Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

12 edycja Narodowego Czytania. W tym roku sięgamy po powieść Orzeszkowej „Nad Niemnem”

Opublikowano

dnia

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania serdecznie zaprasza Polaków na całym świecie do wspólnej lektury powieści „Nad Niemnem” jednej z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu, Elizy Orzeszkowej. Finał akcji odbędzie się w sobotę 9 września.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do udziału we wspólnym czytaniu powieści Orzeszkowej.

„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy.

I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – podkreślił Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012 roku.

Eliza Orzeszkowa z domu Pawłowska herbu Korwin, primo voto Orzeszko, secundo voto Nahorska, ur. 6 czerwca 1841 w Milkowszczyźnie, zm. 18 maja 1910 w Grodnie– polska pisarka epoki pozytywizmu, autorka powieści Nad Niemnem (1888), nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905. Jedna z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu.

Trzytomowa powieść „Nad Niemnem” przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego. Powieść publikowano po raz pierwszy w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” od stycznia do grudnia 1887. W postaci książkowej Nad Niemnem ukazało się w edycji warszawskiego Gebethnera i Wolffa w roku następnym.

Popularność powieści przekroczyła oczekiwania autorki, ale spowodowała też zainteresowanie cenzury, o ile pierwsze wydania przeszły bez zastrzeżeń, o tyle planowane czwarte, w 1890 roku, zostało wstrzymane.

 

Źródło: KPRP, wikipedia
Foto: YouTube, wikipedia

Polonia Amerykańska

XVII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

24-27 maja na Florydzie odbywać się będzie XVII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest Centrala Polskich Szkół Dokształcających, a jego partnerem Instytut Rozwoju Języka Polskiego im.św. Maksymiliana Marii Kolbego.

XVII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich, został objęty patronatem Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser – Duda.

Podczas Zjazdu zostaną wręczone nagrody laureatom tegorocznej edycji konkursu „Polonijny Rodzic na 6” .

Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce pisze na swoim Facebooku: “Rodzic to miłość i wzór w oczach dziecka, to także pierwszy nauczyciel swojej pociechy, który przekazuje i pielęgnuje język ojczysty w swoim domu. Doceniając rolę Rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślając jak istotne i ważne jest jego zaangażowanie w pracę szkoły został zorganizowany konkurs – Polonijny Rodzic na 6”.

Szacuje się, że na tym wydarzeniu będzie ponad 250 uczestników, a wśród nich przedstawiciele Sejmu RP i Senatu RP, wraz z Minister Edukacji Narodowej Barbarą Nowacką oraz reprezentacja Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Wykład inauguracyjny wygłosi Artur Bartłomiej Chmielewski z NASA, syn rysownika Henryka Chmielewskiego („Papcia Chmiela”), autora serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Program Zjazdu obejmuje wiele ciekawych prelekcji i prelegentów, m. in. nowe metody nauczania języka polskiego, sztuczna inteligencja, budowanie odporności psychicznej wśród dzieci i młodzieży.

Na Zjeździe Centrala Polskich Szkół Dokształcających zamierza zainaugurować obchody swojego stulecia, które przypadają w przyszłym roku.

Autorka: Teresa Myśliwiec/Radio Rampa
Foto: XVII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Program stypendialny im. Benjamina Gilmana umożliwia studiowanie w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Program stypendialny im. Benjamina Gilmana skierowany jest do obywateli amerykańskich, ale umożliwia studiowanie także w Polsce. Najbliższy deadline jeśli chodzi o zapisy to październik tego roku.

Aby ubiegać się o stypendium Programu Gilman aplikanci muszą:

  • posiadać obywatelstwo amerykańskie,
  • być studentem studiów typu undergraduate w USA na akredytowanej uczelni wyższej w programie dwuletnim (np. community college) lub czteroletnim (np. klasyczny college/uniwersytet)
  • być beneficjentami federalnej pomocy finansowej,
  • otrzymać miejsce w programie/stażu za granicą, za które otrzymuje się punkty akademickie.

Stypendyści Programu Gilman są wybierani w drodze konkursu na podstawie dostarczonych esejów, wykazu ocen i zaświadczenia o przyjęciu na program studiów/stażu. W rekrutacji ocenia się, m.in., wpływ wybranego programu na perspektywy akademickie i karierę aplikanta, a także sposób, w jaki pobyt za granicą przyczyni się do promowania amerykańskich wartości w państwie goszczącym.

Po powrocie z Programu Gilman stypendyści muszą przeprowadzić projekt, który wykorzysta doświadczenie nabyte za granicą i będzie promował Program Gilman na kampusie macierzystym danego stypendysty.

Są dwa terminy naboru na Program Gilman: w marcu i październiku danego roku.

W tegorocznej sesji wiosennej do Programu Gilman zostało zakwalifikowanych 2100 amerykańskich studentów z wszystkich 50 stanów – uczestnicy Programu wyjadą do ponad 90 krajów, będą reprezentować ponad 500 amerykańskich college’y i uniwersytetów.

Stypendium (maksymalnie 5 000 USD, wypłacane jednokrotnie) musi zostać wydane na pokrycie kosztów studiów/stażu za granicą. Koszty te obejmują czesne, koszty utrzymania, podróży i ubezpieczenia.

Członkom rodziny (dzieci lub małżonek/a) aktywnych członków personelu wojskowego dedykowane jest stypendium Gilman-McCain (5 000 USD). Dostępny jest także dodatek Critical Need Language Award (3 000 USD) dla stypendystów studiujących jeden z języków zaliczanych do tej grupy (np. rosyjski, portugalski; brak jęz. polskiego).

Dodatkowe finasowanie (1 000 USD) jest dostępne dla stypendystów Gilman którzy prowadzą badania w dziedzinie STEM.

Korzyści dla stypendystów wynikające z Programu Gilman:

Po zakończeniu programu, stypendyści uzyskują specjalny status („noncompetitive eligibility”) w procesie zatrudnienia w rządzie federalnym. Oznacza to, że w ciągu roku od zakończenia stypendium, mogą być oni zatrudnieni poza formalnymi ramami konkursów na stanowiska w rządzie federalnym, a także umożliwione jest im startowanie w konkursach na stanowiska dostępne tylko dla pracowników federalnych. Jest to znaczne ułatwienie w staraniu się o pracę w rządzie federalnym, chociaż nie oznacza gwarancji oferty pracy.

 

ródło: Polish Consulate
Foto: YouTube, Benjamin A. Gilman International Scholarship Program, istock/Prostock-Studio/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Tato SFERA zaprasza na kolejne warsztaty dla ojców w najbliższy weekend

Opublikowano

dnia

Autor:

Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach Tato SFERY, organizowanej przez założyciela Tato. Net, Dariusza Cupiała oraz Klub Ojcowski z Chicago. Będą to warsztaty zacieśniające relację taty z nastoletnią córką, oraz szkolenie dotyczącego efektywnego ojcostwa. Panowie powstańcie z kanap – warto być lepszym tatą!

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Chicago

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Naszą rozmowę z Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net, istock/Kerkez/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu