Połącz się z nami

News Chicago

Dołączyłeś do ugody Illinois z Facebookiem? Kolejne czeki są w drodze

Opublikowano

dnia

W tym miesiącu pojawią się dodatkowe płatności dla prawie 1,3 miliona użytkowników Facebooka w Illinois, którzy pomyślnie złożyli swoje roszczenia. Osoby te dostaną po 30,61 USD. Płatność jest związana z przełomową ugodą z platformą za naruszenie prywatności danych biometrycznych, a jej wysokość to 650 milionów dolarów.

Druga płatność w wysokości 30,61 USD została wypłacona począwszy od 28 lutego wszystkim, którzy zrealizowali swój pierwszy czek ugodowy w wysokości 397 USD w zeszłym roku w pozwie zbiorowym.

Dodatkowa dystrybucja wynika z tego, że ponad 43 miliony dolarów pozostało w funduszu rozliczeniowym po tym, jak prawie 110 000 członków grupy Illinois złożyło wniosek, ale nie zrealizowało pierwszego czeku.

„Wszystkie pieniądze trafiają do członków grupy roszczącej, ale czasami ludzie nie realizują czeków” – powiedział prawnik z Chicago, Jay Edelson, który osiem lat temu wniósł pozew przeciwko Facebookowi. „Więc są dystrybucje później”.

W maju 2022 r. fundusz rozliczeniowy rozdysponował prawie 550 mln USD z zasądzonej sumy 650 mln USD, po odliczeniu kosztów prawnych. Trafiły one do 1,38 mln użytkowników Facebooka w Illinois, którzy złożyli ważne roszczenia w pozwie zbiorowym.

Płatności dokonywane były czekiem i przelewem elektronicznym. Zgodnie z dokumentami sądowymi czeki miały pierwotną datę ważności 8 sierpnia.

Administrator roszczeń ponownie wystawił w lipcu prawie 82 000 czeków tym, którzy złożyli wniosek, ale nie przetworzyli z powodzeniem płatności elektronicznych. Do listopada łączna liczba niezrealizowanych czeków wyniosła 109 434. Ostatnie wstępne czeki zostały unieważnione z dniem 14 stycznia, otwierając drzwi do dodatkowych płatności.

Prawie 1,3 miliona użytkowników Facebooka otrzyma łącznie około 428 USD z tych dwóch płatności.

W kwietniu 2015 r. Edelson złożył pozew w Sądzie Okręgowym Powiatu Cook w imieniu powoda Carlo Licaty, twierdząc, że korzystanie przez giganta mediów społecznościowych z funkcji oznaczania twarzy bez zgody było niedozwolone na mocy prawa stanu Illinois dotyczącego prywatności.

Sprawa została przeniesiona do sądu federalnego w Chicago, a następnie do sądu federalnego w Kalifornii, gdzie uzyskała status pozwu zbiorowego.

Grupa ugodowa obejmowała około 7 milionów użytkowników Facebooka w Illinois, dla których sieć społecznościowa utworzyła i przechowywała szablon twarzy po 7 czerwca 2011 r. Więcej niż jeden na pięciu uprawnionych użytkowników Facebooka w Illinois złożyło wniosek w terminie do listopada 2020 r.

W lutym 2021 r. Sędzia federalny Kalifornii ostatecznie zatwierdził ugodę w wysokości 650 mln USD, ale wypłata została opóźniona o ponad rok w wyniku nieudanej apelacji złożonej w imieniu dwóch członków grupy z Illinois. Sprzeciwili się oni wysokości honorariów adwokackich, które wyniosły 97,5 mln USD, a także nagrodzie motywacyjnej w wysokości 5000 USD dla wymienionego powoda.

W listopadzie 2021 r. Meta/Facebook ogłosił, że zamknie swój system rozpoznawania twarzy w związku z „rosnącymi obawami” o powszechne stosowanie tej technologii.

W rezultacie firma powiedziała, że planuje usunąć ponad miliard szablonów rozpoznawania twarzy, które przechowywała, kładąc kres funkcji, która automatycznie rozpoznawała twarze ludzi pojawiające się we wspomnieniach, zdjęciach lub filmach.

Ustawa o ochronie danych biometrycznych stanu Illinois, uchwalona w 2008 r., jest uważana za najbardziej restrykcyjną w Stanach Zjednoczonych i wymaga od firm uzyskania pozwolenia przed użyciem technologii takich jak rozpoznawanie twarzy i skanowanie odcisków palców w celu identyfikacji klientów lub pracowników.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, istock/Tero Vesalainen/ champja/ panida wijitpanya

News Chicago

Premier Ukrainy zachęcał w Chicago do inwestycji w zniszczonej wojną Ukrainie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Premier Ukrainy, Denys Shmyhal, spotkał się w Chicago z Gubernatorem J.B. Pritzkerem i specjalną przedstawicielką do spraw odbudowy gospodarczej Ukrainy z Białego Domu, Penny Pritzker. Zachęcał do inwestowania na Ukrainie, jednocześnie w dalszym ciągu wywierając presję na Kongres, aby wysłał większą pomoc nadzwyczajną dla rozdartego wojną kraju.

Denys Shmyhal powiedział, że Rosja wykorzystuje brak amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, zmuszając siły jego kraju do racjonowania zasobów.

Twierdzi, że 4 tygodnie temu był świadkiem, jak ukraińscy żołnierze używali od jednego do pięciu pocisków artyleryjskich dziennie na odcinku linii frontu długości 12,5 mili, podczas gdy Rosjanie w dalszym ciągu używali setek pocisków artyleryjskich dziennie.

„Odstraszamy ich, ale bez dochodów nie jest to możliwe. Dlatego potrzebujemy tego wsparcia tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Shmyhal.

Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów, Mike Johnson, powiedział w tym tygodniu, że nalega na zatwierdzenie pakietu nadzwyczajnej pomocy zagranicznej, który rozdziela wsparcie dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu – a także pomoc humanitarną dla Gazy – na cztery osobne ustawy.

Przywódcy Demokratów w Izbie Reprezentantów zasygnalizowali poparcie, ale we wtorek chcieli zapewnienia, że uwzględniono wszystkie elementy projektu ustawy wcześniej zatwierdzonego przez Senat.

Oprócz Penny Pritzker, Denys Shmyhal po raz pierwszy spotkał się z liderami biznesu z Chicago, w tym z dyrektorem generalnym Invenergy, Michaelem Polskym, i założycielem Clayco, Bobem Clarkiem, aby podkreślić znaczenie amerykańskich inwestycji na Ukrainie.

Na konferencji prasowej w Loop, zorganizowanej po tym spotkaniu, Szmyhal powiedział, że dla Ukrainy kluczowe znaczenie ma przyciągnięcie amerykańskich inwestycji – szczególnie w sektorze energetycznym.

Premier Ukrainy podkreślił także znaczenie wyposażenia kraju w dodatkowe systemy obrony powietrznej, które, jego zdaniem, pomogą chronić infrastrukturę cywilną przed rosyjską agresją.

Później Denys Shmyhal spotkał się za zamkniętymi drzwiami z Gubernatorem i Penny Pritzker na 30-minutowym spotkaniu na temat tego, co Illinois może zrobić, aby pomóc w ożywieniu gospodarczym Ukrainy i jak wywrzeć presję na Kongres, aby wysłał większą pomoc.

Do Polski wysłano Gwardię Narodową stanu Illinois, aby pomóc rodzinom ukraińskim szukającym schronienia, a policja stanowa stanu Illinois wysłała tysiące elementów wyposażenia ochronnego, w tym kamizelki kuloodporne, balistyczne osłony twarzy i hełmy balistyczne.

Gubernator J.B. Pritzker, brat Penny Pritzker, również podpisał ustawę, która zlikwidowała wszystkie fundusze emerytalne z banków i firm kontrolowanych przez Rosję.

Penny Pritzker powiedziała, że Ukraina znajduje się w punkcie zwrotnym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin atakuje infrastrukturę energetyczną i codziennie przeprowadza ataki rakietowe.

„Jego agresja nie zakończy się na granicy Ukrainy i nie możemy pozwolić, aby mu się to udało” – stwierdziła.

Penny Pritzker przypomniała, że Nicholas Pritzker, dziadek zarówno Gubernatora, jak i jej, uciekł z Kijowa 140 lat temu, uciekając przed ówczesnymi prześladowaniami Żydów. Został farmaceutą, a następnie prawnikiem i wychowywał się w Chicago.

Premier Denys Shmyhal nazwał odbudowę Ukrainy największym globalnym projektem od zakończenia II Wojny Światowej – obejmującym trudne zadanie odbudowy ponad 250 000 budynków mieszkalnych, 3800 szkół i 1500 zniszczonych placówek medycznych.

„Ta inicjatywa może zostać podjęta nie tylko przez państwa i instytucje międzynarodowe, ale także przez miasta i społeczności” – powiedział Shmyhal. „Mam nadzieję, że Chicago i inne społeczności w Illinois wyrażą chęć wsparcia i patronowania naszym ukraińskim miastom dotkniętym wojną. Będzie to kolejny ważny przejaw Waszej solidarności”

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, biuro Gubernatora Illinois
Czytaj dalej

News Chicago

Morderczyni, która zabiła 19-latkę by wyciąć z jej łona dziecko, odsiedzi 50 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Clarisa Figueroa przyznała się do zamordowania ciężarnej Marlen Ochoa-Lopez w swoim domu w Southwest Side i wycięcia dziecka z jej macicy. Tym samym jedna z najbardziej szokujących i makabrycznych spraw o zabójstwo w mieście od lat, nie doczeka się długiego procesu, który byłby bolesny dla rodziny ofiary. Zamieszany był w nią także Polak, Piotr Bobak.

Prokuratorzy powiatu Cook ogłosili podpisanie ugody podczas przesłuchania we wtorek po południu, przed sędziną Peggy Chiampas.

51-letnia Clarisa Figueroa pojawiła się w jasnożółtym kombinezonie, z włosami splecionymi ciasno z tyłu głowy i siedząc na wózku inwalidzkim. Oskarżona zgodziła się przyznać do jednego morderstwa i została skazana na 50 lat więzienia – będzie musiała odsiedzieć 100% tego czasu bez szans na wcześniejsze zwolnienia warunkowe.

Szczegółowo morderstwie, do którego doszło 23 kwietnia 2019 roku pisaliśmy tutaj.

We wtorkowej rozprawie wzięło udział kilku członków rodziny i przyjaciół Marlen Ochoa-Lopez, w tym Yovanny Lopez, jej mąż i ojciec dziecka, Yovanny’ego Jadiela Lopeza.

W oświadczeniu odczytanym na sali sądowej po hiszpańsku i angielsku opisał, jak tragedia wpłynęła na niego i na starsze dziecko pary, Joshuę, który stracił matkę.

„Wspomnienie ostatniego oddechu mojego synka w moich ramionach to całkowita agonia” – powiedział, nawiązując do śmierci noworodka. Mały Yovanni Lopez doznał urazu mózgu z powodu niedotlenienia i zmarł kilka tygodni po zamordowaniu Marlen.

Desiree Figueroa

Clarisa Figueroa odmówiła składania zeznań przed sądem.

W styczniu tego roku jej córka, 29-letnia Desiree Figueroa, zgodziła się przyznać do winy i zeznawać przeciwko matce w ramach porozumienia, na mocy którego została skazana na 30 lat więzienia.

Natomiast w styczniu 2023 roku na 4 lata więzienia za utrudnianie dochodzenia został skazany Piotr Bobak, który spotykał się z Clarisą. Polak pomógł kobietom posprzątać mieszkanie po dokonanej zbrodni i potwierdził, że dziecko jest jego synem. Po zwolnieniu z więzienia został deportowany.

Piotr Bobak

Prokuratorzy oskarżyli Clarisę Figueroa o to, że zwabiła Marlen Ochoa-Lopez do jej domu w Southwest Side ofertą bezpłatnego oddania ubranek dziecięcych. Kabel posłużył do uduszenia nastolatki, a nóż rzeźnicki do wycięcia dziecka kobiety z jej macicy. Zabójstwo było zaplanowane kilka tygodni wcześniej.

Ciało Marlen Ochoa-Lopez zostało włożone do plastikowej torby i wyniesione do kosza na śmieci pod domem. Clarisa następnie zadzwoniła pod numer 911, twierdząc, że właśnie urodziła w domu, a dziecko nie oddycha.

Marlen Ochoa-Lopez

Desiree Figueroa, która w momencie morderstwa była w ciąży, urodziła dziecko w areszcie w listopadzie 2019 r.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Strzelanina w Naperville spowodowała zamknięcie okolicznych szkół

Opublikowano

dnia

Autor:

Władze podały, że kilka szkół tymczasowo zamknięto, a pobliskich mieszkańców poproszono o schronienie się po strzelaninie na przedmieściach Naperville we wtorek po południu. Policja poszukuje sprawcy.

Według policji w Naperville, funkcjonariusze zostali wezwani do domu pod adresem 2500 Leach Drive około 1:30PM, w związku ze zgłoszeniem ofiary postrzału. Funkcjonariusze znaleźli ranną osobę w mieszkaniu i przewieźli ją do lokalnego szpitala z obrażeniami niezagrażającymi życiu.

Ofiarą był 22-letni mężczyzna. Dom, w którym doszło do strzelaniny otoczono policyjną taśmą.

Podejrzany w tej sprawie uciekł z miejsca zdarzenia pieszo, co doprowadziło do wydania nakazu schronienia się w miejscu przebywania oraz zamknięcia kilku lokalnych szkół. Władze szkolne poinformowały, że blokady zostały zniesione we wtorek po południu.

Policja uważa, że strzelanina miała charakter celowy, a dochodzenie jest w toku. Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje, proszony jest o kontakt z policją pod numerem 630-420-6665.

 

Źródło: nbc, cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu