Połącz się z nami

News Chicago

Życie Armstronga widziane oczami jego kobiet pokazuje pełen przebojów musical „Wonderful World”

Opublikowano

dnia

Musical opowiadający o legendarnym Louisie Armstrongu, „Wonderful World”, możemy oglądać do 29 października w Cadillac Palace w Chicago. W odnowionej wersji, która miała swoją światową premierę dwa lata temu w Miami, występuje znakomity James Monroe Iglehart, zdobywca nagrody Tony za rolę Dżina w „Aladynie”.

Musical opowiada historię amerykańskiej legendy jazzu widzianą z perspektywy kobiet, które były obecne w jego życiu. Tytuł zaczerpnął oczywiście od wielkiego przeboju, który Louis Armstrong nagrał pod koniec kariery „What a Wonderful World”.

Ale ta delikatna i przesiąknięta nostalgią, piosenka nie jest miejscem, od którego powinni zacząć ci, którzy chcą wiedzieć, co uczyniło Armstronga jednym z największych geniuszy XX wieku — artystą którego bezprecedensowa wirtuozeria, muzykalność, pomysłowość i odwaga postawiły jazz w latach dwudziestych na głowie a on nadal tworzył cuda przez całą swoją karierę.

W przypadku takich klasyków, jak „West End Blues” i „Potato Head Blues”, nagranych w Chicago w 1928 roku ze swoją słynną Hot Five, Louis Armstrong praktycznie wymyślił jazzowe solo. Jego odziaływanie na kolejne pokolenia, zarówno jako piosenkarza, jak i trębacza, było niesamowicie głębokie.

Historia wyjścia Armstronga z dzieciństwa biedy i przestępczości nieletnich w Nowym Orleanie jest zakorzeniona w naszej historii kultury.

Wezwany do Chicago w 1922 roku przez swojego bohatera i mentora, Kinga Olivera, od razu zrobił duży szum na lokalnej scenie, nagrywając utwory, które zmieniły historię muzyki. Jego gwiazda wzrosła jeszcze bardziej po przeprowadzce do Nowego Jorku, gdzie prowadził orkiestry i zespoły, w tym All-Stars, w którym przez lata występował ukochany perkusista z Chicago Barrett Deems.

Satchmo wystąpił w takich filmach jak „High Society”, dokonał cennych nagrań z Ellą Fitzgerald i był swego rodzaju międzynarodowym ambasadorem jazzu, sprowadzając muzykę do Afryki i Azji, a także do Europy.

Przez większą część swojej kariery był bezpodstawnie oskarżany o sprzedawanie się białej publiczności jako jowialny, szeroko uśmiechnięty showman. W rzeczywistości był zdecydowanym orędownikiem praw obywatelskich, przeciwstawiając się między innymi dyskryminacyjnej polityce na Południu, zarówno swoimi czynami, jak i słowami.

Jego ogromną kolekcję mówionych i pisanych pamiętników, albumów z wycinkami i innych zapisków można przeglądać w Louis Armstrong House Museum and Centre w Queens w stanie Nowy Jork.

Satchmo palił trawkę i dużo przeklinał. Był wieloaspektowym amerykańskim bohaterem, którego urodziny na zawsze będą obchodzone 4 lipca, mimo że ich faktyczna, ujawniona data to był 4 sierpnia.

Ostatecznie, docierając do jak najszerszego grona odbiorców, Armstrongowi udało się dokonać czegoś rzadkiego: pokazać, że wspaniała rozrywka może być wielką sztuką i odwrotnie.

Musical „Wonderful World” przedstawia podróż Armstronga od narodzin jazzu w rodzinnym Nowym Orleanie aż po jego międzynarodową sławę, zawierając ukochane utwory nagrane i spopularyzowane przez niego, w tym „When the Saints Go Marching In”, “When You’re Smiling”, “I Can’t Give You Anything But Love”, i nie tylko.

James Monroe Iglehart, który wciela się w urodzonego w Nowym Orleanie Armstronga, uchwycił wyjątkowy głos i aurę ukochanego muzyka z niesamowitą perfekcją, a brzmienie trąbki pochodzi głównie z zaplecza zespołu prowadzonego przez Anastasię Victor, w skład którego wchodzą trębacze Jeremiah Flack i Christopher Davis.

Na partyturę programu składa się 18 z niezliczonych piosenek, które Armstrong wykonał podczas swojej kariery na scenie, podczas nagrań i występów w 28 filmach.

Inne wyjątkowe elementy spektaklu to choreografia i inscenizacja muzyczna Rickeya Trippa; aktorki grające cztery żony Armstronga; oraz chór śpiewaków-tancerzy, którzy w różnej liczbie animują scenę. Wspaniałe są kostiumy Toni-Leslie James, scenografia Adama Kocha i Stevena Royala oraz oświetlenie Cory’ego Pattaka. 

Spektakl jest zalecany dla osób w wieku 13+ – zawiera mocny język i treści dla dorosłych.

„Wonderful World” będzie grany do 29 października w Cadillac Palace Theatre, przy 151 W. Randolph St.

Bilety kosztują 31,50–156,50 USD i są do nabycia tutaj. Na każdy występ będzie organizowana cyfrowa loteria z ograniczoną liczbą miejsc o wartości 25 dolarów. Lokalizacja miejsc i liczba losów przyznanych w loterii są zawsze zależne od dostępności. Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły i wejść.

Więcej informacji można znaleźć na  broadwayinchicago.com

 

Źródło: suntimes, Broadway in Chicago, wttw
Foto: YouTube, Broadway in Chicago

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na wieczorne koncerty w plenerze w czasie wakacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Letnie koncerty w Morton Arboretum to wspaniała okazja by z przyjaciółmi i rodziną cieszyć się muzyką i relaksem na świeżym powietrzu. W ramach Arbor Evenings muzykę na żywo zapewniają różne zespoły, a goście mogą także cieszyć się  jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać malownicze zachody słońca na Frost Hill.

Wstęp do Arboretum i na Arbor Evenings rozpoczyna się o godzinie 5:15PM a sam koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM. Uczestnicy mogą kupować napoje, lody i pozycje menu w różnych food truckach.

Parking dla osób niepełnosprawnych dostępny jest w odległości od jednej trzeciej do ćwierć mili od miejsca wydarzenia, a w pobliżu obszaru koncertowego dostępna jest ograniczona liczba miejsc siedzących.

Bilety na środowe koncerty w Morton Arboretum kosztują 10 dolarów dla osób od 13 lat dla członków. Bilety dla gości kosztują 15 dolarów dla osób powyżej 13 lat, 5 dolarów dla dzieci od 2 do 12 lat. Dzieci do lat 2 nie płacą za wstęp. Bilety można kupić tutaj.

W przypadku trudnych warunków pogodowych posiadacze biletów zostaną powiadomieni e-mailem i otrzymają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji biletów na inny termin.

Zakup biletu pomaga wesprzeć misję Morton Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew na rzecz bardziej ekologicznego, zdrowszego i piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa egzystują się razem.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Lato w Teatrze Goodman to musical „Północ w ogrodzie dobra i zła”, tajemnicza historia z Południa

Opublikowano

dnia

Autor:

„Północ w ogrodzie dobra i zła” („Midnight in the Garden of Good and Evil”) to muzyczna adaptacja powieści Johna Berendta z 1994 roku, przeniesionej na duży ekran przez Clinta Eastwooda. Oparta na faktach historia wybitnego działacza społecznego i handlarza antykami z Savannah w stanie Georgia, oskarżonego o zastrzelenie męskiej prostytutki, będzie grana w Teatrze Goodman w Chicago do 4 sierpnia.

Niezwykła opowieść, napisana przez Johna Berendta została oparta na dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w Savannah w latach osiemdziesiątych XX wieku. Książka przez 216 tygodni gościła na liście bestsellerów „New York Timesa”

Zdobywca nagród Tony i Grammy J. Harrison Ghee gra Lady Chablis, jedną z ekscentrycznych postaci występujących w opowieści Berendta. Natomiast laureat nagrody Tony, Rob Ashford, reżyseruje musical autorstwa kompozytora i autora tekstów Jasona Roberta Browna („The Last Five Years”, „Parade”) i dramatopisarza Taylora Maca.

Sztuka utrzymana w atmosferze południowego uroku przedstawia oryginalnych mieszkańców, którzy za uprzejmymi uśmiechami kryją swoje tajemnice i motywy popychające do działań.

Kiedy bogaty handlarz antykami, Jim Williams, zostaje oskarżony o morderstwo, sensacyjny proces odkrywa tajemnice i obnaża cienką granicę między dobrem a złem, co skłania Lady Chablis i innych mieszkańców Savannah do wprowadzenia znaczących zmian w mieście.

Sztuka pt. „Północ w ogrodzie dobra i zła” trwa 2 godziny i 40 minut z 15-minutową przerwą i będzie grana w Goodman’s Albert Theatre pod adresem 170 N. Dearborn St., Chicago, do 4 sierpnia.

Bilety w cenie od 25 do 175 dolarów można zamawiać pod numerem tel. (312) 443-3800 lub poprzez stronę goodmanthheatre.org.

Musical jest zalecany dla osób w wieku od 14 lat.

 

Źródło: dailyherald, Goodman Theatre
Foto: Liz Lauren/ Goodman Theatre
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś kolejny koncert w Village Green Park w Northbrook. Weźcie krzesełka albo koce

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatny cykl rodzinnych koncertów „Tuesday in the Park” organizowany przez Northbrook Park District, każdego lata przyciąga tysiące widzów. Dzisiaj dla dzieci wystąpi Nanny Nikki, a dla wszystkich zespół Sushi Roll.

Miłośnicy muzyki mogą zabrać ze sobą krzesła i koce piknikowe, aby odpocząć na trawie w Village Green Park w centrum Northbrook i cieszyć się występami obejmującymi wszystkie gatunki, od bluesa po country, rock’n’roll, melodie z lat 80-tych i aktualne hity.

Każdy wtorkowy koncert rozpoczyna się rozrywką dla najmłodszych, po której następuje występ dla wszystkich grup wiekowych – organizatorzy zapraszają wszystkich do założenia butów do tańca i pochwalenia się swoim poczuciem rytmu.

Harmonogram koncertów „Tuesday in the Park”:

9 lipca:

  • 6:30PM nominowany do nagrody Grammy dziecięcy zespół muzyczny Nanny Nikki zaprezentuje klasyczne piosenki dla dzieci.
  • 7:15PM Sushi Roll zaprezentuje mieszankę muzyki tanecznej i rock’n’rollowego szaleństwa w niezapomnianych kostiumach scenicznych inspirowanych cosplayem, anime i superbohaterami.

16 lipca:

  • 6:30PM Jeanie B! wykona interaktywne przedstawienie pełne tańca i wspólnego śpiewania.
  • 7:15PM Rosie i The Rivets zagrają pełen energii występ z retrospektywnym hołdem dla pierwszych 10 lat rock’n’rolla, w którym wystąpią kobiety i wykonają utwory z lat 1954–1964.

23 lipca:

  • 6:30PM lokalny muzyk z Northbrook, Ben Tatar, oczaruje publiczność grą na wielu instrumentach i wykonaniem wielu chwytliwych piosenek.
  • 7:15PM Mackenzie O’Brien and Band zaprezentują covery popularnych hitów country i covery rockowe, a także oryginalne piosenki.

Miss Jamie’s Farm

30 lipca:

  • 6:30PM śpiewaj, tańcz, śmiej się i ucz z Farmą Miss Jamie i jej marionetkowymi przyjaciółmi, którzy wykonają piosenki zarówno nowe, jak i znane wszystkim.
  • 7:15PM przy mocnej perkusji i mocnym basie Johnny Russler & the Beach Bum Band połączą dźwięki trop rocka, reggae, surfingu i calypso, aby zachwycić publiczność swoim swobodnym klimatem.

6 sierpnia:

  • 6:30PM nastoletnia obsada Northbrook Theatre Youth Company wykona fragmenty swojej letniej produkcji „Chicago: Teen Edition”, wystawianej w dniach 16–18 sierpnia.
  • 7:15PM Valius będzie bawić się niezrównaną energią i napiętą sekcją rytmiczną, wykonując klasyczne hity od lat 60-tych po dzień dzisiejszy.

Wszystkie występy odbywają się we wtorki w Village Green Park, przy drogach Shermer i Meadow w centrum Northbrook. Miłośnicy koncertów mogą również cieszyć się wspaniałą różnorodnością restauracji i lodziarni w centrum miasta.

Johnny Russler & the Beach Bum Band

Pracownicy Northbrook Park District powitają gości w Village Green Park przy stole wypełnionym bezpłatnymi gadżetami i możliwością wzięcia udziału w bezpłatnych cotygodniowych losowaniach nagród. Na miejscu będzie obecny sponsor serii koncertów, Northbrook Bank & Trust, a także inni hojni sponsorzy wydarzenia.

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do teatru Northbrook Theatre, mieszczącego się w centrum rekreacyjnym dzielnicy Northbrook Park District, pod adresem 3323 Walters Ave. Liczba miejsc jest ograniczona, więc obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

Więcej informacji na temat wtorków w parku można znaleźć na stronie nbparks.org/programs/tuesdays-in-the-park.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Northbrook Park District
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu