News Chicago
Uwaga młodzi twórcy: zgłoszenia prac do Konkursu Parady 3-cio Majowej tylko do 15 kwietnia

Z okazji polskiej Parady 3-ego Maja w Chicago, Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja zaprasza polonijne dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym. Tematy tegorocznych prac związane są z upamiętnieniem Roku Mikołaja Kopernika. Termin nadsyłania prac mija 15 kwietnia!
Konkurs obejmuje dwie grupy wiekowe uczestników:
- Klasy 1-7. Stworzenie ilustracji na temat: „Mikołaj Kopernik w mojej wyobraźni”
- Klasy 8-11. Stworzenie ilustracji w formacie tradycyjnym lub cyfrowym do słynnego powiedzenia o Mikołaju Koperniku: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”.
Na zwycięzców czekają nagrody i udział w uroczystym bankiecie po paradzie. Najpiękniejsze prace zostaną opublikowane w polonijnej prasie.
Porusz wyobraźnię, okaż patriotyzm, dołącz do plastycznej zabawy. Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja szczególnie zaprasza do udziału polskie szkoły.
Organizatorzy czekają na prace do 15 kwietnia, pod adresem emailowym konkurs.parada@gmail.com lub wysłane tradycyjną pocztą na adres: Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja, 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639.
Więcej informacji i zasady konkursu na stronie internetowej:
https://polishparade.org/art-contest-rules/
Źródło: Polish Parade
Foto: polishparade, istock/SeventyFour
News Chicago
National Public Housing Museum otwiera się w Chicago – pierwsze tego typu w USA

Po ponad dwóch dekadach planowania i renowacji, długo oczekiwane National Public Housing Museum otworzy swoje podwoje 4 kwietnia. Mieści się ono w ostatnim zachowanym budynku Jane Addams Homes, jednym z historycznych kompleksów mieszkań socjalnych w Chicago.
To pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii mieszkań socjalnych i ich wpływowi na amerykańskie społeczeństwo. Jego misją jest zmiana narracji na temat publicznego budownictwa oraz ukazanie, jak wpłynęło ono na życie milionów ludzi.
Pomysł na stworzenie muzeum narodził się pod koniec lat 90-tych wśród liderów społecznych, w tym Deverry Beverly, którzy chcieli zachować pamięć o mieszkańcach domów socjalnych i politykach, które kształtowały ich życie.
Jednak realizacja projektu napotykała na przeszkody, a jego otwarcie wielokrotnie opóźniano. Dopiero w październiku 2022 roku rozpoczęto gruntowną renowację budynku, w którym mieści się muzeum. Na jego terenie powstało także 15 mieszkań o mieszanych dochodach, zrealizowanych we współpracy z agencją mieszkaniową i deweloperem Related Midwest – wszystkie zostały już wynajęte.
Co czeka odwiedzających muzeum?
Muzeum oferuje trzy główne wystawy, które pozwolą zwiedzającym doświadczyć życia w mieszkaniach socjalnych na przestrzeni dekad. Są to:
- Rekonstrukcja trzech mieszkań z różnych okresów (od lat 30. do 70.), ukazujących codzienne życie ich mieszkańców.
- Archiwum historii mówionej – zbiór ponad 150 wywiadów z byłymi i obecnymi mieszkańcami budownictwa socjalnego w USA.
- Eksponaty poświęcone rdzennej ludności, której ziemie zostały zajęte pod budowę osiedli mieszkaniowych.
Projekt o wartości 16,5 miliona dolarów został sfinansowany z funduszy miejskich, stanowych oraz prywatnych.

Kuchnia w domu Jane Addams z lat 40-tych
Muzeum z misją społeczną
National Public Housing Museum nie będzie tylko miejscem wspomnień – jego misją jest kształtowanie przyszłości polityki mieszkaniowej.
„Jesteśmy głęboko przekonani, że mieszkalnictwo to prawo człowieka” – podkreśliła Lisa Yun Lee, dyrektor wykonawcza muzeum. „Nasza siedziba została zaprojektowana tak, by wzmocnić nasze zaangażowanie w ochronę tego prawa i budowanie społeczeństwa, w którym każdy ma miejsce do życia i rozwoju”.
Muzeum będzie również oferować programy edukacyjne, szkolenia zawodowe oraz inicjatywy wspierające przedsiębiorczość wśród mieszkańców budownictwa socjalnego.

Widok domów Jane Addams z ulic Lytle lub Ada w Chicago w stanie Illinois w 1938 r.
Wielkie otwarcie już 4 kwietnia
Uroczystość otwarcia muzeum rozpocznie się symbolicznym przecięciem wstęgi, po którym odbędzie się weekend pełen wydarzeń i warsztatów. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie National Public Housing Museum.
Źródło: blockclubchicago
Foto: National Public Housing Museum.
News USA
Premier Tusk żartuje z Jessego Eisenberga: „Nowa rola Jamesa Bonda? Jest twoja!”

Polski premier Donald Tusk w humorystyczny sposób odniósł się do niedawno nadanego obywatelstwa polskiego amerykańskiemu aktorowi i reżyserowi Jesse’emu Eisenbergowi. W żartobliwej ofercie zaprosił go na szkolenie wojskowe, sugerując, że mogłoby to pomóc mu zdobyć rolę Jamesa Bonda.
Jesse Eisenberg, znany m.in. z roli Marka Zuckerberga w filmie “The Social Network”, uzyskał polskie obywatelstwo na początku marca, o czym pisaliśmy tutaj. Aktor, którego przodkowie pochodzili z Polski, opowiedział o tym w programie The Tonight Show w amerykańskiej stacji NBC.
Z uśmiechem wspomniał, że dzień po otrzymaniu paszportu zobaczył w wiadomościach informację o obowiązkowym szkoleniu wojskowym dla mężczyzn w Polsce.
“Otwieram gazetę, a tam nagłówek: „Polska wymaga teraz, aby wszyscy mężczyźni uczestniczyli w szkoleniu wojskowym” — żartował Eisenberg.
Na jego słowa błyskawicznie zareagował Donald Tusk. W sobotę premier opublikował na platformie X nagranie, w którym uspokoił aktora: “Drogi Jesse, naprawdę nie ma się czego bać! Szkolenie wojskowe jest dobrowolne. Przyjedź do Polski! A my zapewnimy ci takie szkolenie, że nowa rola Jamesa Bonda? Jest twoja!”
Żart Tuska odnosił się do planów polskiego rządu dotyczących zwiększenia liczebności armii. Premier ogłosił wcześniej, że Polska chce przeszkolić 100 tysięcy ochotników rocznie, by do 2027 roku stworzyć silne rezerwy wojskowe. Docelowo liczba żołnierzy miałaby wzrosnąć do 500 tysięcy.
“Jestem przekonany, że nie zabraknie ochotników” — mówił Tusk.
Nie wiadomo, czy Jesse Eisenberg skorzysta z oferty polskiego premiera, ale jedno jest pewne – jego polskie obywatelstwo już stało się tematem międzynarodowych dyskusji, a sam aktor zyskał nowy, niespodziewany wątek w swojej karierze.
Źródło: AP
Foto: YouTube, Marek Borawski
News Chicago
Kolekcja Torlonia po raz pierwszy w Ameryce. Prezentuje ją Art Institute of Chicago

Od 15 marca w Art Institute of Chicago (AIC) można zobaczyć słynną kolekcję Torlonia, jedną z najcenniejszych prywatnych kolekcji rzymskich rzeźb marmurowych na świecie. Wystawa potrwa do 29 czerwca.
Ekspozycja nazwana Myth and Marble obejmie 58 starożytnych rzeźb, w tym 24 niedawno odrestaurowane arcydzieła, które przez niemal stulecie pozostawały ukryte przed publicznością. Zbiór, liczący w sumie 622 dzieła, porównywany jest do kolekcji watykańskich i kapitolińskich, a jego historyczna wartość jest nieoceniona.
Wystawa jest podzielona na siedem tematycznych sekcji, które prezentują:
🔹 Wielkoformatowe figury bogów i bogiń
🔹 Portrety cesarzy i kobiet z elitarnych rodzin rzymskich
🔹 Monumentalne rzeźby nagrobne
🔹 Artefakty z posiadłości Torlonia w Rzymie i Porto
Szczególną uwagę poświęcono roli kobiet w rzymskiej ikonografii.
Wystawa jest efektem współpracy Art Institute of Chicago z The Torlonia Foundation, a także muzeami w Montréalu, Teksasie i Francji.
Aby dowiedzieć się więcej o wystawie i zarezerwować bilety, odwiedź oficjalną stronę Art Institute of Chicago.
Źródło: secretchicago, chicagostarmedia
Foto: Art Institute of Chicago
-
News USA3 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA3 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA3 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA3 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
Kościół4 tygodnie temu
Wielkanoc 2025: Kiedy przypada i jak ustalana jest jej data?
-
Najpiękniejsza Polka w USA2 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Victoria Kubecki