News USA
Na wielkim Pierogi Fest w Whiting w Indianie rej będą wodzić polskie babcie
Pierogi Fest – trzecia co do wielkości impreza w stanie Indiana to coroczny festiwal w Whiting, organizowany przez Izbę Handlową Whiting–Robertsdale. Swoją nazwę zawdzięcza serwowanym tu polskim pierogom i co roku przyciąga ponad 250 000 odwiedzających. W tym roku odbędzie się w dniach 28-30 lipca, a w przeddzień festiwalu odbędzie się szósty doroczny wyścig na 5 km.
Festiwal Pierogi Fest powstał na początku lat 90-tych, z inicjatywy Marty’ego Dybel, Toma Dabertina i Darlene Beerling, którzy wpadli na pomysł uczczenia dziedzictwa kulturowego nowym festiwalem w Whiting.
Pierogi zostały wybrane jako centralny punkt honorowania dziedzictwa Europy Wschodniej, ale festiwal nigdy nie był zarezerwowany wyłącznie dla jednej kultury. Wszystkie potrawy ze wszystkich narodowości są mile widziane, a na przestrzeni lat podczas imprezy zaprezentowano wiele różnych rodzajów pysznych potraw.
Pierwszy festiwal zorganizowano w 1993 roku i obejmował tylko około 50 stóp długości ulicy, z zaledwie garstką sprzedawców i grupę kilkudziesiąt osób w paradzie. W ciągu półtora dnia podano wtedy około 1200 pierogów. W kolejnych latach impreza rozrosła się i zyskała wielką popularność.
W tym roku Pierogi Fest będzie miał miejsce w piątek 28 lipca i sobotę 29 lipca w godzinach od 11.00AM do 11.00PM oraz w niedzielę 30 lipca w godzinach od 11.00Am do 5.00PM. Nie zbraknie na nim grupy polskich babć, zwanych „buscia”, które pojawiają się także na innych lokalnych imprezach – paradach, wydarzeniach sportowych, świętach i prowadzą własne pokazy kulinarne.
Pełny harmonogram wszystkich wydarzeń imprezy dostępny jest tutaj.
W przeddzień Pierogi Fest organizatorzy zapraszają na szósty doroczny bieg i marsz na 5 km.
Malownicza trasa biegu lub marszu rozpocznie się w Calumet College of St. Joseph CCSJ i będzie wędrować ścieżką rowerową między polem golfowym Lost Marsh i George Lake w kierunku Calumet Avenue. Następnie biegacze przekroczą wiadukt Calumet Avenue, skręcą w prawo wokół pawilonu i pobiegną wzdłuż Wolf Lake.
Opłata za wstęp zawiera koszulkę( dla uczestników, którzy zapiszą się do 10 lipca), poczęstunek obejmujący pierogi i napoje dla dorosłych.
Opłaty rejestracyjne wynoszą:
- 40 USD w przypadku rejestracji do 9 lipca 2023 r
- 45 USD, jeśli zarejestrujesz się po 9 lipca 2023 r.
Zarejestrować można się tutaj.
Odbiór pakietów startowych odbędzie się w dniu wyścigu od godziny 5:00PM w The Rittenmeyer Center, 2400 New York Avenue, Whiting, IN. Początek wyścigu o 6:30PM.
Skomputeryzowany pomiar czasu zapewnia T&H Timing, w tym zegary ze znacznikami mil.
Po biegu uczestnicy będą degustować różnorodnych pierogów na imprezie, która odbędzie się po wręczeniu nagród przed Dennis Rittenmeyer Athletic Center w CCSJ. Impreza po biegu obejmuje również napoje dla dorosłych i muzykę na żywo. Parking będzie dostępny w CCSJ.
Źródło: pierogifest
Foto: pierogifest, YouTube
News Chicago
Joffrey Ballet zatańczy „Dziadka do Orzechów” w nowej, olśniewającej odsłonie
Zanurz się w cudowny świat baletu dzięki reinterpretacji „Dziadka do Orzechów” autorstwa Christophera Wheeldona, dwukrotnego zdobywcy nagrody Tony Award. Osadzona na tle Chicago World’s Fair w 1893 roku, nowa wersja klasycznego dzieła Czajkowskiego przenosi widzów do świata pełnego magii, emocji i niezapomnianych wrażeń.
Akcja spektaklu rozgrywa się w Wigilię, tuż przed otwarciem legendarnej Światowej Wystawy Kolumbijskiej. Marie, młoda dziewczyna, i jej matka, rzeźbiarka odpowiedzialna za stworzenie ikonicznej Statuy Republiki, uczestniczą w uroczystej kolacji, gdzie pojawia się tajemniczy Wielki Impresario.
W noc pełną magii Marie wkracza w świat przygód, gdy Książę Dziadek do Orzechów zabiera ją na podróż przez oniryczne krajobrazy wystawy, wypełnione atrakcjami i kulturami z całego globu.
Za tą wyjątkową inscenizacją stoi uznany zespół artystów:
- Christopher Wheeldon – dwukrotny zdobywca Tony Award® jako choreograf.
- Julian Crouch – nominowany do Tony Award® scenograf i projektant kostiumów.
- Brian Selznick – autor nagrodzony Caldecott Medal, odpowiedzialny za adaptację narracyjną.
- Basil Twist – wybitny lalkarz nagrodzony Obie i Drama Desk.
- Natasha Katz – zdobywczyni Tony Award® za projekt oświetlenia.
- Ben Pearcy – nagrodzony Tony Award® za innowacyjne projekcje wizualne.
Terminy i lokalizacja
Balet będzie wystawiany od 6 do 28 grudnia w Lyric Opera House w Chicago, z pokazami w piątki, soboty i niedziele. Dodatkowe spektakle odbędą się 24 grudnia. Spektakl trwa około 2 godzin. Ceny biletów są zróżnicowane, zależnie od wybranego miejsca i daty.
Ekskluzywne doświadczenie: Apartament premium
Dla tych, którzy pragną wyjątkowego przeżycia, Joffrey Ballet oferuje Doświadczenie Apartamentu Premium, które obejmuje:
- Półprywatne loże widokowe – miejsca siedzące dla sześciu osób z wygodną wnęką na rzeczy osobiste.
- Wykwintne doświadczenie kulinarne – przed spektaklem serwowane są dania inspirowane światem „Dziadka do Orzechów”, przygotowane przez Jewell Events Catering.
- Ekskluzywne desery – w przerwie goście mogą skosztować starannie przygotowanych słodkości i napojów premium.
- Spotkanie za kulisami – możliwość poznania artystów i zobaczenia, jak spektakl ożywa za sceną.
- Prezenty i pamiątki – torba z upominkami, w tym ozdoby, bluzy i inne świąteczne akcesoria.
- Parking z obsługą – wygodne parkowanie przed spektaklem.
Doświadczenie jest dostępne w wybranych terminach:
- Sobota, 14 grudnia, godz. 7:00PM
- Niedziela, 15 grudnia, godz. 1:00PM
- Niedziela, 22 grudnia, godz. 6:00PM
Cena pakietu wynosi 5000 USD i obejmuje wszystkie wymienione korzyści. Rezerwacje są dostępne pod numerem 312-386-8905. Oferta jest ograniczona, a zakup jest ostateczny i nie podlega zwrotowi.
Źródło: choose chicago, Joffrey Ballet
Foto: YouTube, Joffrey Ballet
Polonia Amerykańska
Zobacz filmy wybitnego dokumentalisty Pawła Wysoczańskiego w ten weekend
Jak już zapowiadaliśmy, w dniach 6-7 grudnia w Chicago będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – weekend z wybitnym polskim dokumentalistą Pawłem Wysoczańskim. Niezwykłe połączenie muzyki i filmu przeniesie widzów w świat wielkich osobowości – Ludwika Hirszfelda oraz Jerzego Kukuczki.
DZIEŃ PIERWSZY: PIĄTEK, 6 GRUDNIA 2024, godz. 7:00PM
KONCERT: Grażyna Auguścik Group – „Filmowa Muzyka Krzysztofa Komedy”
POKAZ FILMU: „Mensch” – dokument Pawła Wysoczańskiego o Ludwiku Hirszfeldzie (2024)
Ludwik Hirszfeld mógłby swoim życiorysem obdzielić kilku bohaterów. W jego losach odbija się historia pierwszej połowy XX wieku. Bohater filmu „Mensch” odradzał się mimo, że wydarzenia w których przyszło mu żyć niszczyły jego życie i dorobek. Lekarz, naukowiec, idealista. Zapomniany bohater. Naukowiec „od krwi”, którą świat podzielił na „lepszą” i „gorszą”. Dokonywał trudnych wyborów, szedł pod prąd, wierzył że świat może być lepszy.
Wprowadzenie: Prof. Dr Marek Rudnicki. Po prezentacji filmu rozmowa z reżyserem Pawłem Wysoczańskim. Panel dyskusyjny poprowadzi krytyk filmowy Zbigniew Banaś.
BILETY: $45, rezerwacja: 773 467 9000
GDZIE: Sala koncertowa Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, adres: 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630
DZIEŃ DRUGI: SOBOTA, 7 GRUDNIA 2024, godz. 6:00PM
POKAZ FILMU: „Jurek” – dokument Pawła Wysoczańskiego o Jerzym Kukuczce, legendarnym himalaiście (2014)
Jerzy Kukuczka – wybitny polski himalaista, alpinista i taternik. Jako drugi po Reinholdzie Messnerze człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Niebywale silny psychicznie, wytrwały w dążeniu do celu Ślązak osiągnął to wszystko dzięki swojemu uporowi. Film opisuje jego wspinaczkę, zarówno w górach, jak i w życiu codziennym, kreśląc tym samym portret środowiska himalaistów lat 80-tych ubiegłego wieku.
Wprowadzenie: Prof. Dr Marek Rudnicki – lekarz himalajski i przyjaciel Jerzego Kukuczki. Po seansie rozmowa z reżyserem Pawłem Wysoczańskim.
BILETY: $20, rezerwacja: 773 467 9000
GDZIE: Sala koncertowa Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, adres: 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630
Źródło: polishconsulate
Foto: polish docs
News USA
„Brain rot” słowem mijającego roku według Oxford Dictionaries
To, co wielu z nas odczuwało, zostało teraz oficjalnie uznane: „brain rot” zostało wybrana słowem roku 2024 przez Oxford University Press. Wyrażenie to zyskało szczególną popularność w mijającym roku, odzwierciedlając nasze rosnące zmagania z nadmiarem treści wirtualnych i ich wpływem na naszą psychikę.
Co oznacza „brain rot”?
Według definicji słowników Oxford, „zgnilizna mózgu” oznacza „rzekome pogorszenie stanu psychicznego lub intelektualnego osoby, zwłaszcza jako wynik nadmiernej konsumpcji materiałów (szczególnie treści online) uważanych za trywialne lub mało wymagające”.
W 2024 roku częstotliwość użycia tego terminu wzrosła o imponujące 230% w porównaniu z rokiem poprzednim, co odzwierciedla naszą zbiorową świadomość wyzwań związanych z technologią i cyfrowym stylem życia.
Wyrażenie to zostało wybrane dzięki połączeniu głosowania publicznego oraz analizy językowej przeprowadzonej przez ekspertów leksykografii.
„Brain rot” pokonał innych finalistów, takich jak:
- Demure
- Slop
- Dynamic pricing
- Romantasy
- Lore
Casper Grathwohl, prezes Oxford Languages, podkreślił, że wybór odzwierciedla „kulturową dyskusję o relacji między człowiekiem a technologią”. „To właściwy kolejny rozdział w rozmowach o tym, jak wirtualne życie wpływa na nasze umysły i wolny czas. Nic dziwnego, że wyrażenie zdobyło tak duże poparcie” — podsumował.
Choć termin wydaje się współczesny, jego pierwsze odnotowane użycie pochodzi z 1854 roku, kiedy to pojawił się w dziele „Walden” Henry’ego Davida Thoreau. Ówcześnie odnosił się do zupełnie innych zjawisk, związanych z naturą i duchowością, co nadaje mu ciekawy historyczny kontekst.
Ubiegłoroczne słowo Oxford Dictionaries, „rizz”, o którym pisaliśmy tutaj, nawiązywało do charyzmy i zdolności uwodzenia, co odzwierciedlało lżejsze, bardziej towarzyskie trendy. Tymczasem słowem roku 2024 według Collins Dictionary zostało „brat”, inspirowane tytułem popularnego albumu i symbolizujące ideał beztroskiego, letniego życia.
Słowem roku 2024 na Dictionary.com uznane zostało „demure”, o czym informowaliśmy 26 listopada.
Źródło: AP
Foto: wikipedia, istock/opolja/
-
News Chicago2 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
News USA4 tygodnie temu
Tragiczny wypadek na autostradzie I-96 w Michigan: 4 osoby zginęły, a 17 zostało rannych
-
News USA3 tygodnie temu
Travel Tuesday: Nowe święto łowców okazji na najlepsze wakacje. Bądźcie czujni 3 grudnia
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Książeczka „Little Baby Claus” Ewy Bielskiej fantastycznym prezentem na święta
-
News Chicago4 tygodnie temu
Policjant z Chicago zginął w tragicznej strzelaninie w dzielnicy East Chatham
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Wybory w Chicago: Skorzystajmy z przywileju głosowania w j. polskim
-
News USA3 tygodnie temu
Dlaczego Amerykanie nie głosowali na Kamalę Harris? Wyniki sondażu
-
Galeria4 tygodnie temu
Tomasz Sobania biegnie przez Amerykę: Polak walcząc z bólem opuścił Illinois i przemierza Missouri