Połącz się z nami

News Chicago

Musical Wonderful World przenosi widzów do niezwykłego świata jazzu Louisa Armstronga

Opublikowano

dnia

Nowy musical opowiadający o Louisie Armstrongu, „Wonderful World”, będzie grany w dniach 11–29 października w Cadillac Palace po tygodniowym występie w Nowym Orleanie. W odnowionej wersji, która miała swoją światową premierę dwa lata temu w Miami, występuje James Monroe Iglehart, zdobywca nagrody Tony za rolę Dżina w „Aladynie”, który także ostatnio pojawił się jako markiz de Lafayette/Thomas Jefferson w musicalu „Hamilton”.

Musical opowiada historię amerykańskiej legendy jazzu widzianą z perspektywy kobiet, które były obecne w jego życiu. Tytuł zaczerpnął oczywiście od wielkiego przeboju, który Louis Armstrong nagrał pod koniec kariery „What a Wonderful World”.

Ale ta delikatna i przesiąknięta nostalgią, piosenka nie jest miejscem, od którego powinni zacząć ci, którzy chcą wiedzieć, co uczyniło Armstronga jednym z największych geniuszy XX wieku — artystą którego bezprecedensowa wirtuozeria, muzykalność, pomysłowość i odwaga postawiły jazz w latach dwudziestych na głowie a on nadal tworzył cuda przez całą swoją karierę.

W przypadku takich klasyków, jak „West End Blues” i „Potato Head Blues”, nagranych w Chicago w 1928 roku ze swoją słynną Hot Five, Louis Armstrong praktycznie wymyślił jazzowe solo. Jego odziaływanie na kolejne pokolenia, zarówno jako piosenkarza, jak i trębacza, było niesamowicie głębokie.

Historia wyjścia Armstronga z dzieciństwa biedy i przestępczości nieletnich w Nowym Orleanie jest zakorzeniona w naszej historii kultury.

Wezwany do Chicago w 1922 roku przez swojego bohatera i mentora, Kinga Olivera, od razu zrobił duży szum na lokalnej scenie, nagrywając utwory, które zmieniły historię muzyki. Jego gwiazda wzrosła jeszcze bardziej po przeprowadzce do Nowego Jorku, gdzie prowadził orkiestry i zespoły, w tym All-Stars, w którym przez lata występował ukochany perkusista z Chicago Barrett Deems.

Satchmo wystąpił w takich filmach jak „High Society”, dokonał cennych nagrań z Ellą Fitzgerald i był swego rodzaju międzynarodowym ambasadorem jazzu, sprowadzając muzykę do Afryki i Azji, a także do Europy.

Przez większą część swojej kariery był bezpodstawnie oskarżany o sprzedawanie się białej publiczności jako jowialny, szeroko uśmiechnięty showman. W rzeczywistości był zdecydowanym orędownikiem praw obywatelskich, przeciwstawiając się między innymi dyskryminacyjnej polityce na Południu, zarówno swoimi czynami, jak i słowami.

Jego ogromną kolekcję mówionych i pisanych pamiętników, albumów z wycinkami i innych zapisków można przeglądać w Louis Armstrong House Museum and Centre w Queens w stanie Nowy Jork.

Satchmo palił trawkę i dużo przeklinał. Był wieloaspektowym amerykańskim bohaterem, którego urodziny na zawsze będą obchodzone 4 lipca, mimo że ich faktyczna, ujawniona data to był 4 sierpnia.

Ostatecznie, docierając do jak najszerszego grona odbiorców, Armstrongowi udało się dokonać czegoś rzadkiego: pokazać, że wspaniała rozrywka może być wielką sztuką i odwrotnie.

Musical „Wonderful World” przedstawia podróż Armstronga od narodzin jazzu w rodzinnym Nowym Orleanie aż po jego międzynarodową sławę, zawierając ukochane utwory nagrane i spopularyzowane przez niego, w tym „When the Saints Go Marching In”, “When You’re Smiling”, “I Can’t Give You Anything But Love”, i nie tylko.

Spektakl jest zalecany dla osób w wieku 13+ – zawiera mocny język i treści dla dorosłych.

„Wonderful World” będzie grany od 11 do 29 października w Cadillac Palace Theatre, przy 151 W. Randolph St.

Bilety kosztują 31,50–156,50 USD i są do nabycia tutaj. Na każdy występ będzie organizowana cyfrowa loteria z ograniczoną liczbą miejsc o wartości 25 dolarów. Lokalizacja miejsc i liczba losów przyznanych w loterii są zawsze zależne od dostępności. Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły i wejść.

Więcej informacji można znaleźć na  broadwayinchicago.com

 

Źródło: suntimes, Broadway in Chicago
Foto: YouTube, Broadway in Chicago

News Chicago

The HIP HOP Nutcracker miksuje współczesny taniec z klasyczną muzyką w świątecznej opowieści

Opublikowano

dnia

Autor:

Świąteczna mieszanka dla całej rodziny „The HIP HOP Nutcracker” powraca do Chicago w ramach kolejnej spektakularnej trasy koncertowej. Spektakl tańca współczesnego to zmiksowana i wymyślona na nowo wersja porywającego tańca hiphopowego i ponadczasowej, klasycznej muzyki Piotra Czajkowskiego. 8 przedstawień odbędzie się w Cadillac Palace Theatre w dniach od 12 do 17 grudnia.

Spektakl „The HIP HOP Nutcracker” został wyreżyserowany i opracowany przez nominowaną do nagrody Tony i Olivier Award Jennifer Weber.

W przedstawieniu bierze udział potężna obsada złożona z kilkunastu gwiazdorskich tancerzy, DJ-a, skrzypka i MC Kurtisa Blowa, jednego z ojców założycieli hip hopu, który otwiera przedstawienie krótkim setem.

Podobnie jak w oryginalnej opowieści, w „The HIP HOP Nutcracker” Maria-Klara i Dziadek do Orzechów wyruszają w wymarzoną, świąteczną przygodę, walcząc z gangiem myszy i odwiedzając krainę słodyczy.

Innowacyjne cyfrowe graffiti i wizualizacje zmieniają krajobraz od tradycyjnych XIX-wiecznych Niemiec po tętniące życiem, różnorodne widoki i dźwięki współczesnego Nowego Jorku.

„The HIP HOP Nutcracker” bedzie grany w Cadillac Palace Theatre od 12 do 17 grudnia. Przedstawienie trwa 2 godziny i 20 minut z przerwą. Widzowie w każdym wieku są mile widziani. Bilety w cenie od 31 dolarów można kupić tutaj.

Na każdy występ „The HIP HOP Nutcracker” zostanie przeprowadzona cyfrowa loteria, w której można zdobyć co najmniej 10 miejsc w cenie 25 dolarów. Lokalizacja miejsc i liczba losów przyznanych w loterii są zawsze zależne od dostępności.

Opłata manipulacyjna w wysokości 5,00 USD zostanie dodana do ceny każdego biletu w momencie realizacji transakcji. Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły i wejść.

Źródło: broadway in chicago
Foto: broadway in chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Wirtuoz fortepianu, prof. Michał Korzistka, zagra w Chicago dwa koncerty

Opublikowano

dnia

Autor:

Z Polski do Stanów Zjednoczonych przylatuje prof. Michał Korzistka by dać dwa koncerty w Chicago. Usłyszymy na nich utwory promujące dwie płyty niezwykle utytułowanego pianisty.

Koncerty prof. Michała Korzistki będą się składać z dwóch części:

Część I
The Music of My soul – Michal Korzistka plays Jacek Glenc
Klasyczne kompozycje fortepianowe profesora Jacka Glenca oraz utwory Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego w wykonaniu Michała Korzistki.

Część II
Michał Korzistka – Mitch Bochnak – Mikołaj Korzistka
Klasyczne, liryczne kompozycje Fryderyka Chopina, Jacka Glenca i Karola Pyki w wykonaniu Michała Korzistk, przeplatane muzyką elektroniczną skomponowaną przez Mitcha, płynnie przechodzącą w spokojne i melodyczne ballady Mikołaja.

Tylko dwa koncerty w Chicago:

  • Akademia Muzyki PaSO, 5400 N. Lawler, Chicago, IL 60630: sobota, 9 grudnia o 6:00PM (pasochicago.org) BILETY: $30 w biurze PasO, Tel. 773-467-9000 Tylko 100 miejsc! www.pasochicago.org
  • Art Gallery Kafe, 127 Front Street, Wood Dale, IL 60191: piątek, 15 grudnia o 8:00 PM (Facebook)

Prof. dr hab. Michał Korzistka – pianista, kameralista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu oraz Podyplomowe Studium Pianistyczne w Akademii Muzycznej w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na kursie mistrzowskim u prof. Rudolfa Buchbindera w Zürichu.

Od roku 1985 związany jest zawodowo z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Wydziałem Artystycznym (obecnie Wydziałem Sztuki i Nauk o Edukacji) w Cieszynie.

W roku 2010 był koordynatorem międzynarodowego projektu pn.: „Rok Chopinowski na Morawach i Śląsku Cieszyńskim”, który zrealizowany został przy współudziale Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie, a współfinansowany był przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Brał udział w koncertach w dworku Chopina w Żelazowej Woli, pod pomnikiem Chopina w Łazienkach, w „Atmie” w Zakopanem, na Zamku w Pszczynie.

Nagrał materiały archiwalne dla Akademii Muzycznej w Katowicach i dla II Programu Polskiego Radia oraz uczestniczył w nagraniu płyty z muzyką K. Szymanowskiego dla Polskich Nagrań. Koncertuje w kraju i za granicą.

Źródło: informacja własna, Uniwersytet Śląski
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatnie bilety można zdobyć na musical „The Wiz”. Tylko do niedzieli w Chicago!

Opublikowano

dnia

Autor:

Ta przełomowa opowieść o Czarnoksiężniku z krainy Oz zmieniła oblicze Broadwayu – od kultowej ścieżki dźwiękowej pełnej soulu, gospel, rocka i porywającego funku z lat 70-tych po poruszającą historię o podróży Dorotki w poszukiwaniu swojego miejsca we współczesnym świecie. Zobaczcie ją w W Cadillac Palace Theatre, gdzie będzie grana do niedzieli.

Nagrodzony Tony Award® dla najlepszego musicalu, „The Wiz” odwiedza Chicago podczas zupełnie nowej trasy koncertowej, pierwszej od 40 lat. W Cadillac Palace Theatre będzie grany do 10 grudnia a bilety na spektakl, który szturmem podbił świat, szybko znikają.

Autorem scenariusza jest William F. Brown, a partytury Charlie Smalls. Musical wyreżyserował Schele Williams a choreografię stworzył JaQuel Knight.

Spektakl jest oczywiście oparty na kultowej książce Lymana Franka Bauma z 1900 roku, pt. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. „The Wiz” jest dynamicznym połączeniem baletu, jazzu i współczesnego popu, które w niezwykły sposób opowiada słynną historię Dorothy.

Musical będzie grany w Caddilac Palace Theatre do 10 grudnia. Przedstawienie trwa 2 godziny i 25 minut z jedną przerwą. Bilety w cenie od 76 dolarów można kupić tutaj.

„The Wiz” jest zalecany dla osób w wieku powyżej 8 lat.

Na każdy występ „The Wiz” będzie organizowana cyfrowa loteria z ograniczoną liczbą miejsc w cenie 25 dolarów. Lokalizacja miejsc i liczba losów przyznanych w loterii są zawsze zależne od dostępności. Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły.

Źródło: broadwayinchicago
Foto: YouTube, broadwayinchicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu