Połącz się z nami

News Chicago

Mieszkańcy pozywają miasto w związku z lokowaniem imigrantów w budynkach publicznych

Opublikowano

dnia

Mieszkańcy South Shore ponownie złożyli pozew, którego celem jest uniemożliwienie miastu umieszczania osób ubiegających się o azyl w budynkach publicznych, takich jak komisariaty policji i szkoły. Kryzys imigracyjny w Chicago wciąż rośnie, powodując napięcia w lokalnych społecznościach.

Pozew, złożony 26 września przez Natashę Dunn, Jimmy’ego Darnella Jonesa i innych mieszkańców, ma na celu uzupełnienie ich pierwotnego pozwu złożonego w maju, który miał na celu powstrzymanie przekształcenia dawnej szkoły średniej South Shore w schronisko dla migrantów.

Jako oskarżonych pozew wymienia miasto Chicago, burmistrza Brandona Johnsona i Chicago Public Schools.

Mieszkańcy dobrowolnie wycofali pierwszy pozew, gdy dowiedzieli się, że dawne liceum nie będzie przeznaczone dla osób ubiegających się o azyl, które od zeszłego roku przyjeżdżają autobusem z Teksasu.

Jednak po usłyszeniu, że tysiące migrantów będzie w dalszym ciągu wysyłanych do Chicago, mieszkańcy South Shore złożyli szerszy pozew w sądzie okręgowym powiatu Cook, jak poinformował Frank Avila, prawnik reprezentujący mieszkańców.

Chicago stara się znaleźć mieszkania dla ponad 17 000 migrantów, którzy przybyli do miasta od sierpnia 2022 r. Burmistrz Brandon Johnson planuje utworzenie gigantycznych miast namiotowych, w których będą przebywać nowo przybyli. O planowanych obozach pisaliśmy 21 września.

W pozwie zarzucono, że wykorzystywanie budynków użyteczności publicznej jako mieszkań dla imigrantów jest uciążliwe dla społeczności, a także zarzucono miastu naruszenie przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego wokół dawnego liceum i innych obszarów publicznych.

W pozwie wzywa się do przeprowadzenia audytu funduszy miejskich przeznaczanych na cele związane z migrantami i związanymi z nimi mieszkaniami.

W nowym pozwie dodano, że decyzja miasta o przekształceniu komisariatów policji w prowizoryczne schroniska, w których migranci śpią na podłogach od miesięcy, narusza federalne standardy Agencji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

„Nie powinni przebywać w parkach, na piętrach i w szkołach. Powinni przebywać w budynkach mieszkalnych, niezależnie od tego, czy są to hotele, schroniska, apartamenty, domy, czy też jakieś ośrodki zakwaterowania grupowego” – powiedział Frank Avila. „To nie jest higieniczne, to nie jest mieszkanie w bloku, to nie jest humanitarne dla ludzi tam mieszkających”.

Niektórzy mieszkańcy South Shore, a także mieszkańcy innych dzielnic, takich jak Woodlawn, czują, że zostali wykluczeni z możliwości wnoszenia wkładu w plan miasta dotyczący wykorzystania budynków publicznych na mieszkania dla imigrantów.

„Wielu moich klientów, których reprezentuję, ma poczucie, że byli niedostatecznie reprezentowani i niedoinwestowani, i chcą podobnej inwestycji w swoją społeczność”, dodał Avila nazywając politykę miasta „proimigrancką”

Zamknięta szkoła średnia South Shore High School pod adresem 7627 S. Constance Ave. nie została przekształcona w mieszkania dla migrantów, mimo że miasto podpisało taką umowę ze szkołami publicznymi w Chicago.

„Chcemy pomóc tym ludziom, ale nie powinni oni przebywać głównie w dwóch miastach Chicago i Nowym Jorku lub w kilku innych miejscach” – powiedział Avila. „W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 300 gmin, a także małe miasteczka, przedmieścia, obszary wiejskie, bazy wojskowe itp. i powinniśmy rozmieścić ludzi tam, gdzie żadne miasto nie ponosi największych kosztów”.

Rozprawa w tej sprawie wyznaczona jest na 27 listopada.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

News Chicago

15-latek z Glenwood zwabił i zamordował Przemka Bogdanowicza z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15-latek z Glenwood został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, po tym jak w piątek, 5 lipca, zastrzelił 46-letniego mężczyznę z Chicago. Jego ofiarą był Przemek Bogdanowicz, rzekomo zwabiony przez nastolatka na spotkanie za pośrednictwem mediów społecznościowych, pod fałszywym pretekstem.

Zgłoszenia w sprawie wypadku samochodowego i strzelaniny przy ulicy 400 Longwood Drive, tuż obok szkoły podstawowej, policja otrzymała w piątek, 5 lipca, po godzinie 3.00PM.

Przemek Bogdanowicz zmarł w miejscowym szpitalu po tym, jak został postrzelony w swoim samochodzie przez dziecko, które fałszywie przedstawiło się jako osoba dorosła, gdy porozumiewali się za pomocą komunikatorów, poinformował w komunikacie prasowym szef policji Glenwood Derek Peddycord.

Według policji cel spotkania był towarzyski, ale nie ujawniono więcej szczegółów na jego temat.

Jak podano w komunikacie, 15-latek wsiadł do samochodu Bogdanowicza po przybyciu na miejsce spotkania i „w ciągu kilku chwil” wyciągnął broń i zastrzelił 46-latka. W niedzielę 15-latek został zatrzymany.

Nastolatek został zatrzymany w poniedziałek i usłyszał zarzuty morderstwa pierwszego stopnia.

Ostatnie pożegnanie Przemka Bogdanowicza odbędzie się dzisiaj w Skaja Terrace Funeral Home, 7812 N. Milwaukee Ave., Niles IL, w godzinach od 4.00PM do 8.00PM. Pogrzeb będzie miał miejsce w piątek, modlitwa rozpocznie się o godz. 10:15AM, po czym kondukt żałobny wyjedzie do kościoła Św. Jana Brebeuf na Mszę Św. o godz. 11.00AM.

Według zamieszczonych kondolencji Przemek Bogdanowicz pracował jako nauczyciel.

Źródło: chicagotribune, wgn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

W Instytucie Sztuki w Chicago trwa czasowa wystawa „My New Yorks” Georgii O’Keeffe

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowojorskie drapacze chmur słynnej Georgii O’Keeffe możemy podziwiać w Art Institute of Chicago do 22 września. Ekspozycja zatytułowana „My New Yorks” bada związek artystki z Nowym Jorkiem.

Georgię O’Keeffe (1887-1986) niełatwo scharakteryzować pod względem określonego stylu artystycznego. Według kuratorki Annelise K. Madsen, w pracach artystki jest zarówno twardość i miękkość – twarde geometryczne linie i miękkie organiczne formy, które malarka łączy w zaskakujący sposób i w zaskakujących momentach w swoich kompozycjach.

O’Keeffe ukształtowała trajektorię amerykańskiego modernizmu. Odegrała ważną rolę w upowszechnianiu sztuki amerykańskiej w Europie w czasach, kiedy to Europa odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu ówczesnych prądów w sztuce. Była jedną z niewielu kobiet-artystek o tak wpływowej pozycji.

Inspirację twórczą znajdowała w życiu wiejskim amerykańskiego Południa, a zwłaszcza Nowego Meksyku, gdzie się osiedliła pod koniec życia.

Prace pokazane na wystawie w Instytucie Sztuki powstały między 1925 a 1930 rokiem i prezentują jej intymny obraz miasta, z czasu gdy mieszkała w Nowym Jorku. Stanowią przykład jej przekonania, że tworzone przez nią obrazy są odbiciem jej własnych myśli i uczuć.

W 1926 roku O’Keeffe powiedziała: „Nie można malować Nowego Jorku takim, jaki jest, ale raczej takim, jakim się go odczuwa”.

Seria inspirowana jest drapaczem chmur, w którym O’Keeffe mieszkała podczas swojej nowojorskiego okresu swojego życia, Shelton Hotel. Był to wówczas najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie.

Wystawę Georgii O’Keeffe: „My New Yorks” można oglądać do 22 września w Art Institute of Chicago, przy 111 S. Michigan Ave. Bilety są dostępne tutaj.

13 lipca odbędzie się wykład profesor Annie Morse, zatytułowany „Przechwytywanie impulsu elektrycznego — Georgia O’Keeffe i krąg Stieglitza”. Wstęp na wykład wymaga rejestracji.

Georgia O’Keeffe

 

Źródło: wttw, wikipedia
Foto: wikimedia, Art Institute Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na wieczorne koncerty w plenerze w czasie wakacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Letnie koncerty w Morton Arboretum to wspaniała okazja by z przyjaciółmi i rodziną cieszyć się muzyką i relaksem na świeżym powietrzu. W ramach Arbor Evenings muzykę na żywo zapewniają różne zespoły, a goście mogą także cieszyć się  jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać malownicze zachody słońca na Frost Hill.

Wstęp do Arboretum i na Arbor Evenings rozpoczyna się o godzinie 5:15PM a sam koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM. Uczestnicy mogą kupować napoje, lody i pozycje menu w różnych food truckach.

Parking dla osób niepełnosprawnych dostępny jest w odległości od jednej trzeciej do ćwierć mili od miejsca wydarzenia, a w pobliżu obszaru koncertowego dostępna jest ograniczona liczba miejsc siedzących.

Bilety na środowe koncerty w Morton Arboretum kosztują 10 dolarów dla osób od 13 lat dla członków. Bilety dla gości kosztują 15 dolarów dla osób powyżej 13 lat, 5 dolarów dla dzieci od 2 do 12 lat. Dzieci do lat 2 nie płacą za wstęp. Bilety można kupić tutaj.

W przypadku trudnych warunków pogodowych posiadacze biletów zostaną powiadomieni e-mailem i otrzymają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji biletów na inny termin.

Zakup biletu pomaga wesprzeć misję Morton Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew na rzecz bardziej ekologicznego, zdrowszego i piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa egzystują się razem.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu