NEWS Florida
Big Cat Rescue kończy swoją 30-letnią działalność w Tampie. Koty pojadą do Arkansas

Big Cat Rescue w Tampa zamknie swoje podwoje po 30 latach działalności. Populacja dużych kotów przebywających w ośrodku zostanie przekazana do Turpentine Creek Wildlife Refuge w Arkansas, ogłosili w środę właściciele sanktuarium, Carole i Howard Baskin.
Big Cat Rescue i Carole Baskin stały się powszechnie znane po tym, jak Netflix przedstawił ośrodek w Tampie w przebojowym programie z czasów pandemii pt. „Tiger King”.
W poście na stronie internetowej mąż Carole, Howard Baskin, wyjaśnił, że nie ma już potrzeby tworzenia sanktuariów, w związku ze zmianą przepisów.
Kongres uchwalił ustawę o bezpieczeństwie publicznym Big Cat w grudniu 2022 r., w której Baskinowie odegrali kluczową rolę. Ustawa ta zabrania prywatnej własności dużych kotów a wystawcy nie mogą już zezwalać na bezpośredni kontakt z młodymi zwierzętami.
Turpentine Creek Wildlife Refuge w Arkansa oferuje ponad 400 akrów dzikim zwierzętom i przyjmie 35 najmłodszych kotów Big Cat Rescue. Drapieżniki będą miały znacznie większe siedlisko w nowym domu.
Baskin poinformował, że z biegiem lat liczba kotów ratowanych w Tampie zmalała, ponieważ starsze koty umierały. Firma Big Cat Rescue przez lata poświęciła również więcej zasobów na uchwalenie ustawy federalnej, a prowadzenie sanktuarium stało się droższe.
Gdy wszystkie wielkie koty będą miały nowy dom, 67-akrowa posiadłość w Citrus Park zostanie wystawiona na sprzedaż. Pieniądze z tej transakcji Big Cat Rescue wykorzysta na sfinansowanie innych projektów ratowania gatunków.
Źródło: fox35 orlando
Foto: YouTube
NEWS Florida
Goliath został ojcem tuż przed 135. urodzinami. Zoo Miami świętuje możliwy rekord świata

Zoo Miami ogłosiło niezwykłą wiadomość, która może przejść do historii: Goliath, żółw z Galapagos, został ojcem po raz pierwszy w wieku niemal 135 lat. Jeśli rekord zostanie potwierdzony, będzie to najstarszy znany przypadek ojcostwa po raz pierwszy w dziejach.
Historia niezwykłego ojca
Goliath przyszedł na świat 15 czerwca 1890 roku na wyspie Santa Cruz na Galapagos. Do Stanów Zjednoczonych trafił w 1929 roku, a przez ponad pół wieku mieszkał w Bronx Zoo w Nowym Jorku. W 1981 roku przeniesiono go do Zoo Miami, gdzie mieszka do dziś.
Choć przez dekady miał kontakt z różnymi samicami, Goliath nigdy wcześniej nie doczekał się potomstwa. Aż do teraz.
Miłosna historia stulecia
Jego partnerka, Sweet Pea, to również imponująca seniorka – ma od 85 do nawet 100 lat. Para doczekała się jednego wyklutego żółwiątka, które przyszło na świat 4 czerwca 2025 roku, po 128 dniach inkubacji. To pierwsze w historii Zoo Miami wyklucie żółwia z Galapagos.
Zoo złożyło już wniosek do Księgi Rekordów Guinnessa o uznanie Goliatha za „Najstarszego Ojca Po Raz Pierwszy w Historii”, a duetu Goliath & Sweet Pea – za „Najstarszych Rodziców Po Raz Pierwszy w Historii”.
Urocze, ale… samotne ojcostwo
Chociaż zdjęcia nowo narodzonego malucha i jego słynnego ojca obiegły internet jako urocze kadry „Tata i ja”, Zoo przypomina, że żółwie z Galapagos nie sprawują opieki nad potomstwem. W naturze młode od razu po wykluciu są zdane wyłącznie na siebie – nie znają nawet swoich rodziców.
Małego żółwia przeniesiono do osobnego, bezpiecznego wybiegu. Jak zapewnia Zoo Miami, „jest aktywny, zdrowy i pełen energii”.

Potomek Goliatha wykluty w Zoo Miami
Długość życia? Żółwie piszą własne rekordy
Choć osiągnięcie Goliatha robi ogromne wrażenie, to nie on jest najstarszym znanym żółwiem na świecie. Ten tytuł należy do Jonathana, żółwia olbrzymiego z Seszeli, który żyje na wyspie Święta Helena na południowym Atlantyku.
Jonathan ma obecnie 191 lat i również figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa – jako najstarszy żyjący żółw (i lądowe zwierzę) na świecie.

Potomek Goliatha wykluty w Zoo Miami
Źródło: fox35
Foto: Zoo Miami
News USA
NASA, Axiom Space i SpaceX analizują stan ISS. Polak poleci w kosmos najwcześniej w czwartek

Start czwartej prywatnej misji załogowej Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) został przesunięty na najwcześniej 19 czerwca – poinformowały NASA, Axiom Space i SpaceX. Decyzja o opóźnieniu zapadła 12 czerwca i związana jest z trwającą analizą stanu technicznego segmentu rosyjskiego stacji.
Analiza wycieków powietrza w module Zvezda
NASA, we współpracy z rosyjskim Roskosmosem, kontynuuje badania dotyczące drobnych, długo monitorowanych wycieków powietrza w tylnej części modułu serwisowego Zvezda. Choć wycieki są niewielkie i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, zespoły inżynierów z obu agencji skupiają się na szczegółowym zrozumieniu skuteczności ostatnich prób ich uszczelnienia.
Po przeprowadzeniu najnowszych prac naprawczych zaobserwowano stabilizację ciśnienia w tunelu transferowym, który wcześniej wykazywał systematyczny spadek ciśnienia. Oznacza to, że istnieje możliwość skutecznego uszczelnienia. Jednocześnie nie wyklucza się, że stabilne ciśnienie może być efektem niewielkiego przepływu powietrza z głównego modułu ISS przez uszczelkę włazu.
Zespoły prowadzą teraz testy z celowym zmienianiem ciśnienia w tunelu transferowym i jego monitorowaniem, co pozwoli dokładnie ocenić stan techniczny tego połączenia.
Postęp techniczny po stronie SpaceX
Równolegle SpaceX przeprowadziła niezbędne naprawy systemu rakietowego Falcon 9. Podczas rutynowej kontroli po tzw. statycznym ogniu wykryto niewielki wyciek ciekłego tlenu. Został on naprawiony, a następnie zakończono pełny test procedury tankowania rakiety – tzw. wet dress rehearsal, potwierdzając gotowość techniczną do lotu.
Kim są członkowie załogi Ax-4?
Misją Ax-4 dowodzić będzie legendarna astronautka NASA, a dziś Dyrektor ds. Lotów Załogowych w Axiom Space – dr Peggy Whitson. W skład międzynarodowej załogi wchodzą również:
- Shubhanshu Shukla – pilot misji z ramienia Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO),
- Sławosz Uznański-Wiśniewski – specjalista misji z Polski, związany z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA),
- Tibor Kapu – specjalista misji z Węgier.
Start misji planowany jest z kompleksu 39A w Kennedy Space Center na Florydzie, na pokładzie statku Crew Dragon wynoszonego przez rakietę Falcon 9.
Harmonogram lotów uzależniony od bezpieczeństwa
NASA przypomina, że w operacjach na ISS bezpieczeństwo załogi i infrastruktury stacji pozostaje najwyższym priorytetem. Dostosowywanie harmonogramu startów do dynamicznych warunków technicznych i operacyjnych na orbicie jest standardową procedurą w międzynarodowej współpracy kosmicznej.

Sławosz Uznański-Wiśniewski
Misja Ax-4 będzie kolejnym ważnym krokiem na drodze komercjalizacji niskiej orbity okołoziemskiej i zwiększenia dostępu do przestrzeni kosmicznej dla agencji narodowych oraz prywatnych partnerów. Decyzje dotyczące dokładnej daty startu zapadną po zakończeniu wszystkich analiz bezpieczeństwa.
Źródło: Polsa
Foto: Axiom Space
News USA
Sezon huraganów 2025: Naukowcy z Kolorado zapowiadają aktywność powyżej normy

Naukowcy z Colorado State University (CSU) opublikowali w środę zaktualizowaną prognozę sezonu huraganów na Atlantyku w 2025 roku. Eksperci nadal spodziewają się sezonu bardziej aktywnego niż przeciętnie, co potwierdza ich wcześniejsza prognoza z kwietnia.
Prognoza przewiduje, że w tegorocznym sezonie na Atlantyku wystąpi 17 nazwanych burz, z czego 9 przekształci się w huragany, a 4 osiągną status dużego huraganu. Liczby te pozostają bez zmian w porównaniu do kwietniowej prognozy Colorado State University.
Główne czynniki: ciepły Atlantyk i neutralne warunki ENSO
Zespół CSU wskazuje na niezwykle ciepłe wody Atlantyku oraz mało prawdopodobny rozwój El Niño jako kluczowe przyczyny prognozowanej aktywności. Obecne warunki atmosferyczne i oceaniczne, mierzone do maja 2025 roku, wykazują korelację z ponadprzeciętną aktywnością cyklonów tropikalnych w regionie.
„Analiza danych atmosferycznych i oceanicznych oraz modeli dynamicznych wskazuje na wyraźne ryzyko sezonu huraganów powyżej średniej” — czytamy w raporcie CSU.
Niepewność pozostaje
Główne znaki zapytania dotyczą utrzymania się anomalii ciepła na Atlantyku i Morzu Karaibskim. Naukowcy obserwują również rozwój warunków La Niña lub neutralnych, choć wystąpienie El Niño w tym roku jest mało prawdopodobne.
Sezon 2025: nowa lista nazw
W sezonie huraganów 2025 stosowana będzie ta sama lista nazw co w 2019 roku, z jedną zmianą. Dexter zastąpił imię Dorian, które zostało wycofane po katastrofalnych skutkach huraganu w 2019 roku na Bahamach, wschodnim wybrzeżu USA i Kanadzie.
Prognoza NOAA: zgodność z CSU
Prognoza CSU jest spójna z przewidywaniami Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), która również oczekuje ponadprzeciętnej aktywności w tegorocznym sezonie huraganowym. Pisaliśmy o niej 23 maja.
Kolejne aktualizacje prognozy Colorado State University zaplanowano na 9 lipca i 6 sierpnia 2025 roku.
Źródło: baynews9
Foto: NOAA
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News Chicago3 tygodnie temu
Sandra i John Kucala z Orland Park walczą o dom. Ich podatek wzrósł z 3 do 17 tys. USD
-
Zdrowie4 tygodnie temu
Uwaga na szczepionki przeciw Covid19: mogą powodować zapalenie mięśnia sercowego
-
News Chicago3 tygodnie temu
Uwaga – oszustwo: Fałszywe SMS-y o mandatach drogowych krążą w Illinois
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
W sobotę Polacy w USA ponownie głosują na nowego prezydenta Polski
-
News USA3 tygodnie temu
Republikanie oskarżają UE i rząd Tuska o ingerencję w wybory prezydenckie w Polsce
-
News USA4 tygodnie temu
Strzelanina w Waszyngtonie: Mieszkaniec Chicago zabił dwoje pracowników ambasady Izraela
-
News USA2 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów