Połącz się z nami

News Chicago

Robiłeś zakupy w sklepie IKEA? Możesz starać się odszkodowanie

Opublikowano

dnia

Kupujący w sieci IKEA mogą kwalifikować się do wypłaty odszkodowania w ramach ugody zbiorowej o wartości 24 milionów dolarów. Termin złożenia wniosku to 4 maj.

Pozew, który został złożony w powiecie Cook mówi, że popularna szwedzka firma meblarska drukowała rachunki za transakcje kartami kredytowymi lub debetowymi w swoich sklepach detalicznych, które zawierały więcej niż 5 ostatnich cyfr numeru karty.

Chociaż sąd nie orzekł na korzyść żadnej ze stron w procesie, IKEA zgodziła się zapłacić 24,25 miliona dolarów w ramach ugody, ale z akt sądowych wynika, że firma zaprzecza wszelkiej odpowiedzialności i wykroczeniu.

Zgodnie z ugodą każdy, kto robił zakupy w IKEA w USA między 18 października 2017 r. a 31 grudnia 2019 r. i użył karty debetowej lub kredytowej do dokonania zakupu, może kwalifikować się do wypłaty.

Niektórzy mogli już otrzymać zawiadomienie stwierdzające, że mogą kwalifikować się na podstawie dokumentów z IKEA, zgodnie ze stroną internetową dotyczącą ugody.

Chociaż ostateczna kwota wypłaty będzie zależeć w dużej mierze od liczby złożonych roszczeń, firma prawnicza stojąca za pozwem spodziewa się, że czeki będą wynosić od 30 do 60 USD.

Ostateczny termin na złożenie pozwu lub wykluczenie się z ugody upływa 4 maja. Ostateczna rozprawa zatwierdzająca ugodę odbędzie się 28 lipca.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Sundry Photography

News Chicago

Jak zostać lekarzem w USA? Dowiedz się na konferencji dr. Piotra Brukasza w Maywood

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w budynku Research Center Loyola Medicine w Maywood odbędzie się konferencja dla przyszłych i obecnych studentów medycyny. Na naszej antenie dr. Piotr Brukasz, Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago zaprasza wszystkich, którzy chcą zasięgnąć informacji na temat medycznej ścieżki edukacyjnej.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.30 rano w Research Center należącym do szpitala Loyola Medicine. Konferencja jest skierowana zarówno do studentów medycyny jak do osób, które wybierają się na studia medyczne.

„Podajemy po prostu kierunki i edukujemy w jaki sposób przystąpić do tematu” mówi dr. Piotr Brukasz.

Studia medyczne w Stanach Zjednoczonych są bardzo trudne, dobrze jest więc wszystkiego najpierw się dowiedzieć a następnie skorzystać z tej wiedzy, żeby jak najlepiej sobie z nimi poradzić, zachęca Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago.

Konferencja będzie się składała z serii krótkich wykładów o tym jak przebiegają studia medyczne oraz jak potem dostać się na tzw. rezydenturę.

Tematy wykładów:

  • Wybór szkoły medycznej
  • Pomoc finansowa
  • MCAT
  • Przyjęcie do szkoły medycznej
  • USMLE krok 1 i 2
  • Jak zdobyć stanowisko badawcze?
  • Rezydentura medyczna – statystyki
  • Rezydentura medyczna w USA – Twój cel
  • Moje Dziecko Będzie Lekarzem – Sesja dla Rodziców

„Nie – dostanie się na studia gwarantuje bycie lekarzem w Ameryce, a dostanie się na pewną rezydenturę, czyli na staż” podkreśla dr. Piotr Brukasz.

Serdecznie Zapraszamy!

UWAGA: Stypendium

Związek Lekarzy Polskich – ZLP (Polish-American Medical Society – PAMS) w Chicago przypomina polonijnym studentom, że zbliża się termin (31 marca 2023) składania podań o doroczne stypendia akademickie.

ZLP – PAMS przyznaje co roku kilkanaście stypendiów akademickich studentom polskiego pochodzenia z rejonu Chicago, studiującym medycynę, stomatologię lub weterynarię na uniwersytetach w USA lub w Polsce. Studenci oceniani są na podstawie wyników akademickich (GPA ponad 3.0), innych osiągnięć, zainteresowań, udziału w życiu Polonii i potrzeb finansowych.

Termin składania podań upływa 31 marca 2023.

Pozyskiwanie funduszy umożliwiających finansowanie tych stypendiów jest najważniejszą misją Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Główną imprezą organizowaną w tym celu jest charytatywny Bal Lekarzy, odbywający się co roku od 70 lat!

W uznaniu tej tradycji, często z okazji Balu, ZLP otrzymuje też donacje na fundusz stypendialny od biznesów, organizacji i indywidualnych darczyńców. Wysiłki na rzecz podtrzymywania tej działalności społecznej spoczywają na barkach kolejnych Prezesów i Zarządu ZLP.

Wielu byłych stypendystów ZLP w Chicago jest już specjalistami w różnych dziedzinach, służy Polonii, wielu działa na rzecz Związku i można liczyć na ich poradę i zaangażowanie.

Liczymy na to, że kolejni studenci, którzy otrzymają w tym roku stypendia Związku Lekarzy Polskich w Chicago też będą z nami współpracować, zainspirowani wieloletnią działalnością ZLP w Chicago.

Obecnie w ramach struktur ZLP uformowała się sekcja młodzieżowa – Junior PAMS, co znacznie mobilizuje i ułatwia integrację studentów.

Szczegółowe informacje są umieszczone na stronie internetowe ZLP pod adresem: https://www.zlpchicago.org/scholarship-application-2/

Link do wymaganych Listów Rekomendacyjnych:
https://www.zlpchicago.org/scholarship-recommendation-form/

Drodzy studenci, czekamy na Was!

Piotr Brukasz, MD
Prezes
Związek Lekarzy Polskich w Chicago

 

Foto: zlpchicago

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Navy Pier już zapowiada letnie wydarzenia. Fajerwerki rozpoczną się w Memorial Day

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Navy Pier ogłosiło swój letni kalendarz wydarzeń. Harmonogram obejmuje między innymi czerwcowy Chi-Soul Fest i powrót pokazu fajerwerków w każdą środę i sobotę.

Pokazy sztucznych ogni w każdą środę i sobotę rozpoczną się w weekend Dnia Pamięci i będą kontynuowane do Święta Pracy.

Co tydzień w ogródku piwnym na Navy Pier możesz także posłuchać muzyki na żywo. DJ-e grający muzykę house będą w soboty na platformie Wave Wall Performance wraz z serią występów tanecznych na żywo.

Dla tych, którzy chcą poćwiczyć, treningi w godzinach szczytu i sesje jogi o zachodzie słońca powracają do kalendarza na początku czerwca.

Pełny harmonogram można znaleźć na oficjalnej stronie Navy Pier.

 

Źródło: fox32
Foto: Navy Pier
Czytaj dalej

News Chicago

Vallas kontra Johnson: druga runda ciosów w czasie telewizyjnej debaty

Opublikowano

dnia

Autor:

W czasie pierwszej debaty telewizyjnej w zeszły czwartek, Brandon Johnson był zdecydowanym agresorem ale podczas wczorajszej dyskusji Paul Vallas przeszedł do ataku. Ożywiona debata kandydatów na burmistrza Chicago, którzy tym razem mogli sobie nawzajem zadawać pytania, skupiła się na finansowaniu i zmianach w policji, oraz podatkach.

Godzinna debata była moderowana przez prezenterkę ABC-7, Judy Hsu. Już odpowiadając na pierwsze pytanie tego wieczoru, Vallas rzucił słowny cios na temat historii Johnsona, który popierał polityczny cel, jakim jest pozbawienie funduszy policji.

Johnson już tego nie mówi. Ale nadal nie chce zobowiązać się do pełnego sfinansowania budżetu policji w Chicago w wysokości 1,94 miliarda dolarów. W rzeczywistości obiecał, że zmniejszy budżet CPD o co najmniej 150 milionów dolarów, częściowo poprzez zmniejszenie liczby przełożonych.

Odpowiadając na zarzut Vallasa, Johnson zaprzeczył, że zamierza pozbawić policję pieniędzy.

Zamiast tego komisarz powiatu Cook podkreślił swój plan „inteligentnej policji”, który obejmuje awans 200 detektywów do rozwiązywania brutalnych przestępstw i uwolnienie funkcjonariuszy policji od ciężaru odpowiadania na 40% wezwań 911 dotyczących zdrowia psychicznego i innych nagłych sytuacji niewymagających jej interwencji.

Wg Johnsona policjanci nie są pracownikami socjalnymi czy terapeutami małżeńskimi a organy ścigania powinny skoncentrować się na reagowaniu na bardziej brutalne przestępstwa.

Jednak Vallas nie ustępował w kwestii finansowania policji i skrytykował wypowiedź przeciwnika.

Vallas skupił się również na drugim kamieniu węgielnym swojej strategii walki z Johnsonem: wynoszącej 800 milionów dolarów podwyżce podatków, które miałyby wg planu komisarza powiatu Cook pomóc sfinansować „inwestycje w ludzi” o wartości 1 miliarda dolarów.

Podkreślił, że podwyższone podatki – dodanie 4 dolarów podatku na pracownika w firmach z Chicago – zaszkodzą przedsiębiorstwom w mieście. Skrytykował także plan Johnsona dotyczący wzrostu podatku dla hoteli i moteli o 66%, zaznaczając, że firmy już płacą najwyższe podatki w kraju i ledwo przetrwały okres pandemii.

Vallas i Johnson spierali się również o przejście na zdalne nauczanie podczas pandemii COVID-19. Vallas zaatakował Johnsona w związku z odmową osobistego nauczania przez Chicago Teachers Union.

Wymiana rozpoczęła się po tym, jak Vallas zrzucił winę za wzrost przestępczości nieletnich na zamknięte szkoły. Powiedział, że szkoły powinny pozostać otwarte wieczorami i latem oraz mieć programy nauki i pracy.

W międzyczasie Johnson oskarżył Vallasa o tworzenie polityki w latach 90., która później doprowadziła do zamknięcia szkół pod rządami byłego burmistrza Rahma Emanuela.

Johnson zachwalał swój plan 1 miliarda dolarów na inwestycje w usługi społeczne. Zaatakował Vallasa, twierdząc, że jego przeciwnik jest wspierany przez miliarderów i odpowiedzialny za deficyt w szkolnictwie Chicago.

Vallas odparował atak, mówiąc, że Johnson nigdy nie zarządzał budżetem i nie powinien go pouczać.

Druga tura wyborów odbędzie się 4 kwietnia. Od poniedziałku, 20 marca, rusza Wczesne Głosowanie w mieście.

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu