Połącz się z nami

News USA

Świętuj Narodowy Dzień Frytek w McDonald’s. W czwartek rozdają tu darmowe frytki

Opublikowano

dnia

Popularne frytki można jeść na wiele sposobów; posolone, maczane w ketchupie, czy w innym dowolnym sosie, a nawet w lodach. Dobra wiadomość jest taka, że w tym tygodniu sieć fast food McDonald’s rozdaje je za darmo, tylko w jeden dzień.

Według rzecznika McDonald’s w czwartek sieć restauracji będzie rozdawać darmowe frytki – dowolnej wielkości – z okazji Narodowego Dnia Frytek.

Ale jest pewien haczyk: musisz je zamówić za pośrednictwem aplikacji McDonald’s.

Żaden zakup nie jest konieczny, a oferta za pośrednictwem aplikacji jest ważna w uczestniczących lokalizacjach, mówią przedstawiciele McDonald’s.

Tradycja mówi, że amerykańscy żołnierze będąc w Belgii podczas I Wojny Światowej odkryli danie ze smażonych ziemniaków i nazwali je „french fries”, ponieważ dominującym językiem tego regionu jest francuski.

Jednak niektórzy historycy żywności kwestionują tę historię, zauważając, że tłuszcz był luksusem dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych, a używanie go do smażenia ziemniaków w głębokim tłuszczu wydaje się być podejrzane.

Inni twierdzą, że pierwszą formą przysmaku był pomme Pont-Neuf, smażony ziemniak sprzedawany przez sprzedawców na najstarszym paryskim moście Pont Neuf, pod koniec XVIII wieku, ale prawdziwe pochodzenie frytek wydaje się pozostać nieznane.

Niedawno McDonald’s zapowiedział koniec limitowanej edycji Grimace Birthday Shake. Fioletowy koktajl mleczny, który pojawił się w menu jako część „Grimace Birthday Meal”, zwrócił powszechną uwagę w mediach społecznościowych.

Jeszcze w tym roku sieć ma włączyć Squishmallows do Happy Meals w całych Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/ nicoletaionescu

News USA

Główna wygrana Powerball wynosi teraz 725 mln USD. Spróbuj szczęścia w sobotnim losowaniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Jackpot Powerball wciąż rośnie nietrafiony i jest obecnie ósmą co do wielkości nagrodą w historii Powerball i trzecią co do wielkości nagrodą w tym roku. Szansę aby go zdobyć, będziemy mieli w sobotę, 23 września.

Nikt nie trafił wszystkich sześciu liczb wylosowanych w środę wieczorem – białych kul o numerach 16, 27, 59, 62, 63 i czerwonej Powerball 23 . Dlatego jackpot w sobotnim losowaniu szacuje się obecnie na 725 milionów dolarów.

Po 2 miliony dolarów wygrały kupony z Georgii i Teksasu, a 1 milion zdobył także mieszkaniec Georgii.

W Powerball gra się w 45 stanach, a także w Dystrykcie Kolumbii, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

Szanse na wygranie jackpota Powerball — niezależnie od jego wielkości — wynoszą prawie 1 do 292,2 miliona. Szanse na zdobycie głównej nagrody w Mega Millions są jeszcze niższe i wynoszą około 1 do 302,6 miliona.

Najwyższe tegoroczne wygrane Powerball to 754,6 miliona dolarów, które padły 6 lutego w Waszyngtonie oraz 1,08 miliarda dolarów zdobyte w Kalifornii 19 lipca. Lipcowa wygrana to był ostatni raz, kiedy trafiono jackpot w Powerball.

Ryczałtowa wypłata dla nagrody wysokości 725 milionów dolarów wynosi 345,7 miliona dolarów przed opodatkowaniem.

Dotychczasowe największe wygrane Powerball:

  1. 2,04 miliarda dolarów – 7 listopada 2022 r. (CA)
  2. 1,586 miliarda dolarów – 13 stycznia 2016 r. (nagroda podzielona przez zwycięzców w CA, FL, TN)
  3. 1,080 miliarda dolarów – 19 lipca 2023 (CA)
  4. 768,4 miliona dolarów – 27 marca 2019 r. (WI)
  5. 758,7 miliona dolarów – 23 sierpnia 2017 r. (MA)
  6. 754,6 miliona dolarów – 6 luty 2023 r. (WA)
  7. 731,1 miliona dolarów – 20 stycznia 2021 4. (MD)
  8. 699,8 miliona dolarów – 4 października 2021 r. (CA)
  9. 687,8 miliona dolarów – 27 października 2018 r. (IA, NY)
  10. 632,6 miliona dolarów – 5 stycznia 2022 r. (CA, WI)
Źródło: WXYZ Detroit, reviewjournal
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Ciekawostki

Pierwszy dzień jesieni oznacza niezwykłe Chicagohenge. Najlepiej będzie widoczne w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Niezwykłe zjawisko odbywające się w Chicago dwa razy w roku – wschód i zachód słońca zwany „Chicagohenge” – przypada na równonoc wiosenną i jesienną. Jeden z najbardziej spektakularnych widoków w Wietrznym Mieście będzie można zobaczyć już w tą sobotę, 23 września.

Dwa razy w roku, podczas równonocy wiosennej i jesiennej, gdy słońce znajduje się bezpośrednio nad równikiem, dzień i noc są mniej więcej równej długości. Słońce ustawia się wtedy bezpośrednio nad ulicami Chicago o przebiegu wschód-zachód i wschodząc wspaniale oświetla serce miasta.

W tym roku jesienne „Chicagohenge”, nazwane tak od Stonehenge – prastarego kamiennego kręgu w Anglii, będzie najlepiej widoczne w oficjalny pierwszy dzień jesieni, czyli w najbliższą sobotę, 23 września.

Zjawisko „Chicagohenge” jest tak dobrze widoczne w mieście, ponieważ Chicago zostało zbudowane w oparciu o system siatki –  z ulicami ułożonymi pod kątem prostym o przebiegu z północy na południe i ze wschodu na zachód – niemal idealnie.

Dlatego w tygodniu poprzedzającym każdą równonoc słońce idealnie ustawia się w jednej linii z ulicami Chicago o kierunku wschód-zachód zarówno podczas wschodu, jak i zachodu słońca, co oznacza, że oświetla środek największych ulic w centrum Chicago.

W dniu równonocy jesiennej słońce wzejdzie w Chicago około 6:38AM i zajdzie o 6:46PM. W tych godzinach można doświadczyć podobnego zjawiska, choć mniej idealnego, w dniach poprzedzających i następujących po 23 września.

Gdzie najlepiej doświadczyć jesiennego „Chicagohenge”? Wystarczy udać się na dowolną ulicę o przebiegu wschód- zachód o odpowiedniej godzinie. Niektóre ulubione przez mieszkańców miejsca do obserwacji zjawiska to odcinek między Kinzie i Madison, a także E Randolph Street pomiędzy N State St. i N Michigan Avenue.

Aby w pełni doświadczyć „Chicagohenge”, możesz także uchwycić to zjawisko wzdłuż Washington Street z Millennium Park.

 

Źródło: secretchicago
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Od przyszłego roku nie będzie potrzebny paszport na lotnisku w Singapurze

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 2024 r. na lotnisku Changi w Singapurze wprowadzona zostanie automatyczna odprawa imigracyjna, która umożliwi pasażerom wyjazd z miasta-państwa bez paszportów, na podstawie wyłącznie danych biometrycznych.

„Singapur będzie jednym z niewielu krajów na świecie, które wprowadzi zautomatyzowaną odprawę imigracyjną bez paszportu” – oznajmiła minister komunikacji Josephine Teo podczas poniedziałkowej sesji parlamentu, podczas której przyjęto kilka zmian w krajowej ustawie imigracyjnej.

Technologia biometryczna wraz z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy jest już w pewnym stopniu stosowana na lotnisku Changi na zautomatyzowanych pasach w punktach kontroli imigracyjnej.

Nadchodzące zmiany „zmniejszą potrzebę wielokrotnego okazywania przez pasażerów dokumentów podróży w punktach kontaktu i umożliwią bardziej płynną i wygodną obsługę” – zapowiedziała Teo.

Dane biometryczne zostaną wykorzystane do stworzenia „pojedynczego tokenu uwierzytelniania”, który będzie stosowany w różnych zautomatyzowanych punktach kontaktu – od nadania bagażu po odprawę imigracyjną i wejście na pokład – eliminując potrzebę posiadania fizycznych dokumentów podróży, takich jak karty pokładowe i paszporty.

Singapurskie lotnisko Changi, często uznawane za najlepsze lotnisko na świecie i jedno z najbardziej ruchliwych, obsługuje ponad 100 linii lotniczych, które oferują loty do 400 miast w około 100 krajach i terytoriach na całym świecie.

W czerwcu obsłużyło 5,12 mln pasażerów, przekraczając granicę 5 mln po raz pierwszy od stycznia 2020 r., kiedy wybuchła pandemia Covid-19.

Obecnie lotnisko posiada cztery terminale. W planach jest rozbudowa i dodanie piątego, aby zaspokoić rosnącą liczbę podróżnych.

Port lotniczy Changi przewiduje powrót do poziomu ruchu pasażerskiego i lotniczego sprzed pandemii i wyraził nadzieję, że nadchodzący system biometryczny pomoże usprawnić przepływ pasażerów.

Przyszłość podróży?

Bezproblemowe podróżowanie cieszy się popularnością na całym świecie, a identyfikacja biometryczna może wkrótce stać się przyszłością podróżowania – twierdzą obserwatorzy.

W 2018 r. na międzynarodowym lotnisku w Dubaju wprowadzono biometryczne tunele „Smart Gates”, które wykorzystują technologię rozpoznawania twarzy do weryfikacji tożsamości podróżnych w zaledwie pięć sekund. Pasażerowie mogą również używać do uwierzytelniania odcisków palców lub skanów twarzy, zamiast polegać na fizycznych paszportach.

W innych częściach świata technologia rozpoznawania twarzy jest już w pewnym stopniu stosowana, między innymi na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu, Tokio Narita, Tokio Haneda, Indirze Gandhi International w Delhi, londyńskim Heathrow i Paryżu Charles de Gaulle.

Cyfrowe identyfikatory zgodne ze standardami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) na Arubie umożliwiają podróżnym podróżowanie przy użyciu bezpiecznych cyfrowych wersji paszportów w telefonach komórkowych.

W USA największe linie lotnicze, takie jak American Airlines, United i Delta, od kilku lat eksperymentują z biometryczną odprawą, nadawaniem bagażu i bramkami wejścia na pokład na wybranych lotniskach.

 

ródło:cnn
Foto: YouTube, istock/Kandl/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu