Połącz się z nami

News USA

Do więzienia za próbę ratowania życia pójdzie troje aktywistów pro-life

Opublikowano

dnia

Troje aktywistów pro-life, którzy wzięli udział w akcji antyaborcyjnej w Waszyngtonie w październiku 2022 r., zostało uznanych za winnych popełnienia przestępstw, za które grozi im teraz do 11 lat więzienia i grzywna do 350 000 dolarów. Wyrok został wydany po odrębnym procesie, w którym uznano winnych także pięciu innych działaczy pro-life. O kuriozalnej sprawie, która jest związana z ideologią a nie prawem, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Aktywiści – 74-letnia Joan Bell, 73-letnia Jean Marshall i 41-letni Jonathan Darnel – zostali oskarżeni o zbrodniczy spisek przeciwko prawu i naruszenie federalnej ustawy o swobodzie dostępu do wejść do klinik aborcyjnych, znanej również jako ustawa FACE.

Ustawa FACE zaostrzyła kary dla osób zaczepiających lub przeszkadzających kobietom starającym się o aborcję w klinikach lub centrach pomocy dla kobiet w ciąży.

Według Departamentu Sprawiedliwości troje działaczy zaangażowało się w spisek mający na celu utworzenie blokady kliniki aborcyjnej.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że Joan Bell i Jean Marshall należały do grupy aktywistów, którzy siłą weszli do kliniki aborcyjnej i zablokowali dwoje drzwi swoimi ciałami, meblami, łańcuchami i linami. Jonathan Darnel pozostawał poza placówką aborcyjną, ale transmitował na żywo działanie grupy w mediach społecznościowych.

Według Departamentu Marshall i Bell udały się w rejon Waszyngtonu, aby spotkać się z Darnelem i innymi osobami w celu wzięcia udziału w proteście kierowanym przez innego aktywistę.

„Dzieci Joan Bell były na widowni trzęsąc się i płacząc” – powiedziała CNA Bernadette Patel, aktywistka pro-life, która nie brała udziału w akcji antyaborcyjnej.

 

Nie wyznaczono jeszcze daty rozprawy w sprawie wyznaczenia dla nich wyroku.

Pięciu innych działaczy pro-life, którzy wzięli udział w demonstracji, uznano za winnych przestępstwa związanego ze spiskiem przeciwko prawu i naruszeniem ustawy FACE. Działacze ci również oczekują na wyrok.

Inny aktywista pro-life przyznał się do winy ale jego sprawa nie będzie prowadzona.

 

Źródło: cna
Foto: Live Action

News USA

638 milionów dolarów można wygrać dziś wieczorem w Powerball. Warto spróbować

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotnim losowaniu Powerball nie wyłoniono zwycięzcy, dlatego dzisiaj wieczorem jackpot loterii wzrasta do sumy 638 milionów dolarów. Możesz więc zasilić swoją kieszeń 304,2 miliona dolarów w gotówce, minus podatek. Spróbuj swojego szczęścia!

Liczby Powerball z sobotniego losowania to 8-11-19-24-46 Powerball 5 Power Play 2x.

Jackpot loterii rośnie od czasu losowania, które odbyło się 19 lipca, kiedy los w Kalifornii wygrał nagrodę o wartości 1,08 miliarda dolarów, co stanowi trzecią co do wielkości wygraną w historii Powerball. Od tego czasu odbyły się 24 kolejne losowania Powerball, w których nie wyłoniono zwycięzcy jackpota.

Od 19 lipca pula nagród przyniosła prawie 16 milionów zwycięskich losów w całym kraju, w tym 25 losów, które wygrały nagrody o wartości 1 miliona dolarów i 8 losów, które wygrały nagrody o wartości 2 milionów dolarów. W sobotę po 1 milionie wygrały: los z Arizony i Waszyngtonu.

Ogólne szanse na wygranie nagrody wynoszą 1 do 24,9. Szansa na wygranie jackpota wynosi 1 do 292,2 miliona.

Zwycięzcy jackpota mogą odebrać pieniądze w formie natychmiastowej kwoty jednorazowej lub w 30 rocznych płatnościach rozłożonych na 29 lat. Te opcje nagród nie obejmują podatków federalnych i jurysdykcyjnych.

Pula Mega Millions także pomału rośnie. W najbliższym losowaniu we wtorek, 19 września wyniesie 183 miliony dolarów. W piątek 15 września wylosowano liczby 5-13-29-50-53 Mega Ball 25 i Megaplier 3x.

 

Źródło: abc7ny
Foto: istock/Antonio_Diaz/
Czytaj dalej

News USA

Za aborcją czy przeciwko? Trump unika odpowiedzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Donald Trump, unika zajęcia określonego stanowiska wobec prawa do aborcji, mimo, że to on utorował drogę do obalenia Roe przeciwko Wade przed Sąd Najwyższy USA. Były prezydent powiedział w wywiadzie dla NBC, że w przypadku reelekcji będzie próbował wynegocjować kompromis w sprawie tego, jak długo aborcja powinna być legalna i czy ograniczenia te powinny zostać nałożone na szczeblu federalnym czy stanowym. Kwestia praw do usuwania ciąży może być kluczowa dla wielu wyborców w Stanach Zjednoczonych.

„Usiadłbym z obiema stronami i coś wynegocjowałbym i po raz pierwszy od 52 lat osiągnęlibyśmy pokój w tej kwestii” – powiedział Donald Trump.

Były prezydent wycelował w głównego rywala Partii Republikańskiej, gubernatora Florydy Rona DeSantisa, krytykując sposób, w jaki Partia Republikańska poradziła sobie z tą kwestią, nazywając sześciotygodniowy zakaz na Florydzie „straszną rzeczą i straszliwym błędem”.

Trump ostrzegł także Republikanów, że partia straci wyborców, wprowadzając ograniczenia dotyczące aborcji bez wyjątków w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia życia matki.

Obóz DeSantisa odpowiedział na tą krytykę w niedzielę, celując w byłego prezydenta za stwierdzenie, że byłby skłonny współpracować z obiema stronami w sprawie aborcji.

„Widzieliśmy już katastrofalne skutki kompromisu Donalda Trumpa z Demokratami: ponad 7 bilionów dolarów nowego długu, niedokończony mur graniczny i First Step Act, pozwalającą brutalnym przestępcom na wyjście z powrotem na ulice. Republikanie w całym kraju wiedzą, że Ron DeSantis nigdy się nie ustąpi” – napisał na Twitterze rzecznik Andrew Romeo.

Aborcja może być także kluczową kwestią tej jesieni w wyborach do organów legislacyjnych w stanie Wirginia, które są powszechnie postrzegane jako barometr nastrojów elektoratu w okresie poprzedzającym przyszłoroczne wybory prezydenckie.

Mianowanie przez Trumpa trzech konserwatywnych sędziów Sądu Najwyższego utorowało drogę do uchylenia decyzji z 1973 r., która gwarantowała prawo do aborcji w całych Stanach Zjednoczonych przez pierwsze 24 tygodnie ciąży. W tej chwili w różnych stanach obowiązuje cała mozaika przepisów – w tym zakaz aborcji po około 6 tygodniach ciąży na Florydzie i Iowa.

Prawa do aborcji stanowią główną linię podziału w prawyborach Partii Republikańskiej w 2024 r.

Były wiceprezydent Trumpa, Mike Pence, opowiadał się za federalnym zakazem aborcji po 15 tygodniu ciąży. DeSantis, czołowy rywal Trumpa w sondażach, zachwala sześciotygodniowy zakaz, który podpisał.

Jednak inni pretendenci, w tym Nikki Haley, przyjęli bardziej umiarkowane podejście, ostrzegając przed polityczną reakcją, z jaką Republikanie mogą spotkać się wśród szerszego elektoratu, wprowadzając rygorystyczne ograniczenia dotyczące aborcji.

Donald Trump nie określił w wywiadzie konkretnych preferencji politycznych. Odrzucił także pytania o to, czy poprze federalny zakaz aborcji – a jeśli tak, po ilu tygodniach – czy raczej pozostawi tę kwestię władzom stanowym.

Były prezydent stwierdził, że jego zdaniem „prawdopodobnie lepiej” będzie pozostawić ograniczenia dotyczące aborcji stanom, zamiast próbować uchwalać ustawodawstwo federalne w tej kwestii.

Debata wewnątrz partii GOP na temat aborcji znalazła się w centrum uwagi spotkania Koalicji Wiary i Wolności w stanie Iowa, w którym wzięło udział wielu czołowych konserwatywnych działaczy ewangelickich stanu.

W sobotę Nikki Haley powiedziała jej uczestnikom, że jej przekonania są „trudną prawdą”. Chociaż Haley sprzeciwia się aborcji, podkreśliła, że wierzy, że Republikanie i Demokraci muszą znaleźć konsensus w kwestiach związanych z aborcją, takich jak zakaz późniejszych aborcji i zgoda na nie więzienie kobiet, które przerywają ciążę.

„Ta kwestia jest sprawą osobistą każdej kobiety i każdego mężczyzny. I tak też musimy to traktować. Nie oceniam nikogo za to, że jest pro-choice, tak samo jak nie chcę, żeby inni oceniali mnie za to, że jestem pro-life” – powiedziała Haley.

Były gubernator stanu New Jersey, Chris Christie, powiedział w zeszłym tygodniu w CNN, że byłby otwarty na podpisanie federalnego zakazu aborcji, „jeśli oznaczałby on konsensus”, przyznając jednocześnie, że obecnie nie udało się osiągnąć tego konsensusu w Senacie USA i we wszystkich stanach.

„Chcę, aby wszystkie 50 stanów mogło wyrazić swoją opinię, jeśli chcą, i jakie powinny być ich prawa stanowe, a następnie zobaczmy, czy osiągnięto konsensus” – powiedział.

Zapytany o ustawodawstwo federalne dotyczące aborcji, Ron DeSantis nie podjął tematu krajowego zakazu, zamiast tego wskazał na nowe ograniczenia w stanach takich jak Iowa i Floryda.

„Jestem gubernatorem pro-life. Będę prezydentem pro-life” – powiedział DeSantis.

Tymczasem Demokraci uważają aborcję za jedną z najważniejszych kwestii wyborów prezydenckich w 2024 roku.

Kampania reelekcyjna prezydenta Joe Bidena zakupiła reklamę cyfrową, podkreślającą stanowisko Trumpa i innych kandydatów GOP 2024 w tej kwestii, oraz to, że to były prezydent utorował drogę dla zniesienia federalnego prawa do aborcji.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Zbędne kilogramy zabijają Twoje serce. Amerykańskie statystyki są przerażające

Opublikowano

dnia

Autor:

W badaniu opublikowanym w Journal of the American Heart Association naukowcy ujawniają, że w latach 1999–2020 w Stanach Zjednoczonych potroiła się liczba zgonów z powodu chorób serca związanych z otyłością.

Zespół ocenił dane zebrane w latach 1999–2020 na temat 281 135 zgonów, w przypadku których w bazie danych wyszczególniono otyłość jako przyczynę śmierci. Zbadali także rasę, płeć i to, czy dana osoba mieszkała na obszarach miejskich czy wiejskich.

W swoich ustaleniach naukowcy wyjaśnili, że w latach 1999–2020 liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia związanych z otyłością wzrosła trzykrotnie z 2,2 na 100 000 mieszkańców do 6,6 na 100 000 mieszkańców.

W tym okresie najwyższy wskaźnik zgonów z powodu chorób serca był u dorosłych rasy czarnej, przy czym najwyższy odsetek wykryto u czarnych kobiet w porównaniu z innymi grupami rasowymi. Następni na liście uplasowali się dorośli Indianie amerykańscy i dorośli rdzenni mieszkańcy Alaski.

Według czasopisma Journal of the American Heart Association u dorosłych rasy czarnej mieszkających na obszarach miejskich wskaźnik zgonów z powodu chorób serca spowodowanych otyłością jest wyższy w porównaniu z dorosłymi rasy czarnej mieszkającymi na obszarach wiejskich.

„W każdym kraju na świecie rośnie liczba osób cierpiących na otyłość. Nasze badanie jako pierwsze pokazuje, że rosnące obciążenie otyłością przekłada się na wzrost liczby zgonów z powodu chorób serca” – wyjaśnia autorka badania Zahra Raisi-Estabragh, lekarz medycyny, kardiolog i wykładowca w Instytucie Badawczym Williama Harveya w Londynie. „Ten rosnący trend otyłości dotyka niektóre populacje bardziej niż inne, zwłaszcza czarne kobiety”.

American Heart Association zauważa, że otyłość dotyka obecnie około 42% populacji USA, co stanowi wzrost o prawie 10% w porównaniu z poprzednią dekadą.

World Obesity Federation przewiduje, że 51% ludzi na świecie, czyli ponad 4 miliardy osób, będzie otyłych lub miało nadwagę w ciągu najbliższych 12 lat. O tej prognozie pisaliśmy 8 marca.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/ DedMityay/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu