Połącz się z nami

News Chicago

Sędzia powiatu DuPage zakazał kamer na skrzyżowaniu Route 83 i 22nd Street w Oakbrook Terrace

Opublikowano

dnia

Sędzia Craig Belford orzekł 26 maja, że Departament Transportu stanu Illinois ma prawo cofnąć pozwolenie, które wydał na kamery w 2017 roku. Znajdują się one na ruchliwym skrzyżowaniu Route 83 i 22nd Street w Oakbrook Terrace, naprzeciwko centrum handlowego Oakbrook Center.

Oakbrook Terrace odwołuje się jednak od tego wyroku, powołując się na bezpieczeństwo swoich społeczności.

Burmistrz miasteczka, Paul Esposito, był rozczarowany decyzją sędziego. „Bez fotoradarów będziemy musieli uciekać się do innych narzędzi w walce z ponad 230 000 kierowców, którzy nie zatrzymują się na tym skrzyżowaniu”, stwierdził.

Kamery na sygnalizatorach dokumentują przypadki kierowców, którzy nie przestrzegają czerwonych świateł. Obrazy tablic rejestracyjnych pojazdów są rejestrowane, a następnie wystawiane są mandaty za 100 USD.

Sędzia Belford napisał, że IDOT ma prawo wydać zezwolenie z warunkowe – a jeśli jego warunki nie zostały spełnione – cofnąć je. Tego dnia miasto wyłączyło kamery.

Jedną z tych okoliczności było to, że miasto mało sporządzić raporty na temat systemu kamer rok po zainstalowaniu kamer, a następnie trzy lata później. Raport roczny został jednak napisany dwa lata później, a miasto nie sporządziło drugiego raportu, napisał Belford. Ta druga analiza miała się odbyć w lipcu 2021 r.

Miasto twierdzi, że sporządziło raport i opublikowało go w czerwcu 2022 r.

Wg urzędników Oakbrook Terrace, między 21 sierpnia 2017 r. – kiedy włączono kamery – a 3 maja 2022 r. wystawiono 236 177 mandatów. Spośród nich 2945 zostało odrzuconych.

Władze miasteczka argumentowały, że IDOT może regulować tylko sposób instalacji kamer, ponieważ sprzęt fotograficzny znajduje się na stanowych prawach drogowych.

Twierdziły również, że nie mogły napisać raportów, ponieważ potrzebowały danych z IDOT, ale IDOT nie skompilował danych o awariach z 2021 r., nawet do maja 2022 r.

Sąsiednie miasteczko Oak Brook protestowało przeciwko kamerom, twierdząc, że celują one w ludzi robiących zakupy w centrum handlowym i spowodowały wzrost liczby wypadków.

Władze Oak Brook pozwały nawet Oakbrook Terrace, twierdząc, że instalacja kamer zawsze miała na celu generowanie przychodów dla Oakbrook Terrace, a nie bezpieczeństwo publiczne, ale później wycofały pozew.

Wg prezes Oak Brook Village, Laurence Herman, jest również dobrze udokumentowane, że kamery zostały zainstalowane w wyniku korupcji – były burmistrz Oakbrook Terrace Tony Ragucci i były senator stanu Martin Sandoval przyznali się do przekupstwa w związku z instalacją kamery.

W 2022 roku Ragucci przyznał, że wziął co najmniej 88 500 dolarów, aby zapewnić miastu odnowienie umowy z SafeSpeed LLC, firmą produkującą kamery. Płatności pochodziły od osoby posiadającej udział finansowy w firmie oraz od pracowników wykonawcy, z którego korzystał SafeSpeed.

Firma zaprzecza, jakoby wiedziała o płatnościach i twierdzi, że pieniądze z niej nie pochodziły.

Raport o finansach miasta z 2018 roku wykazał, że zebrano grzywny w wysokości 5,4 miliona dolarów, co daje 3,2 miliona dolarów dochodu netto.

W poniedziałek sędzia Belford odrzucił wniosek Oakbrook Terrace o wstrzymanie wykonania jego nakazu do czasu odwołania się od sprawy.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube

News Chicago

Czy Chicago powinno pozostać miastem-sanktuarium? Mieszkańcy mają prawo głosu

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatni weekend do Chicago przyjechało 12 kolejnych autobusów w imigrantami wysłanymi z granicy Teksasu z Meksykiem. Ponieważ Wietrzne Miasto stara się uporać z rosnącą liczbą migrantów, doświadczając coraz głębszego kryzysu, część radnych chce aby wybór pozostawiono mieszkańcom.

Obecnie w schroniskach miejskich przebywa blisko 9 000 migrantów, a kolejne 2 000 wciąż czeka na miejsce, koczując w placówkach komisariatów policji, na lotniskach O’Hare i Midway.

Biorąc pod uwagę, że miasto wydaje szacunkowo 5 milionów dolarów tygodniowo na zakwaterowanie i utrzymanie migrantów, oznacza to ponad 200 milionów dolarów na cały rok kalendarzowy, chociaż niektórzy uważają, że rzeczywista kwota jest znacznie wyższa.

Dlatego niektórzy urzędnicy naciskają, aby mieszkańcy głosowali czy chcą aby Chicago pozostało miastem-sanktuarium. Dwóch radnych z nalega, aby przeprowadzić w tej sprawie referendum.

Chicagowski Radny Anthony Beale z 9. Okręgu jest jednym z dwóch radnych opowiadających się za umieszczeniem takiego referendum w pierwszej turze do głosowania w marcu 2024 r. Ankieta zadałaby bezpośrednie pytanie wyborcom: „Czy Chicago powinno pozostać miastem-sanktuarium?”

„W tej chwili mamy do czynienia z ogromną, ogromną katastrofą tutaj, w Chicago, i musimy sobie z tym poradzić. Nikt nigdy nie zapytał wyborców, ludzi, którzy faktycznie głosują i płacą podatki tutaj, w mieście Chicago, czy chcą pozostać miastem-sanktuarium” – powiedział Beale.

Obecnie Chicago objęte jest tak zwanym rozporządzeniem „Miasto powitalne”(Welcome City”), co oznacza, że urzędnicy nie pytają imigrantów o ich status, a policja nie współpracuje z władzami Urzędu Imigracyjnego ICE.

Radny Beale twierdzi, że gdyby referendum w sprawie miasta-sanktuarium zakończyło się pomyślnie i przeszło, Chicago utraciłoby status miasta przyjaznego.

O tym, że miasto planuje zbudować namiotowe obozy zimowe dla imigrantów, których koszt wyniesie 29,3 mln USD pisaliśmy 8 września, o podpisanej w tej sprawie umowie 21 września.

Do tej pory do miasta przyjechało autobusami ponad 14 000 osób i będzie ich więcej.

Ich utrzymanie będzie kosztować podatników ponad 255,7 mln dolarów do 31 grudnia i znacznie ponad 300 mln dolarów po realizacji przez burmistrza Brandona Johnsona planu utworzenia namiotowych baz.

O tym, że przewidywany niedobór budżetu miasta wyniesie 538 milionów dolarów w roku podatkowym 2024, pisaliśmy 18 września.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Biuro Sekretarza Stanu Illinois rozszerza program „Skip-the-Line”. Umów się na wizytę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy Illinois ogłosili, że rozszerzają stanowy program „Skip-the-Line” w wybranych lokalizacjach Biura Sekretarza Stanu. W ciągu trzech tygodni od wprowadzenia programu zarezerwowano ponad 150 000 wizyt. „Skip-the-Line” odniósł sukces.

Program „Skip-the-Line”, który rozpoczął się 1 września, wymaga umawiania spotkań w przypadku wielu zadań realizowanych w placówkach Department of Motor Vehicles DMV w Illinois, a zmiana ta miała na cale skrócenie czasu oczekiwania petentów.

Zmiana dotyczy 44 najbardziej ruchliwych placówek DMV w stanie, dla osób poszukujących określonych usług, takich jak zdanie egzaminu na prawo jazdy w samochodzie lub uzyskanie REAL ID.

W tym tygodniu biuro Alexii Giannouliasa ogłosiło nowe dodatki do tego programu, w tym otwarcie dwóch ośrodków „tylko dla seniorów” w obszarze metra Chicago. Miejsca te będą świadczyć dodatkowe usługi w zakresie prawa jazdy dla osób starszych, co ma na celu zapewnienie kierowcom w całym mieście dodatkowych godzin spotkań.

Usługi seniorom będą oferować: Evanston Civic Center, zlokalizowane pod adresem 2100 Ridge Road w Evanston, oraz Seat Geek Stadium, zlokalizowane pod adresem 7000 South Harlem Avenue w Bridgeview.

Z komunikatu wynika, że w przypadku mieszkańców w wieku 65 lat i starszych umawianie wizyt w tych placówkach nie będzie wymagane.

Zwiększy się także liczba dostępnych wizyt w innych placówkach oferujących tego typu usługi. Według urzędników Biura Sekretarza Stanu, dzięki dotychczasowemu sukcesowi programu, dostępnych będzie ponad 1300 dodatkowych spotkań w celu przeprowadzenia egzaminów na prawo jazdy.

Ponadto funkcje call center będą dostępne dla mieszkańców w wieku 70 lat i starszych, którzy potrzebują egzaminu drogowego. Mieszkańcy ci mogą dzwonić pod numer 800-252-8980.

Tylko jedna placówka na terenie Chicago, zlokalizowana w State and Randolph w Loop, od czasu wdrożenia programu umożliwia świadczenie usług bez wcześniejszego umówienia się.

Kierowców zachęca się również do korzystania z usług internetowych biura Sekretarza Stanu, które obejmują odnowienie prawa jazdy lub dowodu osobistego oraz naklejki z tablicą rejestracyjną bez wychodzenia z domu.

Należy jednak pamiętać, że jeśli kierowcy będą próbowali uzyskać dokument REAL ID, nie będą mogli dokończyć tego procesu online i będą musieli umówić się na spotkanie.

Aby umówić się na spotkanie, mieszkańcy mogą odwiedzić stronę ilsos.gov lub zadzwonić pod numer 844-817-4649.

Program „Skip-the-Line” wydłuża również godziny pracy wszystkich DMV. Obiekty są teraz czynne w godzinach 8:00AM – 5:30PM, od poniedziałku do piątku. 16 placówek DMV obsługuje kierowców także w soboty, w godzinach od 8:00AM do 12:30PM.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Biura Sekretarza Stanu Illinois
Czytaj dalej

News Chicago

Sztuka Lucha Teotl zamienia scenę Teatru Goodman w pełną emocji arenę wrestlingu

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzięki sztuce pt.”Lucha Teotl” wrestling wkracza na scenę podczas niezwykle emocjonującej i wciągającej widzów, 90-minutowej przygody – wszyscy poczują tętniącą życiem akcję na ringu. Zapaśnicza arena w Teatrze Goodman stanowi idealne tło dla dramatu i bogatej historii kulturalnej lucha libre.

Lucha libre to odmiana wrestlingu, która rozwinęła się w Meksyku. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że wrestlerzy, zwani luchadorami, chronią swoją tożsamość osobistą nosząc maski i występują pod nieprawdziwym imieniem.

Maski są kreowane na symbol tożsamości i godności wrestlera. Jej utrata, na przykład w walce typu mask vs. mask, jest odbierana jako upadek luchadora i często koniec jego kariery.

Maska może zostać przekazana, na przykład ojciec może oddać swoją maskę synowi, który też jest luchadorem. Niektórzy zawodnicy noszą maski w miejscach publicznych nawet poza wydarzeniami związanymi z wrestlingiem.

Spektakl „Lucha Teotl” został pierwotnie opracowany we współpracy z Prism Movement Theatre i wyprodukowany we współpracy z CLATA i Narodowym Muzeum Narodowej Sztuki Meksykańskiej w ramach festiwalu Destinos 2023. Scenariusz i reżyseria: Christopher Llewyn Ramirez i Jeff Colangelo.

Aktorzy i zapaśnicy luchadores w maskach reprezentujących azteckich bogów odgrywają ekscytującą historię zapaśniczą opowiadającą o rodzinie, honorze, tradycji i odkupieniu.

„Lucha Teotl” to sztuka o wrestlingu, zawierająca poziom przemocy typowy dla telewizyjnego meczu wrestlingu. W przypadku widzów poniżej 10. roku życia zalecana jest opieka rodziców.

Sztuka będzie grana w Teatrze Gooodman od 29 września do 29 października.

Bilety w cenie od 25 dolarów dostępne są tutaj.

Źródło: GoodmanTheatre
Foto: YouTube, Goodman Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu