Połącz się z nami

News Chicago

Dia de Muertos: wystawa w Pilsen upamiętnia tych co odeszli

Opublikowano

dnia

Tegoroczna wystawa zatytułowana „Dia de Muertos, A Time to Grieve & Remember”, otworzona 22 września w Narodowym Muzeum Sztuki Meksykańskiej w Pilsen, upamiętnia prawie 55 000 osób, które zginęły w trzęsieniach ziemi w Turcji, Maroku i Syrii na początku tego roku. To także hołd złożony kobietom z całego świata, które zaginęły, zostały zgwałcone lub zamordowane. Wystawę można oglądać do 12 grudnia.

Każdego roku rodziny meksykańsko-amerykańskie mieszkające w Chicago ustawiają w swoich domach ołtarze wypełnione kwiatami, jedzeniem i napojami ku pamięci zmarłych przyjaciół i rodziny.

Kiedy więc w 1987 roku Narodowe Muzeum Sztuki Meksykańskiej w Pilsen otworzyło swoje podwoje, kuratorzy postanowili uczcić meksykańską tradycję Día de Muertos (Święto Zmarłych) organizując coroczną wystawę w głównej galerii.

Osiemnastu artystów przygotowało na wystawę różne dzieła sztuki, w tym ofrendy, czyli ofiary ku czci zmarłych mieszkańców Chicago, murale i obrazy. Kilku z nich przybyło z Meksyku i innych części Stanów Zjednoczonych, aby zainstalować swoje dzieła.

Osobą, której powierzono zadanie stworzenia największej ofrendy na wystawie, jest Alejandro García Nelo z Valle de Bravo w Meksyku. Artysta po raz pierwszy przybył do muzeum, aby zrobić ofrenda, w 1995 roku.

„My, Meksykanie, mamy tradycję upamiętniania w sposób pełen szacunku i czułości” – powiedział García Nelo, któremu nie są obce trzęsienia ziemi.

„Widziałem tę tragedię na własne oczy. Kiedy byłem młody, wywarły na mnie wpływ trzęsienia ziemi z 1985 r., a ostatnio trzęsienia ziemi z 2017 r.” – powiedział, odnosząc się do trzęsień ziemi o sile 7,1 i 8,1 w skali Richtera, które nawiedziły Meksyk sześć lat temu. García Nelo ma nadzieję, że jego hołd złożony ofiarom w Turcji, Maroku i Syrii zostanie odebrany jako pełen szacunku sposób uhonorowania tych, którzy odeszli.

Ponad połowa dzieł sztuki na wystawie, której kuratorami są Gustavo Herrera i Dolores Mercado, została wykonana przez kobiety. Dolores „YUDA” Navarro i Janín Garcín namalowały wewnątrz muzeum duży mural zatytułowany „Przewodnik”.

Mural poprowadzi gości przy wejściu i wyjściu z galerii przez każdą z instalacji artystycznych – podobnie jak Xoloitzcuintli, czyli bezwłose meksykańskie psy, które, jak się uważa, prowadzą ludzi od śmierci do zaświatów.

Mieszkańcy rdzennych kultur Azteków i Nahua w Meksyku uważali te psy, zwane po prostu Xolos, za święte. Wielu Meksykanów nadal wierzy, że reprezentują one połączenie życia i śmierci.

Día de Muertos: A Time to Grieve & Remember została otworzona 22 września i potrwa do 12 grudnia.

Wystawa mieści się w Narodowym Muzeum Sztuki Meksykańskiej, przy 1852 W. 19th St. i  jest dostępna do zwiedzania bezpłatnie.

Więcej informacji na temat ekspozycji można znaleźć na  Nationalmuseumofmexicanart.org

W ostatni weekend odbyło się święto społeczności z ofrenda stworzonymi przez jej członków, muzyką na żywo, zajęciami artystycznymi i dużą ofrenda wyświetlaną na zewnątrz muzeum.

Źródło: suntimes
Foto: The National Museum of Mexican art

Polonia Amerykańska

„Tańcz”: letnia premiera Sławomira i Zenka Martyniuka śle nam radość znad Bałtyku

Opublikowano

dnia

Autor:

Takiej niespodzianki i zaskoczenia na polskiej scenie muzycznej jeszcze nie było. Dwóch gigantów muzyki rozrywkowej postanowiło połączyć siły i zaprosić swoich fanów do wspólnej zabawy utworem „Tańcz”. To Zenek Martyniuk i Sławomir, których utwory na polskim you tube łącznie przekroczyły kosmiczną liczbę miliarda wyświetleń. Na antenie Radia Deon Chicago Sławomir zapowiada wakacyjny hit.

Sławomir na ten duet czekał od dawna i jest to spełnienie jego wakacyjnego, muzycznego marzenia a Zenon Martyniuk uważa, że to „Duet wszech czasów”. Warto zaznaczyć, że w klipie udział wzięły Danusia Martyniuk oraz Kajra.

„Jestem przeszczęśliwy, że się zgodzili” mówi Sławomir o wspólnym nagraniu. „To są tacy nasi muzyczni przyjaciele”.

Cała czwórka zaprasza nas do tanecznej zabawy na rozpalonej słońcem plaży. Zdjęcia przenoszą nas w rajską scenerię, choć klip powstał nad naszym, polskim Bałtykiem. Jak opowiada Sławomir, zdjęcia nakręcono w jeden dzień a pogoda była przepiękna.

Utwór „Tańcz” utrzymany jest w klimacie latino z bogato brzmiącymi gitarami i nowoczesnym beatem. Doskonale nadaje się zarówno do zabawy na tanecznym parkiecie jak i przy ognisku, z gitarą w gronie najbliższych przyjaciół. „Można fajnie zagrać ten utwór i zaśpiewać” zaznacza Sławomir, dzięki tonacji g-moll.

Muzyczna produkcja ma szansę zostać hitem lata 2024.

Nasz rozmówca ma nadzieję, że „w Stanach kto może, zwinie carpet i będzie tańczył na floorze ze Sławomirem i z Zenkiem. Bo po to jest ta piosenka – do dobrej zabawy, do tego żeby Wam wysłać dużo miłości znad naszego Bałtyku”, podkreśla Sławomir i osobiście zaprasza do jego wysłuchania:

Singiel „Tańcz” zwiastuję premierę nowej płyty Sławomira, która ukaże się jesienią i którą już można zamawiać.

Płyta zatytułowana będzie „Cudowronek”, od singla, który swoją premierę miała w Chicago, a teledysk był kręcony na Dominikanie i w Wietrznym Mieście właśnie. O premierze tej piosenki pisaliśmy tutaj. Jak zapowiada Sławomir, cała płyta jest mega taneczna i radosna, tak jak ten singiel.

Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na wystawę poświęconą polskiemu żeglarstwu oraz regaty

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Polskie w Ameryce we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezentuje „100 lat polskiego żeglarstwa”, wyjątkową wystawę dotyczącą bogatej historii polskiego żeglarstwa i oferującą zwiedzającym wciągającą eksplorację stulecia morskich osiągnięć, tradycji i innowacji. Ekspozycja, z którą związane będą również regaty na Jeziorze Michigan,  potrwa od 17 sierpnia do 15 marca 2025 roku.

Na wystawie „100 lat polskiego żeglarstwa” znajdą się panele, artefakty, prezentacje multimedialne i interaktywne pokazy, które przybliżą historie polskich żeglarzy, ich triumfy i trwałe dziedzictwo eksploracji morskiej.

Wystawa zaprezentuje polskie środowisko żeglarskie i dokumentuje historyczne rejsy transatlantyckie żeglarzy z Polski i Chicago, w tym rejs legendarnego jachtu Dal, którego kapitanem był Andrzej Bohomolec oraz rejs Poleszuka, żaglowca zwiadowczego z załogą pięciu młodych polskich harcerzy. Obie te żaglówki zawinęły do portu w Chicago.

Kolekcja Muzeum Polskiego w Ameryce obejmuje zestaw pamiątek, starannie wybranych dzięki hojnym darowiznom, od przedmiotów marynistycznych po archiwa i dzieła sztuki. Wśród różnych skarbów znajdują się smagane wiatrem bandery, modele żaglowców z Wystawy Światowej z 1939 roku, pamiątki związane z Ligą Morską w Ameryce i Polskim Związkiem Żeglarskim, a także pamiątki związane z Joseph Conrad Yacht Club i Polish Yacht Club Chicago. Wystawa będzie prezentowana w Sali Głównej MPA.

Oficjalne otwarcie wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” nastąpi 16 sierpnia 2024 roku w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. Wernisaż z udziałem gościnnych mówców i poczęstunkiem  odbędzie się w godzinach od 7.00PM do 9.00PM. Tego wieczoru zaplanowano także koncert szantowy polskiej grupy Młynn. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.

Regaty z okazji stulecia polskiego żeglarstwa odbędą się w sobotę 17 sierpnia, w godzinach od 10.00AM do 3.00PM, w Montrose Harbor (Spotkanie we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku; koordynatorem tego wydarzenia jest Bogdan Ogórek, tel. 708-227-7700).

Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, wikimedia

 

Czytaj dalej

News Chicago

W Instytucie Sztuki w Chicago trwa czasowa wystawa „My New Yorks” Georgii O’Keeffe

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowojorskie drapacze chmur słynnej Georgii O’Keeffe możemy podziwiać w Art Institute of Chicago do 22 września. Ekspozycja zatytułowana „My New Yorks” bada związek artystki z Nowym Jorkiem.

Georgię O’Keeffe (1887-1986) niełatwo scharakteryzować pod względem określonego stylu artystycznego. Według kuratorki Annelise K. Madsen, w pracach artystki jest zarówno twardość i miękkość – twarde geometryczne linie i miękkie organiczne formy, które malarka łączy w zaskakujący sposób i w zaskakujących momentach w swoich kompozycjach.

O’Keeffe ukształtowała trajektorię amerykańskiego modernizmu. Odegrała ważną rolę w upowszechnianiu sztuki amerykańskiej w Europie w czasach, kiedy to Europa odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu ówczesnych prądów w sztuce. Była jedną z niewielu kobiet-artystek o tak wpływowej pozycji.

Inspirację twórczą znajdowała w życiu wiejskim amerykańskiego Południa, a zwłaszcza Nowego Meksyku, gdzie się osiedliła pod koniec życia.

Prace pokazane na wystawie w Instytucie Sztuki powstały między 1925 a 1930 rokiem i prezentują jej intymny obraz miasta, z czasu gdy mieszkała w Nowym Jorku. Stanowią przykład jej przekonania, że tworzone przez nią obrazy są odbiciem jej własnych myśli i uczuć.

W 1926 roku O’Keeffe powiedziała: „Nie można malować Nowego Jorku takim, jaki jest, ale raczej takim, jakim się go odczuwa”.

Seria inspirowana jest drapaczem chmur, w którym O’Keeffe mieszkała podczas swojej nowojorskiego okresu swojego życia, Shelton Hotel. Był to wówczas najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie.

Wystawę Georgii O’Keeffe: „My New Yorks” można oglądać do 22 września w Art Institute of Chicago, przy 111 S. Michigan Ave. Bilety są dostępne tutaj.

13 lipca odbędzie się wykład profesor Annie Morse, zatytułowany „Przechwytywanie impulsu elektrycznego — Georgia O’Keeffe i krąg Stieglitza”. Wstęp na wykład wymaga rejestracji.

Georgia O’Keeffe

 

Źródło: wttw, wikipedia
Foto: wikimedia, Art Institute Chicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu