Połącz się z nami

News USA

Kolor skóry nie będzie już miał znaczenia dla przyjęć na amerykańskie uczelnie

Opublikowano

dnia

W historycznej decyzji Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych skutecznie zakończył w czwartek świadome rasowo programy przyjęć na uczelnie i uniwersytety w całym kraju. W decyzji podzielonej wzdłuż linii ideologicznych, konserwatywna większość składająca się z sześciu sędziów unieważniła programy przyjęć na Harvard i University of North Carolina.

Akcja afirmatywna – polityka społeczna realizowana w USA od lat 60. XX w., miała na celu wyrównanie szans, zwłaszcza w szkolnictwie i zatrudnieniu, historycznie upośledzonych grup mniejszościowych – głównie Afroamerykanów, Latynosów, Indian, kobiet.

Decyzja Sądu Najwyższego odwraca dziesięciolecia precedensu. Uniemożliwia uczelniom – publicznym i prywatnym – robienie tego, co większość twierdzi, że nadal muszą robić: traktowania rasy jako jednego z wielu czynników decydujących o tym, który z wykwalifikowanych kandydatów zostanie przyjęty na studia.

Sędzia Główny John Roberts, długoletni krytyk programów akcji afirmatywnej, napisał decyzję większości sądowej.

Opinia większości

„Wiele uniwersytetów zbyt długo… dochodziło do błędnego wniosku, że kamieniem probierczym tożsamości jednostki nie są pokonane wyzwania, zdobyte umiejętności ani zdobyte doświadczenia, ale kolor skóry” – napisał John Roberts. „Nasza historia konstytucyjna nie toleruje takiego wyboru”.

Clarence Thomas, drugi czarnoskóry sędzia powołany do sądu, powtórzył swój długo utrzymywany pogląd, że akcja afirmatywna nakłada piętno na mniejszości i podkreślił, że „wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi, są równymi obywatelami i muszą być traktowani równo wobec prawa”.

Sprzeciw wyraziła sędzina Sądu Najwyższego Sonia Sotomayor.

W druku decyzje Sądu Najwyższego, plus zdania odrębne i zbieżności, osiągnęły rozmiar książki 237 stron.

Sąd Najwyższy wyraźnie pozostawił otwartą możliwość, aby narodowe akademie wojskowe, ze względu na swoje „odrębne interesy”, mogły kontynuować swoje udane programy akcji afirmatywnej, które zaowocowały bardzo zróżnicowanym korpusem oficerskim.

Pozew sądowy

Decyzje sądu zapadły w sprawach dotyczących dwóch elitarnych instytucji, jednej najstarszej uczelni publicznej — University of North Carolina — i drugiej, najstarszej uczelni prywatnej, Harvardu. Uniwersytety zostały pozwane przez organizację Students For Fair Admissions SFFA.

UNC nie przyjmowało czarnych studentów aż do 1955 roku, a potem dopiero po nakazie sądów federalnych. Z kolei Harvard stał się wzorem dla programów akcji afirmatywnej w 1978 r., kiedy Sąd Najwyższy przytoczył traktowanie przez szkołę rasy jako podobne do innych cech, na których szkoła polegała, aby zapewnić zróżnicowaną społeczność uczniów.

Dlatego sąd stwierdził wówczas, że rasa może być jednym z wielu czynników branych pod uwagę przez szkołę, podobnie jak inne cechy – miejsce zamieszkania, wychowanie na farmie, szczególne osiągnięcia we wszystkim, od nauki po lekkoatletykę, lub bycie tzw. studentem dziedzictwa, synem lub córką kogoś, kto studiował na Harvardzie.

Sądowa większość wyjaśniła, że zgadza się z SFFA, która twierdziła między innymi, że szkoły dyskryminowały uczniów pochodzenia azjatyckiego, którzy uzyskali wyniki SAT i oceny wyższe niż jakakolwiek inna grupa rasowa, w tym biali, a którzy stanowili na przykład na Harvardzie 29% uczniów rozpoczynających naukę w zeszłym roku.

SFFA uważa, że liczba ta powinna być wyższa, chociaż Azjaci stanowią zaledwie 7,2% populacji USA.

Harvard, broniąc swojej obecnej iteracji akcji afirmatywnej, zauważył, że każda klasa ma tylko 1600 miejsc, ale według liczb ma tysiące równie wykwalifikowanych kandydatów. Na przykład w 2019 było 35 000 kandydatów, z czego 3700 z doskonałymi wynikami SAT z matematyki; 2700 z doskonałymi ustnymi wynikami SAT i ponad 8000 z doskonałymi średnimi ocen.

Czwartkowe decyzje prawdopodobnie wywołają poruszenie w całym kraju, nie tylko w szkolnictwie wyższym, ale także w wybranych szkołach podstawowych i średnich, takich jak Boston Latin w Massachusetts, liceum Thomasa Jeffersona w Wirginii i Bronx High School of Science w Nowym Jorku.

Ostatecznie efekty będą odczuwalne we wszystkich aspektach życia gospodarczego, edukacyjnego i społecznego Amerykanów – od zasady Rooneya, która wymaga, aby kandydat mniejszości był brany pod uwagę we wszystkich decyzjach o zatrudnieniu trenera NFL, po decyzje dotyczące zatrudnienia i awansu, programy DEI w szkołach i miejscach pracy, i w wielu innych.

Opinia publiczna

Ogólnie rzecz biorąc, sondaże pokazują, że poparcie społeczne dla akcji afirmatywnej wzrosło w ostatnich latach, ale wyborcy są w tej kwestii skonfliktowani, a wynik zależy od tego, jak zostanie zadane pytanie.

Niedawna ankieta Washington Post-Schar School wykazała, że 6 na 10 Amerykanów twierdzi, że rasa nie powinna być brana pod uwagę przy rekrutacji na studia. Ale kiedy pytanie zostało zadane w nieco inny sposób, liczby pokazały, że duża większość popiera programy mające na celu zwiększenie różnorodności rasowej na kampusach.

W miejscach, w których wcześniej wyeliminowano akcję afirmatywną, nastąpił poważny spadek liczby przyjęć kandydatów z mniejszości, a zwłaszcza Afroamerykanów.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/janniswerner/ PeopleImages

News USA

Hutchinson odpadł z jutrzejszej debaty ale nie rezygnuje z wyścigu o prezydencki fotel

Opublikowano

dnia

Autor:

Były gubernator Arkansas Asa Hutchinson nie zakwalifikował się do drugiej debaty prawyborów prezydenckich Partii Republikańskiej, ale nie rezygnuje z prowadzenia kampanii wyborczej. Siedmiu innych kandydatów, którzy byli obecni na pierwszej debacie w sierpniu, zobaczymy już w środę na scenie w Kalifornii.

Gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum, były gubernator New Jersey Chris Christie, gubernator Florydy Ron DeSantis, była ambasador ONZ Nikki Haley, były wiceprezydent Mike Pence, przedsiębiorca Vivek Ramaswamy i senator Tim Scott, R-S.C., wszyscy zakwalifikowali się do drugiej debaty, która odbędzie się w środę, 27 września, w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii, poinformował w oświadczeniu Komitet Narodowy Republikanów RNC.

Oznacza to, że spełnili wszystkie trzy kryteria kwalifikacyjne partii – próg darczyńców, minimalne wymagania dotyczące głosowania i podpisane zobowiązania, które obejmują wsparcie ostatecznego kandydata partii.

Z analizy NBC News wynika, że były prezydent Donald Trump, który również pominął pierwszą debatę GOP, z łatwością przekroczył dwa pierwsze wymagania. Odmówił jednak podpisania zobowiązań partii, bez których nie może się zakwalifikować.

Większość kandydatów, którzy mieli się spotkać w środę, z łatwością przekroczyła każdy próg, ale Doug Burgum nie uzyskał punktów we wszystkich swoich sondażach kwalifikacyjnych aż do weekendu poprzedzającego debatę.

Szereg innych kandydatów Partii Republikańskiej – w tym były republikanin Will Hurd z Teksasu, konserwatywny komentator Larry Elder, biznesmen ze stanu Michigan Perry Johnson i Ryan Binkley, pastor i przedsiębiorca – nie zakwalifikowało się do żadnej z debat.

Głównym problemem dla Asy Hutchinsona – i problemem, który prawie zablokował Douga Burguma – był próg wyborczy, który wymagał od kandydatów uzyskania wyższego wyniku w mniejszej liczbie sondaży niż kryteria pierwszej debaty. Ten próg to 3% poparcia w sondażach na szczeblu krajowym lub stanowym.

Hutchinson, jeden ze słabszych organizatorów zbiórek, powiedział niedawno reporterom w New Hampshire, że opuszczenie debaty będzie oznaczało, że będzie musiał zastanowić się nad swoją kampanią.

Jednak wkrótce po tym, jak rozeszła się wiadomość, że nie zakwalifikuje się do niej, Asa Hutchinson oświadczył, że będzie kontynuował swoją kampanię.

„Moim celem jest zwiększenie liczby moich wyborców do 4% na początku przed Świętem Dziękczynienia. Jeśli ten cel zostanie osiągnięty, pozostanę konkurencyjny i będę mógł rywalizować” – powiedział Hutchinson.

„Przystąpiłem do tego wyścigu, ponieważ dla przywódcy Partii Republikańskiej niezwykle ważne jest przeciwstawienie się Donaldowi Trumpowi i potępienie go za wprowadzanie w błąd swoich zwolenników i narodu amerykańskiego. Zamierzam to kontynuować”, dodał były gubernator Arkansas.

Pierwsza debata kandydatów GOP przyciągnęła przed ekrany 12,8 miliona widzów.

Republikański Komitet Narodowy wybrał Fox Business Network na gospodarza drugiego publicznego starcia kandydatów GOP. Spotkanie będzie także transmitować Univision, hiszpańskojęzyczny kanał telewizyjny z siedzibą w USA, a także Rumble, internetowa platforma wideo popularna wśród konserwatystów.

Dwugodzinna debata rozpocznie się o godzinie 9:00PM ET.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Na Florydzie zarobimy więcej. Od 30 września rośnie płaca minimalna

Opublikowano

dnia

Autor:

Płaca minimalna na Florydzie wzrośnie do 12 dolarów za godzinę 30 września, w związku z kontynuacją wprowadzania przez stan poprawki do konstytucji, która ostatecznie doprowadzi do płacy minimalnej wynoszącej 15 dolarów.

Wyborcy w 2020 r. zatwierdzili poprawkę do konstytucji, której inicjatorem był wybitny prawnik z Orlando, John Morgan.

Płaca minimalna wzrosła do 10 dolarów za godzinę 30 września 2021 r. i 11 dolarów 30 września 2022 r. Będzie zwiększana o 1 dolara każdego roku, aż do osiągnięcia 15 dolarów za godzinę 30 września 2026 r. Następnie będzie rosnąć w oparciu o inflację.

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie internetowej Florida Restaurant & Lodging Association, płaca minimalna pracowników otrzymujących napiwki wyniesie w tym roku 8,98 dolara za godzinę, ponieważ pracodawcy będą mogli pobrać tzw. „kredyt na napiwki” w wysokości 3,02 dolara.

Federalna płaca minimalna wynosi 7,25 dolara za godzinę.

W tym roku dokonano podwyżki kilku stanowych i lokalnych stawek płacy minimalnej, w: Kalifornii, Connecticut, Dystrykcie Kolumbii, Illinois, Maryland, Minnesocie, Nevadzie, Oregonie i na Florydzie. Podwyżki płac we wszystkich stanach z wyjątkiem Connecticut i Florydy weszły w życie 1 lipca 2023 r.

Podwyżki wprowadzone w innych stanach:

Kalifornia:

 • Berkeley
  16,99 USD do 18,07 USD
 • Emeryville
  17,68 USD do 18,67 USD
 • Los Angeles (miasto)
  16,04 USD do 16,78 USD
 • Los Angeles (powiat – obszary nieposiadające osobowości prawnej)
  15,96 USD do 16,90 USD
 • Malibu
  15,96 USD do 16,90 USD
 • Pasadena
  16,11 USD do 16,93 USD
 • San Francisco
  16,99 USD do 18,07 USD
 • Santa Monika
  15,96 USD do 16,90 USD
 • West Hollywood: Pracodawcy zatrudniający łącznie 50 lub więcej pracowników: 17,50 USD do 19,08 USD, Pracodawcy zatrudniający łącznie 49 lub mniej pracowników: 17,00 USD do 19,08 USD, Pracodawcy hotelowi (zgodnie z definicją): 18,35 USD do 19,08 USD

Connecticut

W całym stanie: 14,00 USD do 15,00 USD (obowiązuje od 1 czerwca 2023 r.)

Dystrykt Kolumbii

Ogólnostanowa płaca: 16,10 USD do 17,00 USD
Pracownicy z napiwkami: 6,00USD do 8,00 USD

Illinois

 • Chicago: Pracodawcy zatrudniający łącznie 21 lub więcej pracowników: 15,40USD do 15,80 USD
  Pracownicy z napiwkami: 9,24 USD do 9,48 USD
  Pracodawcy zatrudniający łącznie 4–20 pracowników: 14,50 USD do 15,00 USD
  Pracownicy z napiwkami: 8,70 USD do 9,00 USD
 • Powiat Cook: 13,35 USD do 13,70 USD
  Pracownicy z napiwkami: 7,80 USD do 8,00 USD

Maryland

Powiat Montgomery: Pracodawcy zatrudniający 51 lub więcej pracowników: 15,65 USD do 16,70 USD
Pracodawcy zatrudniający 11–50 pracowników: 14,50 USD do 15,00 USD
Pracodawcy zatrudniający 10 lub mniej pracowników: 14,00 USD do 14,50 USD

Minnesota

 • Minneapolis: Duzi pracodawcy (łącznie 101 lub więcej pracowników): 15,19 USD (bez zmian)
  Mali pracodawcy (łącznie 100 lub mniej pracowników): 13,50 USD do 14,50 USD 
 • St. Paul: Firmy makro (łącznie 10 001 lub więcej pracowników): 15,19 USD (bez zmian)
  Duże firmy (łącznie 101–10 000 pracowników): 13,50 USD do 15,00 USD
  Małe firmy (łącznie 6–100 pracowników): 12,00 USD do 13,00 USD
  Mikroprzedsiębiorstwa (5 lub mniej pracowników): 10,75 USD do 11,50 USD

Nevada

Pracodawcy oferujący kwalifikowane świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego: 9,50 USD do 10,25 USD
Pracodawcy, którzy nie oferują kwalifikujących się świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego: 10,50 USD do 11,25 USD

Oregon

Standardowa stawka obowiązująca w całym stanie: 13,50 USD do 14,20 USD
Pracodawcy z obszaru metropolitalnego Portland : 14,75 USD do 15,45 USD
Pracodawcy w powiatach pozamiejskich (w rozumieniu prawa): 12,50 USD do 13,20 USD

 

Źródło: tampabay, Ogletree Deakins
Foto: istock/gautier075/ shironosov/ gorodenkoff/ hroe/ Drazen Zigic/
Czytaj dalej

News USA

Program DACA pozostaje nielegalny. Jego kwestię prawdopodobnie rozstrzygnie Sąd Najwyższy

Opublikowano

dnia

Autor:

13 września sędzia federalny w Teksasie odrzucił najnowsze wysiłki administracji Bidena mające na celu uratowanie programu, który uchronił przed deportacją setki tysięcy młodych dorosłych nieposiadających dokumentów. Sędzia orzekł, że pozostaje on niezgodny z prawem nawet po ostatnich zmianach.

Sędzia Andrew S. Hanen z Federalnego Sądu Okręgowego w Houston utrzymuje, że prezydent Barack Obama przekroczył swoje uprawnienia, tworząc w 2012 roku w drodze działania wykonawczego program Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA).

Decyzja ta jest kolejnym zwrotem akcji w pięcioletniej sagi sądowej, która postawiła program i jego beneficjentów, znanych jako Dreamers – Marzyciele, w zawieszeniu. Chociaż orzeczenie jest ciosem dla imigrantów, sędzia nie nakazał natychmiastowego zakończenia programu.

Obecni wnioskodawcy będą mogli zachować i odnowić swoją ochronę. Natomiast żadne nowe wnioski nie będą dozwolone.

W 2021 roku administracja Bidena wszczęła procedurę ustanowienia przepisów, aby podjąć próbę wzmocnienia pozycji prawnej DACA, ale wydany przez nią przepis nie wpłynął na sędziego.

„Nie ma żadnych istotnych różnic” – napisał sędzia w swojej 40-stronicowej opinii. Dodał jednak, że jego decyzja nie zmusza rządu do „podjęcia jakichkolwiek działań imigracyjnych, deportacyjnych lub karnych przeciwko któremukolwiek beneficjentowi DACA”.

Eksperci twierdzą, że rząd prawie na pewno złoży apelację do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Piątego Okręgu, a sprawa prawdopodobnie zakończy się przed Sądem Najwyższym.

Co to jest DACA?

Program odroczonych działań na rzecz przybycia dzieci (DACA) powstał w 2012 r. w wyniku działania wykonawczego prezydenta Baracka Obamy jako środek tymczasowy mający na celu ochronę przed deportacją osób nieposiadających dokumentów, które zostały przywiezione do Stanów Zjednoczonych jako dzieci.

Program, który zapewnia ochronę jednorazowo przez dwa lata i jest odnawialny, ale nie zapewnia ścieżki do obywatelstwa.

Kim są Marzyciele?

W chwili powstania programu średni wiek odbiorców DACA, często nazywanych Marzycielami, wynosił 21 lat; większość ma już po 30 lat. Najwięcej tych osób przywieziono do Stanów Zjednoczonych z Meksyku, a inni urodzili się w Ameryce Środkowej lub Południowej oraz na Karaibach.

Najszybciej rosnącą grupą studentów nieposiadających dokumentów są studenci z Azji.

Dlaczego zapoczątkowano DACA?

Obama stworzył program po ponad dziesięciu latach nieudanych prób uchwalenia ustawy Dream Act, która postawiłaby marzycieli na drodze do obywatelstwa. Przez lata, gdy Kongres zmagał się z kompleksową przebudową krajowego systemu imigracyjnego, rozważano różne wersje tej ustawy, ale nigdy do nich nie doszło.

Ile osób zgłosiło się do programu?

Od czasu wejścia w życie 11 lat temu z programu skorzystało ponad 800 000 młodych ludzi. Według Instytutu Polityki Migracyjnej do składania wniosków kwalifikowało się około 1,2 miliona nielegalnych imigrantów, co sugeruje, że ponad dwie trzecie w pewnym momencie to zrobiło.

Obecnie status DACA posiada około 600 000 osób.

Beneficjenci DACA na ogół byli przywożeni do Stanów Zjednoczonych jako dzieci, bez własnego wyboru. Brakuje im legalnego statusu, ponieważ albo wjechali do kraju bez dokumentów, albo przekroczyli okres ważności wizy.

Program chroni ich przed deportacją pomimo statusu imigracyjnego i umożliwia uzyskanie pozwolenia na pracę, co wielu z nich umożliwiło budowanie kariery i życie w USA. Wielu ukończyło studia, rozpoczęło pracę, założyło rodziny i kupiło domy.

Beneficjenci zostali zatrudnieni przez firmy z sektorów produkcyjnego, technologicznego i ochrony zdrowia. Wiele z tych firm stanowczo lobbowało za utrzymaniem DACA i nakłonieniem Kongresu do zalegalizowania pobytu tych osób w USA.

Opinia publiczna

Ogólnokrajowe sondaże wielokrotnie wykazały, że Amerykanie z całego spektrum politycznego opowiadają się za przyznaniem Marzycielom statusu prawnego. Jednak rozwiązanie legislacyjne nigdy się nie zmaterializowało, a program DACA był atakowany głównie przez Republikanów i pogrążony w sporach prawnych.

 

Źródło: newyorktimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu