Połącz się z nami

News Chicago

Vallas kontra Johnson: druga runda ciosów w czasie telewizyjnej debaty

Opublikowano

dnia

W czasie pierwszej debaty telewizyjnej w zeszły czwartek, Brandon Johnson był zdecydowanym agresorem ale podczas wczorajszej dyskusji Paul Vallas przeszedł do ataku. Ożywiona debata kandydatów na burmistrza Chicago, którzy tym razem mogli sobie nawzajem zadawać pytania, skupiła się na finansowaniu i zmianach w policji, oraz podatkach.

Godzinna debata była moderowana przez prezenterkę ABC-7, Judy Hsu. Już odpowiadając na pierwsze pytanie tego wieczoru, Vallas rzucił słowny cios na temat historii Johnsona, który popierał polityczny cel, jakim jest pozbawienie funduszy policji.

Johnson już tego nie mówi. Ale nadal nie chce zobowiązać się do pełnego sfinansowania budżetu policji w Chicago w wysokości 1,94 miliarda dolarów. W rzeczywistości obiecał, że zmniejszy budżet CPD o co najmniej 150 milionów dolarów, częściowo poprzez zmniejszenie liczby przełożonych.

Odpowiadając na zarzut Vallasa, Johnson zaprzeczył, że zamierza pozbawić policję pieniędzy.

Zamiast tego komisarz powiatu Cook podkreślił swój plan „inteligentnej policji”, który obejmuje awans 200 detektywów do rozwiązywania brutalnych przestępstw i uwolnienie funkcjonariuszy policji od ciężaru odpowiadania na 40% wezwań 911 dotyczących zdrowia psychicznego i innych nagłych sytuacji niewymagających jej interwencji.

Wg Johnsona policjanci nie są pracownikami socjalnymi czy terapeutami małżeńskimi a organy ścigania powinny skoncentrować się na reagowaniu na bardziej brutalne przestępstwa.

Jednak Vallas nie ustępował w kwestii finansowania policji i skrytykował wypowiedź przeciwnika.

Vallas skupił się również na drugim kamieniu węgielnym swojej strategii walki z Johnsonem: wynoszącej 800 milionów dolarów podwyżce podatków, które miałyby wg planu komisarza powiatu Cook pomóc sfinansować „inwestycje w ludzi” o wartości 1 miliarda dolarów.

Podkreślił, że podwyższone podatki – dodanie 4 dolarów podatku na pracownika w firmach z Chicago – zaszkodzą przedsiębiorstwom w mieście. Skrytykował także plan Johnsona dotyczący wzrostu podatku dla hoteli i moteli o 66%, zaznaczając, że firmy już płacą najwyższe podatki w kraju i ledwo przetrwały okres pandemii.

Vallas i Johnson spierali się również o przejście na zdalne nauczanie podczas pandemii COVID-19. Vallas zaatakował Johnsona w związku z odmową osobistego nauczania przez Chicago Teachers Union.

Wymiana rozpoczęła się po tym, jak Vallas zrzucił winę za wzrost przestępczości nieletnich na zamknięte szkoły. Powiedział, że szkoły powinny pozostać otwarte wieczorami i latem oraz mieć programy nauki i pracy.

W międzyczasie Johnson oskarżył Vallasa o tworzenie polityki w latach 90., która później doprowadziła do zamknięcia szkół pod rządami byłego burmistrza Rahma Emanuela.

Johnson zachwalał swój plan 1 miliarda dolarów na inwestycje w usługi społeczne. Zaatakował Vallasa, twierdząc, że jego przeciwnik jest wspierany przez miliarderów i odpowiedzialny za deficyt w szkolnictwie Chicago.

Vallas odparował atak, mówiąc, że Johnson nigdy nie zarządzał budżetem i nie powinien go pouczać.

Druga tura wyborów odbędzie się 4 kwietnia. Od poniedziałku, 20 marca, rusza Wczesne Głosowanie w mieście.

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

Za rok licealiści z Illinois przystapią do egzaminu ACT, a nie SAT

Opublikowano

dnia

Autor:

Uczniowie szkół średnich w całym stanie Illinois będą zdawać egzamin ACT wiosną przyszłego roku w ramach wymagań ukończenia szkoły. Urzędnicy stanowi ds. edukacji przyznali organizacji egzaminacyjnej nowy kontrakt w tym tygodniu.

Rada Edukacji Stanu Illinois przyznała w środę sześcioletni kontrakt o wartości 53 milionów dolarów organizacji ACT, Inc., co oznacza, że ​​uczniowie szkół średnich w całym stanie powrócą do zdawania egzaminu ACT po zdawaniu egzaminów SAT przez większą część ostatniej dekady.

Stanowy Kurator Edukacji, Tony Sanders, wyjaśnił tę decyzję w cotygodniowym komunikacie publikowanym w Internecie, twierdząc, że egzamin ACT jest zgodny ze standardami nauczania stanu Illinois i zapewnia uczniom „bezpieczne testowanie online”, zmniejszając jednocześnie obciążenie administracyjne okręgów szkolnych.

Egzamin ACT składa się z czterech testów wielokrotnego wyboru obejmujących język angielski, matematykę, czytanie i przedmioty ścisłe. Ocenia się go w 36-punktowej skali. Egzamin SAT składa się z dwóch części, angielskiej i matematycznej, z wynikami w zakresie od 400 do 1600 punktów.

Illinois stosowało wcześniej egzamin ACT jako wymóg egzaminacyjny przez 15 lat, aż w 2016 r. przeszło na egzaminy SAT.

Rada Edukacji Stanu Illinois stwierdziła, że ​​jej celem jest sfinalizowanie umowy przed rozpoczęciem roku podatkowego 1 lipca, aby do 15 lipca mogła wdrożyć plan wsparcia przejściowego.

Rzecznik Chicagowskich Szkół Publicznych CPS powiedział, że okręg poinformuje uczniów i rodziny o wszystkich potencjalnych zmianach do końca bieżącego roku szkolnego.

 

Źródło: wttw
Foto: istock/panitan punpuang/
Czytaj dalej

News Chicago

Kamala Harris w Chicago: „Walczymy o coś”. Dokładnie o prawo do zabijania dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas czwartkowej wizyty w rejonie Chicago wiceprezydent Kamala Harris starała się zgromadzić Demokratów i zebrać pieniądze na nadchodzące wybory. „Czas zakasać rękawy” – powiedziała grupie około 100 osób podczas zbiórki pieniędzy w Glencoe na północnych przedmieściach. „Nie walczymy z niczym, walczymy o coś”.

W czasie spotkania w Glencoe Kamala Harris przemawiała przez około 15 minut, poruszając głównie kwestię praw do aborcji jako decydującej stawki w nadchodzących wyborach.

Według Lauren Rosenthal, przewodniczącej Invest to Elect Illinois, która zorganizowała wydarzenie, jej występ zebrał ponad 670 000 dolarów na rzecz funduszu Biden Victory Fund.

Duet Biden-Harris ma zostać nominowany podczas Narodowej Konwencji Demokratów tego lata w Chicago. Podczas przemówień Harris nie użyła nazwiska domniemanego kandydata Partii Republikańskiej, byłego prezydenta Donalda Trumpa, którego Biden pokonał w 2020 r., nawiązała jednak do „chaosu” czterech lat Trumpa w Białym Domu.

Gospodarzami wydarzenia byli Karen Citow, członkini Invest to Elect Illinois, i jej mąż, Jonathan Citow, w ich domu w Glencoe. Goście jedli przekąski wegetariańskie i kebaby na zadaszonym tarasie z widokiem na jezioro Michigan.

Kamala Harris przedstawiła optymistyczną dla siebie perspektywę wyborów w 2024 r. „Wygrywamy” – powtarzała wielokrotnie, powołując się na sukcesy na rzecz praw reprodukcyjnych w wyborach stanowych. Prawo do aborcji było główną osią spotkania.

Uczestnicy zapłacili od 1500 do 50 000 dolarów za udział w wydarzeniu.

W czwartek rano, przed postojem w Glencoe, Harris była w Milwaukee, gdzie rozmawiała z właścicielami małych firm w ramach swojej Economic Opportunity Tour.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

19 kościołów katolickich na przedmieściach Chicago może zostać zamknięta

Opublikowano

dnia

Autor:

Kilka miesięcy po ogłoszeniu przez diecezję Joliet zamknięcia 5 kościołów katolickich i 2 szkół katolickich w rejonie miasteczka, miejscowy biskup zasygnalizował, że kolejnym 19 parafiom na zachodnich i południowo-zachodnich przedmieściach oraz poza nimi, grozi zamknięcie lub fuzja.

Biuro biskupa Rona Hicksa poinformowało, że restrukturyzacja w diecezji jest konieczna z różnych powodów, w tym z powodu braku księży i ​​„kwestii budżetowych”.

Biskup Ron Hicks

Jednakże urzędnicy kościelni nie chcieli rozmawiać o tym, czy i w jaki sposób trwający od kilkudziesięciu lat skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, który doprowadził do wielomilionowych wypłat prawnych, wpłynął na ich wyzwania finansowe.

Na stronie internetowej diecezji znajduje się lista ponad 70 wiarygodnie oskarżonych duchownych, przy czym diecezja Joliet była niegdyś jednym z epicentrów kryzysu, który dotknął księży w całym kraju.

Urzędnicy diecezji twierdzą, że niektóre z 19 kościołów można zamknąć, a niektóre połączyć w ramach trwającego procesu restrukturyzacji.

Zagrożone kościoły:

 • Ascension of Our Lord w Oakbrook Terrace
 • Christ the King w Lombard
 • St. Alexander w Villa Park
 • St. John the Apostle w Villa Park
 • Christ the Servant w Woodridge
 • St. Luke w Carol Stream
 • St. Mark w Wheaton
 • Assumption w Coal City
 • Immaculate Conception w Braidwood
 • Sacred Heart w Kinsman
 • St. Boniface w Monee
 • St. Lawrence w South Wilmington
 • St. Lawrence O’Toole Chapel w Essex
 • St. Liborius w Steger
 • St. Mary w Park Forest
 • St. Mary Mission w Reddick
 • St. Patrick (Wilton Center) w Manhattan
 • St. Paul the Apostlew Peotone
 • St. Rose w Wilmington

Ascension of Our Lord w Oakbrook Terrace

Urzędnik kościelny, który nie chciał ujawnić swojego nazwiska, ale jest zaznajomiony z planami zamknięcia kościołów, powiedział, że jest „rozczarowany” sposobem, w jaki biskup Ron Hicks prowadzi działalność kościelną.

„Biskup zawiera układy, a ci, którzy w rezultacie cierpią, to ludzie, ponieważ to nie biskup zbudował te kościoły i nie są nimi także księża, tylko ludzie” – powiedział urzędnik.

Christ the King w Lombard

W 2023 r. diecezja rozpoczęła ocenę 16 parafii w Joliet i jej okolicach, a na początku tego roku ogłosiła zamknięcie 5 kościołów i 2 szkół podstawowych.

Od 2022 r. Archidiecezja Chicago zamknęła 26 parafii, z czego dwie w tym roku.

 

Źródło: suntimes
Foto: Ascension of Our Lord w Oakbrook Terrace, Christ the King w Lombard, Diecezja Joliet, St. Mark w Wheaton
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu