Połącz się z nami

News Chicago

Idzie cieplejsza i niezbyt śnieżna zima do Chicago. Na pogodę wpłynie układ El Niño

Opublikowano

dnia

Centrum Prognoz Klimatycznych NOAA opublikowało najnowsze przewidywania jeśli chodzi o zimową pogodę. W tym roku pozostajemy pod wpływem El Niño, który zazwyczaj prowadzi do wyższych niż przeciętne temperatur i mniejszych niż zwykle poziomów opadów na Środkowym Zachodzie.

Centrum Prognoz Klimatycznych NOAA uważa, że trend ciepłej i przeciętnie lub mniej śnieżnej zimy utrzyma się do 2024 r.

Według prognoz dotyczących temperatur sezonowych, które obejmują okres od 1 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 r., synoptycy „skłaniają się” w stronę przewidywania cieplejszej niż zwykle zimy dla większości obszarów stanów Illinois i Indiany.

Poziom pewności rośnie w przypadku obszarów w pobliżu jeziora Michigan, a prognostycy twierdzą, że temperatury w miesiącach zimowych „prawdopodobnie” będą powyżej normy, w tym – w mieście Chicago.

Z opublikowanych w czwartek prognoz wynika, że na większości obszaru Środkowego Zachodu i północnych Stanów Zjednoczonych temperatury będą wyższe od średniej, przy czym z największą pewnością te warunki wystąpią na północno-zachodnim Pacyfiku i w Nowej Anglii.

Jeśli chodzi o opady, oczekuje się, że tej zimy opady śniegu w większości stanu Illinois będą w przybliżeniu normalne, ale przewiduje się, że w prawie całym stanie Indiana, a także na dalekowschodnim Illinois, opady śniegu będą zimą poniżej średniej.

Z kolei na południu Stanów Zjednoczonych warunki będą bardziej wilgotne niż normalnie.

Co to jest El Niño?

Według dr Jima Angela, klimatologa stanowego w Illinois, El Niño to układ, w którym temperatury powierzchni morza na Pacyfiku, szczególnie w pobliżu równika, są niezwykle wysokie. Jest przeciwieństwem La Niña.

Podwyższona temperatura wody zmienia warunki pogodowe nad Oceanem Spokojnym, co z kolei zmienia warunki pogodowe w większości reszty świata.

Według National Wheather Service układ powstaje, gdy słabną wiejące ze wschodu pasaty i następuje zahamowanie tzw. upwellingu. Zjawisko to otrzymało nazwę El Niño (po hiszpańsku chłopiec, dzieciątko), z powodu jego związku z okresem Bożego Narodzenia i Dzieciątkiem Jezus.

Dzięki procesowi zwanemu „upwellingiem” zimna woda unosi się z dna oceanu, aby zastąpić ciepłą wodę. Jednak El Niño powoduje osłabienie pasatów i ciepła woda jest następnie wypychana z powrotem na wschód.

Jak El Niño wpływa na warunki pogodowe?

Zazwyczaj rok El Niño może oznaczać, że części północnych Stanów Zjednoczonych i Kanady są bardziej suche i cieplejsze niż zwykle, ale na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i na południowym wschodzie panują warunki bardziej wilgotne niż normalnie, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powodzi.

Jaka pogoda w Chicago?

Zazwyczaj w Illinois wpływ zjawiska El Niño różni się w zależności od jego rozmiaru, intensywności i czasu trwania. Ponadto na pogodę  mogą wpływać także inne czynniki.

Niektóre skutki mogą obejmować:

  • Lata są zwykle nieco chłodniejsze i bardziej wilgotne niż przeciętnie
  • Jesień jest zazwyczaj bardziej wilgotna i chłodniejsza niż przeciętnie
  • Zimy są zazwyczaj cieplejsze i bardziej suche
  • Wiosny są zazwyczaj bardziej suche niż przeciętnie
  • Opady śniegu są zwykle poniżej średniej
  • Mniej dni o temperaturach wymagających ogrzewania, co oznacza niższe rachunki za ogrzewanie

Taki rozwój sytuacji byłby zgodny z typowym przebiegiem wydarzeń związanych z El Niño.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/James Andrews/ UWMadison/ Ryszard_Kania/

News Chicago

Kane County Fair zaprasza na rodeo, aukcje zwierząt i mnóstwo innych atrakcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj rusza 155. coroczny jarmark Kane County Fair; nie zabraknie zwierząt, karuzel, pysznego jedzenia, pokazów rodeo, muzyki na żywo i innych atrakcji. Wydarzenie potrwa do niedzieli 21 lipca, na terenach targowych powiatu Kane, przy 525 S. Randall Road w St. Charles. Parking dla gości jest bezpłatny.

Do ulubionych przez fanów atrakcji jarmarku, które powrócą w tym roku, zalicza się małe zoo, wyścigi świń, zawody rodeo i aukcje zwierząt gospodarskich.

Targi odbywają się w godzinach od 3:00PM do 11:00PM w środę i czwartek, od południa do północy w piątek i sobotę oraz od południa do 10:00PM w niedzielę.

Karnet na wydarzenie można kupić za 25 dolarów. W środę i czwartek wstęp kosztuje 5 dolarów. W weekend dla dzieci w wieku 3–12 lat wynosi 5 dolarów, a dla starszych 10 dolarów. Dzieci do lat 3 mają codziennie wstęp bezpłatny.

Bilety na targi można kupić przy wejściu lub z wyprzedzeniem, klikając „Kup bilety” w prawym górnym rogu strony www.kanecountyfair.com/Fair-Information. Za zakup biletów kartą kredytową pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 4%.

Główne wydarzenia Kane County Fair to koncerty w Miller Lite Soundstage, profesjonalne mistrzostwa w ujeżdżaniu byków, Demolition Derby i weekendowy Classic JP Car Show.

Nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin, w tym Kidbucks Game Show, Rhinestone Roper, Kiddy Land i Swifty Swine Racing Pigs. Codziennie można też będzie oglądać snycerza Chada Kilpatricka przy pracy. Małe zoo będzie otwarte od czwartku do niedzieli, a aukcja bydła rozpocznie się o 1:00PM w niedzielę.

Chad Kilpatrick tworzy rzeźby przy pomocy piły łańcuchowej

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową targów powiatu Kane pod adresem www.kanecountyfair.com/Fair-Information lub zadzwoń pod numer (630) 584-6926.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Kane County Fair
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago sprząta po burzach. We wtorek ponad 100 tys klientów ComEd wciąż nie miało prądu

Opublikowano

dnia

Autor:

Co najmniej 6 tornad przeszło przez okolice Chicago w poniedziałek wieczorem, w tym tornado EF-1 w Near West Side, gdy region nawiedzały burze drugą noc z rzędu – podała National Weather Service. Ta liczba może być jednak większa. Mieszkańcy dotkniętych rejonów porządkują swoje podwórka.

Służba pogodowa potwierdziła także pojawienie się tornad w pobliżu Channahon, Oswego, Yorkville i Bridgeview oraz w Crown Point w stanie Indiana. Ich suma prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ służby pogodowe będą kontynuować ocenę szkód spowodowanych przez burze i raporty o ponad 25 możliwych tornadach.

We wtorek wieczorem około 110 000 klientów ComEd nadal nie miało prądu, a przedsiębiorstwo energetyczne poinformowało, że niektórzy mieszkańcy odzyskać dostęp do Internetu dopiero w piątek. W szczytowym momencie przerw w dostawie prądu nie miało ponad 220 000 klientów.

Zgłoszono niewiele obrażeń spowodowanych burzą, ale 44-letnia Laura Nagel z Cedar Lake w północno-zachodniej Indianie zmarła, gdy drzewo upadło na jej dom, jak poinformowało biuro koronera.

Służba pogodowa ustaliła, że ​​w rejonie Chicago doszło do powstania tzw. derecho – dość rzadko występującego systemu burz, rozległego na co najmniej 250 mil, który charakteryzuje się silnymi wiatrami. Wiatr wiał z prędkością 50-70 mil na godzinę.

Derecho, które miało miejsce w sierpniu 2020 r., wywołało co najmniej siedem tornad w północnym Illinois i pozbawiło prądu około 850 000 klientów. Jedno z nich przeszło wtedy przez Rogers Park.

Straż Pożarna w Chicago potwierdziła tylko jeden przypadek obrażeń związany z burzami. 40-letnia kobieta została zabrana do Centrum Medycznego Uniwersytetu Loyola w poważnym stanie z urazem głowy po tym, jak drzewo spadło na jej samochód przy 1700 North Austin Avenue.

Policja stanowa Illinois podała, że ​​w pobliżu Channahon kilka pojazdów zaplątało się w przewody elektryczne wysokiego napięcia, które spadły na autostradę międzystanową nr 55 w pobliżu Arsenal Road.

Jedna osoba została zabrana do pobliskiego szpitala z obrażeniami związanymi z tym incydentem. Autostrada miała być zamknięta w obu kierunkach do środy rano.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

200 właścicieli domów na West Side dostanie dodatkową pomoc po powodzi z 2023 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson dodaje 5 milionów dolarów do istniejącego programu naprawy szkód po powodzi dla mieszkańców West Side dotkniętych rekordowymi ulewnymi deszczami w lipcu ubiegłego roku. Dodatkowe finansowanie ogłosił we wtorek w czasie wystąpienia w Bibliotece Publicznej na West Chicago Avenue w Austin.

Z funduszy skorzysta do 200 właścicieli domów, głównie seniorów, mieszkających w domach jednorodzinnych lub domach jedno- lub dwumieszkaniowych w West Side. Każdy beneficjent może otrzymać pomoc w wysokości do 25 000 dolarów. Do dofinansowania kwalifikują się tylko rodziny, których całkowity dochód jest równy lub niższy od średniego dochodu obszaru.

Miejski program naprawy powodziowej zapewnia fundusze właścicielom domów, których piwnice zostały zniszczone w wyniku poważnej powodzi w West Side w lipcu 2023 r., po tym jak ulewa przyniosła opady wielkości 9 cali.

Z analizy WBEZ wynika, że ​​w całym mieście w pierwszych dwóch tygodni po tej burzy złożono ponad 12 000 raportów o zalaniu piwnic.

Kwota 5 milionów dolarów zostanie przekazana wraz z przyznanymi już 172 milionami dolarów z funduszy FEMA. Aby dostać pomoc nie będzie potrzebne złożenie wniosku, Miejski Departament Mieszkalnictwa będzie współpracował bezpośrednio z liderami społeczności i organizacjami, aby zidentyfikować najbardziej potrzebujących właścicieli domów.

Po silnych burzach, które miały miejsce w ostatnich dniach, od 50 do 60 osób zadzwoniło do miasta i także zgłosiło zalanie swoich piwnic, poinformował Randy Conner, komisarz Departamentu Gospodarki Wodnej w Chicago.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu