Połącz się z nami

Zaplanuj finanse

7 strategii, dzięki którym możesz obniżyć podatki

Opublikowano

dnia

Każdego roku w okresie podatkowym większość z nas zastanawia się, jak możemy płacić mniej podatków dochodowych, a odpowiedź na to pytanie zawsze brzmi: „To zależy”. Sytuacja każdej osoby jest wyjątkowa, a strategie, które można zastosować w celu zmniejszenia podatków, różnią się w zależności od celów i okoliczności. Dlatego tak ważne jest znalezienie doradcy i specjalisty podatkowego, którzy pomogą nam optymalnie wykorzystać naszą sytuację i dostępne narzędzia.

Oto kilka strategii, które mogą zmniejszyć nasze zobowiązania podatkowe.

Odkładaj maksymalne składki na Twój plan 401(k)

Wpłaty na tradycyjne plany 401(k) są odliczane od naszego dochodu, dzięki czemu płacimy mniejszy podatek. Ważne jest, aby pamiętać, że zebrane na tych planach fundusze mają odroczony podatek, który będziemy musieli zapłacić przy wypłatach. Istnieją ograniczenia odnośnie wysokości rocznych wkładów.

Na rok 2023 możemy wpłacić na swój plan 401(k) do $22,500, przed ukończeniem 50 lat lub $30,000, jeśli mamy 50 lat lub więcej.

Dopłacaj do tradycyjnego konta IRA

Tradycyjne konto IRA to indywidualne konto emerytalne, niezależne od pracodawcy, które umożliwia nam oszczędzanie na emeryturę, jeśli tylko wykazujemy dochód. Składki IRA też odliczamy od swoich podatków.

W 2023 roku możemy wpłacić do $6500* gdy nie mamy 50 lat lub $7500 po ich skończeniu.

Dopłacaj do konta Roth IRA

W przeciwieństwie do składek na tradycyjne IRA, składki na Roth IRA nie podlegają odliczeniu od podatku, ponieważ posiadacze kont finansują swoje konta dolarami po opodatkowaniu. Zaletą Roth IRA jest to, że zyski i wypłaty w przyszłości są wolne od podatku.

Na rok 2023 możemy wpłacić również $6,500* gdy nie mamy 50 lat lub $7,500 po ich skończeniu, jeśli nasz dochód nie przekracza $138,000 na rok lub $218,000 w przypadku małżeństw rozliczających się wspólnie. Osoby o wyższych dochodach mogą wpłacić częściowe kwoty lub nie mogą tego w ogóle zrobić.

*W dowolnym roku możesz wpłacić na tradycyjną IRA, Roth IRA lub na oba konta, tak długo jak nie przekroczysz wspólnego limitu $6500/ $7500.

Odpisz straty podatkowe

Tax-loss harvesting czyli zbieranie strat podatkowych to strategia zwykle stosowana przez inwestorów, którzy ponieśli straty w swoich inwestycjach. Polega na sprzedaży tych pozycji, gdy są one na niższym poziomie, realizacji straty, a następnie wykorzystaniu tych strat do zrekompensowania zysków podlegających opodatkowaniu.

W danym roku inwestorzy mogą odpisać straty do $3,000, aby obniżyć dochód podlegający opodatkowaniu. Straty te mogą też zostać przeniesione na przyszłe lata.

Często inwestycje są sprzedawane podczas dekoniunktury na rynku, a następnie dochody są ponownie inwestowane w nową alokację. Zawsze radzimy konsultować się i ściśle współpracować ze swoim doradcą finansowym, który rozumie nasze cele i potrzeby.

Rozważ konwersje ROTH

Konwersja pozwala na przeniesienie funduszy z tradycyjnych kont IRA na Roth IRA, płacąc przy tym oczywiście należny podatek. W przypadku konwersji nie ma żadnych ograniczeń ani wytycznych co do wkładów, co daje nam dużą elastyczność i swobodę planowania.

Generalnie, możemy w dowolnym momencie przenieść dowolną sumę na konto ROTH. Jest to jednak decyzja nieodwracalna, dlatego warto zawsze skonsultować się ze specjalistą przed dokonaniem takiej konwersji, aby mieć pewność, że optymalnie wykorzystujemy to narzędzie.

W wielu przypadkach ma sens zrobienie tego teraz gdy obowiązują niższe stawki podatkowe, i bardzo często jest to strategiczne planowanie polegające na stopniowym przenoszeniu funduszy na Roth IRA przez kilka lat.

Annuities i Stałe Ubezpieczenia na życie

Jeśli szukamy dochodu emerytalnego z korzyściami podatkowymi, annuity lub ubezpieczenie na życie mogą być dobrym rozwiązaniem. Inwestując w annuity fundusze już opodatkowane, odraczamy należności podatkowe od zysków i odsetek do momentu ich wypłacenia.

Z drugiej strony, jeśli inwestujemy swoje konta emerytalne takie jak 401(k) lub IRA, podatek będzie odliczany od całej wypłacanej kwoty. W obu przypadkach, wypłaty z kont annuity nie są wliczane do Twojego łącznego dochodu branego pod uwagę przy Social Security.

Podobnie, stałe polisy ubezpieczeniowe na życie nie są wliczane do Social Security i mogą oferować korzyści zarówno posiadaczom polis, jak i ich beneficjentom, jak na przykład wolne od podatku świadczenia z tytułu śmierci i wolne od podatku pożyczki z polisy ubezpieczeniowej, które wykorzystujemy jako dochód emerytalny.

Darowizny charytatywne

Darowizny na cele charytatywne mają zazwyczaj formę gotówki, nieruchomości, akcji lub innych aktywów, które mają możliwą do ustalenia wartość rynkową. Są one przekazywane zazwyczaj organizacjom charytatywnym, religijnym lub prywatnym fundacjom zwolnionym z podatku 501(c)(3).

Odliczenia od długoterminowych zysków kapitałowych są ograniczone do 30% dochodu danej osoby, podczas gdy odliczenia z tytułu innych składek są ograniczone do 60%. Można również przekazać kwoty naszych RMD do $100,000 z naszych kont emerytalnych.

Aby dowiedzieć się więcej na temat planowania emerytalnego i efektywnych strategiach podatkowych, zapraszamy do Financial Wealth Alliance.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance.

Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe.

Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne.

Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents.

 

Foto: istock/designer491/Khanchit Khirisutchalual/ Jirapong Manustrong/ designer491/ Diy13/Ridofranz/Prostock-Studio

Zaplanuj finanse

Kluczowe daty w planowaniu emerytalnym

Opublikowano

dnia

Autor:

Kiedy myślimy o ważnych dla nas datach, mamy na uwadze urodziny, rocznice, czy inne wyjątkowe chwile naszego życia. Dopiero z czasem, kiedy zbliżamy się do wieku emerytalnego, zaczynamy dostrzegać dodatkowe ważne momenty odnoszące się do naszej przyszłości finansowej. Aby zabezpieczyć sobie godną emeryturę i zgromadzić wystarczająco dużo oszczędności, należy nie tylko ciężko pracować, ale też skrupulatne przestrzegać pewnych kluczowych dat, takich jak: wiek 21, 50, 59,5, 62, 65-67, czy 73 lata.

Wszystkie z wymienionych grup wiekowych dotyczą różnych dziedzin planowania emerytalnego, takich jak: „contributions”, RMD, Social Security, itd. Aby efektywnie planować emeryturę i maksymalizować wynikające z niej korzyści, należy rozumieć te kluczowe daty oraz ich znaczenie w planowaniu emerytalnym.

21 lat

Jest to wiek, w którym możemy przyłączyć się do planów sponsorowanych przez pracodawców, takich jak 401k czy 403b. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla nas, gdyż systematycznie oszczędzane pieniądze mogą być wielokrotnie pomnażane. Dlatego, jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto skorzystać z planów 401k.

50 lat

Jest to ważny moment, gdyż daje nam możliwość na zwiększenie składek emerytalnych.

Po skończeniu 50 lat, możemy wpłacać dodatkowe $1,000 na konta emerytalne IRA, Roth IRA a na plany sponsorowane przez pracodawców, takie jak 401k i 403B, możemy dopłacać o $7,500 więcej. Dzięki temu mamy możliwość szybszego gromadzenia środków w swojej skarbonce emerytalnej.

Ukończenie wieku 50 lat, to również rozpoczęcie etapu przed-emerytalnego, gdzie skupiamy się już nie tylko na samym oszczędzaniu, ale przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniego systemu zarządzania ryzykiem zmierzającego do większej ochrony naszego majątku.

Mając 20, 30, czy nawet 40 lat dysponujemy wystarczająco dużą ilością czasu na odbudowanie naszego portfolio w razie wystąpienia wahań giełdowych, dlatego możemy sobie pozwolić na bardziej ryzykowne inwestycje.

Ale w momencie ukończenia 50 roku życia sytuacja się zmienia, musimy zatroszczyć się o ochronę naszych oszczędności emerytalnych. Możemy tego dokonać poprzez zastosowanie odpowiedniej dywersyfikacji naszego portfolio. Dzięki temu, unikniemy większych spadków, a jednocześnie będziemy osiągać zyski i powiększać naszą skarbonkę emerytalną.

59,5 roku

Jest to pierwszy moment, kiedy możemy wybrać pieniądze z kont IRA bez płacenia kary. Po ukończeniu 59,5 roku, wypłacając pieniądze z konta emerytalnego, już nie podlegamy 10%-owej karze.

62 lata

W tym wieku mamy prawo skorzystać ze świadczeń Social Security. Proszę tylko pamiętać, że decydując się na takie wcześniejsze przejście na emeryturę, nasze świadczenia będą mniejsze niż przy osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.

Natomiast, gdy zaczniemy z nich korzystać dopiero po ukończeniu 70 lat – będą one znacznie wyższe.

Nie mniej jednak, wiek 62 jest to najwcześniejszy moment, gdy mamy możliwość pobierania Social Security. W wyborze odpowiedniego momentu, musimy zachować ostrożność, gdyż w większości wypadków są to decyzje nieodwracalne.

65 – 67 lat

Jest to pełny wiek emerytalny, w którym dana osoba otrzymuje uprawnienia do korzystania w pełnym wymiarze z korzyści oferowanych przez Social Security. Zależy to od naszej daty urodzenia i dotyczy to osób pomiędzy 65 – 67 rokiem życia.

W wieku 65 lat możemy też zacząć korzystać z Medicare, jest to czas kiedy wybieramy plany ubezpieczeniowe.

73 lata

Bardzo ważny wiek, jest on związany z RMD, czyli wymaganą minimalną dystrybucją z kont emerytalnych. W momencie ukończenia 73 lat jesteśmy zobowiązani do podjęcia wypłat z posiadanych kont typu IRA, czy 401K.

Wiek ten został zmieniony w tym roku, do tej pory, byliśmy zobowiązani do wypłacania RMD po skończeniu 72 lat.

Jeśli ten obowiązek zostanie przez nas zignorowany, zostaniemy obciążeni dużymi karami. Kara ta wynosi obecnie 25% od niepodjętej kwoty, i też została zmieniona w tym roku z 50%.

Jak widać, istnieje wiele kluczowych dat i momentów, o których należy pamiętać i które odgrywają istotną rolę w planowaniu naszej emerytury. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ich zrozumienie i jak najlepsze wykorzystanie wszystkich dostępnych opcji.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe.

Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne.

Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents. This article is not to be construed as investment advice. It is provided for informational purposes only and it should not be relied upon. It is recommended that you check with your financial advisor, tax professional and legal professionals when making any investment or any change to your investment portfolio. Your investments, insurance and savings vehicles should match your risk tolerance and be suitable as well as what’s best for your personal financial situation.
Foto: istock/monkeybusinessimages/Zero Creatives/Kateryna Onyshchuk/ Paperkites/Chris Ryan/
Czytaj dalej

Zaplanuj finanse

Annuities i ich zalety

Opublikowano

dnia

Autor:

Annuities są bardzo popularnym narzędziem wykorzystywanym w planowaniu emerytalnym. Ostatnio cieszą się dużą popularnością, gdy mamy do czynienia z niestabilnością na rynku i niepewnością gospodarczą. Niektórzy bardzo lubią tego rodzaju inwestycje a inni bardzo się ich obawiają. Dla jednych annuity może okazać się bardzo pomocne a dla innych osób – niekorzystne. Wszystko zależy od naszych okoliczności i zawsze musimy upewnić się, że dana opcja inwestycyjna odpowiada naszej konkretnej sytuacji. Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w annuity, powinniśmy też dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i wady tego produktu.

Co to jest annuity?

Annuity to produkt finansowy oferowany przez firmy ubezpieczeniowe i najprościej ujmując, jest to umowa między firmą ubezpieczeniową i klientem na określony okres czasu.

Jak w przypadku każdego kontraktu, mamy do czynienia z różnego rodzaju zasadami i ograniczeniami, których powinniśmy być świadomi, jak na przykład kary za wycofanie pieniędzy przed upływem terminu kontraktu lub wybranie ich przed ukończeniem 59.5 lat.

Zamrażając nasze fundusze na pewien czas, wpływamy na naszą płynność finansową i nie zawsze jest to zalecane rozwiązanie.

Ale w wielu przypadkach możemy sobie na to pozwolić i annuity może okazać się odpowiednim produktem. Nasza umowa z firmą ubezpieczeniową może obejmować od 1 do 10 lat. Pod koniec obowiązującego kontraktu możemy wypłacić pieniądze, zainwestować je w inną inwestycję lub zacząć dokonywać okresowych płatności, aby uzyskać dochód na emeryturze.

Jeśli zainwestujemy w annuity nasze plany emerytalne takie jak 401(k) lub IRA, nasze wypłaty będą podlegały w 100% opodatkowaniu, ponieważ podatek nigdy nie był zapłacony od tych pieniędzy. Natomiast, jeżeli będzie to zwykła inwestycja i zainwestowane pieniądze są już opodatkowane, podatek będzie naliczany tylko od nagromadzonego zysku w momencie wypłacania.

Warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i porównać polisy różnych firm ubezpieczeniowych, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Fixed Annuities

Jest to najprostsza forma umowy z firmą ubezpieczeniową, może ona obejmować od 1 do 15 lat i gwarantuje stały procent przez wszystkie lata trwania kontraktu. Annuity to można zakupić jednorazowo lub dokonując serii płatności w czasie.

Firmy ubezpieczeniowe oferują obecnie bardzo atrakcyjne oprocentowania. Możemy na przykład dostać stały procent na poziomie 4.55.2% przy tylko kilkuletnim kontrakcie, więc jest to bardzo konkurencyjna oferta w porównaniu do CDs w banku, zaznaczając, że tego rodzaju inwestycja nie ma żadnego ryzyka giełdowego i procent jest gwarantowany.

Variable Annuities

Ten rodzaj annuity w przeciwieństwie do „fixed” nie oferuje stałego procentu, gdyż część pieniędzy jest inwestowana na giełdzie i uzależniona od wyników rynkowych, co wiąże się oczywiście z większym ryzykiem.

Można je również wypłacać, należy tylko pamiętać, że nasze okresowe płatności mogą się zmieniać w zależności od warunków giełdowych i duże straty na giełdzie mogą niestety wpłynąć na wysokość naszej inwestycji. Warto też tu dodać, że my jako inwestorzy jesteśmy odpowiedzialni za to ryzyko.

Fixed Indexed Annuities

Fixed Indexed Annuities nie są inwestowane na giełdzie, więc nie podlegają ryzyku rynkowemu, ale inwestor ma możliwość uczestniczenia w zyskach rynkowych.

Wszelkie zyski wyliczane są na podstawie wyników wybranego indeksu, np. S&P 500 lub kilku indeksów. Są one naliczane i blokowane w skali roku lub co dwa lata. Dzięki temu możemy liczyć na duży procent gdy giełda dobrze prosperuje a w przypadku gdy dany indeks traci pieniądze, nasza polisa zostanie zaksięgowana na 0%, zachowując przy tym aktualną, zamrożoną wartość kapitału.

Jest to więc korzystne rozwiązanie dla inwestora, który nie musi się martwić, gdy następują duże spadki giełdowe.

Bardzo często mamy też do czynienia z limitem, jaki możemy zarobić. Jest to tzw. „cap rate” i określa maksymaly procent naliczany w danym roku.

Przykładowo jeżeli wybrany indeks wzrósł o 15% a nasz „cap rate” wynosi 8%, w danym roku zostanie nam naliczony procent w wyskości 8%, nie więcej, pomimo tego, że giełda miała dużo lepsze wyniki. Jeżeli natomiast wartość indeksu spadłaby o 10%, nasze konto nic nie straci, pozostanie na tym samym poziomie.

Dużo firm ubezpieczeniowych rezygnuje obecnie z tych limitów i oferuje bardzo wysokie „partycipation rates” czyli udziały w zyskach giełdowych. Firmy ubezpieczeniowe niekiedy oferują też bonusy w wysokości procentu od wpłaconej kwoty.

Obecnie mamy annuities, które oferują 15 % – 18% bonusu od wpłaconej kwoty, więc jest to spory dodatek.

Dobra wiadomość jest taka, że bonus ten jest faktycznie doliczany do wartości konta, czyli do naszych pieniędzy. Ale musimy też być ostrożni, gdyż bardzo często bonusy są doliczane do tzw. wartości Benefit Base, z której możemy skorzystać w przyszłości na wypłaty lub inne dodatkowe korzyści, ale nie odzwierciedla się to na naszej wartości konta.

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w annuity, zawsze warto przeanalizować dokładnie wszystkie zalety, a także niekorzystne cechy i upewnić się, że rozumiemy warunki umowy i rodzaj annuity, który wybieramy.

Annuity może stać się cennym narzędziem, jeżeli jest dobrze dopasowane do naszej konkretnej sytuacji. Zawsze jest też dobrze skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam w podjęciu tej decyzji i doborze odpowiedniej strategii.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe.

Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne.

Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb. Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents. This article is not to be construed as investment advice. It is provided for informational purposes only and it should not be relied upon. It is recommended that you check with your financial advisor, tax professional and legal professionals when making any investment or any change to your investment portfolio. Your investments, insurance and savings vehicles should match your risk tolerance and be suitable as well as what’s best for your personal financial situation.

 

Foto: istock/Khanchit Khirisutchalual/ Thapana Onphalai/ Darren415/ BongkarnThanyakij/zamrznutitonovi/
Czytaj dalej

Zaplanuj finanse

Czy jesteś gotowy na emeryturę?

Opublikowano

dnia

Autor:

Każdy z nas na pewno marzy o komfortowej emeryturze, podczas której będziemy mogli beztrosko cieszyć się swoim życiem. Zanim jednak to nastąpi, warto przeanalizować kilka bardzo ważnych czynników, które mają wpływ na sukces naszej emerytury i upewnić się, że faktycznie jesteśmy gotowi, aby dołączyć do grona emerytów.

Stabilność finansowa

Zanim przejdziemy na emeryturę, musimy przede wszystkim mieć pewność, że nas na to stać i nasza sytuacja finansowa jest stabilna. Decyduje o tym wiele elementów, takich jak: stały dochód emerytalny, wystarczające oszczędności, brak zadłużenia, niskie koszty utrzymania, itp.

Dodatkowym wyzwaniem dla dzisiejszych emerytów jest długowieczność, żyjemy coraz dłużej i nasze oszczędności emerytalne muszą nam wystarczyć na co najmniej 20 – 30 lat. Według US Census Bureau z National Institute on Aging, liczba ludzi powyżej 90 lat stale rośnie i jest dzisiaj prawie trzykrotnie większa niż 30 lat temu.

Kolejna sprawa, o której nie powinniśmy zapomnieć przygotowując się na emeryturę to uwzględnienie podatków i kosztów z nimi związanych, gdyż niejednokrotnie mogą przyczynić się one do znacznego obniżenia naszego dochodu.

Gotowość emocjonalna

Nasz majątek finansowy ma oczywiście decydujące znaczenie w planowaniu naszej emerytury, ale to nie wszystko! Chcemy nie tylko być pewni, że będzie nas stać na pożądany styl życia, ale musimy się również zastanowić czy jesteśmy na tą emeryturę gotowi emocjonalnie. Okazuje się bowiem, że wcale nie jest tak łatwo zapełnić długie dni, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do pracowania.

Nikt z nas nie chce chyba siedzieć godzinami przed telewizorem a z drugiej strony, aktywne i interesujące spędzanie czasu, bardzo często kosztuje! Dlatego, po pierwsze należy się zastanowić czy rzeczywiście jesteśmy na to gotowi, i po drugie mieć świadomość, że będąc w wieku emerytalnym wcale nie będziemy wydawać mniej pieniędzy, jakby nam się to wydawało.

Stały i gwarantowany dochód na emeryturze.

Bardzo pomocne jest zapewnienie i zabezpieczenie dochodu emerytalnego z różnych źródeł. Nie powinniśmy polegać wyłącznie na swoim 401(k) czy Social Security, warto uwzględnić i dodać inne konta inwestycyjne lub produkty ubezpieczeniowe, które odpowiadają naszym celom i są dopasowane do naszej indywidualnej sytuacji.

Dodatkowo nasz portfel emerytalny powinien być zróżnicowany pod względem podatkowym i zawierać zarówno konta z odroczonym podatkiem, jak i konta wolne od podatku. Dzięki temu mamy większa kontrolę nad naszymi oszczędnościami i lepszy obraz tego, ile faktycznie będziemy mieć na emeryturze.

Wydatki medyczne

Kolejny element, którego nie możemy pominąć myśląc o swojej emeryturze to koszty opieki zdrowotnej. Generalnie zdajemy sobie sprawę, że wydatki medyczne wzrastają wraz z wiekiem, ale nie zawsze rozumiemy w jak szybkim czasie mogą wyczerpać nasze oszczędności emerytalne.

Według badań Health View Services prognozuje się, że przeciętnie zdrowa, 65-letnia para odchodząca na emeryturę w tym roku poniesie łączne koszty opieki zdrowotnej w wysokości około $380 tys.

Dlatego odpowiednie zabezpieczenie się od różnego rodzaju wydatków medycznych, zwłaszcza przed opieką długoterminową jest koniecznością i pozwoli ochronić nasz majątek i naszą przyszłość.

Plan emerytalny

Aby zapewnić sobie niezależność finansową i wystarczającą ilość pieniędzy niezmiernie ważne jest przygotowanie odpowiedniego planu emerytalnego, który pomoże nam pokryć nasze wydatki i uwzględni wszystkie wspomniane elementy wpływające na naszą emeryturę.

Plan ten nie wystarczy w dzisiejszych czasach tylko założyć, powinien on być stale nadzorowany i dostosowywany do zmieniających się warunków rynkowych, tak aby zminimalizować ryzyko naszych inwestycji i zmaksymalizować nasze dochody.

Wszystkie wspomniane czynniki w dużej mierze decydują o naszej pomyślnej emeryturze. Zawsze warto współpracować ze specjalistą finansowym, który pomoże nam w jej odpowiednim zaplanowaniu i przygotowaniu się.

Jeżeli macie Państwo dodatkowe pytania i chcielibyście upewnić się, że czeka Was bezpieczna przyszłość, zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Aby umówić się na bezpłatną konsultację, proszę zadzwonić do naszego biura: 847-312-3454.

This article is not to be construed as financial advice. It is provided for informational purposes only and it should not be relied upon. It is recommended that you check with your financial advisor, tax professional and legal professionals when making any investment or any change to your retirement plan. Your investments, insurance and savings vehicles should match your risk tolerance and be suitable as well as what’s best for your personal financial situation.
Foto: istock/pinkomelet/ dmbaker/nortonrsx/ Drazen Zigic/ PeopleImages/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu