Połącz się z nami

Zaplanuj finanse

Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć do 15 kwietnia

Opublikowano

dnia

Sezon podatkowy zdecydowanie nie zalicza się do ulubionych. Na pewno każdy z nas chciałby płacić jak najniższe podatki i być tym samym efektywnym podatkowo. Aby to było możliwe musimy przede wszystkim być zaznajomieni z pewnymi wytycznymi, limitami i strategiami, dotyczącymi podatków. Termin rozliczenia za rok 2022 mija 18 kwietnia, mamy więc jeszcze trochę czasu, aby zastanowić się, co możemy zrobić, aby zminimalizować nasze należności podatkowe.

Efektywność podatkowa

Efektywność podatkowa jest bardzo ważna, gdyż ostateczna wartość naszych oszczędności emerytalnych nie sprowadza się wyłącznie do tego, „ile” oszczędziliśmy, ale „jak” oszczędzaliśmy, gdyż to decyduje o prawdziwej i ostatecznej wartości naszej skarbonki emerytalnej.

Planując naszą emeryturę należy przeanalizować wiele czynników, które decydują o rodzaju inwestycji i kont emerytalnych. Możemy wybrać konta zawierające podatek odroczony lub rozliczyć się z podatku od razu i gromadzić wolne o podatku pieniądze.

I choć wiadomo, że lepiej jest oszczędzać na emeryturę niż wcale tego nie robić, to postarajmy się optymalnie wykorzystać dostępne narzędzia, aby w przyszłości czerpać z nich maksymalne korzyści.

Kontrybucje na konta emerytalne

Wpłaty na konta emerytalne IRA lub Roth IRA muszą być dokonane do 15 kwietnia, aby uwzględnić je w zeszłorocznym zeznaniu podatkowym.

Limity składek za rok 2022 wynoszą $6000, gdy nie mamy jeszcze 50 lat lub $7000 po ich skończeniu i kwoty te możemy wpłacić w całości albo na konto IRA albo Roth IRA, lub rozdzielić je na oba konta.

Główna różnica pomiędzy tymi kontami polega na tym, że wpłacając składkę na tradycyjne konto IRA, możemy odliczyć sobie tą kwotę od podatku i zmniejszamy nasz dochód do rozliczenia a w przypadku Roth IRA nie przysługuje nam to odliczenie, gdyż gromadzone tam oszczędności mają już zapłacony podatek.

Zawsze warto skonsultować się z doradcą podatkowym i upewnić się, która opcja przyniesie nam więcej korzyści.

Warto tu wspomnieć, że możemy wpłacić składki na tradycyjne IRA lub Roth IRA dla siebie i swojego małżonka, nawet jeśli nie pracuje. Wystarczy tylko, że jeden z małżonków wykazuje wystarczający dochód i może zrobić te kontrybucje dla obojga.

Generalnie, tak długo jak zarabiamy, możemy dopłacać do naszych kont emerytalnych, nawet gdy jednocześnie musimy wybierać wymagane minimalne wypłaty czyli tzw. RMD.

Limity dochodowe

Musimy jednak pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia związane z naszymi dochodami i nie zawsze możemy dopłacić do naszych kont emerytalnych.

W przypadku Roth IRA, jeżeli rozliczamy się wspólnie z naszym małżonkiem i nasz dochód nie przekracza $204,000 na rok, możemy odłożyć maksymalne składki.

Jeśli zarobki kształtują się w granicach $204,000- $214.000, możemy dopłacić do konta ROTH IRA zredukowaną kwotę a powyżej $214,000 nie kwalifikujemy się już na żadne wpłaty.

W przypadku rozliczających się samodzielnie próg ten wynosi $144,000 na rok i po jego przekroczeniu nie możemy już odkładać na konta ROTH.

Jeżeli chodzi o konta IRA, nasz dochód też musi znajdować się poniżej określonych progów, aby mieć możliwość odliczenia naszych kontrybucji od podatku. Zależy to również od tego czy korzystamy z innego planu emerytalnego sponsorowanego przez naszego pracodawcę.

Jeżeli mamy plan 401k, możemy odliczyć nasze składki na IRA, gdy nasz dochód nie przekracza $78,000 rocznie, jeżeli rozliczamy się indywidualnie, natomiast w przypadku małżeństw próg ten wynosi $129,000 na rok. Warto więc przed dokonaniem jakichkolwiek wpłat skonsultować tą decyzję ze swoim doradcą podatkowym i finansowym.

Gdy nasz dochód przekracza wspomniane limity, możemy skorzystać z tzw. ”Back Door Roth IRA”. Jest to doskonały sposób, aby odłożyć pieniądze na konto ROTH IRA nawet wówczas kiedy nie kwalifikujemy się na składki.

W takiej sytuacji mamy prawo na tzw. „non-decutable contribution” na tradycyjne konto IRA, po czym możemy przeprowadzić konwersję na konto ROTH IRA.

Wpłaty na konta HSA

Konta HSA (HEALTH SAVINGS ACCOUNT) to jedno ze skutecznych rozwiązań na oszczędności podatkowe, które możemy wykorzystać jeszcze przy rozliczeniu na rok 2022. Są to konta oszczędnościowe, kumulujące fundusze na wydatki medyczne.

Kwoty, które na nie wpłacamy zmniejszają nasz dochód i możemy odliczyć je od podatku. Wpłat tych też należy dokonać do 15 kwietnia i na rok 2022 możemy wpłacić $3650, jeżeli rozliczamy się indywidualnie, lub w przypadku małżeństw $7300.

Po skończeniu 55 lat wkłady te mogą być podwyższone o dodatkowe $1000. Wszystkie zgromadzone pieniądze można wybrać w przyszłości bez płacenia podatku, jeśli wykorzystamy je na pokrycie kosztów leczenia i innych wydatków medycznych.

Składki dla właścicieli biznesów

Właściciele biznesów mogą odkładać na konta emerytalne SEP IRA do 25% wynagrodzenia właściciela firmy, maksymalnie $61,000 na rok 2022. Jest to oczywiście dużo więcej niż tradycyjne konto IRA, mamy jednak do zaoferowania jeszcze bardziej korzystne plany biznesowe.

Plany te oferują największe dopuszczalne przez prawo składki emerytalne, które można odliczyć od podatku – nawet do $1mln rocznie. Charakteryzują się ogromną elastycznością, co jest bardzo dużym plusem i nie zobowiązuje nas do stałych kontrybucji.

Dodatkowo plany te oferują największe korzyści dla samych właścicieli.

Pracodawcy mają możliwość odkładania 90% łącznych składek wyłącznie dla siebie jako właścicieli biznesu i odpowiednio ustalonych kwot dla pracowników. Gwarantuje to dodatkową elastyczność i maksymalne korzyści podatkowe.

Po więcej informacji zapraszamy do naszej firmy.

Jak widać pomimo tego, że zamknęliśmy rok 2022, ciągle możemy jeszcze dokonać pewnych ruchów strategicznych, które pozwolą nam zaoczędzić przy rozliczeniu podatkowym. Jeśli macie państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do Financial Wealth Alliance.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe.

Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne.

Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents.

 

Foto: istock/syahrir maulana/ designer491/ TheCrimsonRibbon/ AndreyPopov/ Marvin Samuel Tolentino Pineda/ RidofranzLDProd

Zaplanuj finanse

7 strategii, dzięki którym możesz obniżyć podatki

Opublikowano

dnia

Autor:

Każdego roku w okresie podatkowym większość z nas zastanawia się, jak możemy płacić mniej podatków dochodowych, a odpowiedź na to pytanie zawsze brzmi: „To zależy”. Sytuacja każdej osoby jest wyjątkowa, a strategie, które można zastosować w celu zmniejszenia podatków, różnią się w zależności od celów i okoliczności. Dlatego tak ważne jest znalezienie doradcy i specjalisty podatkowego, którzy pomogą nam optymalnie wykorzystać naszą sytuację i dostępne narzędzia.

Oto kilka strategii, które mogą zmniejszyć nasze zobowiązania podatkowe.

Odkładaj maksymalne składki na Twój plan 401(k)

Wpłaty na tradycyjne plany 401(k) są odliczane od naszego dochodu, dzięki czemu płacimy mniejszy podatek. Ważne jest, aby pamiętać, że zebrane na tych planach fundusze mają odroczony podatek, który będziemy musieli zapłacić przy wypłatach. Istnieją ograniczenia odnośnie wysokości rocznych wkładów.

Na rok 2023 możemy wpłacić na swój plan 401(k) do $22,500, przed ukończeniem 50 lat lub $30,000, jeśli mamy 50 lat lub więcej.

Dopłacaj do tradycyjnego konta IRA

Tradycyjne konto IRA to indywidualne konto emerytalne, niezależne od pracodawcy, które umożliwia nam oszczędzanie na emeryturę, jeśli tylko wykazujemy dochód. Składki IRA też odliczamy od swoich podatków.

W 2023 roku możemy wpłacić do $6500* gdy nie mamy 50 lat lub $7500 po ich skończeniu.

Dopłacaj do konta Roth IRA

W przeciwieństwie do składek na tradycyjne IRA, składki na Roth IRA nie podlegają odliczeniu od podatku, ponieważ posiadacze kont finansują swoje konta dolarami po opodatkowaniu. Zaletą Roth IRA jest to, że zyski i wypłaty w przyszłości są wolne od podatku.

Na rok 2023 możemy wpłacić również $6,500* gdy nie mamy 50 lat lub $7,500 po ich skończeniu, jeśli nasz dochód nie przekracza $138,000 na rok lub $218,000 w przypadku małżeństw rozliczających się wspólnie. Osoby o wyższych dochodach mogą wpłacić częściowe kwoty lub nie mogą tego w ogóle zrobić.

*W dowolnym roku możesz wpłacić na tradycyjną IRA, Roth IRA lub na oba konta, tak długo jak nie przekroczysz wspólnego limitu $6500/ $7500.

Odpisz straty podatkowe

Tax-loss harvesting czyli zbieranie strat podatkowych to strategia zwykle stosowana przez inwestorów, którzy ponieśli straty w swoich inwestycjach. Polega na sprzedaży tych pozycji, gdy są one na niższym poziomie, realizacji straty, a następnie wykorzystaniu tych strat do zrekompensowania zysków podlegających opodatkowaniu.

W danym roku inwestorzy mogą odpisać straty do $3,000, aby obniżyć dochód podlegający opodatkowaniu. Straty te mogą też zostać przeniesione na przyszłe lata.

Często inwestycje są sprzedawane podczas dekoniunktury na rynku, a następnie dochody są ponownie inwestowane w nową alokację. Zawsze radzimy konsultować się i ściśle współpracować ze swoim doradcą finansowym, który rozumie nasze cele i potrzeby.

Rozważ konwersje ROTH

Konwersja pozwala na przeniesienie funduszy z tradycyjnych kont IRA na Roth IRA, płacąc przy tym oczywiście należny podatek. W przypadku konwersji nie ma żadnych ograniczeń ani wytycznych co do wkładów, co daje nam dużą elastyczność i swobodę planowania.

Generalnie, możemy w dowolnym momencie przenieść dowolną sumę na konto ROTH. Jest to jednak decyzja nieodwracalna, dlatego warto zawsze skonsultować się ze specjalistą przed dokonaniem takiej konwersji, aby mieć pewność, że optymalnie wykorzystujemy to narzędzie.

W wielu przypadkach ma sens zrobienie tego teraz gdy obowiązują niższe stawki podatkowe, i bardzo często jest to strategiczne planowanie polegające na stopniowym przenoszeniu funduszy na Roth IRA przez kilka lat.

Annuities i Stałe Ubezpieczenia na życie

Jeśli szukamy dochodu emerytalnego z korzyściami podatkowymi, annuity lub ubezpieczenie na życie mogą być dobrym rozwiązaniem. Inwestując w annuity fundusze już opodatkowane, odraczamy należności podatkowe od zysków i odsetek do momentu ich wypłacenia.

Z drugiej strony, jeśli inwestujemy swoje konta emerytalne takie jak 401(k) lub IRA, podatek będzie odliczany od całej wypłacanej kwoty. W obu przypadkach, wypłaty z kont annuity nie są wliczane do Twojego łącznego dochodu branego pod uwagę przy Social Security.

Podobnie, stałe polisy ubezpieczeniowe na życie nie są wliczane do Social Security i mogą oferować korzyści zarówno posiadaczom polis, jak i ich beneficjentom, jak na przykład wolne od podatku świadczenia z tytułu śmierci i wolne od podatku pożyczki z polisy ubezpieczeniowej, które wykorzystujemy jako dochód emerytalny.

Darowizny charytatywne

Darowizny na cele charytatywne mają zazwyczaj formę gotówki, nieruchomości, akcji lub innych aktywów, które mają możliwą do ustalenia wartość rynkową. Są one przekazywane zazwyczaj organizacjom charytatywnym, religijnym lub prywatnym fundacjom zwolnionym z podatku 501(c)(3).

Odliczenia od długoterminowych zysków kapitałowych są ograniczone do 30% dochodu danej osoby, podczas gdy odliczenia z tytułu innych składek są ograniczone do 60%. Można również przekazać kwoty naszych RMD do $100,000 z naszych kont emerytalnych.

Aby dowiedzieć się więcej na temat planowania emerytalnego i efektywnych strategiach podatkowych, zapraszamy do Financial Wealth Alliance.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance.

Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe.

Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne.

Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents.

 

Foto: istock/designer491/Khanchit Khirisutchalual/ Jirapong Manustrong/ designer491/ Diy13/Ridofranz/Prostock-Studio
Czytaj dalej

Zaplanuj finanse

Co zrobić z odziedziczonymi pieniędzmi? Dziedziczenie kont emerytalnych i innych aktywów

Opublikowano

dnia

Autor:

Zasady i procedury dotyczące dziedziczenia pieniędzy cały czas się zmieniają, dlatego bardzo ważne jest, aby być na bieżąco z tymi zmianami i odpowiednio dostosowywać nasz plan emerytalny do nowych przepisów i tym samym chronić swoje oszczędności.

Zacznijmy od tego, że mamy różnego rodzaju źródła majątku i każde z nich jest inaczej traktowane pod względem podatkowym, gdy je dziedziczymy. Po pierwsze, odziedziczone pieniądze mogą podlegać pełnemu opodatkowaniu czyli musimy zapłacić podatek od całej otrzymanej kwoty. Drugi rodzaj aktywów podlega tylko częściowemu opodatkowaniu, i ostatnia możliwość to dziedziczenie pieniędzy wolnych od podatku.

Majątek, który w pełni podlega opodatkowaniu.

Dotyczy to głównie naszych tradycyjnych kont emerytalnych takich jak IRA, SEP IRA, 401(k)s i 403(b)s, które gromadzą nasze oszczędności z odroczonym podatkiem. Konta te przekazywane są na podstawie wyznaczonych beneficjentów, niezależnie od tego co jest zapisane w naszym testamencie, ważne jest więc, aby informacje te były zawsze aktualne.

Beneficjenci dziedzicząc konta emerytalne muszą utworzyć specjalne konto inherited IRA lub beneficiary IRA i mogą korzystać z nagromadzonych funduszy. Mogą oczywiście wybrać wszystkie pieniądze od razu, ale wtedy muszą uregulować podatek od całej kwoty, co w wielu przypadkach nie jest dobrą decyzją, gdyż możemy wpaść w wyższe progi podatkowe i niepotrzebnie ponieść zbyt wysokie koszty podatkowe.

Dużo lepszą opcją jest rozłożyć te wypłaty w czasie. Do niedawna beneficjenci mogli skorzystać z tzw. Stretch IRA, która umożliwiała rodzinie rozłożenie dystrybucji i wynikających z nich należności podatkowych nawet na całe życie.

Likwidacja STRETCH IRA

Niestety opcja ta została zlikwidowana w 2020 roku przez ustawę emerytalna SECURE ACT. Nowe przepisy nakładają na beneficjentów kont IRA obowiązek wybrania całej sumy z odziedziczonego konta w ciągu 10 lat od odziedziczenia.

Pieniądze mogą być pobrane w dowolnym momencie, pod warunkiem, że konto będzie puste do 10 lat od daty śmierci pierwotnego właściciela konta. Nowa zasada 10 lat dotyczy również odziedziczonych kont Roth IRA.

IRS chce, aby jak najszybciej wybrać pieniądze i zapłacić podatek, ale na szczęście istnieją wyjątki od tej nowej zasady. Wszystkie istniejące konta Stretch IRA zostały zachowane i nadal przestrzegają starych przepisów podatkowych, jest jednak mało prawdopodobne, aby były wykorzystywane w przyszłości, gdyż ich korzyści podatkowe zostały drastycznie zmniejszone.

Dodatkowo niektórzy beneficjenci, jak na przykład małżonkowie, dzieci niepełnoletnie, osoby niepełnosprawne czy też chronicznie chore ciągle mogą korzystać z kont Stretch IRA i ich starych zasad dystrybucji.

Majątek częściowo opodatkowany

Dziedzicząc tego rodzaju aktywa, część z nich jest wolna od podatku a od części musimy zapłacić podatek. Chodzi tu głównie o konta annuities, w których jesteśmy beneficjentami. Są one finansowane z pieniędzy po opodatkowaniu.

Na przykład załóżmy, że nasi rodzice zainwestowali $100,000 w annuity i kwota ta wzrosła do $200,000. Dziedzicząc to konto musielibyśmy zapłacić podatek tylko od zysku, natomiast kwota zainwestowana na początku byłaby wolna od podatku.

Konta całkowicie wolne od podatku

Są to pieniądze, zgromadzone na kontach bankowych: savings, checking, czy konta inwestycyjne a także nieruchomości, które również bardzo często stanowią część spadku. Dziedziczenie tego typu kont jest procesowane na podstawie dokumentów spadkowych typu testament czy trust.

Często oszczędności są przekazane żyjącemu małżonkowi bez dodatkowych formalności czy skomplikowanych procedur. A co najważniejsze, w wypadku tego typu kont nie występują należności podatkowe.

Dziedziczenie Social Security

W wypadku Social Security, jeśli jeden z małżonków odejdzie, wówczas drugi ma prawo wyboru wyższych świadczeń, naliczonych na podstawie swoich dochodów, lub dochodów małżonka. Prawo do świadczeń z tytułu Social Security mają też dzieci do wieku 18-19 w wypadku śmierci pracującego rodzica, jeśli nadal uczęszczają do szkoły.

Dzieci niepełnosprawne, których niepełnosprawność została stwierdzona przed ukończeniem 22 roku życia mają przez cały czas prawo do świadczeń z tytułu Social Security. Te same zasady dotyczą pasierbów lub dzieci adoptowanych.

Jak widzicie państwo, istnieje wiele różnych rodzajów kont i aktywów, w przypadku każdego z nich obowiązują inne zasady, które zmieniają się każdego roku, dlatego tak ważne jest być na bieżąco z nowymi przepisami oraz strategiczne podejście i planowanie. Jeżeli potrzebujecie państwo pomocy zapraszamy do Financial Wealth Alliance.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe.

Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents.

 

Foto: Andrzej Brach, istock/Liudmila Chernetska/ simonapilolla/ Zolak/ designer491/ Galeanu Mihai/ KenTannenbaum
Czytaj dalej

Zaplanuj finanse

Co zrobić z odziedziczonymi pieniędzmi?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż dziedziczenie pieniędzy może wydawać się korzystne, często wiąże się z presją i obowiązkami. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.

1. Poświęć chwilę na zastanowienie

Istnieje powszechny mit, że wszyscy zwycięzcy loterii kończą bez środków do życia, jest jednak trochę prawdy w fakcie, że łatwo jest przetrwonić pieniądze w krótkim czasie, które mogłyby spłacić dług, sfinansować koszty studiów lub opłacić emeryturę.

Warto więc na spokojnie przeanalizować swoje opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji.

2. Zapoznaj się z przepisami podatkowymi i spadkowymi

Nawet jeśli spadek nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami podatkowymi, może wiązać się z innymi wymogami czasowymi lub wymaganymi minimalnymi wypłatami.

Beneficjenci niebędący małżonkami muszą opróżnić odziedziczone tradycyjne konta IRA, 401 (k) lub podobne konta emerytalne w ciągu 10 lat, a pieniądze te są opodatkowane jak zwykły dochód.

3. Zapłać zaległy dług

Spłata zadłużenia może być niezwykle pomocna, zwłaszcza jeśli wiąże się z wyższymi niż przeciętne stopami procentowymi. Spłacanie pożyczek osobistych, kart kredytowych i pożyczek studenckich może być świetnym sposobem na uniknięcie dalszego narastania odsetek.

Jeśli zbliżasz się do emerytury, spłata kredytu hipotecznego może również mieć sens w zależności od twojej sytuacji.

4. Odłożenie funduszy na niespodziewane sytuacje

Przeznaczenie przynajmniej części swojego spadku na fundusz ratunkowy może pozwolić Ci na opłacenie nagłych wydatków, jak np. nowy dach po burzy, wymianę zepsutych urządzeń lub nieoczekiwaną naprawę samochodu.

Większość ekspertów zaleca odłożenie funduszy równowartych wydatkom na co najmniej trzy do sześciu miesięcy, ale możesz odłożyć więcej w zależności od wieku i sytuacji zawodowej.

5. Zainwestuj w swoją przyszłość

Może to oznaczać naprawdę wszystko, począwszy od powiększenia swojego portfela inwestycyjnego, poprzez opłacenie zajęć rozwijających nasze umiejętności, a skończywszy na sfinansowaniu nowego przedsięwzięcia biznesowego.

Większa suma pieniędzy może również dać nam możliwość zastosowania różnych strategii inwestycyjnych, takich jak dalsza dywersyfikacja portfela. Ponadto wpłacanie maksymalnych kwot na konta 401(k) i IRA może też być świetnym pomysłem.

6. Sfinansuj wyższą edukację dla siebie lub innych członków rodziny

Wykorzystanie odziedziczonych pieniędzy do sfinansowania dalszej edukacji może być świetnym sposobem na uniknięcie pożyczek studenckich i zdobycie umiejętności, których będziemy używać do końca życia.

Co więcej, niekoniecznie musi to dotyczyć własnej edukacji. Istnieją opcje, takie jak plany 529 i stałe ubezpieczenie na życie z wartością pieniężną, które mogą pomóc w opłaceniu wydatków edukacyjnych naszych dzieci lub wnuków – bez powodowania, że zakwalifikują się do mniejszej pomocy finansowej.

7. Porozmawiaj ze swoim doradcą finansowym

Zawsze najlepiej jest porozmawiać ze swoim doradcą finansowym – a także prawnikami i specjalistami podatkowymi – przed podjęciem jakichkolwiek poważnych decyzji finansowych dotyczących odziedziczonych pieniędzy.

Aby dowiedzieć się więcej na temat planowania emerytalnego i co zrobić z odziedziczonymi pieniędzmi, odwiedź nas online.

*Index or fixed annuities are not designed for short term investments and may be subject to caps, restrictions, fees and surrender charges as described in the annuity contract. Guarantees are backed by the financial strength and claims paying ability of the issuer. Agents receive payment in the form of commission and/or other compensation (such as a percentage of organizations profits from selling an annuity) from the insurance company.

Sources:
1. https://www.unionbank.com/private-banking/perspectives/protecting-your-assets/inherited-ira-rules-cutting-through-the-confusion
2. https://www.thinkadvisor.com/2022/12/07/the-estate-and-gift-tax-exclusion-shrinks-in-2026-whats-an-advisor-to-do/
3. https://www.nerdwallet.com/article/finance/good-debt-vs-bad-debt
4. https://www.savingforcollege.com/intro-to-529s/what-is-a-529-plan
This article is provided for general information only and is not to be construed as financial or tax advice. It is recommended that you work with your financial advisor, tax professional and/or attorneys when you inherit money.
Foto: istock/iamnoonmai/ dangrytsku/ Ridofranz/ Iryna Melnyk/ :fizkes
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu