Połącz się z nami

News Chicago

Chicago dało 3,5 mln USD na NASCAR, a dostało 620 tys. USD. Czy to był dobry interes?

Opublikowano

dnia

Burmistrz Brandon Johnson podjął decyzję o ponownej organizacji wyścigu ulicznego NASCAR w Chicago pomimo, że tegoroczne wydarzenie nie przyniosło takich wpływów jak zapowiadano, a koszty obsługi poniesione przez miasto, wyniosły co najmniej 3,5 miliona dolarów. Objęły one m.in. przebudowę ulic i płatne nadgodziny dla policji, zabezpieczającej wydarzenie.

3,5 miliona dolarów wydatków miasta na przeciwko 620 tysięcy dolarów, które NASCAR zapłacił za przekształcenie okolic Grant Parku w 2,2-milową trasę rajdu, wyglądają bardzo mizernie.

Za pozwolenie na organizację wyścigu NASCAR zapłacił najpierw w kwietniu 500 tysięcy dolarów dla Chicago Park District, a następnie we wrześniu podzielił się z miastem wpływami z biletów, sprzedaży jedzenia i napojów, zgodnie z wcześniej zawartą umową.

Mimo tych kiepskich wyliczeń ekonomicznych Chicago zgodziło się na kolejny wyścig, który będzie miał miejsce w dniach 6-7 lipca, w przyszłym roku.

Brandon Johnson przekazał, że miasto zabezpieczyło nowe zobowiązania po rozmowie z przedstawicielami NASCAR, aby rozwiać obawy mieszkańców i członków Rady Miejskiej.

„W wyniku tych rozmów NASCAR zgodził się skrócić okresy przygotowania i zakończenia wydarzenia, ograniczając zakłócenia w podróży dla dotkniętych społeczności i innych mieszkańców” – oznajmił Johnson w komunikacie prasowym. Całkowity okres prac związanych z wydarzeniem ma być skrócony o sześć dni.

NASCAR zobowiązał się również do wzięcia na siebie kosztów ponoszonych przez wydziały i agencje miejskie w związku z organizowaniem wydarzenia. „To zwycięstwo podatników z Chicago, ponieważ pierwotna umowa nie zawierała postanowień dotyczących takich kosztów”, oświadczył Johnson.

Tegoroczny wyścig odbył się w dniach 1-2 lipca. Z raportu opublikowanego przez miejską agencję turystyczną Choose Chicago wynika, że NASCAR przyniósł miastu 108,9 miliona dolarów z działalności gospodarczej pochodzącej od klientów korporacyjnych i turystów.

Z kolei z raportu sporządzonego przez Centrum Badań nad Przemysłem Sportowym Uniwersytetu Temple wynika również, że wyścig pomógł zwiększyć przychody hoteli w weekend 4 lipca i przyniósł ponad 8,3 mln dolarów z podatków stanowych i lokalnych, a także zapewnił utworzenie 750 miejsc pracy.

Burmistrz Johnson powiedział, że spośród pięciu radnych, których okręgi są dotknięte wyścigiem, czterech „wyraziło już swoje zaangażowanie” w powrót NASCAR. Rozmowy z radnymi będą kontynuowane.

Z ankiet przeprowadzonych w tym roku przez radnych śródmieścia wynika jednak, że mieszkańcy śródmieścia mają mieszane uczucia w związku z powrotem wyścigu NASCAR w przyszłym roku.

Z raportu Choose Chicago wynika, że 53% tegorocznych widzów wyścigów przyjechało spoza miasta. Z raportu wynika, że w wydarzeniach w oba dni wyścigów wzięło udział około 79 tys osób, czyli mniej niż 100 tys. fanów przewidywanych przez NASCAR.

Frekwencję prawdopodobnie obniżył ulewny deszcz, który nawiedził okolice Chicago.

Przedstawiciele NASCAR podpisali umowę z byłą burmistrz Lori Lightfoot na trzy doroczne festiwale wyścigów ulicznych mające się odbywać w lipcu, z opcją przedłużenia na kolejne dwa lata. Umowa zawiera jednak klauzule umożliwiające każdej ze stron odstąpienie od niej za odpowiednim powiadomieniem.

Wpływ gospodarczy imprezy był zgodny z szacunkami, ale nadal pokazuje, że NASCAR jest mniej lukratywny dla gospodarki niż Lollapalooza, która w 2022 r. wygenerowała 335,4 mln dolarów, przy dużo krótszych zamknięciach ulic i mniejszej uciążliwości dla mieszkańców.

Podczas tegorocznego mokrego wyścigu, który został opóźniony przez rekordowe opady i ostatecznie skrócony ze 100 do 75 okrążeń, aby dojechać do mety przed zapadnięciem zmroku, Shane Van Gisbergen uniknął wszelkiego rodzaju pułapek —  wyprzedził lidera Justina Haleya na 70. okrążeniu i wygrał zawody.

Było to pierwsze zwycięstwo kierowcy NASCAR Cup Series w jego pierwszym wyścigu od czasu, gdy Johnny Rutherford dokonał tego wyczynu w 1963 roku.

Otwarcie sezonu Daytona 500 zaplanowano na 18 lutego, a zakończenie sezonu w Phoenix 10 listopada 2024 r., zgodnie z harmonogramem serii NASCAR Cup.

NASCAR potwierdził również, że w końcu po raz pierwszy przeniesie swoje najważniejsze zawody Cup Series do Iowa. Kierowcy Cup Series będą ścigać się na torze Iowa Speedway w Newton – około 40 minut na wschód od Des Moines – w czerwcu.

 

Źródło: chicagotribune, suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

LA Fitness przejmuje siłownie XSport Fitness w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

16 lipca LA Fitness przejmuje siłownie XSport Fitness – 9 lokalizacji w Chicago przechodzi dzisiaj pod inny zarząd. Członkowie XSport otrzymali tę wiadomość pod koniec zeszłego tygodnia w postaci maila od Capital Fitness Inc., spółki-matki XSport.

Jak wynika z przesłanych wiadomości, LA Fitness będzie honorować członkostwo w XSport i pobierać składki „w tej samej kwocie co poprzednio”. Członkostwo z dostępem do jednego klubu pozostanie niezmienione, natomiast członkowie z dostępem do wielu klubów będą mogli również korzystać z dowolnego klubu LA Fitness w całym kraju.

W ogłoszeniu nie określono, czy którekolwiek siłownie zostaną zamknięte. XSport prowadzi 9 siłowni w Chicago, a LA Fitness 10.

Niektórzy członkowie XSport obawiają się, że przejęcie może skutkować skróceniem godzin pracy. Lokalizacje XSport w Chicago działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, podczas gdy lokalne siłownie LA Fitness są zamykane między 9:00PM a 11:00PM w dni powszednie i wcześniej w weekendy.

Przejęcie klubu w Chicago oznacza, że ​​LA Fitness kontynuuje swoją ekspansję w branży fitness.

W ramach transakcji o wartości 153 milionów dolarów w 2011 roku firma nabyła 171 klubów, w tym 27 w Illinois, od Bally Total Fitness z siedzibą w Chicago. W następnym roku LA Fitness nabyła dwa mniejsze kluby, Urban Active i Lifestyle Family Fitness Clubs.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: XSport Fitness
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś rusza letnie kino w Millennium Park. Filmy możemy oglądać z Great Lawn

Opublikowano

dnia

Autor:

Popularna letnia seria filmowa w parku będzie emitowana we wtorki od 16 lipca do 20 sierpnia, o godzinie 8.00PM. Według miasta pojawią się tu takie hity kinowe, takie jak „Barbie”, „Coco” i „Park Jurajski”. Filmy będą wyświetlane na ekranie LED szerokości 40 stóp, a widzowie będą oglądać je z trawnika Great Lawn.

Letnia seria filmów Millennium Park

6:30PM wtorki 16 lipca – 20 sierpnia 

 • 16 lipca: „E.T. the Extra-Terrestrial” i „Park Jurajski”
 • 23 lipca: „Coco”
 • 30 lipca: „Barbie”
 • 6 sierpnia: „American fiction”
 • 13 sierpnia: „Wonka”
 • 20 sierpnia: „Ferris Bueller’s Day Off”

Ale ciepłe letnie noce to także muzyka na żywo i festiwale w Millennium Park, przy 201 E. Randolph St.

Letni cykl muzyczny zaplanowany jest na poniedziałki i czwartki od 1 lipca do 8 sierpnia, w pawilonie Jaya Pritzkera. Wśród wykonawców są Corinne Bailey Rae, Terrace Martin, Charlie Musselwhite, Buscabulla i inni.

Miłośnicy fitnessu mogą również uczestniczyć w letnich treningach Millennium Park w większość sobót w okresie od 18 maja do 31 sierpnia. Według miasta bezpłatne treningi na Great Lawn obejmują pilates, jogę, kickboxing cardio i zumbę.

W tym roku słynny chicagowski park obchodzi także swoje 20. urodziny, organizując specjalne weekendowe obchody w dniach 18–21 lipca.

Więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Letnie treningi w Millennium Park

Większość sobót od 18 maja do sierpnia 31:

 • 8–8:45AM: Pilates
 • 9–9:45AM: Joga
 • 10.00–10.45AM: Cardio Kickboxing
 • 11:00–11:45AM: Zumba

Festiwal Muzyczny w Grant Park (GPMF)

 • 12 czerwca – 17 sierpnia 

Letnia seria muzyczna w Millennium Park

6.30PM – 9.00PM w poniedziałki i czwartki 1 lipca – 8 sierpnia

 • 29 lipca: GZA, Yaya Bey
 • 5 sierpnia: Protoje, Madison McFerrin
 • 8 sierpnia: Corinne Bailey Rae, Terrace Martin z Jamesem Fauntleroyem

Bezpłatny letni koncert Broadway w Chicago

 • 6:15PM 12 sierpnia

Collaboraction i Teatro Vista prezentują „La Havana Madrid” Sandry Delgado

 • 6:00PM 23 sierpnia

Lyric Opera „Niedziela w parku z Lyric”

 • 7:00PM 25 sierpnia

Projekt Chicago Black Dance Legacy: „Wróżbiarstwo: tańczące dusze czarnego ludu”

 • 5:45PM 24 sierpnia

Festiwal Jazzowy w Chicago

 • 29 sierpnia – 1 września

Selena Tribute Concert

 • 6:00PM 6 września

Vocalo prezentuje: Letni finał z udziałem Pivot Gang, Marquis Hill, KAINA i nie tylko

 • 6:00PM–9:00PM 20 września

Old Town School of Folk Music: Global Carnival

 • 6:00PM–9:00PM 22 września

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Choose Chicago, Department of Cultural Affairs and Special Events / Terry Evans, Millenium Park
Czytaj dalej

News Chicago

McCormick Place Lakeside Center okleja swoje okna by nie uderzały w nie ptaki

Opublikowano

dnia

Autor:

McCormick Place Lakeside Center jest w trakcie modernizacji, której ludzie mogą nie zauważyć, ale ptaki tak. Na okiennej powierzchni wielkości około dwóch boisk piłkarskich instalowana jest przyjazna ptakom folia. Prace nad wartym 1,2 miliona dolarów projektem rozpoczęły się na początku czerwca i mają potrwać około trzech miesięcy.

Wzór drobnych białych kropek na oknach zapewni ptakom wizualną wskazówkę, że na ich drodze znajduje się przeszkoda, w przeciwieństwie do przezroczystego lub odblaskowego szkła, które wprowadza ptaki w błąd, powodując dla nich śmiertelną pułapkę.

Instalacja folii okiennej w Lakeside Center to sukces działaczy na rzecz ptaków w Chicago, którzy przez lata naciskali, aby ograniczyć śmiertelne kolizje ptaków o centrum kongresowe nad jeziorem.

Sprawa osiągnęła punkt krytyczny jesienią ubiegłego roku, kiedy o budynek Lakeside Center w ciągu jednego dnia zabiło się prawie 1000 ptaków – te obrazy nie tylko zszokowały mieszkańców Chicago, ale także trafiły na pierwsze strony gazet na całym świecie.

Zwolennicy różnych organizacji zajmujących się ptakami pojawili się na posiedzeniu zarządu budynku w październiku 2023 r. i zażądali podjęcia działań.

Dwa najważniejsze wprowadzane ulepszenia to przyjazna dla ptaków folia okienna i automatyczne zasłony/żaluzje, które można zamknąć, aby światło nie myliło ptaków przelatujących w nocy (zasłony w ośrodku są obecnie obsługiwane ręcznie).

W marcu kontrakt na folię okienną przyznano firmie NGS Films & Graphics, która wykorzystuje produkty Feather Friendly przetestowane przez American Bird Conservancy. W sezonach migracji ptaków, administratorzy budynku będą także współpracować z Field Museum w celu codziennego monitorowania i śledzenia kolizji.

Ptaki, które poniosły śmierć w zderzeniu z Lakeside Center w 2023 r.

Chociaż Lakeside Center jest jednym z najbardziej śmiercionośnych dla ptaków budynków w Chicago, nie jest dla nich jedynym zagrożeniem w mieście. Ornitolodzy i miłośnicy ptaków w dalszym ciągu nawołują do wprowadzenia wytycznych dotyczących budownictwa przyjaznego ptakom, ale ruch ten od kilku lat utknął w politycznym zawieszeniu.

Aby w dalszym ciągu podnosić świadomość istniejącego problemu, Chicago Bird Alliance ogłosiło niedawno swoje wsparcie dla zakrojonego na szeroką skalę projektu obywatelskiegoBird Collisions in the Anthropocene.

Chętni mogą wziąć udział w serii bezpłatnych warsztatów, których celem jest wykonanie replik każdego z ponad 10 000 ptaków zabitych w Chicago w 2023 r. – według organizatorów wystarczającej do stworzenia „czerwonego dywanu” o długości futbolowego boiska.

 

Źródło: wttw
Foto: Choose Chicago, Daryl Coldren / Field Museum
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu