Połącz się z nami

News Chicago

Mleko oddawane przez matki – cenny dar dla potrzebujących. W Illinois zapewnia je Milk Bank WGL

Opublikowano

dnia

Zapotrzebowanie na mleko matek rośnie wraz z dalszym odrabianiem w USA sytuacji po zeszłorocznym niedoborze odżywek dla niemowląt, który pozostawił wiele półek sklepowych pustych w związku z szeregiem problemów w łańcuchu dostaw i wycofaniem produktów. Dwupartyjny projekt ustawy ma na celu poprawę dostępu do mleka oddawanego przez matki w całym kraju.

Mothers’ Milk Bank of the Western Great Lakes, organizacja non-profit zajmująca się pasteryzacją i dystrybucją podarowanego mleka rodzinom i oddziałom intensywnej terapii w Illinois i Wisconsin, odnotowała 32% wzrost dystrybucji mleka w obu stanach od zeszłego roku, jak podaje menadżerka Zuzanna Urbański.

Darczyńcy w Illinois przekazali prawie 600 000 uncji mleka na rzecz Milk Bank WGL od czasu zaistnienia niedoboru mleka modyfikowanego, wg Urbański.

Oznacza to 150 000 butelek o pojemności 4 uncji. W sierpniu organizacja rozdała rekordową liczbę 64 000 uncji mleka od dawców, czyli 16 000 butelek, w stanach Illinois i Wisconsin.

Jeden z partnerskich magazynów i przychodni mleka Milk Bank, Birth Center of Chicago w North Center, również odnotował gwałtowny wzrost popytu.

Centrum rozdawało od 60 do 80 4-uncjowych butelek mleka matki miesięcznie przez ostatnie sześć miesięcy. Dużo więcej w porównaniu z 20–30 butelkami, które centrum dystrybuowało w 2021 r., twierdzi koordynatorka ds. pomocy i edukacji Ariel Swift.

Rodziny mogą decydować się na mleko od dawców z różnych powodów, w tym z powodu przedwczesnego porodu, adopcji, macierzyństwa zastępczego lub rodziców będących parami tej samej płci.

Istnieją również przypadki określonych schorzeń, w których rodzic może nie być w stanie zapewnić sobie mleka matki, lub przypadki, w których nie zaleca się karmienia piersią podczas przyjmowania określonych leków.

Poza tym karmienie piersią jest trudne – twierdzi Urbański.

„Wiele matek, szczególnie na początku, a zwłaszcza przy pierwszym dziecku, ma trudności z nawiązaniem naprawdę dobrych relacji podczas karmienia piersią” – tłumaczy Urbański. „Możemy zapewnić ten pomost, podczas gdy mama będzie próbowała znaleźć konsultanta laktacyjnego, z którym mogłaby współpracować, aby naprawdę zapewnić sobie własne zaopatrzenie tam, gdzie jest to potrzebne”.

Mleko matki zawiera przeciwciała i pomaga w budowaniu układu odpornościowego dziecka w sposób niespotykany w przypadku innych metod żywienia niemowląt.

Bank Mleka WGL ma kilka punktów, w których dawcy mogą oddać swoje mleko, oraz punkty przychodni, w których rodziny mogą uzyskać szybki dostęp do sprawdzonego, przetestowanego i pasteryzowanego mleka od dawców w swojej społeczności.

Organizacja współpracuje także bezpośrednio ze szpitalami i rodzinami ambulatoryjnymi o znacznych potrzebach klinicznych, aby zapewnić im mleko w dłuższej perspektywie.

W Birth Center of Chicago 4-uncjowa butelka mleka kosztuje 20 dolarów. Centrum nie czerpie zysków ze sprzedaży, ponieważ pobiera jedynie opłatę za zamówienie mleka i wszelkie powiązane opłaty za wysyłkę w ramach partnerstwa z Milk Bank WGL.

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może zdecydować się na oddanie mleka. Wg Zuzanny Urbański około 10–15% dawców w Milk Bank WGL przekazuje darowizny po stracie dziecka.

„Czasami matki decydują się na specjalne odciąganie pokarmu, aby uhonorować dziedzictwo ich dziecka, aby wiedziały, że pamięć o ich dziecku może pomóc w rozwoju innego dziecka” – mówi Urbański.

Amerykańska Senator  Tammy Duckworth (Illinois) i Marco Rubio (Floryda) wprowadzili w zeszłym miesiącu przepisy mające na celu rozszerzenie dostępu do mleka matki pochodzącego z darowizn w bankach mleka w całym kraju.

Ustawa o dostępie do mleka dawców z 2023 r. zapewniłaby awaryjne finansowanie w wysokości 3 milionów dolarów zarejestrowanym przez FDA bankom mleka dawców non-profit, które doświadczają szybkiego wzrostu popytu na mleko.

Ustanowiłaby to również kampanię uświadamiającą na temat mleka od dawców i umożliwiłoby agencjom stanowym wykorzystanie nadwyżek funduszy z WIC – czyli specjalnego programu dodatkowego żywienia dla kobiet, niemowląt i dzieci – na zbieranie, przekazywanie i dystrybucję mleka.

Ustawa wymagałaby również od Agencji ds. Żywności i Leków FDA zwołania publicznego spotkania z zainteresowanymi stronami w celu opracowania wytycznych dotyczących najlepszych praktyk w zakresie oddawania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji mleka od dawczyń.

Milk Bank WGL ogłosił w środę, że rozbudowuje się do większego budynku w Elk Grove Village, który podwoi powierzchnię organizacji i będzie obejmował laboratorium, które będzie codziennie przetwarzać tysiące uncji mleka.

„Chociaż wszyscy wiedzą o bankowaniu krwi i znaczeniu krwi dawców, chcemy, aby wszyscy tak samo zaznajomili się z mlekiem dawców i znaczeniem mleka dawców dla dzieci, które go potrzebują” – mówi Urbański.

Więcej informacji na temat jak zostać dawczynią mleka i jak uzyskać mleko można znaleźć na stronie internetowej organizacji Milk Bank WGL.

Źródło: wttw
Foto: Milk Bank WGL, istock/globalmoments/yannp/blanscape/

News Chicago

Lake County Fair zaprasza na 5 dni szalonych atrakcji już od środy

Opublikowano

dnia

Autor:

Targi Lake County Fair powracają po raz 95., oferując karuzele, jedzenie, muzykę na żywo, motocross, monster trucki, jazdę na bykach, wyścigi świń, konkursy bydła i wiele innych. Pięciodniowy festiwal odbywa się na terenach targowych i w centrum wydarzeń Lake County pod adresem 1060 E. Peterson Road, Grayslake.

Targi odbywają się w godzinach od 10:00AM do 10:00PM w środę i czwartek, 24 i 25 lipca; od 10:00AM do północy w piątek i sobotę 26 i 27 lipca; oraz od 10:00AM do 8:00PM w niedzielę, 28 lipca, z atrakcjami i grami czynnymi od godz. 1:00PM w środę.

Od południa do 1:00PM w środę gry i zabawy będą otwarte dla osób ze specjalnymi potrzebami sensorycznymi i ich rodzin, a zamknięte dla ogółu społeczeństwa.

Hala wystawiennicza czynna będzie w godzinach 10.00AM – 8.00PM w środę i czwartek, od 10:00AM do 9:00PM w piątek i sobotę oraz od 10:00AM do 6:00PM w niedzielę. Godziny otwarcia stajni dla zwierząt to 8:00AM –9:00PM od środy do soboty oraz od 8:00AM do 5:00PM w niedzielę.

Muzyka na żywo obejmuje występy:

  • Operation Glow Taylor Swift Party o 8:00PM w środę;
  • A Sure Thing o 5:00PM i Brass From The Past o 8:00PM w czwartek;
  • GooRoos o 6:00PM i Motown Nation o 9:30PM w piątek;
  • Mellencougara o 6:00PM i Matthew Holm Band o 9:00PM w sobotę
  • Billy Elton o 5:00PM i Total Beaches o 6:00PM w niedzielę

Wstęp na trybuny i arenę w trakcie wydarzeń jest bezpłatny z biletem wstępu ogólnego, i obejmuje wyścigi motocross i monster trucków, konkurs profesjonalnej jazdy na byku oraz jazdy konnej wokół beczek.

Dzienny wstęp kosztuje 15 dolarów dla osób w wieku 13–64 lat, 5 dolarów dla osób w wieku 6–12 lat i 65 lat i starszych oraz jest bezpłatny dla osób w wieku 5 lat i młodszych.

Karnety sezonowe, ważne na wszystkie pięć dni targów, kosztują 55 dolarów dla osób w wieku 13–64 lat i 20 dolarów dla osób w wieku 6–12 lat oraz 65 lat i starszych. Bilety dla seniorów nie są dostępne online. Bilety nie są wymagane dla członków czynnego personelu wojskowego w mundurze z ważnym dokumentem tożsamości; bilety dla żołnierzy czynnych nienoszących munduru, weteranów i osób na utrzymaniu z ważną legitymacją wojskową kosztują 5 dolarów (niedostępne online).

W czwartek 25 lipca wstęp jest bezpłatny dla żołnierzy czynnej służby wojskowej, weteranów, osób będących na ich na utrzymaniu i osób udzielających pierwszej pomocy.

Bilety można nabyć na stronie lcfair.com/tickets. Bilety zakupione online nie są przypisane konkretnej dacie i można je wykorzystać w dowolnym dniu targów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie lcfair.com/2024.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Lake County Fair
Czytaj dalej

News Chicago

JB Pritzker: Harris ma największą szansę na pokonanie Donalda Trumpa w listopadzie

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, po krótkim wahaniu, czołowi Demokraci w Illinois, w tym Gubernator J.B. Pritzker i Senatorowie – Dick Durbin i Tammy Duckworth, poparli walkę wiceprezydent Kamali Harris o stanowisko Prezydenta USA. Tym samym dołączyli do listy wpływowych Demokratów, którzy także wyrazili poparcie dla jej kandydatury.

JB Pritzker, który także znajdował się na liście jako potencjalny następca Joe Bidena, w niedzielę pochwalił decyzję prezydenta o wycofaniu się z wyścigu, ale nie wspomniał o wsparciu dla Kamali Harris. W poniedziałek rano demokratyczny gubernator powiedział, że rozmawiał z Harris i powiedział jej, że decyzja prezydenta „była prawdziwym zaskoczeniem”.

Decyzja Pritzkera o poparciu dla wiceprezydent, zapadła po tej rozmowie, w czasie której, według źródła mającego wiedzę na ten temat, Harris bezpośrednio poprosiła go o poparcie.

„Ważne jest, aby przemyśleć przyszłość Partii Demokratycznej i kraju, dlatego wczoraj spędziłem wiele godzin na rozmowach z innymi przywódcami naszej partii, uzyskując i przekazując im uwagi na temat drogi do zwycięstwa w listopadzie” – stwierdził gubernator Illinois w poniedziałkowym oświadczeniu. Kamala Harris „reprezentuje największą szansę naszej partii na pokonanie Donalda Trumpa w listopadzie i dołożę wszelkich starań, aby jej w tym pomóc” – powiedział Pritzker.

Senator Dick Durbin powiedział, że „jest dumny, że wspiera” Kamalę Harris i nazwał ją „dobrą przyjaciółką”.

Senator Tammy Duckworth, współprzewodnicząca kampanii Biden-Harris i wiceprzewodnicząca Komitetu Narodowego Demokratów, także poparła wiceprezydent w poniedziałek rano.

„Jestem dumna, że ​​mogę poprzeć Kamalę Harris i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić jej wsparcie potrzebne do zwycięstwa” – powiedziała Duckworth. „W tej chwili Demokraci muszą być w pełni zjednoczeni i włożyć CAŁĄ naszą energię, aby uniemożliwić Trumpowi i jego sojusznikom z MAGA odebranie wszystkich swobód i postępu, jaki osiągnęliśmy”.

Kamalę Harris poparli także burmistrz Brandon Johnson, oraz Kongresmeni z Illinois: Jonathan Jackson, Danny Davis, Nikki Budzinski, Jesus „Chuy” Garcia, Delia Ramirez, Brad Schneider, Jan Schakowsky, Sean Casten, Robin Kelly, Lauren Underwood i Mike Quigley.

Partia Demokratyczna stanu Illinois, która w niedzielę nakazała delegatom „powstrzymać się od publicznych reakcji”, w poniedziałek wydała oświadczenie o swoim pełnym poparciu dla Harris: „Partia Demokratyczna jest zjednoczona w naszym przekonaniu, że wiceprezydent Kamala Harris ma wyjątkowe kwalifikacje do przewodzenia naszym narodem”

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Governor’s Office
Czytaj dalej

News Chicago

Bliscy zastrzelonej przez zastępcę szeryfa kobiety żądają sprawiedliwości

Opublikowano

dnia

Autor:

Sonya Massey przeprosiła zastępcę szeryfa stanu Illinois na kilka sekund przed tym, jak ten trzykrotnie strzelił do bezbronnej, drobnej kobiety w jej domu. Zabiła ją jedna z kul, która trafiła ją w głowę. W poniedziałek opublikowano nagranie z policyjnej kamery ciała z tragicznego incydentu, który miał miejsce 6 lipca w Springfiel i który wstrząsnął opinia publiczną.

W zeszłym tygodniu Wielka Ława Przysięgłych stanu Illinois postawiła w stan oskarżenia byłego zastępcę szeryfa powiatu Sangamon, 30-letniego Seana Graysona. Mężczyzna nie przyznał się do zarzutów morderstwa pierwszego stopnia, pobicia z użyciem broni palnej i niewłaściwego postępowania służbowego.

O tragicznej śmierci 36-letniej czarnoskórej mieszkanki Springfield informowaliśmy tutajSprawa obiegła cały kraj, wywołując oburzenie. Na jej temat wypowiedział się Gubernator JB Pritzker i Prezydent Joe Biden.

Udostępnione w poniedziałek nagranie z policyjnej kamery ciała, potwierdziło wcześniejszą relację prokuratorów o pełnym napięcia momencie, kiedy Grayson krzyknął znad kontuaru do Massey, aby ta postawiła garnek z gorącą wodą. Następnie zagroził, że ją zastrzeli, kobieta uchyliła się, na chwilę wstała, a funkcjonariusz strzelił do niej z pistoletu.

Władze podały, że Sonya Massey zadzwoniła wcześniej pod numer 911, aby zgłosić podejrzanego grasującego w jej okolicy. Na nagraniu widać, że zastępcy funkcjonariuszy przybyli do jej domu tuż przed godziną 1 w nocy 6 lipca. Najpierw obeszli dom i znaleźli na podjeździe czarnego SUV-a z wybitymi szybami.

Gdy zapukali do drzwi, Massey otworzyła po 3 minutach mówiąc „Nie rób mi krzywdy”.

Kiedy rozmawiali przy drzwiach, wydawała się zdezorientowana. Powtarzała, że ​​potrzebuje pomocy, wspomniała o Bogu i powiedziała im, że nie wie, kto jest właścicielem samochodu. Wewnątrz domu funkcjonariusze wydawali się zirytowani, gdy kobieta usiadła na kanapie i przeglądała torebkę, by dać im dowód tożsamości w celu sporządzenia raportu.

Sean Greyson

Wtedy Sean Grayson wskazał garnek stojący na ogniu na kuchence, mówiąc: „Nie potrzebujemy ognia, póki tu jesteśmy”. Massey natychmiast wstała i podeszła do kuchenki, przesuwając garnek w pobliże zlewu. Wydawało się, że ona i Grayson śmiali się nad rondelkiem z gorącą wodą, po czym kobieta niespodziewanie powiedziała: „Przestrzegam cię w imię Jezusa”.

„Lepiej (przekleństwo) tego nie robić, bo przysięgam na Boga, że ​​(przekleństwo) strzelę ci w (przekleństwo) twarz” odpowiedział Grayson. Następnie wyciągnął pistolet kal. 9 mm i zażądał, aby postawiła garnek.

Massey powiedziała: „OK, przepraszam”. Mimo to Grayson wycelował w nią swoją broń. Kobieta schyliła się i podniosła ręce gdy funkcjonariusz zaczął strzelać.

Następnie Grayson zniechęcił swojego partnera do wzięcia apteczki, aby udzielić pomocy rannej kobiecie. Drugi zastępca mówi: „Możemy przynajmniej spróbować zatamować krwawienie”.

Sean Grayson zeznał funkcjonariuszom policji: „Miała wrzącą wodę i rzuciła się na mnie z wrzącą wodą. Powiedziała, że ​​zamierza mnie zganić w imieniu Jezusa, i rzuciła się na mnie z wrzącą wodą.”

„Potrzebowała pomocnej dłoni. Nie potrzebowała kuli w twarz” – powiedział o zamordowanej kobiecie prawnik rodziny, obrońca praw obywatelskich, Ben Crump, podczas poniedziałkowej popołudniowej konferencji prasowej. Według prawnika Sonya Massey napominała funkcjonariusza w imię Jezusa ponieważ miała problemy ze zdrowiem psychicznym.

Ojciec Massey, James Wilburn, zażądał, aby system sądów okręgowych był całkowicie otwarty, jeśli chodzi o dochodzenia i ściganie, oraz przejrzysty dla opinii publicznej.

Sean Grayson, który został zwolniony z pracy w zeszłym tygodniu, przebywa w więzieniu powiatu Sangamon bez możliwości wyjścia za kaucją. Jeśli zostanie skazany, grozi mu kara więzienia, łącznie z dożywociem.

Prezydent Joe Biden powiedział w oświadczeniu, że on i pierwsza dama Jill Biden modlą się za rodzinę zamordowanej kobiety, „gdy stoją w obliczu tej niewyobrażalnej i bezsensownej straty”.

„Kiedy wzywamy pomoc, my wszyscy, Amerykanie – niezależnie od tego, kim jesteśmy i gdzie mieszkamy – powinniśmy móc to zrobić bez obawy o swoje życie” – powiedział Biden.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, Illlinois State Police, Sangamon County Sheriff’s Office
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu