Połącz się z nami

News Chicago

Poszukiwany od miesiąca, 21-letni Séamus Gray, zmarł w wyniku utonięcia

Opublikowano

dnia

Potwierdzono tożsamość mężczyzny wyciągniętego z jeziora Michigan w Waukegan w środę wieczorem. Wstępne wyniki sekcji zwłok przeprowadzonej w czwartek wykazały, że 21-letni żołnierz marynarki wojennej zmarł w wyniku utonięcia – nie znaleziono dowodów na znaczące obrażenia, które przyczyniłyby się do jego śmierci.

Policja otrzymała zgłoszenie o zwłokach znalezionych nad brzegiem jeziora Michigan w środę wieczorem od grupy pracowników ComEd. Ciało wyciągnięto na brzeg, przy pomocy straży pożarnej z Waukegan.

O zaginięciu 21-letniego żołnierza i jego poszukiwaniach pisaliśmy 23 marca.

Tajemnicze zniknięcie Séamusa Graya, do którego doszło 18 marca doprowadziło do szerokiej akcji poszukiwawczej wielu departamentów. Matka zaginionego, Kerry Rodier Gray, przyleciała z Florydy i błagała społeczność o pomoc w odnalezieniu jej syna.

Według władz marynarz stacjonujący w Naval Station Great Lakes, był ostatnio widziany około 1:35 w nocy 18 marca, kiedy opuszczał klub nocny Ibiza, znajdujący się przy 17 N. Genesee St. w Waukegan, około 40 mil na północ od Chicago.

Zniknięcie Graya zostało po raz pierwszy zauważone, gdy nie zgłosił się z powrotem do bazy Marynarki Wojennej Great Lakes o zaplanowanej godzinie 2:00AM w sobotę, podali urzędnicy.

Nagranie z monitoringu na zewnątrz klubu nocnego Ibiza pokazuje Graya tuż przed 2 w nocy stojącego i rozmawiającego z grupą ludzi. W pewnym momencie na filmie Gray leży na ziemi. W innym momencie ktoś z grupy wydaje się wyciągać portfel z kieszeni marynarza, ale potem rzuca go z powrotem w niego.

W dalszej części filmu widać, jak Gray oddala się pobliską uliczką.

Na konferencji prasowej menedżer Ibizy, Adrian Hernandez, poinformował, że Gray wszedł do klubu nocnego dwa razy w sobotę w nocy, ale ostatecznie został wyproszony z powodu zbytniego upojenia alkoholowego. Hernandez dodał także, że Gray wdał się w co najmniej dwie kłótnie poza barem.

Policja Waukegan twierdzi, że została powiadomiona o zniknięciu Graya dopiero o 2:00PM 21 marca i od razu rozpoczęła przeszukiwanie obszarów, w których był ostatnio widziany.

Dodatkowe nagranie z monitoringu pokazało także Graya nad brzegiem jeziora w noc jego zaginięcia, dlatego przeszukiwano brzeg jeziora. Marynarka wojenna uruchomiła sonar w porcie Waukegan i wysłała podwodny łazik do portu w celu przeszukania tej okolicy.

W tym samym czasie Departament Policji Waukegan przeszukiwał brzegi w Waukegan. Trzy psy szkolone do poszukiwań wykazały zainteresowanie obszarem przy Government Pier.

Płetwonurkowie ze straży pożarnej Waukegan i straży pożarnej Gurnee przeszukali duży obszar wokół Government Pier, ale nie zlokalizowali Séamusa. Przeszukany został także obszar wokół Waukegan Yacht Club.

Poszukiwania obejmowały obszar od Waukegan, przez północne Chicago, po Great Lakes Naval Station. Obejmował obszary silnie zalesione, tory kolejowe, plaże, tereny w pobliżu jeziora i samo nadbrzeże.

Bardzo podobne zaginięcia młodych mężczyzn w rejonie Chicago miały miejsce w grudniu – gdy zniknął Polak, Krzysztof Szubert i doktorant Peter Salvino. W tych przypadkach zaginieni także w nocy opuścili bary a ich zwłoki znaleziono w jeziorze Michigan.

Policja nie stwierdziła działania osób trzecich. Śmierć zarówno Krzysztofa Szuberta jak i Petera Solvino została uznana za wypadek spowodowany upojeniem alkoholowym.

Osoby posiadające informacje w sprawie Séamusa Graya proszone są o kontakt z policją w Waukegan pod numerem 847-360-9001 lub wysłanie SMS-a o treści WPDTIP pod numer 847411.

Wskazówki można również przesyłać anonimowo na Wydziale Policji w Waukegan.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, fb

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu