Połącz się z nami

News Chicago

Ludzie nie powinni żyć na ulicy. Chicago dostanie federalną pomoc na walkę z bezdomnością

Opublikowano

dnia

Chicago jest jednym z pięciu ośrodków miejskich, które otrzymają pomoc od administracji prezydenta Joe Bidena w walce z bezdomnością, poinformowali urzędnicy w czwartek. Urzędnicy federalni zostaną wysłani do Chicago, Dallas, Los Angeles, obszaru metropolitalnego Phoenix i Seattle, aby przyspieszyć już podjęte działania mające na celu pomoc bezdomnym mieszkańcom.

Szósty urzędnik federalny stanie przed zadaniem zmniejszenia problemu bezdomności w Kalifornii, poza Los Angeles.

W ramach inicjatywy ALL INside, urzędnicy z Amerykańskiej Międzyagencyjnej Rady ds. Bezdomności, która składa się z 19 agencji federalnych, zobowiązali się pracować przez dwa lata, aby wprowadzić bezdomnych do domów, identyfikując nowe fundusze i łącząc grupy filantropijne i non-profit z potrzebującymi pomocy.

Susan Rice, doradca ds. polityki wewnętrznej Białego Domu, ogłosiła rozpoczęcie inicjatywy podczas czwartkowego wirtualnego wydarzenia mającego na celu podkreślenie celu administracji Bidena, jakim jest zmniejszenie bezdomności o 25% do 2025 r.

Według Chicago Coalition of the Homeless ponad 65 000 mieszkańców Chicago nie ma domów.

Burmistrz Brandon Johnson z zadowoleniem przyjął pomoc administracji Bidena.

Biden będzie kandydował na drugą kadencję jako prezydent w 2024 roku i oczekuje się, że zapewni sobie nominację Demokratów na prezydenta na konwencji partii w sierpniu 2024 roku w Chicago. Zarówno administracji Bidena, jak i władzom miasta zależy na zmniejszeniu liczby bezdomnych na ulicach na długo przed konwencją.

Administracja Johnsona jest zobowiązana do zajęcia się pierwotnymi przyczynami bezdomności, powiedziała zastępca burmistrza, Jennifer Johnson, która mimo zbieżności nazwisk, nie jest osobą spokrewnioną z burmistrzem.

Jennifer Johnson, która była szefem sztabu prezes Chicago Teachers Union, Stacy Davis Gates, została zatrudniona przez burmistrza do nadzorowania inicjatyw w zakresie edukacji, młodzieży i usług społecznych.

Chicago skorzysta z pomocy federalnej m.in. dla osób bytujących w pociągach CTA.

Większość osób korzystających z nich jako schronienia to czarni mężczyźni w wieku od 30 do 51 lat, którzy chronią się w pociągach, aby przetrwać zimną pogodę, uzyskać dostęp do usług i utrzymywać kontakt z innymi członkami swojej społeczności, powiedziała Jennifer Johnson.

Podczas swojego przemówienia inauguracyjnego w poniedziałek burmistrz Brandon Johnson obiecał przeforsować propozycję znaną jako „Bring Chicago Home”, która podniosłaby podatki od sprzedaży nieruchomości o wartości 1 miliona dolarów lub więcej w celu walki z bezdomnością w Chicago.

Miasto wykorzysta również nowe zasoby, aby pomóc mieszkańcom Chicago powracającym z więzień, oraz tym, którzy chronią się pod autostradami, wiaduktami i mostami, według biura burmistrza.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, istock/SerrNovik

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu