Połącz się z nami

News USA

Do więzienia za próbę ratowania życia pójdzie troje aktywistów pro-life

Opublikowano

dnia

Troje aktywistów pro-life, którzy wzięli udział w akcji antyaborcyjnej w Waszyngtonie w październiku 2022 r., zostało uznanych za winnych popełnienia przestępstw, za które grozi im teraz do 11 lat więzienia i grzywna do 350 000 dolarów. Wyrok został wydany po odrębnym procesie, w którym uznano winnych także pięciu innych działaczy pro-life. O kuriozalnej sprawie, która jest związana z ideologią a nie prawem, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Aktywiści – 74-letnia Joan Bell, 73-letnia Jean Marshall i 41-letni Jonathan Darnel – zostali oskarżeni o zbrodniczy spisek przeciwko prawu i naruszenie federalnej ustawy o swobodzie dostępu do wejść do klinik aborcyjnych, znanej również jako ustawa FACE.

Ustawa FACE zaostrzyła kary dla osób zaczepiających lub przeszkadzających kobietom starającym się o aborcję w klinikach lub centrach pomocy dla kobiet w ciąży.

Według Departamentu Sprawiedliwości troje działaczy zaangażowało się w spisek mający na celu utworzenie blokady kliniki aborcyjnej.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że Joan Bell i Jean Marshall należały do grupy aktywistów, którzy siłą weszli do kliniki aborcyjnej i zablokowali dwoje drzwi swoimi ciałami, meblami, łańcuchami i linami. Jonathan Darnel pozostawał poza placówką aborcyjną, ale transmitował na żywo działanie grupy w mediach społecznościowych.

Według Departamentu Marshall i Bell udały się w rejon Waszyngtonu, aby spotkać się z Darnelem i innymi osobami w celu wzięcia udziału w proteście kierowanym przez innego aktywistę.

„Dzieci Joan Bell były na widowni trzęsąc się i płacząc” – powiedziała CNA Bernadette Patel, aktywistka pro-life, która nie brała udziału w akcji antyaborcyjnej.

 

Nie wyznaczono jeszcze daty rozprawy w sprawie wyznaczenia dla nich wyroku.

Pięciu innych działaczy pro-life, którzy wzięli udział w demonstracji, uznano za winnych przestępstwa związanego ze spiskiem przeciwko prawu i naruszeniem ustawy FACE. Działacze ci również oczekują na wyrok.

Inny aktywista pro-life przyznał się do winy ale jego sprawa nie będzie prowadzona.

 

Źródło: cna
Foto: Live Action

News Chicago

Pritzker na nowym froncie. Teraz walczy o prawo do zabijania dzieci na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

Gorący zwolennik aborcji, Gubernator J.B. Pritzker, celuje w kolejną wielką bitwę o prawa do niej poza Illinois. 30 kwietnia zainwestował 500 000 dolarów na wsparcie inicjatywy związanej z głosowaniem, która zapisałaby ochronę aborcji w konstytucji Florydy.

Wpłata od organizacji non-profit Think Big America Pritzkera została przekazana na dzień przed wejściem w życie nowego prawa stanowego – podpisanego przez gubernatora Florydy Rona DeSantisa – zakazującego większości aborcji po sześciu tygodniach ciąży.

We wtorek grupa oświadczyła, że ​​fundusze zostały przekazane Floridians Protecting Freedoms, komitetowi politycznemu, który w styczniu zebrał wymaganą liczbę ważnych podpisów, aby przedłożyć projekt uchwały wyborcom w listopadowym głosowaniu.

Christina Amestoy, rzeczniczka Think Big America, nazwała zakaz aborcji na Florydzie „niebezpiecznym, okrutnym i nieamerykańskim”.

„Przywrócenie dostępu do aborcji na Florydzie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla kobiet w tym stanie, ale także dla kobiet w całym regionie” – stwierdziła Amestoy.Think Big America z dumą wspiera Floridians Protecting Freedoms w walce o zapewnienie kobietom należnych im praw”.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy J.B. Pritzker staje do pojedynku z Ronem DeSantisem – a obaj są powszechnie postrzegani jako potencjalni kandydaci na prezydenta w 2028 roku.

Aborcja na Florydzie to czwarta inicjatywa dotycząca głosowania, którą Think Big America wspiera tylko w tym roku. Grupa Pritzkera wspiera także wysiłki proaborcyjne w Nevadzie, Arizonie i Montanie, zapewniają wsparcie strategiczne, w tym wsparcie badawcze, finansowe i komunikacyjne.

Think Big America przekazała 1 milion dolarów na inicjatywę dotyczącą głosowania w Nevadzie i 250 000 dolarów na rzecz Arizony, gdzie także planuje wydać 1 milion dolarów.

W zeszłym roku grupa przekazała 250 000 dolarów organizacji Ohioans United for Reproductive Rights. Wyborcy zatwierdzili poprawkę do konstytucji stanu Ohio, która zapewniła dostęp do aborcji.

1 kwietnia Sąd Najwyższy Florydy wydał dwa orzeczenia – jedno podtrzymujące obowiązujące prawo stanowe zezwalające na aborcję wyłącznie w pierwszych 15 tygodniach ciąży, a drugie zatwierdzające umieszczenie na karcie do głosowania zapisu gwarantującego prawa do aborcji.

Tymczasem ustawa skracająca czas legalnej aborcji do 6 tygodni została podpisana przez DeSantisa w zeszłym roku i wchodzi w życie 1 maja.

Ideą Think Big America, organizacji Pritzkera utworzonej w październiku zeszłego roku, jest zwalczanie „skrajnie prawicowego ekstremizmu we wszystkich jego postaciach”, chociaż prawo do aborcji pozostaje jego najwyższym priorytetem. O powstaniu organizacji informowaliśmy tutaj.

Od czasu swojej pierwszej reklamy w kampanii gubernatorskiej w 2018 roku J.B. Pritzker używa sloganu „Think Big”, który, jak przyznał, jest grą słów określającą jego rozmiar.

Gubernator Illinois przekazał dolary na początkowe założenie grupy, chociaż odmówił podania kwoty. Inne darowizny są akceptowane, ale grupa nie jest zobowiązana do ujawniania swoich darczyńców.

Pritzker przekazał także prywatnie 201 000 dolarów dwóm grupom wspierającym poprawkę aborcyjną w Kansas w 2022 r.

Wysłał też 1 milion dolarów dla Partii Demokratycznej stanu Wisconsin i 20 000 dolarów bezpośrednio dla Janet for Justice, aby wesprzeć Janet Protasiewicz, sędzinę powiatu Milwaukee, która przy jego wsparciu zdobyła mandat sędziego Sądu Najwyższego stanu Wisconsin i odwróciła kontrolę nad sądem, dając liberałom większość 4-3.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Walmart wycofuje się z nierentownej działalności medycznej zamykając kliniki

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek przedstawiciele Walmartu ogłosili, że sieć zamyka swoje centra zdrowia i usługi wirtualnej opieki po tym, jak nie udało mu się odnieść sukcesu w tej ofercie. Firma z siedzibą w Bentonville w stanie Arkansas stwierdziła, że ​​nie ma dla niej zrównoważonego modelu biznesowego, który mogłaby kontynuować.

Walmart uruchomił kliniki i rozszerzył program telezdrowia w 2019 r. Sieć miała 51 ośrodków zdrowia w pięciu stanach, których celem było pomaganie ludziom w oszczędzaniu pieniędzy na potrzebach związanych z opieką zdrowotną.

Według rzeczniczki firmy, wyzwaniem okazał się zwrot kosztów ze wszystkich rodzajów ubezpieczeń.

Jeszcze w marcu 2023 r. Walmart planował dodać ponad dwa tuziny ośrodków zdrowia do niektórych swoich sklepów. Firma podała wówczas, że w 2024 r. planuje otworzyć 28 centrów, głównie w Dallas i Houston. Planowała także ekspansję na obszary Phoenix i Kansas City w stanie Missouri.

Walmart należy do kilku sprzedawców detalicznych, którzy starali się zaistnieć w branży klinik medycznych i zwiększyć dostępność opieki zdrowotnej.

Kilka lat temu firma Walgreens wydała ponad 5 miliardów dolarów na przejęcie większościowego pakietu udziałów w VillageMD i planowała dodać do swoich sklepów setki klinik. Jednak pod koniec marca firma ogłosiła zamknięcie 140 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej VillageMD i planuje zamknąć 20 kolejnych, aby zwiększyć rentowność.

Chociaż w Stanach Zjednoczonych brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, zdaniem badaczy i analityków zajmujących się opieką zdrowotną utworzenie sieci przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może stanowić wyzwanie nawet dla firm o ugruntowanej pozycji.

Wiele osób, które mają już lekarza, może niechętnie opuszczać placówkę, a niektóre mogą nie chcieć korzystać z opieki w sklepie. Kliniki mogą być również zmuszone do wydawania dużych pieniędzy na leczenie i poprawę stanu zdrowia nowych pacjentów, którzy nie byli u lekarza.

Walmart nie podał jeszcze konkretnych dat zamknięcia swoich ośrodków zdrowia, ale oświadczył, że przekaże tę informację, gdy będzie dostępna. Firma stwierdziła, że ​​pracownicy, którzy pracowali w jej ośrodkach zdrowia, mogą zostać przeniesieni do dowolnej innej lokalizacji Walmart lub Sam’s Club.

Sieć nadal prowadzi prawie 4600 aptek i ponad 3000 centrów optycznych w USA.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/JHVEPhoto/
Czytaj dalej

News USA

Stany Zjednoczone chcą złagodzić ograniczenia dotyczące marihuany

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykańska Agencja ds. Walki z Narkotykami DEA podejmie kroki w celu przeklasyfikowania marihuany na mniej niebezpieczny narkotyk. Będzie to historyczna zmiana w stosunku do amerykańskiej polityki antynarkotykowej, która może mieć szerokie skutki w całym kraju.

Propozycja, która musi jeszcze zostać rozpatrzona przez Biuro ds. Zarządzania i Budżetu Białego Domu, uwzględniałaby medyczne zastosowania konopi indyjskich i potwierdzała, że ​​mają one mniejsze ryzyko nadużywania niż niektóre z najniebezpieczniejszych narkotyków w kraju.

Nie oznaczałoby to jednak całkowitej legalizacji marihuany do użytku rekreacyjnego.

Posunięcie agencji usunie jednak ostatnią istotną przeszkodę regulacyjną, zanim będzie mogła nastąpić największa zmiana jej polityki trwającej od ponad 50 lat.

Po podpisaniu przez Biuro ds. Zarządzania i Budżetu Białego Domu, Agencja ds. Walki z Narkotykami DEA przedstawi pod debatę publiczną plan usunięcia marihuany z jej obecnej klasyfikacji jako narkotyku z Wykazu I, obok heroiny i LSD. Marihuana zostałaby przeniesiona do Wykazu III wraz z ketaminą i niektórymi sterydami anabolicznymi, zgodnie z zaleceniem federalnego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej.

Po okresie składania uwag publicznych i ocenie przez sędziego administracyjnego agencja ostatecznie opublikuje ostateczny przepis. Propozycja musi także zostać podpisana przez Prokuratora Generalnego, Merricka Garlanda, którego agencja sprawuje ostateczny nadzór nad DEA.

W październiku 2022 r. Prezydent Joe Biden wezwał do przeglądu federalnego prawa dotyczącego marihuany i wniósł o ułaskawienie tysięcy Amerykanów skazanych na szczeblu federalnym za zwykłe posiadanie narkotyku. Wezwał także gubernatorów i lokalnych przywódców do podjęcia podobnych kroków w celu wymazania wyroków skazujących za marihuanę.

Biden i rosnąca liczba prawodawców z obu głównych partii politycznych nalegają na decyzję DEA, ponieważ marihuana jest coraz bardziej akceptowana, szczególnie przez młodsze osoby.

Sondaż Gallupa z zeszłej jesieni wykazał, że 70% dorosłych popiera jej legalizację, co stanowi najwyższy poziom odnotowany dotychczas przez firmę badawczą. W 2020 roku poparło ją tylko około 30% respondentów.

Narkotyki z Wykazu III nadal są substancjami kontrolowanymi i podlegają zasadom i przepisom, a osoby handlujące nimi bez pozwolenia mogą w dalszym ciągu podlegać federalnemu postępowaniu karnemu.

W ostatnich latach federalna polityka antynarkotykowa pozostaje w tyle za wieloma stanami – 38 z nich zalegalizowało już medyczną marihuanę, a 24 zalegalizowały jej rekreacyjne użycie.

Pomogło to w napędzaniu szybkiego wzrostu branży marihuany, której wartość szacuje się na prawie 30 miliardów dolarów. Według grup branżowych złagodzenie przepisów federalnych mogłoby zmniejszyć obciążenie podatkowe przedsiębiorstw, które może wynosić 70% lub więcej.

Mogłoby to również ułatwić badania nad marihuaną, ponieważ bardzo trudno jest przeprowadzić autoryzowane badania kliniczne nad substancjami z Wykazu I.

Ale krytycy tej zmiany zwracają uwagę, że marihuana jako narkotyk z Wykazu III pozostanie regulowana przez DEA. Oznacza to, że około 15 000 sklepów z konopiami indyjskimi w USA musiałoby zarejestrować się w DEA tak jak zwykłe apteki i spełniać rygorystyczne wymogi w zakresie raportowania, czego nie lubią robić i do czego DEA nie jest przygotowana.

Istnieją także zobowiązania wynikające z traktatów międzynarodowych Stanów Zjednoczonych, z których najważniejszym jest Jednolita konwencja o środkach odurzających z 1961 r., która wymaga kryminalizacji konopi indyjskich.

W 2016 roku, za kadencji Baracka Obamy, DEA powołała się na międzynarodowe zobowiązania USA i ustalenia federalnego sądu apelacyjnego w Waszyngtonie, odrzucające podobny wniosek o zmianę klasyfikacji marihuany.

 

Źródło: wttw
Foto: istock/karenfoleyphotography/PrathanChorruangsak/ Moussa81/Yarphoto/

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu