Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

2 sierpnia miała miejsce Gala Finałowa XIV edycji konkursu „Być Polakiem”. Rozdano nagrody

Opublikowano

dnia

Łączy ich duma z polskich korzeni i przekonanie, że Polakiem warto być – tak powitano uczestników – laureatów XIV edycji konkursu „Być Polakiem”. 2 sierpnia w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala finałowa. Prace ponad 1200 dzieci i młodzieży z 36 krajów świata zostały wysłane na tegoroczną edycję konkursu. Nie byłoby konkursu, gdyby nie liczna rzesza przyjaciół i zaangażowania organizatorów, na czele z pomysłodawczynią Poseł Joanną Fabisiak.

Na Galę zaproszenie przyjęli m.in. zastępca szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek, Ambasador w Republice Włoskiej i Republice San Marino Anna Maria Anders – patronka Konkursu, Konsul Generalny RP w Wielkiej Brytanii Mateusz Stąsiek, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki Piotr Semeniuk, Wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata Tadeusz Adam Pilat, Proboszcz parafii archikatedralnej Świętego Jana w Warszawie Ks. prałat Bogdan Bartołd, przedstawiciele działaczy polonijnych na czele z Aleksandrem Zającem, Bractwo Kurkowe, sponsorzy i sympatycy Konkursu oraz media z kraju i zagranicy.

List do uczestników uroczystości skierowała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. „Konkurs to znakomity sposób, by młodzi ludzie znaleźli odpowiedź na pytanie o własną tożsamość i poczuli dumę z kulturowego dziedzictwa” – napisała Elżbieta Witek w korespondencji odczytanej przez zastępcę szefa Kancelarii Sejmu Christiana Młynarka.

Elżbieta Witek podziękowała organizatorom i jurorom za kontynuowanie tradycji konkursu, skierowała też słowa uznania do rodziców, dziadków uczestników zmagań konkursowych oraz do nauczycieli polonijnych za dokładanie „wszelkich starań, by młodzieńcze serca miłością objęły również Rzeczpospolitą”.

Gratulując laureatom, Marszałek Sejmu życzyła, aby ich zainteresowanie dawną i współczesną Polską nie słabło.

„Niech Wasze związki z Polską będą dla Was źródłem dumy i radości” – dodała.

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino Anna Maria Anders w swoim wystąpieniu podkreśliła, że „jest to wielki zaszczyt i przyjemność być tutaj wśród uczestników, a projekt, który okazał się tak wielkim sukcesem jest mi szczególnie bliski, ponieważ mojemu ojcu, generałowi Władysławowi Andersowi, bardzo zależało na podtrzymaniu więzi Polaków na emigracji z ojczyzną, zachowaniu języka i tradycji. Okoliczności wojny w Ukrainie sprawiły, że Polska – udzielając tak wielkiej pomocy walczącym o wolność sąsiadom – stałą się bardzo popularna na świecie i możemy być z tego dumni. ”

Dodać należy, że jeden z modułów Konkursu poświęcony był żołnierzom Generała Andersa w ich drodze od Syberii do Londynu.

Wielka Brytania, która stałą się domem dla setek tysięcy Polaków w czasie i po drugiej wojnie światowej zajmuje szczególne miejsce na mapie uchodźstwa polskiego. Nadal żyje tam ponad 800 tysięcy naszych rodaków co stanowi znaczący odsetek diaspory.

Konsul Generalny RP w Wielkiej Brytanii Mateusz Stąsiek stwierdził, że „widzimy na tej sali przyszłość Polski – dzieci, które są aktywne, chcą dowiedzieć się czegoś więcej, interesują się ojczyzną swoich przodków – będą tworzyły kolejne pokolenie Polaków za granicą. Dlatego tak ważne są inicjatywy takie, jak ten konkurs, tworzący olbrzymi kapitał ludzki. Liczę, że przyszłe jego edycje przyniosą podobnie wspaniałe rezultaty.”

Konkurs „Być Polakiem” skierowany jest do dzieci i młodzieży żyjących poza granicami Polski oraz do nauczycieli ze szkół polonijnych.

W XIV edycji młodsi uczestnicy konkursu przesyłali prace plastyczne i literackie, których tematy zachęcały do poznawania uroków Polski i przekazywania emocji przez nie wywoływanych, starsza młodzież miała za zadanie przybliżyć postaci polskich odkrywców żyjących poza krajem oraz drogę życiową żołnierzy gen. Władysława Andersa. Wszyscy uczestnicy mogli też stworzyć własny film poświęcony pięknu polskich legend.

Organizatorem konkursu jest fundacja „Świat na tak”.

Początki konkursu łączą się z 30 rocznicą powstania „Solidarności”.

Posłanka Joanna Fabisiak mówiła: Miałam świadomość jak wiele dla odzyskania przez Polskę pełnej wolności zrobiła Polonia, jak bardzo była zaangażowana. Pomyślałam sobie, że to będzie wspaniale kiedy młodzież polonijna po rozmowie z rodzicami, krewnymi opisze te ich doświadczenia, bo to miały być świadectwa „Solidarności” w mojej rodzinie. Był też drugi zamysł bowiem emigracja solidarnościowa lat osiemdziesiątych, to była – na szczęście – ostatnia emigracja polityczna w Polsce.

Kolejna fala wyjazdów rodaków po roku 2004, czyli po akcesji Polski do UE, łączy się z dwiema motywacjami – ekonomiczną i osobistą, chęcią skorzystania z możliwości zdobycia dobrego wykształcenia za granicą, poznania obcych języków i kultur – przypominała Joanna Fabisiak.

„Nam się udało zaprosić do Konkursu „Być Polakiem” tych najbardziej aktywnych, którzy mają z jednej strony doświadczenie emigracyjne, a z drugiej silne przekonanie do swego polskiego pochodzenia. Mam nadzieję, że z tej grupy właśnie wyłonią się osoby, które przejmą pałeczkę w polonijnej sztafecie pokoleń, staną się liderami w polskiej diasporze – dodała organizatorka Konkursu „Być Polakiem”.

W TYM ROKU WYRÓŻNIENI ZOSTALI:
Elyssa Butryn, Kamil Butt, Amelia Geglis, Klara Grinienko, Rachela Kokoszka, Martin Wraga, Aleksander Zych – Twardell, Adrian Bafia, Władysław Sylwester Banach, Alice Laura Biały, Kenneth Bobula, Hanna Bujak, Milena Czyż, Oleksii Denysevych, Lena Barbara Imgront, Anna Jiravska, Marcin Kasztelan, Tadeusz Knapik, Elizaveta Kokunenko, Andrzej Kowalski, Yan Kryshtal, Alexandra Misiurek, Mila Morawski, Witalij Nijazov, Lena Olszyna, Krzysztof Otok, Viktoria Piotrowska, Zofia Marianna Polańska, Angelika Pyć, Julia Rębelska, Patryk Rokicki, Helena Safron, Sebastian Schlüter, Wiktoria Siekierska, Hubert Sokołowski, Lena Szczesiak, Helena Wierzbicka, Julia Ziarko, Aleksandra Adamska, Alina Borysewicz, Zofia Cąkała, Julia Dąbrowska, Bianca Gosk, Alina Ligas, Oleksandr Nevinskyi, Patrycja Pucetaite, Amelia Szewczyk, Bartosz Szewczyk, Jakub Klepacz, Andrew Adrian Sidorowicz, Aleksandra Wójcik, Sofia Di Ascenzi, Carla Gomez Czaplińska, Bakhtiyar Issabayew, Oliwia Kamieniecka, Małgorzata Kelberg i Wiktoria Milenko oraz nauczyciele: Monika Bujak, Sylwia Znyk i Agnieszka Bizoń.

 

Źródło: pai
Foto: pai

 

Polonia Amerykańska

Dzisiaj Szachowy Turniej Niepodległości: Zawalczcie o nagrody

Opublikowano

dnia

Autor:

Klub szachowy „Hetman” i Polonia for Poland serdecznie zapraszają na coroczny Szachowy Turniej Niepodległości, który odbędzie się w niedzielę 24 listopada w Parafii św. Ferdynanda. Zapisać można się na miejscu.

Szachowy Turniej Niepodległości rozpocznie się o godzinie 9:30 am. w Activity Center Parafii św. Ferdynanda przy 5900 W. Barry Ave w Chicago. Zapisów uczestników można dokonywać na 20 minut przed zawodami lub wcześniej, pod nr. tel. 217 848 1400.

Szachowy sprzęt zapewniają organizatorzy.

Dla najlepszych szachistów w poszczególnych kategoriach czekają atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez Konsulat RP w Chicago!

Serdecznie zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock
Czytaj dalej

Wisloka Chicago

„Wisłoka Chicago Łączy”: Rezerwujcie 15 grudnia na wyjątkowe wydarzenie sportowo-patriotyczne

Opublikowano

dnia

Autor:

15 grudnia od godziny 11:00AM Wisłoka Chicago zaprasza wszystkich zainteresowanych do Copernicus Center na całodniowe wydarzenie sportowo-patriotyczne zatytułowane „Wisłoka Chicago Łączy”, które połączy sportowe emocje, historię Polski i świetną zabawę dla całych rodzin!

Uczestników czeka mnóstwo atrakcji, m. in.:

  • Strefa sportowa z konkursami i wyzwaniami sportowymi dla dzieci i dorosłych
  • Strefa historyczna z konkursami i dawką wiedzy upamiętniającą 80 rocznicę Powstania Warszawskiego
  • Strefa kulinarna z pyszną polską kuchnią i tradycyjnymi potrawami
  • Strefa zabaw z animacjami, konkursami i wieloma niespodziankami dla najmłodszych
  • Część artystyczna – koncerty polskich artystów, które sprawią, że ten dzień zakończymy w świetnym nastroju

Na scenie wydarzenia wystąpi wyjątkowy duet Kaspi&Kroppa. Ich charyzmatyczne występy i unikalne brzmienia to gwarancja niezapomnianych emocji i świetnej zabawy. Przygotujcie się na wyjątkowy muzyczny wieczór!

PROJEKT FINANSOWANY JEST PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”

Wisłoka Chicago zaprasza także kluby i akademie piłkarskie do wzięcia udziału w patriotycznym turnieju „Wisłoka Chicago Łączy”. Rozgrywki odbędą się 14 grudnia w Soccer City Palatine.

To niepowtarzalna okazja, by najmłodsi (8-10 lat) mogli sprawdzić swoje umiejętności na boisku, rywalizując w duchu fair play.

Więcej informacji o turnieju pod numerem: 708-323-6935.

 

Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Szachowy Turniej Niepodległości: Zmierzcie się w „królewskiej grze”

Opublikowano

dnia

Autor:

Klub szachowy „Hetman” i Polonia for Poland serdecznie zapraszają na coroczny Szachowy Turniej Niepodległości, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 listopada w Parafii św. Ferdynanda. Zawalczcie o nagrody!

Szachowy Turniej Niepodległości rozpocznie się o godzinie 9:30 am. w Activity Center Parafii św. Ferdynanda przy 5900 W. Barry Ave w Chicago. Zapisów uczestników można dokonywać na 20 minut przed zawodami lub wcześniej, pod nr. tel. 217 848 1400.

Szachowy sprzęt zapewniają organizatorzy.

Dla najlepszych szachistów w poszczególnych kategoriach czekają atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez Konsulat RP w Chicago!

Serdecznie zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock
Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu