Połącz się z nami

News Chicago

Powiat Cook może pobić rekord w śmiertelnych ofiarach opioidów w tym roku

Opublikowano

dnia

Powiat Cook jest niestety na dobrej drodze do ustanowienia w tym roku nowego rekordu liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów. Od 2015 roku liczba ofiar śmiertelnych tych narkotyków wciąż rośnie. W 2022 roku wyniosła 2000, z czego 1825 osób zmarło po zażyciu fentanylu.

Jednocześnie władze dyskutują, na co wydać ponad 10,5 miliona dolarów, które otrzymały już w ramach historycznej wielostanowej ugody prawnej z producentami i dystrybutorami produktów farmaceutycznych w sprawie ich roli w kryzysie opioidowym.

W ciągu najbliższych 18 lat Chicago otrzyma 78 mln USD z 760 mln USD udziału Illinois w ugodzie dotyczącej opioidów.

Nawet przy takim napływie pieniędzy Dan Lustig, prezes i dyrektor generalny ośrodka leczenia uzależnień w Haymarket Center, twierdzi, że nadal nie ma wystarczających środków, aby leczyć uzależnienie jako schorzenie.

W przypadku uzależnienia potrzebne jest leczenie na żądanie i natychmiastowa pomoc. „Wiemy, że im dłużej dana osoba cierpi na zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie włączona do wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych”, mówi Lustig.

Taka sytuacja przydarzyła się 58-letniemu Jamesowi Stewartowi z Chicago, który nie miał wówczas dość rozsądku, aby poprosić o pomoc, mimo że matka jego czwórki dzieci zmarła w wyniku przedawkowania fentanylu.

Stewart twierdzi, że aresztowanie pod zarzutem posiadania narkotyków było najlepszą rzeczą, jaka mogła mu się przytrafić.

Po odtruciu w więzieniu zaproponowano mu leczenie w Haymarket Center. Obecnie jest menadżerem przypadku w programie uzależnień Haymarket, pomagając innym w powrocie do zdrowia.

„To wzmacnia moją determinację, aby odejść od narkotyków i być przykładem” – twierdzi Stewart. „Jeśli do tego wrócę, będę martwy. Nie chcę, żeby moja historia się skończyła”.

Wzrost liczby zgonów związanych z opioidami wynika w dużej mierze ze wzrostu spożycia opioidów syntetycznych, takich jak fentanyl, mówi Nick Roti, dyrektor wykonawczy Chicagowskiego Obszaru Wysokiego Intensywnego Handlu Narkotykami.

Program pomaga federalnym, stanowym i lokalnym organom ścigania w koordynowaniu wysiłków mających na celu ograniczenie handlu i produkcji narkotyków.

Fentanyl jest łatwy w przygotowaniu, nie trzeba czekać na sezon wegetacyjny, a jego marża zysku jest stukrotnie większa w porównaniu do tego, jaką przynosi sprzedaż zwykłej heroiny.

Biuro lekarza sądowego powiatu Cook potwierdziło, że w 2022 r. liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów  wynosi 2000, pobijając poprzedni rekord ustanowiony w 2021 r., wynoszący 1935.

Ponad 91% zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów dotyczyło fentanylu. Fentanyl jest do 50 razy silniejszy niż heroina i 100 razy silniejszy niż morfina.

Około 78% ofiar śmiertelnych przedawkowana opioidów to mężczyźni. Afroamerykanie stanowią 56% ofiar, Latynosi – niecałe 15%, a biali – 29% . Nieco ponad 70% zgonów spowodowanych przedawkowaniem miało miejsce w Chicago.

 

Źródło: wttw, cookcountyil
Foto: cookcountyil, YouTube, istock/AppleZoomZoom/

News Chicago

Kane County Fair zaprasza na rodeo, aukcje zwierząt i mnóstwo innych atrakcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj rusza 155. coroczny jarmark Kane County Fair; nie zabraknie zwierząt, karuzel, pysznego jedzenia, pokazów rodeo, muzyki na żywo i innych atrakcji. Wydarzenie potrwa do niedzieli 21 lipca, na terenach targowych powiatu Kane, przy 525 S. Randall Road w St. Charles. Parking dla gości jest bezpłatny.

Do ulubionych przez fanów atrakcji jarmarku, które powrócą w tym roku, zalicza się małe zoo, wyścigi świń, zawody rodeo i aukcje zwierząt gospodarskich.

Targi odbywają się w godzinach od 3:00PM do 11:00PM w środę i czwartek, od południa do północy w piątek i sobotę oraz od południa do 10:00PM w niedzielę.

Karnet na wydarzenie można kupić za 25 dolarów. W środę i czwartek wstęp kosztuje 5 dolarów. W weekend dla dzieci w wieku 3–12 lat wynosi 5 dolarów, a dla starszych 10 dolarów. Dzieci do lat 3 mają codziennie wstęp bezpłatny.

Bilety na targi można kupić przy wejściu lub z wyprzedzeniem, klikając „Kup bilety” w prawym górnym rogu strony www.kanecountyfair.com/Fair-Information. Za zakup biletów kartą kredytową pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 4%.

Główne wydarzenia Kane County Fair to koncerty w Miller Lite Soundstage, profesjonalne mistrzostwa w ujeżdżaniu byków, Demolition Derby i weekendowy Classic JP Car Show.

Nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin, w tym Kidbucks Game Show, Rhinestone Roper, Kiddy Land i Swifty Swine Racing Pigs. Codziennie można też będzie oglądać snycerza Chada Kilpatricka przy pracy. Małe zoo będzie otwarte od czwartku do niedzieli, a aukcja bydła rozpocznie się o 1:00PM w niedzielę.

Chad Kilpatrick tworzy rzeźby przy pomocy piły łańcuchowej

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową targów powiatu Kane pod adresem www.kanecountyfair.com/Fair-Information lub zadzwoń pod numer (630) 584-6926.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Kane County Fair
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago sprząta po burzach. We wtorek ponad 100 tys klientów ComEd wciąż nie miało prądu

Opublikowano

dnia

Autor:

Co najmniej 6 tornad przeszło przez okolice Chicago w poniedziałek wieczorem, w tym tornado EF-1 w Near West Side, gdy region nawiedzały burze drugą noc z rzędu – podała National Weather Service. Ta liczba może być jednak większa. Mieszkańcy dotkniętych rejonów porządkują swoje podwórka.

Służba pogodowa potwierdziła także pojawienie się tornad w pobliżu Channahon, Oswego, Yorkville i Bridgeview oraz w Crown Point w stanie Indiana. Ich suma prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ służby pogodowe będą kontynuować ocenę szkód spowodowanych przez burze i raporty o ponad 25 możliwych tornadach.

We wtorek wieczorem około 110 000 klientów ComEd nadal nie miało prądu, a przedsiębiorstwo energetyczne poinformowało, że niektórzy mieszkańcy odzyskać dostęp do Internetu dopiero w piątek. W szczytowym momencie przerw w dostawie prądu nie miało ponad 220 000 klientów.

Zgłoszono niewiele obrażeń spowodowanych burzą, ale 44-letnia Laura Nagel z Cedar Lake w północno-zachodniej Indianie zmarła, gdy drzewo upadło na jej dom, jak poinformowało biuro koronera.

Służba pogodowa ustaliła, że ​​w rejonie Chicago doszło do powstania tzw. derecho – dość rzadko występującego systemu burz, rozległego na co najmniej 250 mil, który charakteryzuje się silnymi wiatrami. Wiatr wiał z prędkością 50-70 mil na godzinę.

Derecho, które miało miejsce w sierpniu 2020 r., wywołało co najmniej siedem tornad w północnym Illinois i pozbawiło prądu około 850 000 klientów. Jedno z nich przeszło wtedy przez Rogers Park.

Straż Pożarna w Chicago potwierdziła tylko jeden przypadek obrażeń związany z burzami. 40-letnia kobieta została zabrana do Centrum Medycznego Uniwersytetu Loyola w poważnym stanie z urazem głowy po tym, jak drzewo spadło na jej samochód przy 1700 North Austin Avenue.

Policja stanowa Illinois podała, że ​​w pobliżu Channahon kilka pojazdów zaplątało się w przewody elektryczne wysokiego napięcia, które spadły na autostradę międzystanową nr 55 w pobliżu Arsenal Road.

Jedna osoba została zabrana do pobliskiego szpitala z obrażeniami związanymi z tym incydentem. Autostrada miała być zamknięta w obu kierunkach do środy rano.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

200 właścicieli domów na West Side dostanie dodatkową pomoc po powodzi z 2023 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson dodaje 5 milionów dolarów do istniejącego programu naprawy szkód po powodzi dla mieszkańców West Side dotkniętych rekordowymi ulewnymi deszczami w lipcu ubiegłego roku. Dodatkowe finansowanie ogłosił we wtorek w czasie wystąpienia w Bibliotece Publicznej na West Chicago Avenue w Austin.

Z funduszy skorzysta do 200 właścicieli domów, głównie seniorów, mieszkających w domach jednorodzinnych lub domach jedno- lub dwumieszkaniowych w West Side. Każdy beneficjent może otrzymać pomoc w wysokości do 25 000 dolarów. Do dofinansowania kwalifikują się tylko rodziny, których całkowity dochód jest równy lub niższy od średniego dochodu obszaru.

Miejski program naprawy powodziowej zapewnia fundusze właścicielom domów, których piwnice zostały zniszczone w wyniku poważnej powodzi w West Side w lipcu 2023 r., po tym jak ulewa przyniosła opady wielkości 9 cali.

Z analizy WBEZ wynika, że ​​w całym mieście w pierwszych dwóch tygodni po tej burzy złożono ponad 12 000 raportów o zalaniu piwnic.

Kwota 5 milionów dolarów zostanie przekazana wraz z przyznanymi już 172 milionami dolarów z funduszy FEMA. Aby dostać pomoc nie będzie potrzebne złożenie wniosku, Miejski Departament Mieszkalnictwa będzie współpracował bezpośrednio z liderami społeczności i organizacjami, aby zidentyfikować najbardziej potrzebujących właścicieli domów.

Po silnych burzach, które miały miejsce w ostatnich dniach, od 50 do 60 osób zadzwoniło do miasta i także zgłosiło zalanie swoich piwnic, poinformował Randy Conner, komisarz Departamentu Gospodarki Wodnej w Chicago.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu