Połącz się z nami

News Chicago

Dwie nowe projekcje ART on THE MART zobaczymy w jesiennej ramówce pokazów

Opublikowano

dnia

Od czwartku 14 września z Riverwalk będziemy mogli podziwiać nowe pokazy ART on THE MART. Projekt świętuje tej jesieni swoje piąte urodziny – dzisiaj o godzinie 7.00PM na żywo wystąpią DJ-e, a następnie zostaną wyświetlone projekcje dwóch weteranów sztuki cyfrowej i wideo.

W jesiennej ramówce na rok 2023 pojawi się premierowa projekcja doktora Yiyuna Kanga, cenionego w dziedzinie sztuki immersyjnej, a także znany już i popularny projekt wizualny renomowanego Charlesa Atlasa.

W odpowiedzi na kryzys środowiska oraz niezgłębioną moc sztucznej inteligencji, dr Kang w projekcie pt. „Only in the Dark”(„Tylko w ciemności”) przedstawi trzy wciągające sceny. Łączą one animacje cyfrowe z obrazami generowanymi przez AI, aby zbadać, w jaki sposób możemy wspólnie myśleć o przyszłości.

Tworząc „Only in the Dark”, dr Kang zainspirował się firmą THE MART oraz jej historią i pozycją lidera w zakresie zrównoważonych praktyk.

The Merchandise Mart, będący własnością i zarządzany przez Vornado Realty Trust, jest ikoną architektury i uznanym na arenie międzynarodowej liderem w dziedzinie kultury, projektowania i technologii.

Znany potocznie jako „miasto w mieście”, został otwarty w 1930 roku jako największy budynek na świecie i stale ewoluował, uwzględniając najnowsze praktyki ochrony środowiska.

W 1996 roku THE MART stał się jednym z pierwszych dużych obiektów w centrum Chicago, który zastosował system lokalnego chłodzenia w celu ograniczenia emisji CFC. Otrzymał certyfikat LEED w 2007 r. i certyfikat Fitwel w 2018 r., zdobywając tym samym tytuł największego budynku na świecie z certyfikatem Fitwel.

Drugim jesiennym pokazem w ramach ART on THE MART będzie słynna projekcja Charlesa Atlasa, pt. „Geometry of Thought”, która miała swoją premierę jesienią 2019 roku. Projekt przedstawia charakterystyczną kombinację abstrakcyjnych kształtów i cyfr w ośmiu rozdziałach.

W grudniu 2023 r. Art Institute of Chicago będzie prezentował w swojej galerii pracę Charlesa Atlasa The Years (2018). ART on THE MART przywróci projekcję na 1–3 dni, z okazji otwarcia wystawy.

Więcej informacji na temat sezonu 2023 można znaleźć na stronie artonthemart.com.

Projekcje dr Kanga i Atlasa będą wyświetlane co wieczór o 7:30PM od 14 września do 15 listopada 2023 r. Najlepiej są widoczne z molo Chicago Riverwalk na Wacker Drive pomiędzy Wells Street i Franklin Street, gdzie można również usłyszeć towarzyszący im dźwięk.

ART on THE MART jest prezentowany we współpracy z Departamentem ds. Kultury i Wydarzeń Specjalnych miasta Chicago (DCASE) i jest bezpłatny dla wszystkich widzów.

 

Źródło: choosechicago, loopchicago
Foto: YouTube, loopchicago

Ciekawostki

Na Corn Maze Beer Fest goście raczą się piwem w środku kukurydzianego labiryntu

Opublikowano

dnia

Autor:

450 North Brewing Company sponsoruje szósty doroczny „Corn Maze Beer Fest” w North Columbus w stanie Indiana, który odbędzie się w sobotę, 7 października. Ponad 80 browarów z całych Stanów Zjednoczonych będzie miało swoje stoiska w obrębie 11-akrowego labiryntu kukurydzianego.

Wydarzenie jest przeznaczone dla osób w wieku 21 lat i starszych. Posiadacze biletów otrzymają kieliszek degustacyjny oraz nielimitowane, bezpłatne próbki piwa od godziny 2:00PM do 6:00PM, jak zapewniają organizatorzy.

Podczas wydarzenia na terenie obiektu będą dostępne także food trucki, bezpłatne stacje z wodą i muzyka na żywo. Zagra lokalny zespół mariachi.

Bilety VIP na wydarzenie zostały już wyprzedane, ale według organizatorów bilety wstępu ogólnego będą dostępne w cenie 60 dolarów plus opłaty. Bilety dla kierowców, które obejmują nieograniczoną degustację napojów bezalkoholowych, sprzedawane są za 12 dolarów.

Bilety na Corn Maze Beer Fest dostępne są tutaj.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Corn Maze Beer Festival
Czytaj dalej

NEWS Florida

Przez ocean do Anglii chciał się przeprawić mieszkaniec Florydy na oryginalnym urządzeniu pływającym

Opublikowano

dnia

Autor:

Mężczyźnie z Florydy grożą federalne zarzuty karne po tym, jak próbował przeprawić się przez Ocean Atlantycki, aby dostać się do Anglii w urządzeniu przypominającym koło dla chomika wielkości człowieka. Ze skargi wynika, że Ray „Reza” Baluchi został oskarżony o utrudnianie wejścia na pokład i naruszenie rozkazu kapitana portu.

26 sierpnia funkcjonariusze amerykańskiej straży przybrzeżnej zatrzymali Raya Baluchi po tym, jak zauważyli go na jego domowym statku około 70 mil morskich na wschód od wyspy Tybee w stanie Georgia. Z dokumentów sądowych wynika, że właśnie wtedy powiedział urzędnikom, że udaje się do Londynu.

Funkcjonariusze uznali, że jego pływające urządzenie przypominające wielki kołowrotek dla chomika, zbudowane ze związanych boi stwarza zagrożenie podczas rejsu i nakazali mu wsiąść na swoją łódź.

Baluchi powiedział wtedy, że jest uzbrojony w 12-calowy nóż i będzie próbował popełnić samobójstwo, jeśli funkcjonariusze spróbują odciągnąć go od kierownicy.

Przez kolejne dni funkcjonariusze Straży Przybrzeżnej próbowali wciągnąć oryginalnego marynarza na swoją łódź. W pewnym momencie urzędnicy powiedzieli, że pokazał dwa noże i zagroził, że wysadzi się wraz z kołem bombą.

Funkcjonariusze uznali, że jego groźba jest poważna, ponieważ według doniesień Ray Baluchi trzymał w dłoni przewody. Później powiedział funkcjonariuszom, że bomba nie była prawdziwa.

29 sierpnia funkcjonariuszom udało się bezpiecznie zdjąć go z jego koła. Został wyciągnięty na brzeg w bazie amerykańskiej straży przybrzeżnej w Miami Beach.

Ten niedawny incydent nie był pierwszą próbą przepłynięcia oceanu przez Raya Baluchi, którą podjął biegnąc w kole swojej konstrukcji. W 2014 roku trzeba było go ratować w pobliżu St. Augustine, a w 2016 r. u wybrzeży Jupiter.

Latem 2021 r. Baluchi został napotkany przez policjantów powiatu Flagler, gdy jego koło zostało wyrzucone na brzeg w Saint Augustine. Mężczyzna twierdził wówczas, że zbiera pieniądze na cele charytatywne i udaje się do Nowego Jorku.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Manata. Jak chronić te zwierzęta na Florydzie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Manaty to zwierzęta kochane na Florydzie. Wysiłki mające na celu zachowanie tego gatunku zajmują ważne miejsce w działaniach zarówno władz jak i licznych organizacji. Pomoc była im potrzebna zwłaszcza gdy zwierzęta nie radziły sobie z utratą zasobów żywności – teraz florydzka populacja ma się nieco lepiej.

W ciągu ostatnich kilku lat na Florydzie padła rekordowa liczba manatów. Jednak dane z niedawno opublikowanego raportu mogą wskazywać, że w tym roku tendencja ta wyhamuje – przynajmniej na razie.

Według Florida Fish and Wildlife Conservation Commission, FWC, od 1 stycznia do 25 sierpnia na Florydzie zginęło 431 manatów. W 2022 r. liczba ta wynosiła 669 manatów, a w 2021 r. – 928.

Średnia pięcioletnia liczba zgonów manatów wynosi 597.

Poprzednia bezprecedensowa śmiertelność manatów została powiązana z głodem w chłodniejszych miesiącach, kiedy manaty migrowały do i przez lagunę Indian River, gdzie wymierała większość trawy morskiej. W tym roku znacznie mniej zgonów przypisywano głodowi, wg Martina DeWita, lekarza weterynarii z FWC.

Wg danych FWC liczba zgonów manatów związanych z głodem spada od początku 2022 r.

„Jedną z głównych przyczyn tego jest pewne odrodzenie się trawy morskiej w częściach laguny Indian River Lagoon, a tendencja ta rozpoczęła się zeszłego lata”. – stwierdził DeWit.

Tej wiosny główną przyczyną zgonów był tzw. czerwony przypływ – szybko rosnące glony wytwarzają toksyny, które mogą zabijać ryby i inne stworzenia morskie. Według FWC czerwony przypływ zabił w marcu 85 manatów w południowo-zachodniej Florydzie.

Istnieje jednak działalność związana z aktywnością człowieka, która nadal pochłania życie manatów na Florydzie — pływanie łódką.

Jak dotąd w 2023 r. śmierć 72 tych zwierząt powiązano z jednostkami pływającymi. Grupy, które pracują nad ochroną manatów, zalecają ostrożność wszystkim pływającym na łodziach, zwłaszcza na tych szybkich.

Na manaty mogą również mieć negatywny wpływ inne spotkania z ludźmi, takie jak dotykanie, pogoń lub przeszkadzanie w gromadzeniu się stad. Takie działania są traktowane jako nękanie i są niezgodne z prawem.

W maju 2022 roku gubernator Ron DeSantis przeznaczył rekordową sumę 30 mln USD na ochronę tych zwierząt na Florydzie.

Save the Manatee Club wydał wytyczne dla osób, które spotykają te spokojne zwierzęta:

  • Patrz, ale nie dotykaj. Obserwuj manaty nad wodą i z dystansu;
  • Podczas pływania łódką: zapoznaj się z umieszczonymi znakami stref prędkości i stosuj się do nich; noś spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne, aby zmniejszyć odblaski i widzieć co jest pod powierzchnią wody; ucz się i zwracaj uwagę na charakterystyczne oznaki obecności manatów w okolicy, w szczególności wir lub płaski punkt na wodzie, który powstaje w wyniku ruchu ogona manata podczas nurkowania lub pływania, lub poruszenia wody spowodowane przez pysk manata, grzbiet, ogon lub płetwę;
  • Nie karm manatów ani nie podawaj im wody;
  • W przypadku napotkania manata w wodzie trzymaj się co najmniej na odległość jednej długości ciała.
  • Natychmiast zgłoś chore, zranione, oznakowane lub osierocone manaty lub zwierzę, które jest nękane, do Komisji Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody Florydy, dzwoniąc pod numer 1-888-404-FWCC (3922) lub do lokalnej agencji / organizacji zajmującej się dziką fauną i florą.

.

Źródło: mysuncoast
Foto: You Tube, istock/THIERRY EIDENWEIL
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu