News USA
To ostatnie dni by złożyć roszczenie w ogólnokrajowej ugodzie z Facebookiem

Użytkownicy Facebooka mogą jeszcze złożyć pozew w nowej ogólnokrajowej ugodzie. Termin złożenia pozwu zbiorowego o wartości 725 milionów dolarów upływa 25 sierpnia 2023 r. Kwalifikują się do niej również osoby, które zlikwidowały swoje konto na FB.
Ugoda została zawarta ze spółką macierzystą Facebooka, Meta Platforms Inc., w następstwie pozwu, w którym Facebook rzekomo udostępniał dane użytkowników stronom trzecim bez ich zgody i twierdził, że platforma nie monitoruje ani nie wymusza dostępu osób trzecich do otrzymanych danych.
Obejmuje to gromadzenie danych przez nieistniejącą już firmę doradztwa politycznego Cambridge Analytica, które następnie były wykorzystywane do reklam politycznych na platformie.
W zeszłym miesiącu wytyczne dotyczące uprawnień do ugody zostały rozszerzone, aby objąć jeszcze większą liczbę użytkowników. Ale to, ile możesz otrzymać i czego będziesz potrzebować, aby złożyć wniosek, zależy od kilku czynników.
Najnowszy pozew i ugoda różnią się od ugody zbiorowej o wartości 650 milionów dolarów osiągniętej z Facebookiem w Illinois w zeszłym roku, w wyniku której setki dolarów wypłacono ponad milionowi mieszkańców. O płatnościach z nią związanych pisaliśmy 7 marca.
Kto jest uprawniony do złożenia roszczenia?
Każdy, kto był użytkownikiem Facebooka w USA w dowolnym momencie między 24 maja 2007 r. a 22 grudnia 2022 r., może złożyć wniosek.
Zgodnie z najnowszą aktualizacją osoby, które posiadały konta na Facebooku w okresie objętym pozwem, które zostały teraz usunięte, również mogą złożyć roszczenie.
Jak złożyć roszczenie?
Osoby, które chcą otrzymać płatność w ramach ugody w ramach pozwu zbiorowego, mogą złożyć wniosek tutaj w dowolnym momencie do 25 sierpnia 2023 r.
Osoby, które składają wniosek dla usuniętego konta, proszone są o wykonanie następujących czynności:
- Przejdź do strony internetowej ugody
- Kliknij „Prześlij roszczenie”.
- Kliknij link znajdujący się u góry strony, aby edytować swoje roszczenie („Złożyłeś roszczenie? Kliknij tutaj, aby edytować swoje roszczenie”).
- Podaj identyfikator zawiadomienia i kod potwierdzający podane na górze tego zawiadomienia, aby uzyskać dostęp do swojego roszczenia i edytować je.
- W sekcji „Szczegóły” formularza przejdź do trzeciego pytania („Czy składasz wniosek o rachunek bieżący, konto usunięte lub połączenie obu?”)
- Wybierz jedną z opcji: „Konta bieżące”, „Konta usunięte” lub „Konta bieżące i usunięte”.
- Uzupełnij wymagane informacje dotyczące konta (kont).
Czego potrzebuję, aby złożyć roszczenie?
Oprócz podania niektórych danych osobowych, a także preferowanej metody płatności, członkowie pozwu zbiorowego zostaną poproszeni o podanie nazwy użytkownika Facebooka oraz wszelkich numerów telefonów i adresów e-mail powiązanych z kontem.
Jak znaleźć swoją nazwę użytkownika na Facebooku?
Swoją nazwę użytkownika na Facebooku można znaleźć, logując się na swoje konto na Facebooku, a następnie przechodząc do: „Konto” > „Ustawienia i prywatność” > „Ogólne ustawienia konta” > „Nazwa użytkownika”.
Ile pieniędzy mogę otrzymać w ramach płatności?
Wielkość płatności dla każdej osoby ostatecznie zależy od tego, jak długo dana osoba była użytkownikiem Facebooka i ilu użytkowników ostatecznie złożyło wniosek przed upływem terminu, podaje administrator ugody.
Koszty administracyjne i sądowe zostaną odjęte od całkowitej sumy ugody, która utworzy wówczas „fundusz rozliczeniowy netto”, z którego będą wypłacane płatności. Kwota, którą otrzyma każdy wnioskodawca, zostanie następnie określona na podstawie długości korzystania z Facebooka i ogólnej liczby wnioskodawców.
Każdy kwalifikujący się wnioskodawca otrzyma „jeden punkt za każdy miesiąc”, w którym miał aktywowane konto na Facebooku w tym oknie. Po określeniu całkowitej liczby wnioskodawców i ich punktów oraz całkowitej kwoty funduszu rozliczeniowego każda osoba otrzyma wyznaczoną kwotę pomnożoną przez łączną liczbę punktów.
Ważne terminy
Osoby, które chcą zgłosić sprzeciw lub zrezygnować z ugody, mają na to czas do 26 lipca 2023 r.
Osoby, które nie złożą wniosku, nie zrezygnują lub nie sprzeciwią się ugodzie, automatycznie stają się częścią ugody, ale nie kwalifikują się do otrzymania płatności, chyba że złożą wniosek.
Termin składania roszczeń upływa 25 sierpnia 2023 r.
Ostateczna rozprawa w sprawie zatwierdzenia ugody jest zaplanowana na 7 września 2023 r. Więcej informacji o najnowszej ugodzie można znaleźć tutaj.
Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/panida wijitpanya/ Tero Vesalainen/ Pornpak Khunatorn/ Urupong/
News USA
Kennedy zapowiada reformę programu odszkodowań za skutki uboczne szczepionek

Sekretarz Zdrowia Robert F. Kennedy Jr. ogłosił, że rząd federalny pracuje nad gruntowną reformą programu odszkodowań dla osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu w wyniku szczepień. Celem zmian ma być uczynienie procesu bardziej sprawiedliwym i przejrzystym, zwłaszcza dla osób poszkodowanych po przyjęciu szczepionek przeciw COVID-19. Deklaracja padła w czasie wywiadu z Tuckerem Carlsonem.
Narodowy Program Odszkodowań za Urazy Poszczepienne (VICP) został utworzony na mocy ustawy z 1986 roku, która jednocześnie przyznała producentom szczepionek immunitet przed pozwami cywilnymi. Zgodnie z zasadami programu, roszczenia są rozpatrywane przez specjalnych sędziów, którzy wysłuchują zarówno wnioskodawców, jak i przedstawicieli rządu.
Od 2006 roku program wypłacił rekompensaty ponad 13 tysiącom osób, finansując je z opłat dołączanych do każdej dawki szczepionki.
COVID-19 i osobny program odszkodowań
Roszczenia dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 są obecnie kierowane do odrębnego Countermeasures Injury Compensation Program (CICP), utworzonego na mocy ustawy z 2005 roku. W przeciwieństwie do VICP, ten program nie przewiduje jawnych rozpraw – decyzje podejmowane są wewnętrznie przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, co – jak wskazali eksperci w 2022 roku – może prowadzić do konfliktu interesów.
Do 1 czerwca 2025 r. jedynie 39 roszczeń związanych ze szczepionkami przeciw COVID-19 zostało rozpatrzonych pozytywnie, z czego większość poszkodowanych otrzymała mniej niż 9 tys. dolarów.
W odpowiedzi na rosnącą krytykę wielu prawników i ustawodawców wzywa do przeniesienia tych roszczeń do VICP – programu oferującego wyższe odszkodowania i bardziej przejrzyste procedury.
“Rozważamy sposoby rozszerzenia programu tak, aby osoby poszkodowane przez szczepionki przeciw COVID-19 miały szansę na sprawiedliwe odszkodowanie” – potwierdził Kennedy. Dodał również, że jednym z priorytetów jest wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń, który obecnie wynosi zaledwie trzy lata.
“Wiele osób nie uświadamia sobie związku między urazem a szczepieniem aż do upływu tego terminu” – wyjaśnił.
Bezpieczeństwo szczepionek mRNA pod lupą
W trakcie wywiadu Tucker Carlson zapytał również Kennedy’ego o jego stanowisko w sprawie technologii mRNA, stosowanej m.in. w szczepionkach firm Pfizer i Moderna. Sekretarz Zdrowia wyraził obawy co do ich bezpieczeństwa.
Chociaż badania kliniczne zatwierdzone przez FDA wykazały skuteczność szczepionek w zapobieganiu COVID-19, uczestnicy często zgłaszali łagodne skutki uboczne, jak bóle głowy. Późniejsze raporty wskazały na rzadsze, ale poważniejsze powikłania – m.in. przypadki zapalenia mięśnia sercowego.
” Te badania po prostu nie zostały przeprowadzone w sposób wystarczająco szeroki” – powiedział Kennedy. “Jest wiele relacji ludzi, którzy doznali poważnych urazów, i zamierzamy to zbadać.”
W maju rzecznik Departamentu Zdrowia przyznał, że technologia mRNA pozostaje „niedostatecznie przebadana” i wiąże się z „uzasadnionymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa”. Producenci szczepionek utrzymują jednak, że ich preparaty są bezpieczne i skuteczne.
Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
News USA
Policja uratowała niemowlę pozostawione samo po śmierci matki w Phoenix

Policjanci z Phoenix uratowali niemowlę, które przez kilka dni pozostawało bez opieki w mieszkaniu po nagłej śmierci swojej matki — poinformowały władze w piątek. Do zdarzenia doszło 14 maja, kiedy sąsiad zaniepokojony brakiem kontaktu z kobietą, która niedawno urodziła dziecko, zawiadomił służby.
Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, zajrzeli przez uchylone okno i zauważyli kobietę leżącą nieruchomo na podłodze mieszkania.
Po włamaniu się do środka, policjanci odnaleźli niemowlę samotnie leżące na łóżku — wyraźnie odwodnione i wychudzone. Jak pokazuje nagranie z kamer ciała, jeden z funkcjonariuszy delikatnie przeniósł dziecko do wózka i przekazał ratownikom.
Straż pożarna z Phoenix przewiozła niemowlę do szpitala, gdzie otrzymało niezbędną pomoc medyczną. Według policji dziecko, choć było w stanie krytycznym, powinno w pełni powrócić do zdrowia.
Przyczyna śmierci matki jest obecnie badana przez biuro koronera powiatu Maricopa. Jej tożsamość nie została podana do publicznej wiadomości. Władze nie udzieliły także dodatkowych informacji na temat stanu zdrowia dziecka ani jego dalszego losu.
Źródło: cbs
Foto: Phoenix Police Department
News USA
Starzejąca się Ameryka – ostatnią deską ratunku jest imigracja

Imigracja odgrywa kluczową rolę w stabilizacji populacji Stanów Zjednoczonych, przeciwdziałając skutkom demograficznym związanym ze starzeniem się społeczeństwa – wynika z najnowszych danych Biura Spisu Powszechnego USA.
Choć dzieci wciąż liczebnie przewyższają seniorów, to populacja osób w wieku 65 lat i starszych rośnie znacznie szybciej. Między 2023 a 2024 rokiem ich liczba wzrosła o 3,1%, podczas gdy populacja dzieci (poniżej 18. roku życia) spadła o 0,2%. W niemal połowie amerykańskich powiatów osoby starsze już przewyższają liczbę dzieci – zwłaszcza na terenach słabo zaludnionych.
Imigracja równoważy spadki
Jednocześnie, rekordowo wysoka imigracja – zwłaszcza wśród społeczności latynoskiej i azjatyckiej – zrównoważyła część naturalnego spadku populacji. Od kwietnia 2020 r. do lipca 2024 r.:
- Populacja Latynosów wzrosła o 9,7%,
- Populacja Azjatów wzrosła aż o 13%.
Jak podkreśla demograf Bill Frey z Brookings Institution, „wzrost populacji w USA w ubiegłym roku był największy od dekad – głównie dzięki imigracji”.
Spadek liczby dzieci dotyczy przede wszystkim białej populacji. Biali Amerykanie stanowią obecnie 57,5% całej populacji, ale tylko 47,5% populacji dziecięcej. Dla porównania, Latynosi to 20% ogółu społeczeństwa i 26,9% dzieci.
Starzenie dotyczy wszystkich
Mimo różnic etnicznych, mediana wieku rośnie we wszystkich grupach rasowych.
Tymczasem spadające wskaźniki urodzeń budzą coraz większe zaniepokojenie wśród polityków. Prezydent Donald Trump zaproponował niedawno wprowadzenie tzw. „kont Trumpa” – oszczędnościowych kont inwestycyjnych w wysokości 1000 dolarów dla dzieci, z ulgą podatkową. Równocześnie kontynuuje działania ograniczające imigrację, m.in. zaostrzając politykę wizową i zwiększając liczbę deportacji.
Seniorzy dominują w coraz większej liczbie regionów
Liczba obszarów metropolitalnych, w których osoby starsze przewyższają liczebnie dzieci, wzrosła z 58 w 2020 r. do 112 w 2024 r., co stanowi niemal jedną trzecią wszystkich metropolii w kraju.
W 2024 roku aż 11 stanów miało więcej seniorów niż dzieci. To m.in. Maine, Vermont, Floryda, Hawaje, Montana, Oregon i Pensylwania. Dla porównania – cztery lata wcześniej tylko trzy stany wykazywały taki trend.
Najstarszym stanem w USA pozostaje Maine, a najmłodszym – Utah. Regionalnie, najniższą medianę wieku odnotowano na Zachodzie (38,4 lata) i Południu (38,8), najwyższą – na Północnym Wschodzie (40,6) i Środkowym Zachodzie (39,3).
Zmiany rasowe i płciowe
W 2024 roku kobiety stanowiły 50,5% populacji, przewyższając liczebnie mężczyzn o 3,4 miliona.
Wzrost liczby Latynosów i Azjatów nie był równomierny we wszystkich stanach. Tylko dziewięć stanów miało populację latynoską przekraczającą 20%. Populacja azjatycka wzrosła o 4,2% rok do roku, najszybciej w Kalifornii i Teksasie.
Podsumowanie
Stany Zjednoczone stają przed wyzwaniami związanymi z rosnącą liczbą seniorów i spadającą dzietnością. Imigracja, jak pokazują dane, odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu skutków tych zmian. W debacie publicznej rośnie więc znaczenie pytania: czy to właśnie imigracja – a nie tylko polityka prorodzinna – okaże się najskuteczniejszą odpowiedzią na starzejące się społeczeństwo?
Źródło: washingtonpost
Foto: istock/Caiaimage/Robert Daly/DisobeyArt/Sanja Radin/
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli