Połącz się z nami

News USA

Lądownik na Księżycu: Historyczna chwila nie tylko dla Indii. Nowa faza podboju kosmosu

Opublikowano

dnia

W środę Indie wylądowały na Księżycu statkiem Chandrayaan-3, stając się czwartym krajem, któremu w historii udało się tego dokonać. Misja może ugruntować status Indii jako światowego superpotęgi w przestrzeni kosmicznej. Wcześniej tylko Stany Zjednoczone, Chiny i były Związek Radziecki wykonywały miękkie lądowania na powierzchni Księżyca.

Miejsce lądowania Chandrayaan-3 znajduje się także bliżej południowego bieguna Księżyca niż jakikolwiek inny statek kosmiczny w historii. Region bieguna południowego jest uważany za obszar o kluczowym znaczeniu naukowym i strategicznym dla krajów podróżujących w przestrzeń kosmiczną, ponieważ naukowcy uważają, że w tym regionie występują złoża lodu wodnego.

Wodę zamrożoną w cienistych kraterach można przekształcić w paliwo rakietowe, a nawet wodę pitną na potrzeby przyszłych misji załogowych.

Podjęta przez Indie próba wylądowania statku kosmicznego w pobliżu południowego bieguna Księżyca miała miejsce zaledwie kilka dni po nieudanej próbie rosyjskiej sondy Luna 25, która rozbiła się na Księżycu 19 sierpnia po awarii silników, kończąc pierwszą od 47 lat próbę tego kraju na lądowania na Księżycu.

Premier Indii Narendra Modi przebywający obecnie w Republice Południowej Afryki na szczycie BRICS obserwował księżycowe lądowanie wirtualnie i podzielił się uwagami transmitowanymi w transmisji na żywo.

„Ten sukces należy do całej ludzkości i pomoże w przyszłości misjom księżycowym innych krajów” oświadczył Modi.

Podróż Chandrayaana-3

Gdy Chandrayaan-3 zbliżył się do Księżyca, jego aparaty wykonały zdjęcia powierzchni satelity. Indyjski lądownik księżycowy składa się z trzech części: lądownika, łazika i modułu napędowego, który zapewnił statkowi kosmicznemu cały ciąg wymagany do przebycia 384 400 km (238 855 mil) próżni pomiędzy Księżycem a Ziemią.

Lądownik o nazwie Vikram wykonał precyzyjne manewry wymagane do miękkiego lądowania na powierzchni Księżyca po wyrzuceniu z modułu napędowego. Wewnątrz znajduje się Pragyan, mały, sześciokołowy łazik, który opuszcza lądownik zjeżdżając po rampie.

Lądownik ważący około 1700 kilogramów (3748 funtów) i 26-kilogramowy (57,3 funta) łazik są wyposażone w instrumenty naukowe przygotowane do zbierania danych, które pomogą badaczom analizować powierzchnię Księżyca i dostarczać nowych informacji na temat jej składu.

Doktor Angela Marusiak, adiunkt w Laboratorium Księżycowym i Planetarnym Uniwersytetu w Arizonie, stwierdziła, że jest szczególnie podekscytowana faktem, że lądownik księżycowy wyposażony jest w sejsmometr, który będzie próbował wykrywać trzęsienia we wnętrzu Księżyca.

Badanie ruchu wewnętrznych warstw Księżyca może okazać się kluczową informacją dla przyszłych działań na jego powierzchni.

Oczekuje się, że lądownik i łazik będą działać na powierzchni Księżyca przez około dwa tygodnie. Moduł napędowy pozostanie na orbicie, służąc jako punkt przekaźnikowy do przesyłania danych z powrotem na Ziemię.

Globalna gorączka księżycowa

Indie współpracując z sojusznikami, takimi jak Stany Zjednoczone i Francja w drugiej fali wschodzących potęg kosmicznych.

Chandrayaan-3 jest powodem do dumy narodowej. Tłumy zebrały się na platformie startowej w Centrum Kosmicznym Satish Dhawan w Sriharikota w stanie Andhra Pradesh, aby obejrzeć lot misji w lipcu. W środę ponad 8 milionów ludzi obejrzało transmisję na żywo z lądowania.

Kilkanaście krajów planuje misje na Księżyc w nadchodzących latach, w tym Japonia, która ma wystartować jeszcze w tym miesiącu. Stany Zjednoczone planują także wysłanie trzech komercyjnych lądowników księżycowych na Księżyc w tym roku, podczas gdy NASA kontynuuje prace nad misją Artemis III, która może wysłać astronautów z powrotem na Księżyc już w 2025 roku.

Lądowanie na Księżycu pozostaje jednak trudnym przedsięwzięciem. Ostatnia próba Indii wylądowania statku kosmicznego na Księżycu podczas misji Chandrayaan-2 w 2019 r. nie powiodła się. W ostatnim czasie na powierzchni Księżyca rozbiły się dwa komercyjne statki kosmiczne – jeden z Izraela w 2019 r., a drugi z Japonii w kwietniu.

Indie są także sygnatariuszem amerykańskich Porozumień Artemis – dokumentu przedstawiającego proponowane zasady przyszłej eksploracji Księżyca. Rosja i Chiny nie podpisały tych porozumień.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, ISRO

News USA

Druga debata prezydencka Republikanów nie zagroziła prowadzeniu Donalda Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas drugiej debaty prezydenckiej wśród Republikanów nikt nie spowodował przełomowego momentu. Nie wydarzyło się także nic, co w znaczący sposób zepchnęłoby byłego prezydenta Donalda Trumpa z drogi do zdobycia nominacji prezydenckiej Partii Republikańskiej. Siedmiu kandydatów do prawyborów GOP stanęło przed publicznością w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii i kamerami Fox Business Network.

W czasie środowej debaty także nikt – ani trzej moderatorzy, ani siedmiu pretendentów – nie chciał poruszyć oczywistej kwestii – że liderowi, Donaldowi Trumpowi, postawiono cztery zarzuty karne.

Nie wspomniano również o tym, że w sprawie cywilnej w Nowym Jorku sędzia właśnie stwierdził, że firmy prowadzone przez Trumpa i jego najstarszych synów rutynowo dopuszczały się oszustw.

Wyjątkiem była bardzo krótka wzmianka byłego gubernatora stanu New Jersey, Chrisa Christie. 

Sam Donald Trump pominął tę debatę, podobnie jak pierwsze spotkanie, w sierpniu w Millwaukee.

W Simi Valley stawili się: gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum, były gubernator New Jersey Chris Christie, gubernator Florydy Ron DeSantis, była ambasador ONZ Nikki Haley, były wiceprezydent Mike Pence, przedsiębiorca Vivek Ramaswamy i senator Tim Scott, R-S.C.

Podobnie jak podczas pierwszej debaty, była gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley, ambasadorka Trumpa przy ONZ, miała za sobą najmocniejszy wieczór, napędzany jej hartem ducha, dowcipem i przygotowaniem. Została zwycięzcą drugiego starcia.

Haley nadal jednak stoi przed wyzwaniem, aby wyjść z jednocyfrowych wyników w sondażach.

Taktyką Viveka Ramaswamy byłą ciągłe mówienie. W jego przypadku zadziałało to już w pierwszej debacie, ale być może tym razem przesadził.

Nikki Haley uderzyła Ramaswamy’ego za dołączenie do TikToka, chińskiej platformy mediów społecznościowych podejrzanej o wykorzystywanie jej technologii do szpiegowania użytkowników w USA. Kiedy Vivek Ramaswamy w widocznym poczuciu wyższości zaczął się bronić, Haley powiedziała sucho:

„Za każdym razem, gdy cię słyszę, czuję się trochę głupsza z powodu tego, co mówisz”.

Gubernator New Jersey Chris Christie i gubernator Florydy Ron DeSantis uderzyli Trumpa za to, że nie był z nimi na scenie. Bardziej elokwentny z tej pary gubernator New Jersey lepiej radził sobie z drwinami.

„Donald, wiem, że patrzysz, nie możesz się powstrzymać” – powiedział Christie. „Nie ma cię tu dziś wieczorem, nie z powodu sondaży i nie z powodu twoich aktów oskarżenia. Nie jesteś tu dziś wieczorem, ponieważ boisz się być na scenie.(..) Rób tak dalej, a nikt tutaj nie będzie już nazywał cię Donald Trump. Będziemy cię nazywać Donald Duck”.

Ron DeSantis, który wciąż traci swoją pozycję na rzecz Trumpa, nie zrobił nic, aby to zmienić. Ponownie powiedział, że wyśle wojska amerykańskie do Meksyku, aby walczyć z kartelami narkotykowymi.

Mike Pence, wiceprezydent Trumpa nie miał pomysłu, jak zostać usłyszanym, a kiedy mu się to udało, nie miał zbyt wiele do powiedzenia.

Niezręcznie pominął pytanie, czy Obamacare pozostanie, co stanowiło odniesienie do niewywiązania się Trumpa i Pence’a z obietnicy zakończenia popularnego i trwałego programu ubezpieczeń zdrowotnych, będącego głównym dziedzictwem byłego prezydenta Baracka Obamy.

Natomiast Senator Tim Scott, R-S.C., porzucił swój image miłego faceta i był bardziej agresywny, ale samo bycie bardziej energicznym nie wystarczyło.

Trzecia debata kandydatów GOP do fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie się 8 listopada w Miami.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Zwycięzca z Florydy zgłosił się po 1,6 mld USD wygrane w Mega Millions

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę urzędnicy ogłosili, że oczekiwany zwycięzca sierpniowego jackpota Mega Millions o wartości 1,6 miliarda dolarów, zgłosił się po nagrodę. Zwycięski los został sprzedany w supermarkecie Publix w Neptune Beach, miasteczku na wybrzeżu, niedaleko Jacksonville o szczęście dopisało mieszkańcowi Florydy 8 sierpnia.

Zgodnie z nowym prawem stanu Floryda nazwisko zwycięzcy pozostaje anonimowe przez 90 dni od daty odebrania nagrody, czyli od 25 września, jak poinformowali urzędnicy loterii. Loteria nie potwierdziła, czy zwycięzca otrzyma wypłatę w postaci ryczałtu czy płatności ratalnych, ani nie podała szacunkowej kwoty ryczałtu.

Na Florydzie zwycięzcy muszą odebrać kwotę ryczałtową w ciągu 60 dni od losowania. Jeśli zdecydują się na rentę, która jest wypłacana w 30 rocznych ratach, mają na to aż 180 dni. Jackpot podlega również podatkom federalnym. Na Florydzie nie ma stanowego podatku dochodowego.

Zwycięskie liczby trafione 8 sierpnia to 13, 19, 20, 32, 33, i Mega Ball – 14.

Największą wygraną w historii amerykańskiej loterii był los Powerball zakupiony w Kalifornii, który przyniósł wygraną o wartości aż 2,04 miliarda dolarów w losowaniu z 8 listopada 2022 r.

Kolejną co do wielkości była nagroda Powerball wysokości 1,586 miliarda dolarów, którą zdobyto 13 stycznia 2016 r. Nagroda ta została podzielona pomiędzy trzy zwycięskie bilety sprzedane w Kalifornii, na Florydzie i Tennessee.

Na trzecim miejscu znajduje się jackpot Florida Mega Millions z 8 sierpnia tego roku.

Czwarta, piąta i szósta co do wielkości wygrana to także nagrody Mega Millions, które wyniosły: 1,537 miliarda dolarów wygrane w Południowej Karolinie, 23 października 2018 r.; 1,35 miliarda dolarów trafione w Maine, 13 stycznia 2023 r.; i 1,337 miliarda dolarów zdobyte w Illinois 29 lipca 2022 r.

Zwycięzca jackpota Mega Millions o wartości 1,35 miliarda dolarów z Maine odebrał nagrodę w lutym i postanowił pozostać anonimowy. Zwycięzca odebrał opcję gotówkową za pośrednictwem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością LaKoma Island Investments LLC, jak podali urzędnicy Maine State Lottery.

Według Multi-State Lottery Association, większość zdobywców nagród głównych decydowała się na otrzymanie nagrody w formie jednorazowej płatności ryczałtowej.

Czasami zwycięzcy decydują się na płatności ratalne, w tym zwycięzca jackpota z Wirginii z losowania z 4 marca 2023 r, którego nazwisko pozostaje anonimowe zgodnie z prawem stanu Wirginia. Wygrał on 156,7 miliona dolarów.

Wcześniej ostatnim przypadkiem gdy zwycięzca jackpota zdecydował się na rentę, był gracz Powerball w 2014 roku.

Na odbiór czeka jeszcze nagroda o wartości 1,08 miliarda dolarów, która padła 19 lipca tego roku. Kalifornijska loteria jak dotąd nie zidentyfikowała nikogo jako zwycięzcy. Zwycięski kupon Powerball sprzedał Las Palmitas Mini Market z siedzibą w Los Angeles.

Obecnie rośnie główna wygrana loterii Powerball. Po wczorajszym losowaniu, w którym nikomu nie dopisało szczęście, w sobotę, 30 września, jackpot wyniesie 925 milionów dolarów, co daje ryczałtową wygraną w wysokości 432,4 miliona.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, istock/Deagreez/
Czytaj dalej

News USA

Kalifornia pozywa ośrodki pro-life w związku z lekiem odwracającym działanie tabletek aborcyjnych

Opublikowano

dnia

Autor:

21 września proaborcyjny prokurator generalny Kalifornii, Rob Bonta, niesłusznie pozwał pięć ośrodków pro-life w związku z promocją leku, który ma odwracać skutki aborcji chemicznych. Ojciec Paweł Kosiński SJ przypomina, że takich właśnie aborcji wykonuje się w Stanach Zjednoczonych około pół miliona rocznie.

W swoim pozwie przeciwko Heartbeat International i stowarzyszonej z nią sieci centrów położniczych RealOptions, Rob Bonta oskarżył centra ciążowe o stosowanie fałszywych i wprowadzających w błąd twierdzeń w reklamie leku odwracającego działanie pigułki aborcyjnej.

Zarzuca w pozwie stanowym, że nie ma dowodów naukowych potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność leku odwracającego działanie pigułki aborcyjnej, mimo że ośrodki ciążowe opisują je jako skuteczny i bezpieczny sposób na odwrócenie aborcji chemicznej.

Argumentuje także, że kobiety w ciąży muszą mieć dostęp do dokładnych informacji przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu leku.

Pozew zarzuca ośrodkom położniczym naruszenie kalifornijskiego prawa dotyczącego fałszywej reklamy i nieuczciwej konkurencji i zwraca się do sądu o nakazanie ośrodkom położniczym zaprzestania reklamowania leku jako bezpiecznego i skutecznego.

W odpowiedzi na pozew prokuratora generalnego organizacja Heartbeat International wydała oświadczenie, w którym odrzuciła twierdzenie, że reklamy leku są fałszywe lub wprowadzające w błąd.

„Wszystkie główne badania pokazują, że stosowanie progesteronu w celu przeciwdziałania aborcji chemicznej (odwrócenie pigułki aborcyjnej) może być skuteczne, ponieważ jest to ten sam hormon, który organizm kobiety wytwarza w celu podtrzymania ciąży” – czytamy w oświadczeniu.

„Jedno badanie wykazało nawet, że efektywny wskaźnik wynosi 80%”.

Za pośrednictwem swojej infolinii organizacja otrzymuje telefony od kobiet, które chcą cofnąć aborcję chemiczną.

„Dzięki naszej gorącej linii Abortion Pill Rescue Network wiemy, że niektóre kobiety niemal natychmiast żałują, że zdecydowały się na aborcję chemiczną” – czytamy w oświadczeniu.

„Te kobiety zasługują na prawo do ratowania swojej ciąży. Żadna kobieta nie powinna być nigdy zmuszana do aborcji, której już nie chce”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Piyapong Thongcharoen/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu