Połącz się z nami

News Chicago

Trujący amoniak był przyczyną śmierci ofiar wypadku w Teutopolis. Zginęło 5 osób, 7 zostało rannych

Opublikowano

dnia

Pięć osób zginęło, a siedem zostało ciężko rannych po przewróceniu się ciężarówki w miasteczku Teutopolis w środkowym Illinois. W wyniku wypadku z ładunku wyciekła toksyczna substancja, co spowodowało konieczność ewakuacji setek mieszkańców okolicy.

Według Agencji Ochrony Środowiska stanu Illinois półciężarówka przewożąca żrący bezwodny amoniak przewróciła się około 9:25PM w piątkowy wieczór w Teutopolis. W wyniku wypadku doszło do rozsypania ponad połowy ładunku o pojemności 7500 galonów.

Koroner powiatu Effingham Kim Rhodes powiedziała, że wśród pięciu ofiar śmiertelnych było troje z tej samej rodziny – jedna osoba dorosła i dwoje dzieci poniżej 12 roku życia. Pozostali dwaj to dorośli kierowcy spoza stanu. Dodatkowo pięć osób zostało przetransportowanych drogą lotniczą do lokalnych szpitali, ich stan jest nieznany.

Ekipy ratunkowe pracowały w sobotę przez całą noc, próbując zapanować nad chmurą powstałą w wyniku wycieku, ale miały trudności z dotarciem w pobliże miejsca katastrofy. Prywatni i federalni wykonawcy zajmujący się ochroną środowiska, zostali wezwani w celu zalecenia procedury oczyszczania. Mieszkańcy mogli powrócić do swoich domów dopiero w sobotę wieczorem.

Teutopolis, liczy 1600 mieszkańców i jest położone około 110 mil na północny wschód od St. Louis. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu NTSB przekazała w sobotę, że dokona przeglądu wypadku.

Katastrofa spowodowała dużą chmurę bezwodnego amoniaku na jezdni, a tym samym niezwykle niebezpieczne warunki powietrza w północno-wschodniej części Teutopolis, powiedział szeryf powiatu Effingham Paul Kuhns. „Ze względu na te warunki służby ratownicze musiały poczekać, zanim mogli naprawdę przystąpić do pracy, a był to dość duży obszar”.

Załogi pracujące w nocy walczyły także ze zmiennym wiatrem. Ewakuowano około 500 mieszkańców w promieniu jednej mili od miejsca katastrofy. Sprawę skomplikował fakt, że wypadek na autostradzie międzystanowej nr 70, który miał miejsce wcześniej w piątek, wymusił objazd na wschód,  wzdłuż amerykańskiej autostrady 40, która przecina Teutopolis na pół.

W niedzielę władze wznowiły dochodzenie i ogłosili nazwiska pięciu ofiar. Są to:

  • Danny J. Smith, 67 lat, z New Haven w stanie Missouri.
  • Vasile Cricovan, 31 lat, z Twinsburga w stanie Ohio
  • Kenneth Bryan, 34 lata, z Teutopolis, Illinois.
  • Rosie Bryan, 7 lat, z Beecher City w stanie Illinois.
  • Walker Bryan, 10 lat, z Beecher City w stanie Illinois.

Wstępne dochodzenie wykazało, że wszystkie pięć ofiar zmarło w wyniku narażenia na amoniak – podało biuro koronera. Sekcje zwłok zaplanowano na poniedziałek. Siedem innych osób trafiło do szpitala.

Na niedzielnej popołudniowej konferencji prasowej urzędnicy NTSB ujawnili nowe szczegóły dotyczące dokładnego przebiegu katastrofy.

Wydaje się, że do wypadku i wynikającego z niego wycieku doszło w wyniku próby ominięcia przez kierowcę cysterny należącej do Prairieland Transport Limited pobliskiego pojazdu podczas podróży autostradą nr 40 w kierunku zachodnim.

„Wstępne informacje wskazują, że w manewrze wyprzedzania w pobliżu cysterny mógł brać udział inny pojazd. Najprawdopodobniej kierowca cysterny zareagował ściągając w prawo. Cysterna zjechała z jezdni. Po zjechaniu z jezdni przewróciła się, a zbiornik został uszkodzony” – powiedział Tom Chapman z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu.

Zespół śledczych federalnych przybył do dolnej części stanu Tuetopolis w sobotni wieczór. Cysterna została opróżniona i przeniesiona w „bezpieczne miejsce” w celu przeprowadzenia dochodzenia NTSB.

Bezwodny amoniak jest używany przez rolników do dodawania nawozów azotowych do gleby oraz jako czynnik chłodniczy w systemach chłodzenia dużych budynków, takich jak magazyny i fabryki. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego jest on transportowany po całych Stanach Zjednoczonych rurociągami, ciężarówkami i pociągami.

Dochodzenie NTSB koncentruje się obecnie na wytrzymałości zbiornika ładunkowego cysterny na wypadek zderzenia. Wstępny raport na temat katastrofy ma zostać opublikowany w ciągu 30 dni. Sporządzenie pełnego raportu może zająć nawet dwa lata.

W 2019 r. dziesiątki osób zachorowało na przedmieściach Chicago po pozostawieniu otwartych zaworów w zbiornikach bezwodnego amoniaku transportowanych z farmy w Wisconsin do farmy w Illinois, co spowodowało powstanie chmury toksycznego gazu.

Siedem osób zostało hospitalizowanych w stanie krytycznym po tym, jak wyciekający zbiornik bezwodnego amoniaku ciągnięty przez ciężarówkę uwolnił chmurę nad Beach Park na północnych przedmieściach Chicago.

W 2002 r. w wyniku wykolejenia pociągu w Minot w Północnej Dakocie także uwolnił się bezwodny amoniak, zabijając jedną osobę, a setki innych osób zgłosiło obrażenia, w tym oparzenia i problemy z oddychaniem.

Oprócz posiadania zawodowego prawa jazdy osoba za kierownicą cysterny przewożącej substancje toksyczne musi pomyślnie zdać egzamin uprawniający do przewozu materiałów niebezpiecznych, poinformował Don Schaefer, dyrektor generalny Mid-West Truckers Association.

 

Źródło: wttw, abc7
Foto: YouTube

 

 

News Chicago

Kane County Fair zaprasza na rodeo, aukcje zwierząt i mnóstwo innych atrakcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj rusza 155. coroczny jarmark Kane County Fair; nie zabraknie zwierząt, karuzel, pysznego jedzenia, pokazów rodeo, muzyki na żywo i innych atrakcji. Wydarzenie potrwa do niedzieli 21 lipca, na terenach targowych powiatu Kane, przy 525 S. Randall Road w St. Charles. Parking dla gości jest bezpłatny.

Do ulubionych przez fanów atrakcji jarmarku, które powrócą w tym roku, zalicza się małe zoo, wyścigi świń, zawody rodeo i aukcje zwierząt gospodarskich.

Targi odbywają się w godzinach od 3:00PM do 11:00PM w środę i czwartek, od południa do północy w piątek i sobotę oraz od południa do 10:00PM w niedzielę.

Karnet na wydarzenie można kupić za 25 dolarów. W środę i czwartek wstęp kosztuje 5 dolarów. W weekend dla dzieci w wieku 3–12 lat wynosi 5 dolarów, a dla starszych 10 dolarów. Dzieci do lat 3 mają codziennie wstęp bezpłatny.

Bilety na targi można kupić przy wejściu lub z wyprzedzeniem, klikając „Kup bilety” w prawym górnym rogu strony www.kanecountyfair.com/Fair-Information. Za zakup biletów kartą kredytową pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 4%.

Główne wydarzenia Kane County Fair to koncerty w Miller Lite Soundstage, profesjonalne mistrzostwa w ujeżdżaniu byków, Demolition Derby i weekendowy Classic JP Car Show.

Nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin, w tym Kidbucks Game Show, Rhinestone Roper, Kiddy Land i Swifty Swine Racing Pigs. Codziennie można też będzie oglądać snycerza Chada Kilpatricka przy pracy. Małe zoo będzie otwarte od czwartku do niedzieli, a aukcja bydła rozpocznie się o 1:00PM w niedzielę.

Chad Kilpatrick tworzy rzeźby przy pomocy piły łańcuchowej

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową targów powiatu Kane pod adresem www.kanecountyfair.com/Fair-Information lub zadzwoń pod numer (630) 584-6926.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Kane County Fair
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago sprząta po burzach. We wtorek ponad 100 tys klientów ComEd wciąż nie miało prądu

Opublikowano

dnia

Autor:

Co najmniej 6 tornad przeszło przez okolice Chicago w poniedziałek wieczorem, w tym tornado EF-1 w Near West Side, gdy region nawiedzały burze drugą noc z rzędu – podała National Weather Service. Ta liczba może być jednak większa. Mieszkańcy dotkniętych rejonów porządkują swoje podwórka.

Służba pogodowa potwierdziła także pojawienie się tornad w pobliżu Channahon, Oswego, Yorkville i Bridgeview oraz w Crown Point w stanie Indiana. Ich suma prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ służby pogodowe będą kontynuować ocenę szkód spowodowanych przez burze i raporty o ponad 25 możliwych tornadach.

We wtorek wieczorem około 110 000 klientów ComEd nadal nie miało prądu, a przedsiębiorstwo energetyczne poinformowało, że niektórzy mieszkańcy odzyskać dostęp do Internetu dopiero w piątek. W szczytowym momencie przerw w dostawie prądu nie miało ponad 220 000 klientów.

Zgłoszono niewiele obrażeń spowodowanych burzą, ale 44-letnia Laura Nagel z Cedar Lake w północno-zachodniej Indianie zmarła, gdy drzewo upadło na jej dom, jak poinformowało biuro koronera.

Służba pogodowa ustaliła, że ​​w rejonie Chicago doszło do powstania tzw. derecho – dość rzadko występującego systemu burz, rozległego na co najmniej 250 mil, który charakteryzuje się silnymi wiatrami. Wiatr wiał z prędkością 50-70 mil na godzinę.

Derecho, które miało miejsce w sierpniu 2020 r., wywołało co najmniej siedem tornad w północnym Illinois i pozbawiło prądu około 850 000 klientów. Jedno z nich przeszło wtedy przez Rogers Park.

Straż Pożarna w Chicago potwierdziła tylko jeden przypadek obrażeń związany z burzami. 40-letnia kobieta została zabrana do Centrum Medycznego Uniwersytetu Loyola w poważnym stanie z urazem głowy po tym, jak drzewo spadło na jej samochód przy 1700 North Austin Avenue.

Policja stanowa Illinois podała, że ​​w pobliżu Channahon kilka pojazdów zaplątało się w przewody elektryczne wysokiego napięcia, które spadły na autostradę międzystanową nr 55 w pobliżu Arsenal Road.

Jedna osoba została zabrana do pobliskiego szpitala z obrażeniami związanymi z tym incydentem. Autostrada miała być zamknięta w obu kierunkach do środy rano.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

200 właścicieli domów na West Side dostanie dodatkową pomoc po powodzi z 2023 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson dodaje 5 milionów dolarów do istniejącego programu naprawy szkód po powodzi dla mieszkańców West Side dotkniętych rekordowymi ulewnymi deszczami w lipcu ubiegłego roku. Dodatkowe finansowanie ogłosił we wtorek w czasie wystąpienia w Bibliotece Publicznej na West Chicago Avenue w Austin.

Z funduszy skorzysta do 200 właścicieli domów, głównie seniorów, mieszkających w domach jednorodzinnych lub domach jedno- lub dwumieszkaniowych w West Side. Każdy beneficjent może otrzymać pomoc w wysokości do 25 000 dolarów. Do dofinansowania kwalifikują się tylko rodziny, których całkowity dochód jest równy lub niższy od średniego dochodu obszaru.

Miejski program naprawy powodziowej zapewnia fundusze właścicielom domów, których piwnice zostały zniszczone w wyniku poważnej powodzi w West Side w lipcu 2023 r., po tym jak ulewa przyniosła opady wielkości 9 cali.

Z analizy WBEZ wynika, że ​​w całym mieście w pierwszych dwóch tygodni po tej burzy złożono ponad 12 000 raportów o zalaniu piwnic.

Kwota 5 milionów dolarów zostanie przekazana wraz z przyznanymi już 172 milionami dolarów z funduszy FEMA. Aby dostać pomoc nie będzie potrzebne złożenie wniosku, Miejski Departament Mieszkalnictwa będzie współpracował bezpośrednio z liderami społeczności i organizacjami, aby zidentyfikować najbardziej potrzebujących właścicieli domów.

Po silnych burzach, które miały miejsce w ostatnich dniach, od 50 do 60 osób zadzwoniło do miasta i także zgłosiło zalanie swoich piwnic, poinformował Randy Conner, komisarz Departamentu Gospodarki Wodnej w Chicago.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu