NEWS Florida
Szybkie pociągi Brightline już pędzą pomiędzy Orlando i Miami. Łapcie je na peronach

Pierwszy poważny test sprawdzający, czy prywatne usługi szybkich pociągów pasażerskich mogą dobrze prosperować w Stanach Zjednoczonych, rozpoczął się w piątek, kiedy oczekiwana linia Brightline na Florydzie zaczęła kursować między Miami a Orlando, osiągając prędkość 125 mph. Wiosną przewoźnik zapowiadał, że pociągi ruszą już latem. Następną datą był 1 września. Ostatecznie pociągi ruszyły 22 września.
Właściciel Brightline, Fortress Investment Group, zainwestował 5 miliardów dolarów wierząc, że 8 milionów ludzi rocznie wybierze się na 3,5-godzinną podróż o długości 235 mil między największymi ośrodkami turystycznymi stanu. Przejazd ma zająć około 30 minut krócej niż średnia podróż samochodem między tymi miastami.
Firma pobiera od pasażerów 158 dolarów za podróż w obie strony w klasie biznes i 298 dolarów za pierwszą klasę, przy czym rodziny i grupy mogą kupić cztery bilety w obie strony za 398 dolarów. Codziennie będą kursować trzydzieści dwa pociągi.
Brightline, którego neonowożółte pociągi rozpoczęły kursowanie w 2018 r. na odcinku 70 mil między Miami a West Palm Beach, jest pierwszą prywatną międzymiastową usługą pasażerską, która rozpoczęła działalność w USA od stulecia. Buduje także linię łączącą południową Kalifornię z Las Vegas, którą ma nadzieję otworzyć w 2027 r. i obsługiwać pociągi osiągające prędkość 190 mph.
Jedyną inną linią dużych prędkości w USA jest usługa Acela firmy Amtrak między Bostonem a Waszyngtonem, która została uruchomiona w 2000 r. Właścicielem Amtrak jest rząd federalny.
„Pomysł, że mój samochód to jedyny sposób, w jaki mogę dotrzeć tam, gdzie chcę, zostaje podważony przez nowy produkt. Nowy produkt, który jest bezpieczniejszy, bardziej ekologiczny, stanowi świetną propozycję oszczędności czasu i sprawia radość”, powiedział dyrektor generalny Brightline, Mike Reininger, w niedawnym wywiadzie.
Pociągi na Florydzie napędzane biodieslem będą jeździć z prędkością do 79 mph na obszarach miejskich, 110 mph w mniej zaludnionych regionach i 125 mph na terenach rolniczych środkowej Florydy.
Brightline planuje także możliwe rozbudowy swojej linii do Tampy i Jacksonville.
Korytarzem Miami–Orlando podróżuje rocznie około 40 mln mieszkańców Florydy i turystów, z czego ponad 90% z nich jedzie samochodem.
Jeśli Brightline odniesie sukces, może to doprowadzić do powstania większej liczby linii dużych prędkości między głównymi miastami oddalonymi od 200 do 300 mil zarówno tej firmy, jak i konkurentów.
Zatwierdzony przez wyborców w 2008 r. projekt w Kalifornii nie jest jeszcze bliski realizacji, kosztował już miliardy więcej, niż oczekiwano, a perspektywy jego ukończenia są niepewne, ponieważ znalezienie trasy przez góry okazuje się trudne, a politycy dodali wątpliwe projekty poboczne.
Brightline rozpoczęło planowanie połączenia z Las Vegas w 2012 roku.
Rozwój firmy i jej usług spotkał się jednak z niepowodzeniami w czasie pandemii COVID-19 – linię między Miami a West Palm Beach zamknięto wtedy na 17 miesięcy.
Rozpoczęta w 2018 roku współpraca z Virgin Group Richarda Bransona mająca na celu zmianę marki Brightline na Virgin Trains USA nie powiodła się.
Brightline rozwiązała współpracę w 2020 roku i pozwała firmę Virgin w Londynie. Jak wynika z pozwu, Brightline twierdzi, że Virgin „przestała stanowić markę o międzynarodowej renomie, głównie ze względu na kwestie związane z pandemią”. Ta sprawa jest w toku.
Nienajlepsza jest także kwestia bezpieczeństwa mieszkańców w pobliżu torów. Według trwającej analizy danych federalnych agencji Associated Press, pociągi Brightline związane są z najwyższym wskaźnikiem wypadków śmiertelnych w USA;
Od rozpoczęcia operacji Miami-West Palm zginęło 98 osób – średnio jeden zgon na każde 32 000 mil przebytych przez pociągi. Na kolejnej najgorszej głównej linii kolejowej ofiary śmiertelne są co 130 000 mil.
Nie stwierdzono jednak, aby którejkolwiek z ofiar śmiertelnych winny był Brightline – większość to samobójstwa, kierowcy przejeżdżający przez bramki lub piesi, którzy wtargnęli na tory.
Od czerwca tego roku nie odnotowano żadnej ofiary śmiertelnej.
Firma Brightline podjęła kroki, które zdaniem jej liderów zwiększają bezpieczeństwo, w tym dodały kamery przemysłowe w pobliżu torów, zainstalowały lepsze bramki dla pieszych i barierki dla pieszych oraz umieściły oznakowanie zawierające infolinię ds. zapobiegania samobójstwom.
Wg dyrektora Reiningera większość pasażerów linii Brightline Miami-Orlando to będą osoby, które regularnie jeżdżą tą trasą, oraz ci, którzy do tej pory pozostawali w domu, ponieważ nie lubią jazdy samochodem.
Pasażerami na pewno będą także rodziny udające się do parków tematycznych w Orlando oraz osoby podróżujące do miejsc rozrywkowych południowej Florydy, na koncerty, zajęcia sportowe i rejsy.
Podróż autostradą Turnpike na Florydzie między Miami a Orlando zajmuje około czterech godzin w jedną stronę, a opłaty za przejazd w obie strony kosztują od 40 do 60 dolarów. Benzyna kosztuje od 50 do 80 dolarów plus zużycie pojazdu.
Udogodnienia oferowane przez pociągi rekompensują wszelkie dodatkowe koszty – podróż koleją „daje możliwość wykorzystania czasu na wiele sposobów, których nie możesz robić, siedząc za kierownicą”, przekonuje Reininger.
Źródło: ap
Foto: YouTube, Brightline, istock/felixmizioznikov/Boarding1Now/ANPerryman/
News USA
1,7 miliarda dolarów stracił Ford przez tegoroczny strajk pracowników UAW

Sześciotygodniowy strajk pracowników United Auto Workers w zakładach Forda zmniejszył sprzedaż o około 100 000 pojazdów i kosztował firmę w tym roku utratę zysków wysokości 1,7 miliarda dolarów. W czwartek producent samochodów podał analizę finansową swoich strat.
Dodatkowe koszty pracy wynikające z podpisanej czteroletniej i ośmiomiesięcznej umowy, wyniosą do jej końca 8,8 miliarda dolarów, co przełoży się na około 900 dolarów na pojazd do 2028 roku, oznajmił dyrektor finansowy John Lawler w komunikacie firmy.
Lawler zapowiedział, że Ford będzie starał się zrekompensować te koszty poprzez wyższą produktywność i redukcję wydatków.
Producent samochodów z Dearborn w stanie Michigan ponownie opublikował prognozy zysków za cały rok, czego nie robił podczas strajku, ale obniżył swoje oczekiwania. Obecnie firma spodziewa się, że w 2023 r. zarobi od 10 do 10,5 miliarda dolarów przed opodatkowaniem. To spadek z 11 do 12 miliardów dolarów prognozowanych latem ubiegłego roku.
Przedstawiciele Forda stwierdzili, że strajk spowodował zahamowanie produkcji przynoszących zyski samochodów ciężarowych i SUV-ów. Pracownicy UAW zamknęli największą i najbardziej dochodową fabrykę firmy w Louisville w stanie Kentucky, która produkuje duże SUV-y i ciężkie pickupy.
W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku firma wygenerowała 4,9 miliarda dolarów zysku netto i 9,4 miliarda dolarów zysku przed opodatkowaniem.
Akcje Forda wzrosły o 1,1% do 10,71 dolarów przed czwartkowym dzwonkiem otwierającym. W zeszłym roku spadły o ponad 20%. Ford planuje opublikować wyniki finansowe za czwarty kwartał i cały 2023 rok 6 lutego.
Strajk UAW rozpoczął się 15 września, a jego celem były zakłady montażowe i inne obiekty firm Ford, General Motors i producenta Jeepów Stellantis. Strajk zakończył się w zakładach Forda 25 października.
Ford, a także jego rywale General Motors i producent Jeepów Stellantis zgodzili się na nowe kontrakty z UAW, które podnoszą pensje najlepiej opłacanych pracowników zakładów montażowych o około 33% do czasu wygaśnięcia umów w kwietniu 2028 r.
Nowe kontrakty uzyskali również pracownicy niektórych niższych szczebli wynagrodzeń, dano podwyżki pracownikom tymczasowym i skrócono czas, jaki pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin zajmuje dotarcie na szczyt listy płac.
Po wygaśnięciu umowy najlepsi pracownicy montażowi będą zarabiać około 42 dolarów za godzinę i dodatkowo będą otrzymywać coroczne czeki z tytułu udziału w zyskach.
Prezydent UAW Shawn Fain powiedział podczas strajku, że koszty pracy stanowią tylko 4–5% kosztów pojazdu, oraz że firmy zarabiają miliardy i dlatego mogą sobie pozwolić na wyższe płace pracownikom.
Źródło: AP
Foto: YouTube, UAW
News Chicago
Nowa koncepcja McDonald’s powstaje w Bolingbrook. Jak będzie wyglądał lokal CosMc’s ?

Na przedmieściach Chicago pojawiła się nowa, tajemnicza restauracja, która wydaje się być kontynuacją McDonald’s. Lokal nowego formatu sieci, o nazwie CosMc’s, nabiera kształtów na przedmieściach Bolingbrook. Faktycznie będzie kosmiczny?
McDonald’s nie skomentował doniesień co do budowy trwającej w Bolingbrook, ale przedstawiciele sieci zapowiadali nową inicjatywę już latem.
Dyrektor generalny giganta fastfoodów, Chris Kempczinski, powiedział wtedy, że małoformatowa restauracja koncepcyjna będzie miała „całe DNA McDonald’s, ale własną, niepowtarzalną osobowość”. Dalsze szczegóły na temat restauracji, nie zostały ujawnione ale wskazano plan ich otwarcia na początek 2024 roku.
Sieć najwyraźniej planuje najpierw przetestować restauracje na ograniczonym obszarze geograficznym, ale więcej szczegółów na ten temat miało zostać ujawnionych w grudniu.
Nazwa nowej restauracji wywodzi się od sześciorękiego kosmity, który pojawiał się w reklamach firmy z lat 80-tych.
CosMc był robotem pozaziemskim, który po raz pierwszy pojawił się w reklamie z 1987 roku, zatytułowanej „ The Story of Cosmic ”. W spocie CosMc lata dookoła w cylindrycznym metalowym statku, często wystawia głowę i kończyny, aby wchodzić w interakcje z innymi postaciami w McDonald’s.
Plany uruchomienia nowego formatu restauracji to kontynuacja przedsięwzięć rebrandingowych McDonald’s, w tym otwierania lokali małoformatowych skoncentrowanych bardziej na zamówieniach cyfrowych i usługach tylko na wynos, z których pierwsza została otwarta w 2022 roku w Fort Worth w Teksasie.
Chociaż potwierdzono, że CosMc’s ma być mniejszą restauracją usługową, nie jest jasne, czy powtórzy dokładnie ten format. Prawdopodobnie będzie to opcja tańsza dla gości.
Niedawno firma ogłosiła, że powróci kolejny przedmiot kolekcjonerski z przeszłości. Od grudnia „McNugget Buddies” – przedmioty w kształcie nuggetsów z kurczaka, wprowadzone po raz pierwszy w ramach Happy Meals ponad 25 lat temu – będą częścią nowego posiłku McDonald’s o nazwie „Kerwin Frost Box”.
Źródło: nbc
Foto: YouTube, fb
News USA
Subway zamienia się w Cookieway 4 grudnia. Spróbujcie nowych ciasteczek za darmo

Subway świętuje Narodowy Dzień Ciasteczek, dając klientom w wybranych miastach zapowiedź nowych słodkich specjałów, które następnie pojawią się w sklepach w całym kraju. W poniedziałek 4 grudnia kilka restauracji należących do sieci zostanie przekształconych w „Cookieway”. Będą to lokale w Chicago, Dallas, Miami i Nowym Jorku.
Klienci, którzy odwiedzą wybrane lokalizacje będą mogli wejść do restauracji od 1:00PM do 6:00PM dostaną darmowe ciasteczko o długości stopy przy zakupie kanapki o długości sześciu calów lub stopy firmy Subway.
Subway twierdzi, że sprzedaje więcej ciasteczek niż jakakolwiek inna firma restauracyjna w Ameryce. Sieć po raz pierwszy zaprezentowała swoje ciasteczka typu footlong cookies podczas specjalnego wydarzenia w Miami w 2022 r.
Klienci, którzy nie mieszkają w miastach biorących udział w poniedziałkowej promocji, także mogą skorzystać z oferty. Przez ograniczony czas członkowie programu Subway MVP Rewards mieszkający w dowolnym miejscu mogą otrzymać bezpłatne ciasteczko przy zakupie kanapki o długości sześciu cali lub stopy.
Lokalizacje, w których Subway rozdaje darmowe ciasteczka 4 grudnia:
- Chicago: 604 S Wabash Ave., Suite D, Chicago, IL 60605
- Dallas: 1222 Commerce Street, Suite 150, Dallas, Teksas 75202
- Miami: 2795 Collins Ave., Miami Beach, Floryda 33140
- Nowy Jork: 545 8 Ave., Nowy Jork, NY 10018
Subway ma ponad 37 000 restauracji w ponad 100 krajach.
Źródło: fox32
Foto: Subway
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
W Tinley Park rządzić będzie muzyka i humor góralski. Wystąpi Kapela Ogórki i Kabaret Truteń
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Przypominamy o głosowaniu na s. Martę Cichoń, nominowaną do nagrody: Community Hero Spotlight
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Zapewnij dzieciom sukces zamiast długu. Iwona Kulpa o planowaniu studiów
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 dni temu
Dobromir Makowski powie o ważnych sprawach w życiu młodzieży i roli ich rodziców
-
NEWS Florida3 tygodnie temu
Polska rodzina Kowalskich zwyciężyła w procesie zwanym „Take Care of Maya”
-
News Chicago2 tygodnie temu
8600 USD miała zapłacić rodzina z Glenview za przejazd 5 mil karetką Superior Ambulance
-
News Chicago3 tygodnie temu
Strażak Andrew Price zginął w czasie gaszenia pożaru w Lincoln Park
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bogdan Maciejczyk: Pełna szyku Hyper Gala 2023 wkracza na poziom zawodowy