Połącz się z nami

News Chicago

Illinois to prawdziwie dyniowy stan. Jesteśmy numerem 1 w kraju w uprawie tego warzywa

Opublikowano

dnia

Jesień w Stanach Zjednoczonych nie może obejść się bez dyni a Illinois jest największym dostawcą tego warzywa w skali całego kraju. Według Ragheli Scavuzzo, zastępcy dyrektora ds. rozwoju systemów żywnościowych w Illinois Farm Bureau, stan ma szansę zachować ten tytuł pomimo trudnego początku sezonu, jeśli chodzi o uprawę tych roślin.

Pomimo suszy w maju i czerwcu, która wpłynęła na kiełkowanie uprawianych roślin, farmerzy w Illinois mieli dobry rok i nie będzie niedoboru popularnego jesiennego warzywa.

Przewiduje, że tegoroczne zbiory będą osiągną co najmniej 650 milionów funtów. Według spisu rolnictwa Departamentu Rolnictwa w 2021 r. zebrano 652 miliony funtów dyń, czyli więcej niż w kolejnych pięciu stanach razem wziętych.

Według danych, Amerykanie zjadają ponad 5 funtów dyni na osobę rocznie od około dwudziestu lat.

Według Departamentu Rolnictwa USDA, Illinois ma 15 900 akrów przeznaczonych na uprawę dyń, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w którymkolwiek z pozostałych sześciu stanów zajmujących się największą uprawą dyni.

W Illinois istnieją dwa rodzaje przedsiębiorstw produkujących dynie; te, które zarabiają na latarniach z dyni i te, dzięki którym możemy zajadać się ciastem dyniowym. Illinois naprawdę rządzi w tym drugim przypadku – około 80% areału przeznacza się na dynie przeznaczone do przetwórstwa.

Dlaczego Illinois?

Stan ma jedną z najlepszych gleb do uprawy tego warzywa. Dynie lubią dobrze przepuszczalną glebę, trochę przesuszoną.

Downstate Morton – siedziba zakładu przetwórstwa dyni Libby’s – uważa się za światową stolicę dyni. Fabryka została tu zbudowana w 1925 r., a od 1970 r. zajmuje się wyłącznie produkcją dyniowych wyrobów. Inny duży przetwórca, Seneca Foods, znajduje się około 25 mil dalej, w Princeville.

Zakład Libby’s ma zastrzeżone nasiona. Produkuje dynie o grubszej skórce i bardziej kremowym miąższu niż inne. Warzywa tu  przetwarzane są zwykle bardziej mięsiste i słodsze.

Dynie dla ozdoby

Inny przemysł dyniowy to te warzywa, które umieszczasz na swojej werandzie z okazji Halloween.

Lloyd Goebbert (60 l.) i Jacob Goebbert (36 l.), współwłaściciele Goebbert’s Farm w Pingree Grove, hodują oprócz tradycyjnie pomarańczowych dyń, także dynie białe, brodawkowate i kilka małych dyni ciasteczkowych. Ale to pomarańczowe owoce odmian Adonis i Olympus przede wszystkim zapewniają wystrój Halloween.

Ojciec Lloyda Goebberta, Jim, zaczynał w latach 50-tych XX wieku od uprawy warzyw w pobliżu dawnego toru wyścigowego Arlington Park w Arlington Heights. W 1972 roku firma przeniosła się do South Barrington, a jego dzieci zaczęły sprzedawać dynie na przydrożnym stoisku.

Sprzedaż dyń wymagała tyle pracy, że zaczęto organizować tu „Festiwal Jesienny”, a Jim Goebbert zlecił zainstalowanie na szczycie silosu w South Barrington legendarnej dekoracji „Happy Jack” w kształcie latarni z dyni o wymiarach 18 na 15 stóp.

Goebbertowie prowadzą centrum ogrodnicze w South Barrington, ale w 1985 roku przenieśli uprawę do Pingree Grove. Obecnie uprawiają dynie na 85 akrach. Uprawiają także około 80 akrów kukurydzy cukrowej oraz 50 akrów innych warzyw, w tym buraków, pomidorów, papryki i melonów.

W 2017 roku dodali sad jabłkowy, a ich Festiwal Jesienny oferuje obecnie różnorodne rozrywki rodzinne.

Farma Goebbert’s sprzedaje wstępnie zebrane dynie w swoich sklepach w South Barrington i Pingree Grove, a także można je zbierać samodzielnie w Pingree Grove.  Wg Lloyda Goebberta produkcja w tym roku spadła z powodu suszy i wirusa. Zwykle dążą do 15 ton dyń na akr, ale w tym roku zbiorą 10–12 ton.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/EvgeniiAnd/Cindy Shebley/

News Chicago

Otoczenie United Center zmieni się nie do poznania. Przebudowa potrwa 10 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek właściciele United Center w Chicago przedstawili plan radykalnej zmiany wyglądu obszaru otaczającego arenę, przeznaczając na projekt 7 miliardów dolarów z prywatnych środków. „Projekt 1901” został ujawniony przez Michaela Reinsdorfa, dyrektora generalnego Chicago Bulls i Danny’ego Wirtza, prezesa Chicago Blackhawks. Rodziny są współwłaścicielami United Center, siedziby obu klubów od 1994 roku.

Według komunikatu prasowego, projekt połączy dzielnice West Side i zwiększy możliwości dla mieszkańców, przedsiębiorstw oraz całego Chicago. Szeroki zakres tej inicjatywy obejmuje nowe tereny zielone, budynki mieszkalne i wiele innych obiektów.

Oczekuje się, że realizacja projektu zajmie 10 lat, a prace rozpoczną się wiosną 2025 r. Według urzędników projekt ma zapewnić 104 miliony dolarów rocznych wpływów z tytułu podatków i ustabilizować roczny wpływ gospodarczy obiektu na kwotę 4,5 miliarda dolarów.

Jak wynika z komunikatu, w pierwszym etapie parkingi wokół areny zostaną przekształcone w nowe przestrzenie publiczne. Na terenach obecnie zajmowanych przez parkingi powstanie ogromny park, który będzie obejmował salę muzyczną na 6000 miejsc, a także publiczną przestrzeń zieloną o powierzchni do 10 akrów.

W początkowej fazie projektu powstaną także różnorodne obiekty hotelowe i handlowe.

Oprócz zmian w parkingach wokół areny wprowadzone zostaną również usprawnienia w zakresie transportu, które mają zachęcić do korzystania z rowerów, kolei oraz poruszania się pieszo by dotrzeć do i z areny oraz otaczających ją obiektów.

Projekt przebudowy United Center

Pierwsza faza projektu może dać 4000 stanowisk pracy na budowie i do 1900 stanowisk stałych.

Rada Miasta Chicago i inne agencje będą musiały wydać zgody na różne aspekty projektu, ale nie powinny robić problemów. Radny Walter Burnett, którego 27. Okręg jest siedzibą United Center, przychylnie wypowiadał się o projekcie.

 

Źródło: nbc
Foto:  United Center
Czytaj dalej

News USA

Dobra wiadomość: Posiłek za 5 dolarów zostaje w McDonald’s na dłużej

Opublikowano

dnia

Autor:

McDonald’s planuje przedłużenie wprowadzonej na początku tego lata oferty posiłków o wartości 5 dolarów. Pierwotnie miały być serwowane tylko przez 4 tygodnie, ale okazało się, że ta pozycja menu odniosła sukces w przyciąganiu klientów z powrotem do restauracji.

Dyrektorzy giganta fastfoodów stwierdzili, że prawie każda lokalizacja McDonald’s, w tym 93% restauracji, głosowała za przedłużeniem promocji poza jej pierwotną datę zakończenia. W notatce stwierdzono, że większość lokali będzie serwować posiłek za 5 dolarów do sierpnia lub planuje głosować w tej sprawie.

Promocyjny posiłek obejmuje McChicken lub McDouble, cztery kawałki nuggetsów z kurczaka, frytki i napój – kosztuje znacznie mniej niż kupowanie tych produktów osobno. O wprowadzeniu tej oferty informowaliśmy 25 czerwca.

Posiłek został wprowadzony, ponieważ największa na świecie sieć hamburgerów z siedzibą w Chicago ma na celu przeciwdziałanie zwiększonym wydatkom klientów spowodowanym rosnącymi kosztami i inflacją.

Oprócz tego posiłku, ​​franczyzobiorcy w całych Stanach Zjednoczonych oferują własne atrakcyjne opcje, typu „kup jeden, drugi dostaniesz za 1 dolara” lub „mieszaj i dopasowuj” i inne. Klienci muszą sprawdzić oferty w lokalnym McDonald’s, aby dowiedzieć się, czy są oferowane.

Wcześniej McDonald’s odpowiedział na krytykę pod adresem sieci, dotyczącą podwyżek cen, po tym, jak w niektórych lokalizacjach sprzedawane były zestawy Big Mac nawet za 18 dolarów.

W maju, w poście na stronie internetowej firmy zaprzeczono doniesieniom sugerującym, że cena przeciętnego Big Maca wzrosła dwukrotnie od 2019 r. McDonald’s podał, że średni Big Mac w USA kosztował w 2019 roku 4,39 dolara, a obecnie kosztuje 5,29 dolara, co oznacza wzrost ceny o 20,5%.

Mimo to chicagowski gigant burgerowy stwierdził, że ceny niektórych produktów wzrosły bardziej niż w przypadku Big Maca. Np. średnia cena średnich frytek w 2019 r. wyniosła 2,29 dolara, a obecnie wynosi 3,29 dolara, co oznacza wzrost o 44%.

McDonald’s podał, że średnia cena wszystkich pozycji menu wzrosła o 40% w ciągu ostatnich pięciu lat, co odpowiada średniemu wzrostowi kosztów pracy, papieru i żywności o 40%. To jednak więcej niż ogólne ceny, które według danych rządowych wzrosły o 21% od grudnia 2019 r.

McDonald’s odnotował wyraźne spowolnienie ruchu w restauracjach w pierwszych trzech miesiącach tego roku, ponieważ zmęczeni inflacją klienci rzadziej jedli poza domem. W rezultacie firma obiecała więcej korzystnych ofert.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock
Czytaj dalej

News USA

Mattel wypuszcza „Niewidomą Barbie” oraz „Czarnoskórą lalkę Barbie z zespołem Downa”

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek firma Mattel ogłosiła wprowadzenie na rynek dwóch nowych lalek Barbie symbolizujących osoby niepełnosprawne. W ramach rozszerzenia linii Barbie Fashionistas pojawią się „Niewidoma Barbie” i „Czarnoskóra Barbie z zespołem Downa”, opracowane we współpracy z organizacjami non-profit.

Według Kristy Berger, starszej wiceprezeski Barbie i globalnej dyrektorki ds. lalek w firmie Mattel, Barbie to znacznie więcej niż tylko lalka – reprezentuje wyrażanie siebie i może stworzyć poczucie przynależności. Dlatego ważne jest by reprezentowała także chore lub niepełnosprawne dzieci.

Niewidoma lalka Barbie i czarnoskóra lalka z zespołem Downa powstały dzięki wsparciu Amerykańskiej Fundacji na rzecz Niewidomych (AFB) i Krajowego Towarzystwa Zespołu Downa (NDSS).

Jak podano w komunikacie prasowym, każda lalka kosztuje 10,99 dolarów.

Niewidoma Barbie to pierwsza lalka Barbie Fashionista, która nie widzi, jak głosi opis lalki. Wśród jej akcesoriów znajdują się biało-czerwona laska z piankową końcówką oraz „stylowe i funkcjonalne okulary przeciwsłoneczne”.

Konstrukcja ciała niewidomej Barbie również różni się od korpusu innych lalek Barbie – wyposażono ją w przeguby łokciowe, które zapewniają wygodne korzystanie z laski. Ponadto jej oczy są skierowane lekko w górę i na zewnątrz, aby dokładnie odzwierciedlać oczy niewidomej osoby.

Niewidoma Barbie ma na sobie jaskrawo różowy satynowy top i fioletową tiulową teksturowaną spódnicę z falbaną, która zapewnia wrażenia dotykowe – strój zaprojektowano z udziałem niewidomych i słabowidzących dzieci. Ubrania mają łatwe do obsługi zapięcia.

Niewidoma Barbie

Niewidoma Barbie ma także opakowanie dostępne dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Na pudełku lalki napisano „Barbie” alfabetem Braille’a, a pudełko zaprojektowano tak, aby było łatwiejsze do otwarcia dla osób niewidomych lub słabowidzących.

Jak podano w komunikacie, inne lalki z linii Barbie Fashionista również wkrótce będą miały nowe opakowania.

Czarna lalka Barbie z zespołem Downa to druga lalka Barbie Fashionista reprezentująca osobę cierpiącą na tę chorobę. Pierwsza, Barbie o blond włosach z zespołem Downa, została wypuszczona w 2023 roku, o czym informowaliśmy tutaj.

Czarnoskóra lalka Barbie z zespołem Downa

Czarnoskóra lalka Barbie z zespołem Downa jest wyposażona w parę różowych okularów, które „przedstawiają osoby z zespołem Downa, które mają problemy ze wzrokiem” – czytamy w komunikacie.

Jak podaje firma, na jej sukience znajdują się symbole „znaczące” dla społeczności osób z zespołem Downa. Niebiesko-żółta paleta kolorów reprezentuje świadomość zespołu Downa a trzy strzałki w sercu na sukience reprezentują trzeci 21. chromosom, który mają osoby obciążone tym zespołem.

Nowa lalka ma także te same cechy fizyczne, co oryginalna Barbie z zespołem Downa, w tym poziomą linię na dłoniach, płaski grzbiet nosa i lekko skośnie oczy w kształcie migdałów.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Mattel
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu