka prawa imigracyjnego.

Petycja 245(i) pozwala na staranie się o pobyt stały (za opłatą $1,000) osobom, które wjechały do USA nielegalnie lub wjechały legalnie, ale zostały dłużej niż zezwalała na to ich wiza. Aby móc skorzystać z tej ustawy, trzeba było złożyć wniosek o sponsorowanie (przez pracę lub rodzinę) przed 30 kwietnia 2001 roku.

Mec. Magdalena Grobelski podkreśla jednak że nie zawsze i nie za wszystko faktycznie trzeba płacić karę: 'Nie płaćcie kary jeśli nie jesteście pewni, że nie musicie”.

„Nie musicie płacić kary za to, że nie składaliście podatków, nie musicie płacić kary za to, że przebywaliście nielegalnie – są pewne sytuacje, wyjątki, gdzie już samo małżeństwo albo bycie sponsorowanym przez amerykańskiego obywatela te wszystkie małe, drobne przewinienia Wam wybacza”, tłumaczy nasz Gość.

Zaległe podatki można zapłacić z myślą o własnej emeryturze, ale nie jest to wymogiem w procesie imigracyjnym, mówi mec. Magdalena Grobelski.

Czy można finansowo sponsorować samego siebie, jeśli dorosłe dzieci złożą petycję, a mamy zapłacone podatki przez 40 kwartałów?

Absolutnie nie – jeśli przebywaliśmy nielegalnie, to zarabialiśmy nielegalnie, nawet jeśli płaciliśmy podatki.

W momencie otrzymania Zielonej Karty dodatkowy sponsor finansowy zostaje automatycznie zwolniony ze swojej odpowiedzialności. Taki sponsor jest odpowiedzialny jedynie za pobierane zapomogi federalne, nie za np. poniesione koszty leczenia.

Jeżeli sponsorem finansowym jest współmałżonek a dojdzie do rozwodu, to można ten fakt wykorzystać. Czy jednak dostanie się na tej podstawie alimenty zależy od sędziego, długości małżeństwa, i wielu innych czynników.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

Źródło: informacja własna
Foto: istock/fotoguy22/AmnajKhetsamtip/scyther5/

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wiek 70 lat nie musi oznaczać bezczynnej emerytury. Ewa Sumelka właśnie obroniła doktorat

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy mając 70 lat można obronić doktorat? Rzadko się to zdarza, ale Ewa Sumelka z Poznania, popularyzatorka nauki, historii i sztuki właśnie tego dokonała. Zastanawiacie się czy warto podejmować taki trud w wieku gdy ogromna większość osób osiada na wcześniej zdobytych laurach? My uważamy, że zdecydowanie tak i mamy nadzieję, ze historia dr Sumelki kogoś zainspiruje lub zmotywuje do dalszego rozwoju siebie i nauki.

Ewa Sumelka przez 50 lat pracowała w Katedrze i Zakładzie Histologii i Embriologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji naukowych.

Wiosną tego roku przeszła na zasłużoną emeryturę. Jednak zanim się to stało zainteresowała się historią budynku Collegium Anatomicum swojej uczelni.

„Rezultatem tego zainteresowania była pierwsza książka, która wyszła w 2015 roku” wyjaśnia dr Ewa Sumelka. Był to tom „Collegium Anatomicum w Poznaniu – o historii, sztuce i nauce” wydany przez Wydawnictwo Naukowe UMP.

Nasza rozmówczyni jest także absolwentką poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a sztuka i historia zawsze były w kręgu jej zainteresowań.

Ale cała sprawa nie zakończyła się na jednej książce. Odkrywana wiedza poskutkowała jeszcze głębszymi badaniami, z których następnie wyrósł doktorat i powstanie także nowe dzieło.

Wejście na drogę związaną z napisaniem doktoratu nie było trudne, ponieważ Ewa Sumelka zawodowo pracowała na uczelni i miała stały kontakt ze światem nauki, chociażby z samymi profesorami.

„Jak zaczęłam pisać artykuły popularnonaukowe i byłam zapraszana do wielu prezentacji i wykładów (…) to wtedy profesorowie, z którymi współpracowałam powiedzieli mi, że to co zrobiłam musi być obwarowane doktoratem” tłumaczy dr Sumelka.

Praca naszej rozmówczyni została także doceniona w konkursie organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Ewa Sumelka dostała tytuł Popularyzator Nauki w 2011 roku.

Otwarcie przewodu doktorskiego nastąpiło w 2017 roku a sama praca powstawała przez 6 lat. W listopadzie tego roku została obroniona na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, a nosi tytuł „Zarys dziejów Collegium Anatomicum Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920-1939 – od sztuki do nauki”.

Wg dr Sumelki staranie się o napisanie doktoratu w wieku dojrzałym najczęściej wynika z pasji, zainteresowania i zgłębiania wiedzy danej osoby na jakiś temat. Nasza rozmówczyni będzie się starała o umieszczenie swojej pracy doktorskiej w publicznej bibliotece cyfrowej, by była ogólnie dostępna dla wszystkich.

Natomiast dla osób z mniej naukowym podejściem, Ewa Sumelka przygotowuje książkę, opartą na swojej pracy.

Dr Sumelka nadal zamierza studiować historię Collegium Anatomicum oraz sąsiedniego budynku – Collegium Heliodori Święcicki, dawnego Collegium Chemicum. Kolekcjonuje także różnorodne pamiątki związane z historią uczelni i miasta.

Będąc od marca na emeryturze dr Ewa Sumelka niewiele odpoczywa, pracuje m.in. nad dokumentacją i archiwizacją wyników badań, tworzy rysunki do książek dydaktycznych i wciąż zajmuje się historią uczelni i regionu.

Jest także współorganizatorką warsztatów naukowych dla dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych w ramach wielu Festiwali Nauki i Sztuki oraz projektu Mały Medyk. Prowadzi również wykłady na uniwersytecie trzeciego wieku.

Serdecznie gratulujemy wielkiego sukcesu i zachęcamy do naśladowania!

Źródło: informacja własna, Rynek Zdrowia
Foto: Marta Szyszka
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

To wyjątkowy czas bycia razem. Agata Paleczny zaprasza całe rodziny na „Magiczne Święta”

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzieci, rodzice, dziadkowie – wszyscy są zaproszeni by kolejny rok zachwycić się „Magicznymi Świętami” w Copernicus Center. XII Wielki Świąteczny Festiwal Rodzinny odbędzie się w niedzielę, 10 grudnia. Na wydarzenie, które wprowadzi nas w szczególną atmosferę Bożego Narodzenia obchodzonego według polskich tradycji, zaprasza Gość Radio Deon Chicago, Agata Paleczny – aktorka, animatorka kultury i założycielka Warsztatów Teatralnych Little Stars. Przyjdźcie koniecznie!

„Magiczne Święta” to niezwykle oblegane wydarzenie, które już na stałe wpisało się w świąteczny kalendarz chicagowskiej Polonii. W tym roku jest organizowane już po raz dwunasty w Copernicus Center. Nawiązujący do polskich świąt festiwal to pełna radości i wzruszeń opowieść wypełniona muzyką, tańcem i śpiewem.

„Cały festiwal pod nazwą Wielki Świąteczny Festiwal Rodzinny powstał z inicjatywy Fundacji Kopernikowskiej” przypomina Agata Paleczny.

11 wcześniejszych edycji tego wydarzenia tworzyli wspólnie: Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, Warsztaty Teatralne Little Stars i Zespół Pieśni i Tańca Polonia, działający przy PRCUA.

W tym roku, poza Akademią PaSo i Warsztatami Little Stars, „Magiczne Święta” przygotowuje Teatr Tańca Marzeny Pol z Wyspy Dzieci.

Nie zabraknie także wspomnień i nostalgicznej zadumy, zapowiada nasz Gość.

Festiwal rozpocznie się już o godzinie 12.00PM. Bramy Copernicus Center zostaną otwarte a wszyscy goście są zaproszeni na kiermasz, który jest bardzo ważnym elementem tego wydarzenia. Będą na nim fantastyczne pomysły na świąteczne prezenty i dekoracje, takie jak biżuteria, książki czy nawet ubrania.

Poza kiermaszem, który będzie otwarty do godziny 6.00PM i spektaklem na scenie, zaplanowana jest także oczywiście obowiązkowa wizyta Św. Mikołaja.

Część widowiskowa „Magicznych Świąt” rozpocznie się o godzinie 4.00PM. „Za każdym razem chcemy aby ten koncert – spektakl wyglądał inaczej i udaje nam się to zrobić” podkreśla Agata Paleczny.

Na scenie wystąpi ponad 100-osobowa grupa aktorów, muzyków i tancerek w wieku od 3 – 19 lat, związanych z Akademią Muzyki Paderewski Symphony Orchestra, Warsztatami Teatralnymi Little Stars i Teatrem Tańca Marzeny Pol z Wyspy Dzieci.

Ale dzieci nie będą same, ponieważ na scenie pojawią się trzy pokolenia – wystąpią również ich rodzice i dziadkowie. W końcu ideą „Magicznych Świąt”, jest spotkanie rodzinne.

A na specjalne życzenie publiczności koncert zakończy wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Wstęp na kiermasz świąteczny oraz zdjęcia ze Św. Mikołajem są bezpłatne.

Bilety na „Magiczne Święta”, w cenie 20 dolarów, są do nabycia za pośrednictwem strony Fundacji Copernicus – tutaj, a także można je zamawiać drogą telefoniczną pod numerem telefonu 773 888 5108 (biuro Warsztatów Teatralnych) lub 773-467-9000 (biuro PASO).

Serdecznie Zapraszamy na rodzinne świętowanie!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Copernicus Center

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dobromir Makowski powie o ważnych sprawach w życiu młodzieży i roli ich rodziców

Opublikowano

dnia

Autor:

Dobromir Makowski to człowiek, który był na dnie ale został podniesiony przez Jezusa i od 2011 roku objechał ponad 1000 szkół, domów dziecka, aresztów śledczych, więzień i innych placówek. Przekazuje swoje świadectwo młodym ludziom i daje im wskazówki, co do życiowych wyborów, a w najbliższy weekend spotka się także z młodzieżą oraz ich rodzicami w Chicago. W studiu Radia Deon Dobromir Makowski – RapPedagog i założyciel fundacji Rampa – oraz proboszcz parafii Św. Tomasza Becketta, ks. Grzegorz Wójcik zapraszają na serię wykładów.

Dobromir Makowski gościł już w Chicago i w naszym studiu radiowym. Wiele osób miało także okazję poznać go osobiście w czasie tegorocznej pielgrzymki do Merrilville, usłyszeć jego świadectwo, porozmawiać i głęboko odczuć autentyzm człowieka, który przeszedł w życiu przemianę.

Raper, działacz społeczny i człowiek, który stara się zarażać innych wiarą w Boga mówi, że to co go w życiu spotkało to nie jego zasługa, tylko Pana Jezusa. Chrystus wskrzesił go jak Łazarza, gdy Dobromir przegrał swoje życie 20 lat temu i był „wrakiem człowieka”.

„Na pielgrzymce spotkałem wielu tych, i ciągle ich spotykam, którzy wciąż poszukują nadziei” mówi nasz Gość.

W Chicago Dobromir Makowski wygłosi wykłady zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych – rodziców, którzy muszą pomóc swoim dzieciom wejść w dorosłość.

Na spotkaniach w parafii Św. Tomasza Becketta, a następnie w Kościele Św. Moniki, Gość Radia Deon będzie mówił m.in. o odpowiedzialności rodziców wobec ich dzieci oraz o potrzebie by byli dla nich autorytetami. Dobromir sam jest ojcem piątki dzieci i wie jak ważna jest miłość do nich i wychowanie.

„Współczesny młody człowiek potrzebuje rodzica ponad wszystko” podkreśla RapPedagog. Dodając, że „my niestety wpuściliśmy ich na autostradę multimedialną i tam rozbijają się”.

Na spotkaniach z Dobromirem będzie również mowa o znaczeniu domu i rodziny, a także o miłości, szacunku i tożsamości.

Ks. Grzegorz Wójcik po raz pierwszy usłyszał o Dobromirze Makowskim od osób, które poznały go właśnie na chicagowskiej polonijnej pieszej pielgrzymce w tym roku i sam poczuł się zainspirowany jego postacią. Dlatego, jak mówi, ucieszyła go możliwość zaproszenia Dobromira na wykłady do parafii.

Parafia Św. Tomasza Becketta od lipca została połączona z parafią Św. Alfonsa Liguori i ma teraz dwa kościoły – w Mount Prospect i w Prospect Heights, okolicach licznie zamieszkanych przez Polonię.

„Zapraszamy wszystkich, na pewno Was pomieścimy” zachęca ks. Grzegorz Wójcik, dodając, że „Dobromir gwarantuje, że treści które przekazuje są motywacją dla rodziców, dla dzieci, ab właśnie być jak najlepszymi wersjami człowieka, jakimi Bóg pragnie abyśmy byli”.

Harmonogram wykładów Dobromira Makowskiego:

1,2,3 grudnia 2023 Kościół  Św. Tomasza Becketta

  • 1 grudnia, 8:00 PM do 9:30 PM – dla rodziców, nauczycieli, katechetów
  • 2 grudnia, 6:00 PM do 7:30 PM – dla uczniów klas 7,8 i szkół średnich
  • 3 grudnia, 5:00 PM do 6:30 PM – dla wszystkich

8,9 grudnia 2023 Kościół  Św. Moniki

  • 8 grudnia 7:30 PM do 9:00 PM – dla rodziców, nauczycieli, katechetów
  • 9 grudnia 6:00 PM do 7:30 PM – dla uczniów klas 7,8 i szkół średnich

Serdecznie Zapraszamy!

Dobromir Makowski to nauczyciel wychowania fizycznego oraz magister pedagogiki resocjalizacyjnej.

Jest pomysłodawcą projektu RAPPEDAGOGIA, który od 2011 roku objechał ponad 1000 szkół, domów dziecka, aresztów śledczych, więzień, ośrodków szkolno – wychowawczych, świetlic środowiskowych w Polsce, jak i za granicą: Francji, Anglii, Szwecji, Niemczech, Kanadzie i USA.

Dobromir Makowski jest także założycielem fundacji „Rampa”, która w Pabianicach w województwie łódzkim prowadzi szereg zadań o charakterze profilaktycznym. Są to: streetworking, świetlica środowiskowa, punkt konsultacyjny i psychologiczny dla osób uzależnionych, zajęcia sportowe – Tajski Boks, CravMaga, ośrodek dla osób uzależnionych i wykluczonych społecznie, a także hostel dla osób które ukończyły terapię.

Dobromir jest autorem książki “Nic z Ciebie nie będzie”.

Opisuje ją w ten sposób: „Ta książka to historia mojego życia. To proces mojej walki, opis ciężkiej, niekiedy bolesnej drogi do przemiany mojego życia. Ufam, że ta opowieść może Ci pomóc uwolnić się od ciężaru przeszłości i pokaże jak dokonywać mądrych wyborów. Twoje życie ma znaczenie, a wybory nadają mu sens”.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu