Połącz się z nami

News Chicago

Dołączyłeś do ugody Illinois z Facebookiem? Kolejne czeki są w drodze

Opublikowano

dnia

W tym miesiącu pojawią się dodatkowe płatności dla prawie 1,3 miliona użytkowników Facebooka w Illinois, którzy pomyślnie złożyli swoje roszczenia. Osoby te dostaną po 30,61 USD. Płatność jest związana z przełomową ugodą z platformą za naruszenie prywatności danych biometrycznych, a jej wysokość to 650 milionów dolarów.

Druga płatność w wysokości 30,61 USD została wypłacona począwszy od 28 lutego wszystkim, którzy zrealizowali swój pierwszy czek ugodowy w wysokości 397 USD w zeszłym roku w pozwie zbiorowym.

Dodatkowa dystrybucja wynika z tego, że ponad 43 miliony dolarów pozostało w funduszu rozliczeniowym po tym, jak prawie 110 000 członków grupy Illinois złożyło wniosek, ale nie zrealizowało pierwszego czeku.

„Wszystkie pieniądze trafiają do członków grupy roszczącej, ale czasami ludzie nie realizują czeków” – powiedział prawnik z Chicago, Jay Edelson, który osiem lat temu wniósł pozew przeciwko Facebookowi. „Więc są dystrybucje później”.

W maju 2022 r. fundusz rozliczeniowy rozdysponował prawie 550 mln USD z zasądzonej sumy 650 mln USD, po odliczeniu kosztów prawnych. Trafiły one do 1,38 mln użytkowników Facebooka w Illinois, którzy złożyli ważne roszczenia w pozwie zbiorowym.

Płatności dokonywane były czekiem i przelewem elektronicznym. Zgodnie z dokumentami sądowymi czeki miały pierwotną datę ważności 8 sierpnia.

Administrator roszczeń ponownie wystawił w lipcu prawie 82 000 czeków tym, którzy złożyli wniosek, ale nie przetworzyli z powodzeniem płatności elektronicznych. Do listopada łączna liczba niezrealizowanych czeków wyniosła 109 434. Ostatnie wstępne czeki zostały unieważnione z dniem 14 stycznia, otwierając drzwi do dodatkowych płatności.

Prawie 1,3 miliona użytkowników Facebooka otrzyma łącznie około 428 USD z tych dwóch płatności.

W kwietniu 2015 r. Edelson złożył pozew w Sądzie Okręgowym Powiatu Cook w imieniu powoda Carlo Licaty, twierdząc, że korzystanie przez giganta mediów społecznościowych z funkcji oznaczania twarzy bez zgody było niedozwolone na mocy prawa stanu Illinois dotyczącego prywatności.

Sprawa została przeniesiona do sądu federalnego w Chicago, a następnie do sądu federalnego w Kalifornii, gdzie uzyskała status pozwu zbiorowego.

Grupa ugodowa obejmowała około 7 milionów użytkowników Facebooka w Illinois, dla których sieć społecznościowa utworzyła i przechowywała szablon twarzy po 7 czerwca 2011 r. Więcej niż jeden na pięciu uprawnionych użytkowników Facebooka w Illinois złożyło wniosek w terminie do listopada 2020 r.

W lutym 2021 r. Sędzia federalny Kalifornii ostatecznie zatwierdził ugodę w wysokości 650 mln USD, ale wypłata została opóźniona o ponad rok w wyniku nieudanej apelacji złożonej w imieniu dwóch członków grupy z Illinois. Sprzeciwili się oni wysokości honorariów adwokackich, które wyniosły 97,5 mln USD, a także nagrodzie motywacyjnej w wysokości 5000 USD dla wymienionego powoda.

W listopadzie 2021 r. Meta/Facebook ogłosił, że zamknie swój system rozpoznawania twarzy w związku z „rosnącymi obawami” o powszechne stosowanie tej technologii.

W rezultacie firma powiedziała, że planuje usunąć ponad miliard szablonów rozpoznawania twarzy, które przechowywała, kładąc kres funkcji, która automatycznie rozpoznawała twarze ludzi pojawiające się we wspomnieniach, zdjęciach lub filmach.

Ustawa o ochronie danych biometrycznych stanu Illinois, uchwalona w 2008 r., jest uważana za najbardziej restrykcyjną w Stanach Zjednoczonych i wymaga od firm uzyskania pozwolenia przed użyciem technologii takich jak rozpoznawanie twarzy i skanowanie odcisków palców w celu identyfikacji klientów lub pracowników.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, istock/Tero Vesalainen/ champja/ panida wijitpanya

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu