Połącz się z nami

News Chicago

Musical The Lehman Trylogy to historia instytucji finansowej, która rzuciła światową gospodarkę na kolana 

Opublikowano

dnia

„The Lehman Trylogy” to uhonorowany nagrodami Tony musical na podstawie dramatu Stefano Massiniego, który splata prawie dwa wieki historii rodziny. Opowiada on o instytucji finansowej założonej przez Lehman Brothers – jej skromnych początkach, skandalicznych sukcesach i druzgocącej porażce. Po raz pierwszy przedstawiany w Chicago musical będzie grany od 19 września do 29 października.

„The Lehman Trylogy” przedstawia życie trzech braci-imigrantów od przybycia do Ameryki i założenia firmy inwestycyjnej, aż do upadku firmy w 2008 roku. Włoski dramat został przetłumaczony na 24 języki, a jego inscenizacją zajęli się tacy reżyserzy jak Luca Ronconi i Sam Mendes.

Utwór został także opublikowany jako powieść.

Angielskie tłumaczenie sztuki Mirelli Cheeseman zostało wyprodukowane na West Endzie w 2018 roku przez National Theatre. Produkcję wyreżyserował Sam Mendes, a w obsadzie znaleźli się Simon Russell Beale, Adam Godley i Ben Miles. Sztuka zdobyła pięć nominacji do nagrody Laurence Olivier Award.

„The Lehman Trylogy” miał swoją premierę na Broadwayu w marcu 2020 roku i był wystawiany na krótko przed pandemią Covid-19. Spektakl wznowiono jesienią 2021 roku.

Produkcja zyskała powszechne uznanie krytyków i osiem nominacji do nagrody Tony, zdobywając pięć nagród, w tym za najlepszą sztukę, najlepszą reżyserię sztuki dla Sama Mendesa i najlepszego aktora w sztuce dla Simona Russella Beale’a.

W produkcji TimeLine Theatre-Broadway in Chicago występują Mitchell Fain, Anish Jethmalani i Joey Slotnick. Współreżyserami spektaklu są Nick Bowling i Vanessa Stalling.

Musical będzie grany od 19 września do 29 października w Broadway Playhouse, przy 175 E. Chestnut. Bilety w cenie 30-90 dolarów są do nabycia tutaj.

Spektakl trwa 3 godziny i 20 minut z dwoma przerwami po 15 minut. Jest zalecany dla osób w wieku od 15 lat. By dowiedzieć się więcej odwiedź broadwayinchicago.com.

 

Źródło: suntimes, Broadway in Chicago, wikipedia
Foto: Broadway in Chicago

News Chicago

Festiwal sztuk performatywnych „Chicago Live!” pokaże 80 artystów na 3 scenach Navy Pier

Opublikowano

dnia

Autor:

Darmowy festiwal sztuk performatywnych „Chicago Live!” powraca na Navy Pier w dniach 23 i 24 września. W tym roku będzie to już trzecia edycja tego kultowego wydarzenia. Wydarzenie zaprezentuje ponad 80 różnych artystów i organizacji kulturalnych w występach, które odbędą się na trzech scenach.

Występy obejmują każdy gatunek artystyczny – w tym muzykę, taniec, teatr, słowo mówione, improwizację, występy wokalne i wiele innych. W tym roku 25 nowych grup dołączy do ponad 40 powracających organizacji występujących na Navy Pier, aby zaprezentować swoje talenty.

W tym roku gwiazdą specjalną będzie Mavis Staples, okrzyknięta „jednym z najważniejszych amerykańskich głosów wolności i pokoju”.

Mavis Staples to artystka jedyna w swoim rodzaju, której wpływ na muzykę i kulturę trudno przecenić. Zajmuje czołowe miejsca na listach przebojów muzyki soul/gospel/R&B. Została wpisana zarówno do Bluesowego, jak i Rockowego Hall of Fame.

Jest także ikoną walki o prawa obywatelskie; zdobywczynią nagrody GRAMMY, nagrody National Arts Awards za całokształt twórczości i uhonorowana przez Kennedy Center.

W festiwalu „Chicago Live!” chodzi o dostęp do sztuki i doświadczeń kulturalnych. Navy Pier stara się reprezentować różnorodne grupy performerskie i artystów ze wszystkich 77 dzielnic Chicago, zapewniając jednocześnie platformę dla tych organizacji, aby mogły się ze sobą współpracować i zdobywać nowych odbiorców.

Festiwal jest sponsorowany przez Fundację Pritzkera, oraz Fifth Third Bank i Peoples Gas. Dzięki ich wsparciu wydarzenie będzie trwało do 2027 roku. „Chicago Live!” zatrudnia setki artystów, personelu pomocniczego i pracowników związkowych w trakcie tego dwudniowego wydarzenia.

Festiwal został ponownie zapoczątkowany w 2021 roku, po pandemii, ponownie łącząc widzów ze światowej klasy społecznością wykonawców w Chicago po druzgocącym 18-miesięcznym zamknięciu, które pozostawiło wielu w tej branży w zawieszeniu.

Pełny skład artystów dostępny jest tutaj.

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Navy Pier
Czytaj dalej

News Chicago

35. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. W sprzedaży są karnety i wejściówki na galę

Opublikowano

dnia

Autor:

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA) jest uważany za najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd filmu polskiego a jego celem jest promocja polskiego kina na kontynencie północnoamerykańskim. W tym roku festiwal będzie miał miejsce w dniach od 4 do 19 listopada. W sprzedaży są już karnety na pokazy w kinach oraz zaproszenia na uroczyste otwarcie i zamknięcie festiwalu.

Zapoczątkowany w 1989 roku przy współudziale Centrum Filmowego Chicagowskiego Instytutu Sztuki, festiwal każdego roku przedstawia ponad 70 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, goszcząc licznych filmowców polskich z całego świata.

Liczba uczestników festiwalu sięga 35 tysięcy kinomanów z całego świata, którzy zjeżdżają do Chicago na dwa pełne rozrywki tygodnie listopada.

Festiwal spełnia także misję edukacyjną, adresując swoje programy do dzieci i młodzieży, rodzin i wychowawców. Wiele programów rodzinnych jest bezpłatnych lub opatrzonych specjalnymi zniżkami.

Oficjalna Gala Otwarcia tegorocznego festiwalu odbędzie się w nowoczesnym kompleksie kinowym AMC NewCity 14 (1500 N. Clybourn Ave. przy North Ave. w Lincoln Park, Chicago) w sobotę, 4 listopada o godz. 8:00PM. Kompleks oferuje zniżkowy parking.

Otwarcie poprzedzi oficjalne przyjęcie z udziałem zaproszonych gości ze świata filmu oraz osobistości życia publicznego, które odbędzie się w Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) od godz. 5:30PM do 7:30PM. W trakcie imprezy wystąpią znakomici chicagowscy muzycy.

Zaproszenie kosztuje 88 dolarów i można je nabyć tutaj. Liczba zaproszeń jest bardzo ograniczona.

Oficjalne zamknięcie festiwalu i ceremonia rozdania nagród odbędzie się w niedzielę, 19 listopada o godz. 3:00PM w tym samym kinie. Zaproszenie na Gale Zamknięcia kosztuje 35 dolarów i można kupić je tutaj.

Wybrane pokazy odbędą się w kinach AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter Ave. przy Central Ave., Skokie) oraz w Kinie Galeryjnym (1112 North Milwaukee Ave., Chicago). Te idealnie położone przy autostradach kina, wyposażone w projektory najnowszej generacji, oferują bezpłatny parking.

Szczególnie popularny wśród festiwalowej publiczności karnet na 7 wybranych filmów kosztuje 88 dolarów i można go kupić tutaj. Posiadacze karnetu otrzymują bezpłatnie katalog imprezy. Karnet nie obejmuje Gali Otwarcia i Zamknięcia oraz pokazów specjalnych.

Bilety na pojedyncze seanse będzie można zakupić od 1 października br., kiedy również zostanie podany do wiadomości publicznej pełen program i kalendarz imprez 35. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Po szczegółowe informacje można kontaktować się z biurem PFFA pod numerem: 773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a także odwiedzając oficjalna stronę festiwalu: www.pffamerica.com.

 

Źródło: Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA)
Foto: Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), istock/ danr13/
Czytaj dalej

News Chicago

Nie przegap przebojowego musicalu Hamilton w Chicago. Na występy można wylosować bilety

Opublikowano

dnia

Autor:

Trzy lata po tym, jak zakończono wystawiać w Chicago rodzimą produkcję pt. „Hamilton” przebojowy musical Lin-Manuela Mirandy powraca tej jesieni. Spektakl odniósł w Wietrznym Mieście oszałamiający sukces. Jak zdobyć na niego bilety?

Musical „Hamilton” powróci 13 września do James M. Nederlander Theatre, który jest o około 400 miejsc większy niż miejsce, gdzie spektakl był początkowo wystawiany, czyli CIBC Theatre. Spektakl zapowiadaliśmy już lutym, wtedy także ruszyła sprzedaż biletów grupowych na występy.

Musical opowiada historię Ojca Założyciela i pierwszego sekretarza skarbu Alexandra Hamiltona.

„Hamilton” to historia Ameryki, opowiadana przez współczesną Amerykę.

Z muzyką, która łączy hip-hop, jazz, R&B i Broadway. Musical wywarł głęboki wpływ na kulturę, politykę i edukację. Spektakl jest oparty na uznanej biografii Rona Chernowa. Zdobył nagrody Tony®, Grammy® i Oliviera, nagrodę Pulitzera w dziedzinie dramatu oraz bezprecedensowe wyróżnienie specjalne od Kennedy Center Honors.

Według Broadway in Chicago, w przypadku każdego występu odbędzie się cyfrowa loteria ograniczonej liczby biletów w promocyjnej cenie 10 dolarów.

Cyfrowa loteria obejmująca występy odbywające się od 13 do 17 września już się zakończyła. Kolejne loterie będą rozpoczynać się w każdy piątek o 10:00AM i kończyć w następny czwartek o 12:00PM.

Szczegółowe informacje o tym, kiedy odbywają się loterie dla każdego programu:

 • 8–14 września na pokazy 19–24 września;
 • 15–21 września na pokazy 26 września–1 października;
 • 22–28 września na pokazy 3–8 października;
 • 29 września – 5 października na pokazy 10 – 15 października;
 • 6–12 października na pokazy 17–22 października;
 • 13–19 października na pokazy 24–29 października;
 • 20–26 października na pokazy 31 października–5 listopada;
 • 27 października – 2 listopada na pokazy 7 – 12 listopada;
 • 3–9 listopada na pokazy 14–19 listopada;
 • 10–16 listopada na pokazy 21–26 listopada;
 • 17–23 listopada na pokazy 28 listopada–3 grudnia;
 • 24–30 listopada na pokazy 5–10 grudnia;
 • 1–7 grudnia dla pokazów 12–17 grudnia;
 • 8–14 grudnia dla pokazów 19–24 grudnia;
 • 15–21 grudnia dla pokazów 26–30 grudnia

Według Broadway in Chicago wszystkie powiadomienia o zwycięzcach zostaną przesłane e-mailem i powiadomieniem mobilnym, a zwycięzcy mają dwie godziny na odebranie i opłacenie biletów. Każde zwycięskie zgłoszenie będzie miało możliwość zakupu maksymalnie dwóch biletów, które można odebrać telefonicznie przed każdym występem.

„Hamilton” będzie grany w Chicago do 30 grudnia. Musical trwa 2 godziny i 45 minuti jest zalecany dla osób powyżej5 lat.

Więcej informacji można znaleźć na stronie broadwayinchicago.com.

 

Źródło: dailyherald, nbc, Broadway in Chicago
Foto: YouTube, Broadway in Chicago

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu