Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jest Nowator jest impreza. Paweł Lipski dwa lata z rzędu wystąpił na Taste of Polonia

Opublikowano

dnia

Wśród polskich gwiazd festiwalu Taste of Polonia ponownie wystąpił Paweł Lipski czyli Nowator. Bardzo rzadko się zdarza, jeżeli wogóle się tak zdarzyło, żeby organizatorzy zaprosili tego samego muzyka drugi rok z rzędu. „Po prostu wiedzą kto dobrze rozkręca imprezę” mówi polski artysta w studiu Radia Deon.

Pseudonim sceniczny Pawła Lipskiego pochodzi jeszcze z czasów gdy będąc w szkole, w wieku 15 lat, założył rapujący zespół o nazwie Nowa Teoria Opoczyńskiego Rymowania. Znajomi mówią do niego także „Nowi”.

Twórca różnorodnej muzyki od dance, poprzez reggae, latino, po pop, uważa, że we współczesnej muzyce wymieszały się style i gatunki – taki właśnie ma charakter muzyka obecnego pokolenia. „Ja to nazywam takim miszmaszem – koktajlem muzycznym Nowatora” mówi Paweł Lipski.

Pochodzący z Opoczna, Gość Radia Deon Chicago wywodzi się z umuzykalnionej rodziny; jego dziadek i babcia grali na instrumentach, tato specjalizuje się w ludowej muzyce opoczyńskiej, a brat także skończył szkołę muzyczną i gra na akordeonie. „Muzyka była u nas w domu cały czas” podkreśla Nowator.

Muzyk dorastał na blokowisku niewielkiego miasta. Takie miejsca miały wtedy pewien klimat, przede wszystkim wiele osób się znało i to właśnie z kolegami z osiedla Nowator założył pierwszy swój zespół. Grupa rozpadła się – każdy poszedł w swoją stronę – Paweł Lipski postawił na karierę solową.

25-tysięczne Opoczno, położone w centralnej Polsce znane z fabryki produkującej płytki łazienkowe.

„Opoczno słynie z płytek ceramicznych i można powiedzieć, że z płytek Nowatora” żartuje nasz Gość.

Pierwsze utwory Paweł Lipski nagrywał po prostu w swoim pokoju, na amatorskim sprzęcie.

Mimo braku tzw. „pleców” Nowatorowi – młodemu chłopakowi z małego miasta, udało się zaistnieć na polskiej scenie muzycznej. Muzyk wydał swój pełnowymiarowy debiut fonograficzny – album, pt. „Alfabetyczny spis” w 2005 roku w wytwórni Camey Studio.

W Polsce na koncertach Pawła Lipskiego zawsze świetnie bawią się tłumy publiczności, tańczące w rytm jego utworów.

Jest autorem wielu hitów, takich jak: „Z lewa do prawa”, „Co tu jest grane”, „Wrócę nad ranem”, „Spadam stąd”, „Wrzucam na luz”, a także ponadczasowego utworu „Moja panienka”.

Utwory Nowatora tylko na samym Youtube odtworzono już ponad 200 milionów razy. Sukces w sieci przełożył się na kolejne współprace z uznanymi twórcami, takimi jak: Pezet, Jeden Osiem L, Papa Dance, Mezo, Onar, Ten Typ Mes, Stachursky, Marek Dutkieiwcz, Antek Smykiewicz, czy Mariusz Kałamaga.

Rokrocznie artysta gra około 100 koncertów zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Popularność muzyki Nowatora, doskonały kontakt z publicznością i fanami przełożyły się na 8 Złotych Płyt za albumy: „Co tu jest grane”, „Wrzucam na luz”, „Ona tańczy”, „Bawię się”, „Spadam stąd”, „Wrócę nad ranem”, „Dla Ciebie chwilę”, „Ay Amor”, Platynę za „Z lewa do prawa” oraz potrójną Platynową Płytę za „Jestem na tak”.

Paweł Lipski przyznaje, że muzyczna branża nie jest lekka. Artysta uważa, że najważniejsze jest aby nie poddawać się, robić swoje i cieszyć się tym. Jego motto to zdanie „Jeśli ty nie uwierzysz w siebie to nikt inny za ciebie tego nie zrobi”.

W Chicago Nowator jest zawsze mile widziany!

 

Źródło: informacja własna, musicart
Foto: YouTube

 

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Prof. Adam Bodnar, kandydat do Senatu RP: Udział w wyborach podkreśla związek Polonii z Polską

Opublikowano

dnia

Autor:

14 października głosujemy w Chicago w polskich Wyborach Parlamentarnych – osoby posiadające ważne polskie paszporty, będą mogły oddać swój głos w obwodach głosowania utworzonych w chicagowskim okręgu konsularnym. O tym dlaczego Polonia jest ważna dla Polski i dlaczego powinniśmy w Chicago iść do wyborów, w studiu Radia Deon mówi prof. Adam Bodnar, startujący do polskiego Senatu.

Prof. Adam Bodnar kandyduje w Wyborach Parlamentarnych do Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej z Okręgu nr 44, obejmującego 4 dzielnice Warszawy oraz Polaków mieszkających poza granicami kraju.

„Przede wszystkim chciałbym dalej stać na straży praw i wolności człowieka i obywatela, dalej zabiegać o przestrzeganie praw obywatelskich – robiłem to przez 6 lat jako rzecznik praw obywatelskich”, wyjaśnia nasz Gość w odpowiedzi na pytanie dlaczego startuje w tych wyborach.

„Dla mnie najważniejsze jest to aby Polacy na całym świecie odzyskali takie poczucie dumy ale też związku z Polską” podkreśla prof. Adam Bodnar.

Przeliczenie wszystkich oddanych głosów będzie problemem tym bardziej, że w tym głosowaniu mamy także referendum.

Pozostaje pytanie, które głosy należałoby przeliczyć najpierw, a które w drugiej kolejności – zwraca uwagę Gość Radia Deon Chicago. Wg przepisów najpierw powinny zostać jednak policzone głosy w Wyborach Parlamentarnych.

Przez te wątpliwości „Polacy na całym świecie są zaniepokojeni czy faktycznie poważnie się ich traktuje” zaznacza prof. Adam Bodnar.

Jeśli zostanie wybrany, nasz Gość chce powołać osobę na stanowisko Rzecznika Praw Polonii, który byłby „głównym, pierwszym, podstawowym punktem kontaktowym dla osób, które są zaniepokojone, że ich prawa w związku z przebywaniem za granicą są naruszane”.

Wielu Polaków mieszkających poza granicami Ojczyzny zastanawia się czy wogóle powinni głosować, skoro wyjechali z kraju. Prof. Adam Bodnar uważa jednak, że skoro takie prawo przyznaje konstytucja, to Polacy poza Polską jak najbardziej mogą mieć wpływ na swój kraj.

Polonia głosując próbuje także kształtować państwo, w którym zazwyczaj mieszka wiele ich krewnych. Także wiele inwestycji w Polsce jest dokonywanych ze Stanów Zjednoczonych, dlatego ten wpływ jest ważny, jak przekonuje nasz Gość.

Wg prof. Adama Bodnara najlepiej byłoby w przyszłości utworzyć oddzielny okręg wyborczy dla samej Polonii.

Frekwencja wyborcza Polonii w USA nie jest wysoka, porównując chociażby z Polonią w Wielkiej Brytanii. Gość Radia Deon, uważa, że za ten stan rzeczy odpowiedzialni są politycy.

W piątek, 22 września, prof. Adam Bodnar rozmawiał z Polonią w Chicago, m.in. o polepszeniu relacji Polonii z Polską w kontekście wyborów, tłumaczył „zawiłości procesu wyborczego”, czym się różnią wybory do Sejmu od wyborów do Senatu, oraz poruszył temat największych wyzwań dla Polski związanych z członkostwem w Unii Europejskiej.

Aktualne sondaże przedwyborcze pokazują prowadzenie Prawa i Sprawiedliwości. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, a na trzecim Konfederacja. Prof. Adam Bodnar wierzy jednak, że rząd po wyborach będzie tworzyła demokratyczna opozycja.

O tym jak głosować w polskich Wyborach Parlamentarnych mieszkając w Chicago pisaliśmy 14 września.

Prof. Adam Bodnar to polski prawnik, publicysta i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka. W latach 2010–2015 był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2015–2021 rzecznik praw obywatelskich.

Jest profesorem uczelni na Uniwersytecie SWPS (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) i od 2021 dziekanem Wydziału Prawa tego uniwersytetu.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/djedzura/

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Góralmania opanowała Orland Park. Wy także dajcie się ponieść muzyce z Tatr!

Opublikowano

dnia

Autor:

Góralska tradycja i muzyka, jedzenie, piwo i dobre towarzystwo: Goralmania Polish American Food & Music Festival to pierwszy tego typu festiwal w południowej części Chicago. Święto polskiej kultury góralskiej opanowuje w ten weekend 23-24 września Orland Park. W studiu Radia Deon Chicago Hania Malacina-Karpiel, Piotr Krzywdziński i Mateusz Dybka zapowiadają, że ich ciupagi będą krzesić iskry.

Oj będzie się działo już od południa w sobotę i niedzielę w Crescent Park Circle w Orland Park. Zabawie przy nie tylko góralskiej muzyce będzie towarzyszyło doskonałe jedzenie, kraftowe piwo, oraz strefa dla dzieci z dmuchańcami, ciekawymi zajęciami, malowaniem buzi i małym zoo.

Na festiwalu wystąpi m.in. grupa Piersi, a wśród góralskich zespołów, które zaśpiewają na Góralmanii jest Kapela Ciupaga i Holeviaters.

Hania Malacina-Karpiel wokalistka i współzałożycielka zespołu Holeviaters na scenie w Chicago pojawi się po raz pierwszy.

Grupa charakteryzuje się niecodziennym połączeniem szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów, ballad jazzowych. Zespół został założony w 2013 roku, a w 2015 wydał swój debiutancki album „sing sing folk&swing”.

Kapela Ciupaga jest już znana i popularna w Chicago.

To grupa przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki góralskiej. Repertuar zespołu początkowo oparty był na melodiach ludowych z okolic Łącka i Sądecczyzny, który stopniowo wzbogacał się o bardzo żywiołowe utwory folkowe inspirowane klimatami bałkańskimi, węgierskimi, słowackimi, rumuńskimi.

Jak podkreśla Piotr Krzywdziński, ciupagi są zawsze gotowe do kolejnego występu w Wietrznym Mieście.

Kapela obiecuje wnieść dużo energii i świeżego powiewu na scenę.

A energia, uśmiech i radość to coś szczerego i autentycznego co polscy muzycy pokazują na scenie, jak zaznacza Mateusz Dybka.

Bilety na Goralmania Polish American Food & Music Festival w cenie 35 dolarów za jeden dzień lub 60 dolarów za dwa dni świętowania dostępne są tutaj. Bilety będą także dostępne przy wejściu na teren festiwalu.

Do każdego płatnego biletu – darmowa kiełbaska z bułką podczas Góralmanii 2023.

Serdecznie Zapraszamy!

Źródło: informacja własna, folk24
Foto: Góralmania
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wielki katolicki Oktoberfest trwa w Des Plaines. Zapraszają Małgorzata Tys i ks. Piotr Rapcia

Opublikowano

dnia

Autor:

Trwa niesamowity weekend z pierwszym katolickim Oktoberfest – wielkim świętem pełnym muzyki na żywo, przepysznego bawarskiego jedzenia, piwa i mnóstwa atrakcji dla całych rodzin. A wszystko organizuje parafia św. Zacharego, która ma coraz większą polską społeczność w Des Plaines. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, obiecują w studiu Radia Deon Chicago organizatorzy festynu: Małgorzata Tys i ks. Piotr Rapcia. Dochód z trzydniowej imprezy zasili potrzeby parafii.

Jeśli jeszcze nie znacie parafii św. Zacharego w Des Plaines to ten weekend będzie wspaniałą okazją by to zmienić. Na wielki festyn w stylu bawarskim zaproszeni są nie tylko tutejsi parafianie, którzy mogą potraktować Oktoberfest jako okazję do integracji, ale cała Polonia i jej sympatycy z rejonu Chicago.

„Mamy ogromną polską wspólnotę w Des Plaines i ciągle się rozwijamy” mówi ks. Piotr Rapcia, proboszcz św. Zacharego, zapraszając do przyjazdu na weekendowy Oktoberfest oraz do zapoznania się z parafią i jej społecznością.

Polonia stanowi tutaj około połowy całej parafii, czyli około tysiąca osób, które regularnie odwiedzają kościół.

To będzie pierwszy wielki katolicki Oktoberfest – zapowiada wydarzenie, które potrwa od piątku do niedzieli, Małgorzata Tys.

Muzykę na żywo zapewnią najbardziej utalentowane zespoły regionu, bawarskie, polskie i góralskie – Hey Ta, Tha Bash, Skalar Us i Marcus Band, a gościem specjalnym będzie Pan Bałkanica, czyli Adam Asanov, wokalista zespołu Piersi.

Na Oktoberfest oczywiście nie zabraknie przepysznego jedzenia i okazji by spróbować autentycznych przysmaków bawarskich – od wykwintnych kiełbasek i soczystych golonek do tradycyjnych precli i strucli jabłkowej. Nie obejdzie się także bez szerokiej gamy piwa, zarówno gatunków klasycznych jak i craftowych.

Dla dzieci przygotowana jest oferta kreatywnych i atrakcyjnych zajęć – od malowania twarzy do tworzenia własnych rękodzieł, najmłodsi będą mieli okazję do wspaniałej zabawy.

Ale to nie wszystko – dla gości przygotowane są super atrakcyjne nagrody, zdradza Małgorzata Tys. Pierwsza to 5 tys. dolarów, a druga to voucher biura podróży Rek Travel. Jest także wielki telewizor a także wiele innych atrakcji, nagród i niespodzianek.

„Będzie można dobrze się pobawić i dobrze zjeść” zapewnia ks. Piotr Rapcia, dodając, że uzyskany dochód pomoże parafii.

Oktoberfest trwa od 22 do 24 września na terenie parafii św. Zacharego, przy 567 W Algonquin Rd, Des Plaines, IL 60016. Miejsce zapewnia duży i wygodny parking.

Bilety będą sprzedawane przy wejściu, w cenie 10 USD za jeden dzień lub 15 USD za wszystkie trzy dni festynu. Wstęp dla dzieci i młodzieży jest bezpłatny.

Godziny wydarzenia to: sobota 2.00PM – 1.00PM, niedziela 2.00PM – 8.00PM.

Przybądźcie cała rodziną!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, parafia św. Zacharego

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu