Połącz się z nami

News Chicago

Navy Pier już zapowiada letnie wydarzenia. Fajerwerki rozpoczną się w Memorial Day

Opublikowano

dnia

W czwartek Navy Pier ogłosiło swój letni kalendarz wydarzeń. Harmonogram obejmuje między innymi czerwcowy Chi-Soul Fest i powrót pokazu fajerwerków w każdą środę i sobotę.

Pokazy sztucznych ogni w każdą środę i sobotę rozpoczną się w weekend Dnia Pamięci i będą kontynuowane do Święta Pracy.

Co tydzień w ogródku piwnym na Navy Pier możesz także posłuchać muzyki na żywo. DJ-e grający muzykę house będą w soboty na platformie Wave Wall Performance wraz z serią występów tanecznych na żywo.

Dla tych, którzy chcą poćwiczyć, treningi w godzinach szczytu i sesje jogi o zachodzie słońca powracają do kalendarza na początku czerwca.

Pełny harmonogram można znaleźć na oficjalnej stronie Navy Pier.

 

Źródło: fox32
Foto: Navy Pier

News Chicago

Rozpoczynamy Rok Kopernikański. Centrum Kopernika zaprasza na wystawę i koncert

Opublikowano

dnia

Autor:

W tą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

 • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
 • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
 • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
 • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
 • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Jak zostać lekarzem w USA? Dowiedz się na konferencji dr. Piotra Brukasza w Maywood

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w budynku Research Center Loyola Medicine w Maywood odbędzie się konferencja dla przyszłych i obecnych studentów medycyny. Na naszej antenie dr. Piotr Brukasz, Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago zaprasza wszystkich, którzy chcą zasięgnąć informacji na temat medycznej ścieżki edukacyjnej.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.30 rano w Research Center należącym do szpitala Loyola Medicine. Konferencja jest skierowana zarówno do studentów medycyny jak do osób, które wybierają się na studia medyczne.

„Podajemy po prostu kierunki i edukujemy w jaki sposób przystąpić do tematu” mówi dr. Piotr Brukasz.

Studia medyczne w Stanach Zjednoczonych są bardzo trudne, dobrze jest więc wszystkiego najpierw się dowiedzieć a następnie skorzystać z tej wiedzy, żeby jak najlepiej sobie z nimi poradzić, zachęca Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago.

Konferencja będzie się składała z serii krótkich wykładów o tym jak przebiegają studia medyczne oraz jak potem dostać się na tzw. rezydenturę.

Tematy wykładów:

 • Wybór szkoły medycznej
 • Pomoc finansowa
 • MCAT
 • Przyjęcie do szkoły medycznej
 • USMLE krok 1 i 2
 • Jak zdobyć stanowisko badawcze?
 • Rezydentura medyczna – statystyki
 • Rezydentura medyczna w USA – Twój cel
 • Moje Dziecko Będzie Lekarzem – Sesja dla Rodziców

„Nie – dostanie się na studia gwarantuje bycie lekarzem w Ameryce, a dostanie się na pewną rezydenturę, czyli na staż” podkreśla dr. Piotr Brukasz.

Serdecznie Zapraszamy!

UWAGA: Stypendium

Związek Lekarzy Polskich – ZLP (Polish-American Medical Society – PAMS) w Chicago przypomina polonijnym studentom, że zbliża się termin (31 marca 2023) składania podań o doroczne stypendia akademickie.

ZLP – PAMS przyznaje co roku kilkanaście stypendiów akademickich studentom polskiego pochodzenia z rejonu Chicago, studiującym medycynę, stomatologię lub weterynarię na uniwersytetach w USA lub w Polsce. Studenci oceniani są na podstawie wyników akademickich (GPA ponad 3.0), innych osiągnięć, zainteresowań, udziału w życiu Polonii i potrzeb finansowych.

Termin składania podań upływa 31 marca 2023.

Pozyskiwanie funduszy umożliwiających finansowanie tych stypendiów jest najważniejszą misją Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Główną imprezą organizowaną w tym celu jest charytatywny Bal Lekarzy, odbywający się co roku od 70 lat!

W uznaniu tej tradycji, często z okazji Balu, ZLP otrzymuje też donacje na fundusz stypendialny od biznesów, organizacji i indywidualnych darczyńców. Wysiłki na rzecz podtrzymywania tej działalności społecznej spoczywają na barkach kolejnych Prezesów i Zarządu ZLP.

Wielu byłych stypendystów ZLP w Chicago jest już specjalistami w różnych dziedzinach, służy Polonii, wielu działa na rzecz Związku i można liczyć na ich poradę i zaangażowanie.

Liczymy na to, że kolejni studenci, którzy otrzymają w tym roku stypendia Związku Lekarzy Polskich w Chicago też będą z nami współpracować, zainspirowani wieloletnią działalnością ZLP w Chicago.

Obecnie w ramach struktur ZLP uformowała się sekcja młodzieżowa – Junior PAMS, co znacznie mobilizuje i ułatwia integrację studentów.

Szczegółowe informacje są umieszczone na stronie internetowe ZLP pod adresem: https://www.zlpchicago.org/scholarship-application-2/

Link do wymaganych Listów Rekomendacyjnych:
https://www.zlpchicago.org/scholarship-recommendation-form/

Drodzy studenci, czekamy na Was!

Piotr Brukasz, MD
Prezes
Związek Lekarzy Polskich w Chicago

 

Foto: zlpchicago, istock/:monkeybusinessimages

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Vallas kontra Johnson: druga runda ciosów w czasie telewizyjnej debaty

Opublikowano

dnia

Autor:

W czasie pierwszej debaty telewizyjnej w zeszły czwartek, Brandon Johnson był zdecydowanym agresorem ale podczas wczorajszej dyskusji Paul Vallas przeszedł do ataku. Ożywiona debata kandydatów na burmistrza Chicago, którzy tym razem mogli sobie nawzajem zadawać pytania, skupiła się na finansowaniu i zmianach w policji, oraz podatkach.

Godzinna debata była moderowana przez prezenterkę ABC-7, Judy Hsu. Już odpowiadając na pierwsze pytanie tego wieczoru, Vallas rzucił słowny cios na temat historii Johnsona, który popierał polityczny cel, jakim jest pozbawienie funduszy policji.

Johnson już tego nie mówi. Ale nadal nie chce zobowiązać się do pełnego sfinansowania budżetu policji w Chicago w wysokości 1,94 miliarda dolarów. W rzeczywistości obiecał, że zmniejszy budżet CPD o co najmniej 150 milionów dolarów, częściowo poprzez zmniejszenie liczby przełożonych.

Odpowiadając na zarzut Vallasa, Johnson zaprzeczył, że zamierza pozbawić policję pieniędzy.

Zamiast tego komisarz powiatu Cook podkreślił swój plan „inteligentnej policji”, który obejmuje awans 200 detektywów do rozwiązywania brutalnych przestępstw i uwolnienie funkcjonariuszy policji od ciężaru odpowiadania na 40% wezwań 911 dotyczących zdrowia psychicznego i innych nagłych sytuacji niewymagających jej interwencji.

Wg Johnsona policjanci nie są pracownikami socjalnymi czy terapeutami małżeńskimi a organy ścigania powinny skoncentrować się na reagowaniu na bardziej brutalne przestępstwa.

Jednak Vallas nie ustępował w kwestii finansowania policji i skrytykował wypowiedź przeciwnika.

Vallas skupił się również na drugim kamieniu węgielnym swojej strategii walki z Johnsonem: wynoszącej 800 milionów dolarów podwyżce podatków, które miałyby wg planu komisarza powiatu Cook pomóc sfinansować „inwestycje w ludzi” o wartości 1 miliarda dolarów.

Podkreślił, że podwyższone podatki – dodanie 4 dolarów podatku na pracownika w firmach z Chicago – zaszkodzą przedsiębiorstwom w mieście. Skrytykował także plan Johnsona dotyczący wzrostu podatku dla hoteli i moteli o 66%, zaznaczając, że firmy już płacą najwyższe podatki w kraju i ledwo przetrwały okres pandemii.

Vallas i Johnson spierali się również o przejście na zdalne nauczanie podczas pandemii COVID-19. Vallas zaatakował Johnsona w związku z odmową osobistego nauczania przez Chicago Teachers Union.

Wymiana rozpoczęła się po tym, jak Vallas zrzucił winę za wzrost przestępczości nieletnich na zamknięte szkoły. Powiedział, że szkoły powinny pozostać otwarte wieczorami i latem oraz mieć programy nauki i pracy.

W międzyczasie Johnson oskarżył Vallasa o tworzenie polityki w latach 90., która później doprowadziła do zamknięcia szkół pod rządami byłego burmistrza Rahma Emanuela.

Johnson zachwalał swój plan 1 miliarda dolarów na inwestycje w usługi społeczne. Zaatakował Vallasa, twierdząc, że jego przeciwnik jest wspierany przez miliarderów i odpowiedzialny za deficyt w szkolnictwie Chicago.

Vallas odparował atak, mówiąc, że Johnson nigdy nie zarządzał budżetem i nie powinien go pouczać.

Druga tura wyborów odbędzie się 4 kwietnia. Od poniedziałku, 20 marca, rusza Wczesne Głosowanie w mieście.

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu