Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

ZPRKA ogłasza konkurs kolorowania dla dzieci. Nadajcie kolory Mikołajowi Kopernikowi!

Opublikowano

dnia

Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce ogłosiło coroczny Konkurs Koloryzacji. Tegoroczny motyw przewodni związany jest z postacią jednego z najbardziej znanych Polaków, Mikołajem Kopernikiem (1473-1543). Zgłoszenia należy przesyłać do 1 listopada.

Rok 2023 jest poświęcony wybitnemu polskiemu astronomowi, matematykowi, prawnikowi, lekarzowi i ekonomiście, twórcy teorii heliocentrycznej i autorowi dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, ponieważ w tym roku mija pięćset pięćdziesiąta rocznica urodzin Kopernika.

Polskie dzieci uczą się powiedzenia: „Wstrzymał słońce, ruszył ziemię. Polskie go wydało plemię”.

To Mikołaj Kopernik odkrył, że Ziemia nie jest centrum wszechświata, ale jedną z wielu planet krążących wokół Słońca. Była to ogromna zmiana w sposobie myślenia i chociaż jego książka i teoria były zakazane przez wiele lat, nauka udowodniła, że Polak przez cały czas miał rację.

Konkurs kolorowania, będący coroczną tradycją ZPRKA i świętujący październik jako Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego, jest otwarty dla wszystkich członków ZPRKA w wieku od 3 do 18 lat.

Prostszy obrazek przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-9 lat, a bardziej szczegółowy rysunek dla dzieci w wieku 10-18 lat. Młodsi proszeni są o używanie kredek, ołówków, markerów lub farb (bez tkanin, cekinów, brokatu itp.). Natomiast starszych uczestników organizatorzy proszą o użycie markerów, farb lub innych żywych mediów.

Nagrody za pierwsze i drugie miejsce zostaną przyznane w poszczególnych kategoriach wiekowych, a zwycięskie prace zostaną zaprezentowane w grudniowym wydaniu Narodu Polskiego. Do wszystkich nagród dołączony będzie certyfikat osiągnięć.

Zgłoszenia muszą wpłynąć nie później niż w środę, 1 listopada 2023 r.

Należy je wysłać pocztą na adres: Konkurs Kolorowania PRCUA, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642-4101. Praca powinna być opisana, podając informacje: imię i nazwisko uczestnika, pełny adres, klasę, wiek, nazwę szkoły i numer stowarzyszenia.

Uczestnicy konkursu proszeni są także o wskazanie powiązań ze szkołą językową lub tańca prowadzoną przez Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce ZPRKA.

Pobranie obrazów i więcej informacji tutaj.

 

Źródło: PRCUA
Foto: istock/ilkercelik/

Polonia Amerykańska

Dziś Mariola Łabno-Flaumenhaft wcieli się w Marlenę Dietrich w Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

Znakomita rzeszowska aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft wystąpi dzisiaj o 4.00PM na scenie Art Gallery Kafe w Wood Dale, gdzie zaśpiewa piosenki z repertuaru Marleny Dietrich. Z kolei 30 czerwca możemy zobaczyć ją jeszcze w roli Ordonki.

Marlena Dietrich była wielką gwiazdą kina i estrady i fascynującą kobietą, która stała się ikoną mody i królową glamour oraz jedną z największych legend Hollywood. Wystarczyło jedno jej spojrzenie, by rozkochać w sobie każdego. Kochali się w niej Ernest Hemingway, Erich Maria Remargue, Frank Sinatra, Cary Grant, Jean Gabin.

Podczas recitalu w Art Gallery Kafe publiczność usłyszy jej piosenki w wykonaniu Marioli Łabno-Flaumenhaft. Od tych największych przebojów, jak: „Boska Lola”, czy „Błękitny Anioł”, który uczynił z niej z dnia na dzień gwiazdę, po „Lili Marlen”, „Moon River „Świat w kolorach” z repertuaru Edith Piaf czy „Nie opuszczaj mnie” z repertuaru Jacque’a Brela.

Będą też piosenki, które wykonywała w Polsce podczas tournée w 1964 oraz 1966 roku miedzy innymi „Muter hast du mir vergeben” do melodii Czesława Niemena „Czy mnie jeszcze pamiętasz”.

Mariola Łabno-Flaumenhaft wystąpi także jeszcze raz jako Hanka Ordonówna, w niedzielę 30 czerwca.

Bilety w cenie 25 dolarów na kameralne występy Marioli Łabno-Flaumenhaft jako Marleny Dietrich oraz Ordonki w Art Gallery Kafe przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191 można rezerwować pod nr tel. 630 523 3536. 

Mariola Łabno-Flaumenhaft pochodzi z Tarnowa, ukończyła studia aktorskie we Wrocławiu i od 1994 r. związana jest z rzeszowską sceną teatralną – Teatrem im. Wandy Siemaszkowej, w którym wcieliła się w wiele znakomitych ról. Od 11 lat prowadzi także swoją grupę: Teatr Bo Tak, którego jest dyrektorką.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: Art Gallery Kafe
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Uwaga: Dzisiaj Konsulat Generalny RP w Chicago jest nieczynny

Opublikowano

dnia

Autor:

19 czerwca Konsulat Generalny RP w Chicago będzie nieczynny w związku z obchodzonym świętem federalnym i stanowym; Juneteenth.

Konsulat w Chicago zaprasza do załatwiania spraw urzędowych ponownie 20 czerwca w zwykłych godzinach pracy.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Mariola Łabno-Flaumenhaft ponownie wcieli się w Ordonkę. Pierwszy recital już w ten piątek

Opublikowano

dnia

Autor:

Rok temu znakomita rzeszowska aktorka, Mariola Łabno-Flaumenhaft, przyjechała do Chicago i z miejsca podbiła serca polonijnej publiczności swoim recitalem „Ordonka”. 21 i 30 czerwca, ponownie będziemy mogli zobaczyć ją w tej roli. Występy odbędą się w Art Gallery Kafe.

Hanka Ordonówna, nazywana polską Marleną Dietrich czy Gretą Garbo, jest ikoną przedwojennej piosenki oraz kabaretu lat 20-tych i 30-tych.

Mariola Łabno-Flaumenhaft wcieli się w jej niezwykłą postać. Zaśpiewa piosenki, które wzruszają do dziś, jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Uliczka w Barcelonie”, „Święty Antoni” i mnóstwo innych przedwojennych hitów, które nic nie straciły na aktualności i wciąż zachwycają tekstami Tuwima, Hemara, Tyszkiewicza, Schlechtera.

Recital „Ordonka” to także opowieść o niezwykłej kobiecie, patriotce, która niosła pomoc dzieciom – Sybirakom , którzy wraz z Armią Andersa szli do Indii będąc dla nich ich opiekunką, wychowawczynią, zastępczą mamą. Piękna Polka, piękny Człowiek i Artystka, która na zawsze zapisała się w kulturze naszego kraju.

Recitale „Ordonka” odbędą się 21 i 30 czerwca, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp kosztuje 25 dolarów a bilety można rezerwować pod nr tel. 630 523 3536.

Natomiast jeszcze 23 czerwca, także w Art Gallery Kafe, możemy podziwiać Mariolę Łabno-Flaumenhaft w innym recitalu – w roli Marleny Dietrich.

Mariola Łabno-Flaumenhaft pochodzi z Tarnowa, ukończyła studia aktorskie we Wrocławiu i od 1994 r. związana jest z rzeszowską sceną teatralną – Teatrem im. Wandy Siemaszkowej, w którym wcieliła się w wiele znakomitych ról. Od 11 lat prowadzi także swoją grupę: Teatr Bo Tak, którego jest dyrektorką.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: Art Gallery Kafe
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu