Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

12 edycja Narodowego Czytania. W tym roku sięgamy po powieść Orzeszkowej „Nad Niemnem”

Opublikowano

dnia

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania serdecznie zaprasza Polaków na całym świecie do wspólnej lektury powieści „Nad Niemnem” jednej z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu, Elizy Orzeszkowej. Finał akcji odbędzie się w sobotę 9 września.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do udziału we wspólnym czytaniu powieści Orzeszkowej.

„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy.

I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – podkreślił Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012 roku.

Eliza Orzeszkowa z domu Pawłowska herbu Korwin, primo voto Orzeszko, secundo voto Nahorska, ur. 6 czerwca 1841 w Milkowszczyźnie, zm. 18 maja 1910 w Grodnie– polska pisarka epoki pozytywizmu, autorka powieści Nad Niemnem (1888), nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905. Jedna z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu.

Trzytomowa powieść „Nad Niemnem” przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego. Powieść publikowano po raz pierwszy w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” od stycznia do grudnia 1887. W postaci książkowej Nad Niemnem ukazało się w edycji warszawskiego Gebethnera i Wolffa w roku następnym.

Popularność powieści przekroczyła oczekiwania autorki, ale spowodowała też zainteresowanie cenzury, o ile pierwsze wydania przeszły bez zastrzeżeń, o tyle planowane czwarte, w 1890 roku, zostało wstrzymane.

 

Źródło: KPRP, wikipedia
Foto: YouTube, wikipedia

Kultura

Zwycięskie prace konkursu z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika można zobaczyć w PolombiaChi

Opublikowano

dnia

Autor:

W Culture Exchange Market w Wrigley Building przy 400 Michigan Ave., w polsko-kolumbijskiej restauracji PolombiaChi można zobaczyć wystawę plakatów z Polski. Są tu m.in. zwycięskie i wyróżnione prace w międzynarodowym konkursie dla studentów i absolwentów upamiętniającym 550 urodziny Mikołaja Kopernika.

Konkurs zorganizowany został na Wydziale Sztuki Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Na konkurs nadeszło 530 prac z ponad 30 krajów. Do finału dostało się łącznie 97 prac. Przyznano 7 wyróżnień i 5 nagród.

Dzięki uprzejmości organizatora konkursu, pana Jarosława Bujnego kawiarnia PolombiaChi dysponuje 20 plakatami z wystawy, w tym wszystkimi zwycięskimi pracami). Na początku września można je było zobaczyć m.in. podczas festiwalu Taste of Polonia.

Decyzją Sejmu RP rok 2023 został wybrany rokiem Mikołaja Kopernika i postać tego znakomitego astronoma będziemy świętować jeszcze przez szereg tygodni.

 

Źródło: Polish Consulate of Chicago
Foto: Polish Consulate of Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Deli 4 You na 2 miejscu w USA! Gratulujemy polskiej sieci przygotowującej super pyszności

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzięki Waszym głosom sieć sklepów z lokalizacjami na przedmieściach Chicago znalazła się na drugim miejscu listy 10Best Readers’ Choice Awards magazynu USA Today. To wspaniałe wyróżnienie dla Deli 4 You, polskiej przedsiębiorczości i polskiego jedzenia.

Panel ekspertów 10Best wybrał po 20 sklepów w 6 kategoriach w Stanach Zjednoczonych, które wg nich zasługują na uznanie za różnorodny wybór towarów, przyjazną obsługę klienta i produkty wysokiej jakości.

Deli 4 You Market został nominowany w kategorii Best Grocery Store Prepared Food, czyli najlepsza żywność przygotowana w sklepie spożywczym. Polski sklep zdobył uznanie oferując swoim klientom szeroki, najwyższej jakości wybór produktów gotowych do spożycia i na wynos, od sałatek, przystawek i kanapek po całe obiady i dania specjalne.

Głosowanie internautów miało miejsce od 16 sierpnia do 11 września. Wyniki ogłoszono 22 września w południe.

Lista 10Best Grocery Store Prepared Food:

Nr 1: Hy-Vee

Nr 2: Deli 4 You Market

Nr 3: Gelson’s Markets

Nr 4: Zupan’s Market

Nr 5: The Fresh Market

Nr 6: Stew Leonard’s

Nr 7: New Seasons Market

Nr 8: Wegmans Food Markets

Nr 9: H-E-B

Nr 10: Whole Foods Market

Deli 4 U Market to dobrze nam znany sklep spożywczy, oferujący dziesiątki ciekawych sałatek, menu z daniami europejskimi od sznycli po gulasze oraz domowe zupy, takie jak barszcz ukraiński i zupa ogórkowa. Jest tu także wybór ulubionych polskich pierogów, a zawsze świeże jedzenie przygotowywane jest bezpośrednio w sklepach.

Sieć zapewnia catering, z którego możemy korzystać gdy organizujemy imprezy w domu, takie jak chrzciny, komunie czy rocznice. Poza przekąskami, surówkami i zimnymi przystawkami oferuje pełne zestawy gorących dań obiadowych. Możemy tu także zamawiać słodkie wypieki i desery – każda lokalizacja ma własną piekarnię i cukiernię.

Deli 4 U także regularnie zaopatruje polonijne stoły w najlepsze, tradycyjne dania świąteczne. Dzięki sieci sklepów Wielkanoc czy Święta Bożego Narodzenia mogą mieć prawdziwie polski smak, nawet tutaj, w Ameryce.

Sklepy Deli 4 You są prowadzone przez wyjątkowy duet matka-córka, Margaret & Joannę Antonik. Ponad dekadę temu Margaret stworzyła jedyne w swoim rodzaju europejskie doświadczenie spożywcze na przedmieściach Chicago.

Sieć Margaret Antonik wciąż się rozwija. Dzięki temu marka ta jest rozpoznawalna zarówno kraju jak i za granicą. Joanna jest częścią tego sukcesu od samego początku. Już jako 16 latka, pracowała w piekarni i sprzedawała pączki i ciastka, obecnie jest Dyrektorką ds. Biznesu i Marketingu firmy.

W tej chwili działa już 5 sklepów Deli 4 You na przedmieściach Chicago, oferując swoim klientom najwyższej jakości towar z Polski i Europy. Najnowszy z nich został otwarty w kwietniu w Niles.:

  • Schaumburg, 560 S Roselle Rd. Schaumburg, IL 6019, 3847-466-5022
  • Norridge, 4353 N. Harlem Ave. Norridge, IL 6070, 6708-457-1700
  • Prospect Heights, 9 E. Camp McDonald Rd. Prospect Heights, IL 60070, 847-398-3838
  • Algonquin, 1601 S Randall Rd. Algonquin, IL 60102, 847-715-6060
  • Niles, 8526 W Golf Rd. IL 60714847-398-0210

W każdy wtorek w Deli 4 You obowiązuje #SENIORDAY – sklep daje 20% zniżki na wszystkie zakupy osobom starszym.

 

Źródło: 10best.usatoday, Deli4You
Foto: Deli4You
Czytaj dalej

News Chicago

Festiwal Weselnych Przebojów już w piątek. Biesiadę rozkręci niepowtarzalny Michał Wiśniewski!

Opublikowano

dnia

Autor:

Wesele to radość, wyśmienite jedzenie i najlepsza muzyka, przy której goście bawią się do rana. Dlatego na Festiwalu Weselnych Przebojów, który odbędzie się już jutro, 22 września, w Copernicus Center zaśpiewa niezwykle popularny Michał Wiśniewski, lider grupy Ich Troje. Na antenie Radia Deon Chicago muzyk zaprasza na koncert podkreślając, że jest specjalistą od ślubów i wesel, także jeśli chodzi o życie prywatne.

Publiczność od lat lubi śledzić życie Michała Wiśniewskiego a artysta skutecznie przyciąga uwagę mediów i fanów, niekoniecznie swoimi ślubami, których było już 5.

Wg artysty przez te lata obroniła się jednak głownie jego muzyka, o czym świadczy liczba sprzedanych płyt – sprzedaż osiągnęła pierwsze, drugie i dziewiąte miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

„Jesteśmy chyba jednym z niewielu zespołów, który trzy razy zjechał Amerykę wzdłuż i wszerz, więc mieliśmy dla kogo grać – było fantastycznie i bardzo się z tego cieszymy. Tym co robimy na pewno niesiemy ludziom autentyczność” podkreśla lider grupy Ich Troje.

Na amerykańskich trasach zespołu sprzedawały się wszystkie bilety, a występy pobijały rekordy popularności jeśli chodzi o publiczność.

A wszystko to bo Ciebie kocham, dla Ciebie zabiję się – to jest autentyczność, która nie jest udawana” mówi o swoich tekstach Michał Wiśniewski, zaznaczając, że opowiadają one o bardzo bezpośrednich, nie koloryzowanych uczuciach. Podobnie jak w piosence „Babski świat”, w której artysta podkreśla różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami oraz to ile panowie zawdzięczają paniom.

W 2013 roku trasa zespołu Ich Troje po Stanach Zjednoczonych została przerwana po zaledwie dwóch koncertach z powodu konfliktu z Krzysztofem Zakretą, prezesem firmy Christopher Entertainment, którą Michał Wiśniewski oskarżył o „szantaż finansowy”.

Po latach muzyk nie chowa jednak urazy z powodu tego co między nimi zaszło.

„Uważam, że zawsze dobrym pomysłem jest po prostu kogoś przeprosić i wytłumaczyć – nie ma takich rzeczy, których nie można by wybaczyć” zaznacza lider Ich Troje, mówiąc o tym jak ważny jest wzajemny szacunek. Michał Wiśniewski podkreśla, że np. ma bardzo dobre kontakty ze swoimi byłymi żonami, dlatego, że szanują siebie nawzajem.

Biesiadna impreza weselnych hitów jest w Polsce organizowana od 8 lat przez Tv Polsat w Mrągowie – teraz po raz pierwszy odbędzie się w USA. Usłyszymy na niej prawdziwe, porywające pary na parkiet, szlagiery z pierwszych miejsc list przebojów.

Dzięki Festiwalowi Weselnych Przebojów można, wg lidera grupy Ich Troje, powspominać własne wesele. Nie ma tu „płaczliwych klimatów” jest tylko wielka radość porywająca ludzi do zabawy i tańca.

Na festiwalu poza Michałem Wiśniewskim zaśpiewają: Sławomir, Don Vasyl, Cygańscy Książęta, Classic, Weź Nie Pytaj, Daj To Głośniej i Vivat.

Festiwal Weselnych Przebojów odbędzie się w piątek, 22 września o godzinie 7:00pm w Copernicus Center. Drzwi zostaną otwarte już o 5:30pm.

Bilety w cenie $79 – $125, można kupić tutaj.

Serdecznie Zapraszamy!

Michał Chrystian Wiśniewski, urodził się 9 września 1972 w Łodzi – polski piosenkarz, autor tekstów, aktor, przedsiębiorca, filantrop, prezenter telewizyjny i osobowość medialna.

Od 1994 wokalista i lider zespołu Ich Troje, który założył z Jackiem Łągwą. Z zespołem nagrał i wydał dziesięć albumów studyjnych: Intro (1996), ITI Cd. (1997), 3 (1999), Ad. 4 (2001), Po piąte… a niech gadają (2002), 6-ty ostatni przystanek (2004), 7 grzechów głównych (2006), Ósmy obcy pasażer (2008), Pierwiastek z dziewięciu (2017) i Projekt X (2022).

Za albumy Ad. 4 i Po piąte… a niech gadają uzyskali certyfikat diamentowej płyty za sprzedaż w ponad półmilionowym nakładzie.

Z zespołem wylansował wiele przebojów, m.in.: „Prawo”, „Ci wielcy”, „A wszystko to… (bo ciebie kocham)!”, „Powiedz”, „Zawsze z Tobą chciałbym być…”, „Razem a jednak osobno”, „Tango straconych”, „Tobą oddychać chcę”, „Keine Grenzen – Żadnych granic” czy „Babski świat”, ponadto otrzymał liczne wyróżnienia, w tym nagrodę publiczności w konkursie „Premier” podczas 38. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, pięć Superjedynek. Zdobywcy nagrody publiczności i Grand Prix 24. Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w 2001.

Dwukrotnie reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji (2003, 2006).

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Copernicus Center
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu