Połącz się z nami

News Chicago

Edukacja, praca i rodzina chronią przed ubóstwem, które w Chicago wynosi 17%

Opublikowano

dnia

Podczas gdy ogólny wskaźnik ubóstwa w Ameryce wynosi 11,5%, to wśród osób, które ukończyły szkołę średnią, znalazły zatrudnienie na pełny etat, zawarły związek małżeński, a następnie urodziły dzieci – w tej konkretnej kolejności – wskaźnik ubóstwa wynosi zaledwie 2%. W Chicago wskaźnik ubóstwa jest wyższy niż średnia krajowa, a miasto tym bardziej powinno promować tą życiową drogę.

Wskaźnik ubóstwa w Chicago wynosi 17%.

Tzw. „sekwencja sukcesu”, opisana przez badaczy z Brookings Institution, Rona Haskinsa i Isabell Sawhill, została doceniona jako sposób na wsparcia biednych. Chicago ma wiele do zrobienia w zakresie różnych elementów tej sekwencji, szczególnie jeśli chodzi o edukację i pracę.

Wysokiej jakości edukacja

Wraz z każdym poziomem wykształcenia wzrastają zarówno zarobki w ciągu całego życia, jak i mediana zarobków. Zwłaszcza w Chicago edukacja i ubóstwo są ze sobą ściśle powiązane.

W 2022 r. wskaźnik ubóstwa wśród mieszkańców Chicago w wieku 25 lat i starszych, którzy nie ukończyli szkoły średniej, wyniósł 26,5%. Wskaźnik ubóstwa wśród osób, które uczęszczały na studia wyniósł 15,8% a tylko 6,5% wśród osób z tytułem licencjata lub wyższym.

Raport stanu Illinois za rok 2023 pokazuje, w jakim stopniu szkoły i nauczyciele osiągający słabe wyniki zmniejszają prawdopodobieństwo osiągnięcia dobrobytu przez dzieci w mieście. Biegłość w matematyce i czytaniu wśród uczniów szkół publicznych w Chicago wzrosła w 2023 r. w porównaniu z poprzednimi dwoma latami, ale pozostała na niskim poziomie 17,5% i 25,9%.

Oznacza to, że zdecydowana większość dzieci w Chicago nie jest przygotowana na sukces.

Chroniczna absencja wynosząca 39,8% i niska jakość nauczycieli dodatkowo przyczyniają się do nierównej sytuacji, w której szczególnie w niekorzystnej sytuacji znajdują się czarnoskórzy uczniowie z Chicago i uczniowie o niskich dochodach. Wskaźnik ukończenia CPS w 2023 r. wyniósł 83%.

Według Urban Institute, ci, którzy mają wykształcenie średnie, mają większy potencjał zarobkowy niż ci, którzy go nie mają. Natomiast w Chicago w biedzie żyje 53 000 osób z tytułem co najmniej licencjata.

Stabilna praca

Utrzymanie stabilnej pracy to drugi krok w sekwencji sukcesu. Dane jednoznacznie pokazują, że w Chicago  zatrudnienie jest silnie skorelowane z sukcesem społeczno-ekonomicznym. W 2022 r. wskaźnik ubóstwa wśród mieszkańców Chicago w wieku 16 lat i starszych, którzy pracowali w pełnym wymiarze godzin, wyniósł zaledwie 2,3%, gdy tymczasem wskaźnik ubóstwa wśród bezrobotnych wyniósł 39,7%.

Dane jednoznacznie pokazują, że zatrudnienie jest ujemnie skorelowane z ubóstwem, ale zbyt wielu mieszkańców Chicago nie jest w stanie zapewnić sobie zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, które mogłoby pomóc im zabezpieczyć przyszłość.

Bezwzględna liczba bezrobotnych w statystycznym obszarze metropolitalnym Chicago-Naperville-Arlington Heights spadła w ostatnich miesiącach, ale wciąż pozostaje wysoka i wynosi 164 500 osób. W niektórych dzielnicach Chicago, np. w West Englewood, stopa bezrobocia wśród osób w wieku 16 lat i starszych wynosi 35,9%.

Rodzina

Założenie rodziny, trzeci krok w sekwencji sukcesu, jest również ważne, ponieważ stabilność i struktura rodziny mają głęboki wpływ na mobilność ekonomiczną i społeczną.

W swojej książce “The Two Parent Privilege: How Americans Stopped Getting Married and Started Falling Behind”, Melissa Kearney, badaczka z Brookings Institution, przedstawia ekonomiczne uzasadnienie małżeństwa.

Pokazuje, jak, zgodnie z dostępnymi danymi, dzieci wychowujące się w gospodarstwie domowym z dwojgiem rodziców będących w związku małżeńskim mają przewagę w zakresie możliwości ekonomicznych w porównaniu z dziećmi, które nie mają takiego środowiska.

W Chicago tylko 6% rodzin tworzonych przez małżeństwa miało dochód poniżej progu ubóstwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy w porównaniu z 27% rodzin, w których dzieci wychowuje samotny rodzic.

Niestabilne relacje mogą uniemożliwić rozwój przyszłych pokoleń. Są one ściśle powiązane z poziomem wykształcenia i małżeństwem. Mniej wykształceni, niezamężni rodzice mają bardziej niestabilne związki i wyższy wskaźnik rozstań. Te niestabilne relacje mogą z kolei hamować zdolność dzieci do podążania drogą sukcesu.

 

Źródło: Illinois Policy
Foto: istock/Xavier Lorenzo/ Drazen Zigic/photovs/

News Chicago

W środę wyłowiono zwłoki mężczyzny z Jeziora Michigan, w pobliżu Navy Pier

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę wieczorem z jeziora Michigan w pobliżu plaży Oak Street, prawdopodobnie wyłowiono ciało żeglarza poszukiwanego od soboty. Mężczyzna wypadł z łodzi w rejonie Playpen.

Ciało mężczyzny wyłowiono około godziny 7:50PM w środę. Chicagowska policja poinformowała, że ​​zwłoki wyciągnięto w pobliżu 600 North Lake Shore Drive.

Oficjalnie nie zidentyfikowano jeszcze tej osoby, ale jest to prawdopodobnie 58-letni mężczyzna poszukiwany od soboty, po tym, jak wypadł z łodzi w rejonie Playpen, w pobliżu plaży Oak Street. Według świadków mężczyzna wpadł do wody i już nie wypłynął na powierzchnię.

O czarnej serii zdarzeń związanych z wodą, które miały miejsce w ostatnich dniach, na wodach jeziora Michigan w Chicago, pisaliśmy 17 czerwca.

Źródło: suntimes
Foto: istock/Shelly Bychowski/
Czytaj dalej

News Chicago

Najnowszy program imigracyjny Bidena dotyczy Kongresmenki z Illinois, Delii Ramirez

Opublikowano

dnia

Autor:

Dla Kongresmenki USA z Illinois, Delii Ramirez, działania wykonawcze podjęte we wtorek 18 czerwca przez prezydenta Joe Bidena mają charakter osobisty. Jest ona jedynym członkiem Kongresu z rodziny o mieszanym statusie. Jej mąż, Boris Hernandez, objęty polityką DACA, pracuje nad uzyskaniem amerykańskiego obywatelstwa. Na środowej konferencji Ramirez przypomniała, że kandydowała do parlamentu aby walczyć właśnie o reformę imigracyjną.

Podczas środowej konferencji prasowej Demokratyczna Kongresmenka Delia Ramirez, reprezentująca 3. Okręg Illinois, dołączyła do innych lokalnych zwolenników i pochwaliła działania wykonawcze prezydenta, który 18 czerwca ogłosił pomoc dla nieposiadających dokumentów, małżonków i dzieci obywateli USA.

Nowe działania usprawnią proces ubiegania się tych osób o legalny pobyt stały oraz legalną pracę w USA. O programie informowaliśmy 18 czerwca.

Przemawiający na konferencji Kongresmen Jesús „Chuy” García powiedział, że jedno na dziesięcioro dzieci w Illinois ma rodzica nieposiadającego dokumentów.

Delia Ramirez stwierdziła, że ​​jej mąż odniesie korzyści z ogłoszenia imigracyjnego, co uspokoi jej rodzinę i pomoże jej lepiej spać w nocy. Jednak miała nadzieję, że akcja będzie bardziej ekspansywna, aby pomóc innym nieposiadającym dokumentów imigrantom.

Ramirez przysięgła, że ​​będzie nadal walczyć, aby pomóc innym nielegalnym imigrantom, którzy nie kwalifikują się na mocy ogłoszenia z 18 czerwca, w tym swojemu szwagrowi.

Tymczasem Republikanie oświadczyli, że planują zaskarżenie dekretu Joe Bidena.

Delia Ramirez zwyciężyła w listopadzie 2022 roku w wyborach do 3. Okręgu kongresowego stanu Illinois, pokonując republikanina Justina Burau stosunkiem głosów 65,4% do 34,6%. Była pierwszą kobietą – Latynoską wybraną do Kongresu z Illinois.

Wcześniej, w 2018 roku Ramirez został pierwszą Amerykanką pochodzącą z Gwatemali wybraną do Zgromadzenia Ogólnego stanu Illinois.

Pierwszym latynoskim członkiem Kongresu w tym stanie był Demokrata Luis Gutierrez, który został wybrany w 1993 r. i przeszedł na emeryturę w styczniu 2019 r. Demokrata Jesús „Chuy” García został wybrany na miejsce Gutiérreza w listopadzie 2018 r.

Źródło: nbc
Foto: justicedemocrats, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

218,2 milionów dolarów braknie w powiecie Cook w 2025 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Powołując się na rosnące koszty wynagrodzeń, wpływ inflacji i wzrost funduszy emerytalnych, Prezes Zarządu Powiatu Cook, Toni Preckwinkle, przewiduje lukę w przyszłorocznym budżecie wynoszącą 218,2 mln dolarów. Wstępną prognozę na rok budżetowy 2025 ogłosiła w środę.

Mimo prognozowanej luki urzędnicy twierdzą, że powiat Cook jest na dobrej drodze, aby zakończyć bieżący rok budżetowy z nadwyżką w wysokości 142 mln dolarów w funduszu ogólnym, co jest wynikiem takich czynników, jak dłuższe ramy czasowe zatrudnienia, które pozwalają zaoszczędzić na kosztach personelu, oraz wyższe niż przewidywano stopy procentowe prowadzące do dodatkowych podatków od sprzedaży i dochodów z inwestycji.

„Lata ciężkiej pracy i trudnych decyzji zapewniły nam silną pozycję budżetową” – powiedziała Toni Preckwinkle w ogłoszeniu wstępnej prognozy na rok budżetowy 2025.

„Pomimo pandemii i wyzwań fiskalnych chroniliśmy emerytury, rozszerzyliśmy programy kapitałowe, poprawiliśmy ratingi naszych obligacji, mądrze zarządzaliśmy pomocą humanitarną w związku z pandemią i zamknęliśmy luki budżetowe wynoszące prawie 1 miliard dolarów bez podnoszenia podatków” – dodała Prezes Zarządu Powiatu Cook.

Urzędnicy zauważyli, że prognozowana luka jest znacznie niższa niż niedobór 409,6 mln dolarów, z jakim borykał się powiat w 2021 r., a system szpitali okręgowych nie przewiduje deficytów w przyszłym roku, po raz pierwszy od co najmniej 2010 r.

Raport opublikowany we wtorek wieczorem zawiera prognozę przychodów i wydatków na koniec roku w roku budżetowym 2024 oraz prognozę przychodów i wydatków na 2025 rok dla funduszu ogólnego i funduszu przedsiębiorczości zdrowotnej, dwóch głównych funduszy operacyjnych powiatu.

Oczekuje się, że wydatki funduszu ogólnego wyniosą 271,6 mln USD powyżej skorygowanego budżetu na 2024 r. ze względu na wzrost kosztów personelu, wpływ inflacji na koszty towarów i usług zamawianych przez powiat, rosnące koszty opieki zdrowotnej oraz wzrost emerytur w powiecie o 35,7 mln USD.

Wyższe niż oczekiwano dochody częściowo zrównoważyły ​​przewidywany wzrost wydatków, zmniejszając całkowity oczekiwany niedobór do 218,2 mln dolarów.

17 lipca godzinie 6:00PM odbędzie się wirtualne wysłuchanie publiczne dotyczące wstępnej prognozy budżetowej powiatu. Mieszkańcy będą mieli okazję złożyć zeznania i nawiązać kontakt z biurem Preckwinkle w sprawie swoich priorytetów budżetowych.

Mieszkańcy będą mogli także zadawać pytania dotyczące budżetu na stronie www.cookcountyil.gov/service/submit-budget-questions.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu