Kościół
Ciało zmarłej w 2019 r. siostry Wilhelminy Lancaster w cudowny sposób się nie rozkłada

Tysiące pielgrzymów przybyło do opactwa benedyktyńskiego w Gower w stanie Missouri w weekend Dnia Pamięci, aby zobaczyć zaskakująco dobrze zachowane ciało afroamerykańskiej założycielki zakonu, siostry Wilhelminy Lancaster, która zmarła w 2019 roku. O niezwykłym przypadku mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
W niedzielę, w święto Zesłania Ducha Świętego, na teren opactwa wjeżdżało średnio 200 pojazdów na godzinę, co stanowiło duży wzrost ruchu w stosunku do poprzedniego dnia, przekazał szeryf powiatu Clinton Larry Fish w aktualizacji wideo na Facebooku. Spodziewał się, że do końca dnia miejsce odwiedzi 15 000 osób.
Celem osób odwiedzających opactwo w świąteczny weekend była ograniczona możliwość dotknięcia ciała zakonnicy, które od ponad tygodnia jest wystawione publicznie w pokoju w piwnicy kościoła opactwa.
W sobotę fotoreporter pracujący dla EWTN News był świadkiem, jak pielgrzymi dotykali rękami lub różańcem części ciała Siostry Wilhelminy, a nawet całowali jej ręce. Taki bezpośredni kontakt fizyczny nie jest już możliwy szczątki zakonnicy zostały umieszczone w szklanej obudowie, choć jej ciało będzie nadal dostępne do publicznego wglądu.
Na razie nie ma śledztwa
Siostra Wilhelmina, pochodząca z St. Louis, założyła benedyktynki Maryi Królowej Apostołów w 1995 roku, kiedy miała 70 lat. Zmarła 29 maja 2019 r., a jej niezabalsamowane ciało pochowano w prostej drewnianej trumnie na zewnętrznym cmentarzu opactwa.
18 maja podczas ekshumacji jej szczątków w celu ponownego pochowania w nowo wybudowanym Sanktuarium św. Józefa siostry były zdumione, widząc, że jej ciało i tradycyjny habit zakonnicy wciąż są zadziwiająco nienaruszone.
Ponadto pielgrzymi, którzy odwiedzili ciało, powiedzieli CNA, że nie wyczuli zapachu rozkładu.
Siostry mówią, że nałożyły wosk na dłonie i twarz Siostry Wilhelminy.
Nie ma oficjalnego potwierdzenia, że szczątki siostry Wilhelminy są „nienaruszone”, co jest możliwym znakiem świętości, ani nie toczy się żadna sprawa kanonizacyjna zakonnicy, rygorystyczny proces w Kościele katolickim, który może trwać wiele lat.
Miejscowy ordynariusz, bp Vann Johnston z diecezji Kansas City-St. Joseph, który odwiedził klasztor, aby zobaczyć szczątki siostry Wilhelminy, powiedział, że potrzebne jest „dokładne śledztwo”, aby odpowiedzieć na „ważne pytania” związane ze stanem jej ciała, ale nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy taka analiza się odbędzie.
Sprawa miała pozostać w tajemnicy
W weekend benedyktynki zamieściły na swojej stronie internetowej nowe oświadczenie, w którym zapowiedziały, że w poniedziałek o godzinie 4:30PM odbędzie się publiczna procesja różańcowa, po czym złożą ciało s. Wilhelminy w szklanej obudowie wewnątrz Sanktuarium św. Józefa.
W oświadczeniu siostry ujawniły również, że miały nadzieję, że zaskakujący stan ciała ich założycielki zostanie utrzymany w tajemnicy. Informacja wyciekła z prywatnej korespondencji mailowej.
Zakonnice kontynuowały swoje normalne codzienne czynności pomimo tłumów i zainteresowania mediów.
Źródło: cna
Foto: Craig J. Campbell/EWTN News, wikipedia
Kościół
Papież Franciszek z Kliniki Gemelli: dziękuję wszystkim!

W niedzielne południe Ojciec Święty z balkonu szpitala podziękował wszystkim za wsparcie i modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa.
W opublikowanym rozważaniu do modlitwy Anioł Pański, Papież nawiązał do niedzielnej Ewangelii, która „mówi nam o cierpliwości Boga, który pobudza nas abyśmy uczynili nasze życie czasem nawrócenia”. W przypowieści słyszymy historię nieurodzajnego drzewa figowego. Mimo braku owoców gospodarz chce je ponownie obłożyć nawozem, aby zobaczyć, czy wyda owoc.
„Tym cierpliwym rolnikiem jest Pan Bóg, który troskliwie uprawia glebę naszego życia i z ufnością czeka na nasz powrót do Niego” – powiedział.
Lekcja cierpliwości
Ojciec Święty nawiązał do czasu hospitalizacji. Był to dla niego czas, w którym doświadczył cierpliwości Boga, którą dostrzega także w niestrudzonej trosce lekarzy i personelu medycznego, a także w nadziei i oddaniu bliskich chorych osób.
„Ta ufna cierpliwość, zakorzeniona w niezawodnej miłości Boga, jest rzeczywiście niezbędna w naszym życiu, zwłaszcza w obliczu najtrudniejszych i najbardziej bolesnych doświadczeń” – dodał Franciszek.
Apel o pokój
Papież napisał, że z wielkim bólem przyjął informacje o wznowieniu bombardowań izraelskich w Strefie Gazy. W wyniku ponownych działań zbrojnych zginęło i zostało rannych wiele osób.
„Wzywam do natychmiastowego wstrzymania ognia oraz do odwagi w podjęciu na nowo dialogu, aby wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni i aby osiągnięto ostateczne zawieszenie broni. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest ponownie bardzo poważna i wymaga pilnego zaangażowania ze strony walczących stron i społeczności międzynarodowej” – zaapelował Ojciec Święty.
Modlitwa o ustanie wojen
Franciszek wyraził także radość z powodu, uzgodnienia przez Armenię i Azerbejdżan ostatecznego tekstu porozumienia pokojowego. Wyraził nadzieję, ze zostanie ono podpisane jak najszybciej i przyczyni się do trwałego pokoju w rejonie Kaukazu Południowego.
Na koniec Papież zachęcił do wspólnej modlitwy o zakończenie konfliktów zbrojnych oraz pokój, szczególnie na Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Mjanmie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga.
ks. Marek Weresa
Foto: Vatican Media
Kościół
Jutro Papież zostanie wypisany ze szpitala, 2 miesiące rekonwalescencji

Ojciec Święty zostanie jutro wypisany ze szpitala i powróci do Domu św. Marty – poinformowano podczas briefingu prasowego w Klinice Gemelli. Jest to możliwe, ponieważ od dwóch tygodni stan kliniczny Papieża jest stabilny. Lekarze zalecają jednak co najmniej dwumiesięczną rekonwalescencje, podczas której Franciszek nie będzie mógł w pełni powrócić do swej normalnej działalności.
Prof. Sergio Alfieri, który koordynował zespołem lekarzy, przypomniał, że w momencie przyjęcia do szpitala Ojciec Święty miał ostrą niewydolność oddechową, spowodowaną infekcją mikrobiologiczną, a więc wirusami, bakteriami i grzybami. Spowodowało to ciężkie obustronne zapalenie płuc.
Przyznał, że dwukrotnie życie Papieża było zagrożone. Ojciec Święty zawsze był przytomny.
Po powrocie do Domu św. Marty Franciszek nadal przez dłuższy czas będzie kontynuować terapię farmakologiczną. Przewidziana jest także rehabilitacja ruchowa i fizjoterapia oddechowa.
Prof. Alfieri wyjaśnił również, że potrzeba będzie czasu, by Papież w pełni odzyskał głos. Aktualne zaburzenia są normalne, jeśli weźmie się pod uwagę, że jego płuca zostały uszkodzone, mięśnie oddechowe są osłabione.
Dokładana godzina wypisania ze szpitala nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że w Klinice Gemelli Papież pozdrowi jeszcze i pobłogosławi wiernych podczas południowej modlitwy Anioł Pański.
Franciszek już od kilku dni dopytywał się, kiedy będzie mógł wyjść ze szpitala. Był bowiem świadomy, że jego stan stale się poprawia.
Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: Vatican Media
Kościół
Papież planuje w niedzielę pobłogosławić wiernych z Kliniki Gemelli

Franciszek zamierza pojawić się w niedzielę w oknie Kliniki Gemelli, by pobłogosławić wiernych – informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Pozdrowienie i błogosławieństwo
Jak poinformowało Biuro Prasowe Watykanu, Papież zamierza pojawić się w oknie Kliniki Gemelli krótko po godzinie 12, aby pozdrowić wiernych i przekazać im papieskie błogosławieństwo.
Nie będzie odczytywał przesłania na Anioł Pański, którego treść zostanie przekazana podobnie, jak w ostatnie niedziele.
Poprawa stanu zdrowia Franciszka
Plan pojawienia się Ojca Świętego w oknie Kliniki Gemelli może być związany z poprawą stanu jego zdrowia, o której informowały ostatnie komunikaty zdrowotne.
W piątek wieczorem poinformowano o dalszej niewielkiej poprawie stanu zdrowia Papieża pod względem oddechu i motoryki. Nocą Ojciec Święty nie korzysta już z wentylacji mechanicznej przy użyciu maski, ale z wysokoprzepływowej tlenoterapii, podawanej donosowo. W dzień stosowana jest ona z mniejszymi stężeniami.
Brak daty wypisu ze szpitala
Lekarze nie określili na razie możliwej daty wypisu Ojca Świętego ze szpitala. Papieskie dni upływają na leczeniu, modlitwie i niewielkich zajęciach związanych z pracą.
Wojciech Rogacin – Watykan
Foto: Vatican Media
-
News USA4 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA4 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA4 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW6 dni temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA3 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki