Połącz się z nami

News USA

Milion USD od szkoły w Nabrasce za śmierć ucznia. 14-latek zjadł batonik od nauczyciela

Opublikowano

dnia

Okręg szkolny w Nebrasce zgodził się wypłacić milion dolarów rodzinie ósmoklasisty, który zmarł w zeszłym roku po zjedzeniu batonika granola, którego dostał od nauczyciela. Chłopiec doznał wstrząsu anafilaktycznego. Rada szkoły Papillion La Vista będzie głosować w sprawie ugody z rodzicami 14-letniego Jaggera Shawa na posiedzeniu w poniedziałek wieczorem.

Do tragicznego wydarzenia doszło w maju zeszłego roku. Nauczyciel Jaggera w Liberty Middle School zaproponował mu batonik granola po tym, jak uczeń poprosił, czy może pójść na stołówkę po przekąskę dla siebie.

Chłopiec zjadł przekąskę w połowie i poczuł, że zaczyna mieć reakcję alergiczną, napisał na profilu FB, jego ojciec, Tom Shaw. W poście nie opisał alergii Jaggera ani nie powiedział, czy szkoła była świadoma tej alergii.

14-latek udał się do gabinetu pielęgniarki szkolnej, gdzie najpierw podano mu lek na alergię, Benadryl. Następnie pielęgniarka podała mu autostrzykawkę z adrenaliną i wezwała pogotowie. Przyjechała karetka i zabrała chłopca do szpitala Midlands.

Kiedy Jagger przybył do szpitala, miał problemy z oddychaniem i był wszędzie spuchnięty. Po dwóch momentach zatrzymania akcji serca lekarze postanowili przetransportować go do szpitala dziecięcego, ponieważ czuli, że nie są przygotowani do radzenia sobie z jego pogarszającym się stanem.

Po dwóch minutach transportu serce Jaggera ponownie się zatrzymało i przez 20 minut krew nie dostarczała tlenu do mózgu.

Kiedy Jagger w końcu przybył do szpitala dziecięcego, personel przeprowadził resuscytację i był w stanie go ustabilizować, ale było już za późno: niedotlenienie, którego doznał, gdy jego serce się zatrzymało, spowodowało poważne uszkodzenie mózgu.

O 3:20 nad ranem 7 maja 2022, nie mając szans na wyzdrowienie Jaggera, rodzina zdecydowała się usunąć rurkę do oddychania. Chłopiec zmarł niedługo później o 3:45 rano.

Okręg szkolny wydał oświadczenie po tragicznym wypadku, zalecając, aby wszystkie dzieci z silną alergią nosiły przy sobie adrenalinę w strzykawce do samodzielnego podania. Powinny mieć zawsze przy sobie dwie osoby i być przeszkolone w samodzielnym podawaniu leku w momencie, gdy podejrzewają reakcję alergiczną, a następnie wezwać pomoc.

Wszystkie dzieci z alergiami pokarmowymi powinny mieć także plan postępowania medycznego opracowany i podpisany przez lekarza. Plan powinien być udostępniony wszystkim wykładowcom i personelowi odpowiedzialnemu za ucznia w czasie godzin lekcyjnych i powinni oni zostać poinformowani o tym, czego się od nich oczekuje w przypadku nagłej reakcji anafilaktycznej.

Podanie Benadrylu w sytuacji wstrząsu anafilaktycznego NIE jest procedurą zalecaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrii, które podaje:

Opóźnione podanie adrenaliny w anafilaksji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem hospitalizacji i złym rokowaniem, w tym encefalopatią niedotlenieniowo-niedokrwienną i zgonem. I odwrotnie, szybkie przedszpitalne wstrzyknięcie adrenaliny wiąże się z niższym ryzykiem hospitalizacji i zgonu.

Leki przeciwhistaminowe H1 zapobiegają i łagodzą swędzenie i pokrzywkę, ale nie łagodzą zagrażających życiu objawów ze strony układu oddechowego, niedociśnienia lub wstrząsu; dlatego, podobnie jak leki przeciwhistaminowe H2 i glikokortykosteroidy, są one lekami wspomagającymi i nie są odpowiednie do stosowania jako leczenie początkowe lub jedyne.

 

Źródło: hawiinewsnow, sncksafely
Foto: Shaw Family, YouTube

News USA

Jedna ze słynnych bliźniaczek syjamskich z Minnesoty ujawniła, że wyszła za mąż

Opublikowano

dnia

Autor:

Połączone bliźniaczki syjamskie Abby i Brittany Hensel po raz pierwszy zwróciły na siebie uwagę całego kraju, gdy pojawiły się w „The Oprah Winfrey Show” w 1996 roku. Teraz 34-letnie siostry osiągnęły ważny kamień milowy w swoim wspólnym życiu: Abby wyszła za mąż.

Bliźniaczki Hensel wystąpiły także w optymistycznym reality show TLC „Abby i Brittany”, w którym pokazywały, jak prowadzą samochód, podróżują do Europy, a nawet jeżdżą na motorowerze. Kiedy serial zakończył się po jednym sezonie, Abby i Brittany właśnie ukończyły college i uzyskały dyplom z edukacji.

Wiele wydarzyło się w ciągu ostatniej dekady w ich życiu.

Abby, pracująca jako nauczycielka, jest obecnie mężatką. Jej mężem w 2021 roku został Josh Bowling, pielęgniarz i weteran armii Stanów Zjednoczonych. Siostry udostępniły zdjęcia ze ślubu w mediach społecznościowych. Mieszkają w Minnesocie, gdzie bliźniaczki Hensel urodziły się i wychowały.

Według relacji zamieszczanych na Facebooku rodzina lubi wędrówki na łonie natury, lody i jazdę na nartach.

Abby i Brittany są bliźniaczkami syjamskimi typu dicephalus, mają wspólny krwiobieg i wszystkie narządy poniżej klatki piersiowej, serca i płuca mają oddzielne. Abby kontroluje ich prawą rękę i nogę, Brittany kończyny z lewej strony.

Kiedy urodziły się w 1990 roku, ich rodzice, Patty i Mike Hensel, zdecydowali się nie przeprowadzać operacji separacji, uznając ją za zbyt ryzykowną. Lekarze byli zdania, że szanse na przeżycie obu dziewczynek są znikome, a rodzice nie wyobrażali sobie, że mają wybrać, która córka ma przeżyć.

Bliźnięta syjamskie rodzą się z częstości 1 na 200 000 żywych urodzeń. Według Szpitala Dziecięcego w Filadelfii około 70% bliźniąt syjamskich to kobiety, a większość rodzi się martwa.

W filmie dokumentalnym „Joined for Life” z 2003 roku Patty Hensel powiedziała, że jej córki chciały kiedyś mieć dzieci.

„Tak, będziemy mamami” – powiedziała wtedy Brittany. „Nie zastanawiałyśmy się jeszcze nad tym, jak będzie wyglądać bycie mamą. Ale mamy dopiero 16 lat, nie musimy teraz o tym myśleć.

Obecnie Abby jest przybraną mamą dla córki Josha Bowlinga z poprzedniego związku.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Kalifornijski Patrol Autostradowy ścigał ..9-latka spieszącego się na lekcje

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Północnej Kalifornii ruszyła w pościg za Volkswagenem, który w środę odjechał z dużą prędkością z miejsca wypadku drogowego. Funkcjonariusze byli w szoku, gdy za kierownicą znaleźli 9-letniego chłopca.

Kalifornijski Patrol Autostradowy podał, że nikt nie odniósł obrażeń w wyniku zdarzenia w Oroville, liczącym około 20 000 mieszkańców mieście położonym w dolinie w pobliżu gór Sierra Nevada, około 60 mil na północ od Sacramento.

Do zdarzenia doszło około godziny 9:20AM, kiedy stwierdzono, że Volkswagen sedan „dziwnie zatrzymał się na środku skrzyżowania” – podała California Highway Patrol w oświadczeniu.

„Kiedy polecono mu ruszyć, pojazd nieoczekiwanie przyspieszył, co doprowadziło do krótkiego i chaotycznego pościgu, który zakończył się na parkingu na wschód od szkoły podstawowej Plumas Avenue” – poinformowali funkcjonariusze patrolu.

Po zatrzymaniu się, pojazd cofnął i uderzył w radiowóz, powodując jego niewielkie uszkodzenie. Kierowcą okazał się być 9-letni chłopiec, który wziął samochód, próbując dostać się do szkoły.

„Z ulgą informujemy, że w tym zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń. Po zaalarmowaniu odpowiednich służb i udokumentowaniu sytuacji dziecko bezpiecznie wysłano do szkoły” – przekazał patrol.

Funkcjonariusz CHP Terry Dunn, który zatrzymał dziecko, powiedział, że był w prawdziwym szoku. W czasie zatrzymania chłopiec wystawił głowę przez okno i powiedział „Przepraszam, próbuję dostać się do szkoły”.

Dunn przypomniał rodzicom, aby trzymali kluczyki do samochodu w bezpiecznym miejscu i rozmawiali z dziećmi, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

 

Źródło: nbc
Foto: CHP – Oroville, istock/Ralf Geithe/
Czytaj dalej

News USA

USA: wielki sukces filmu o siostrze Cabrini

Opublikowano

dnia

Autor:

Film „Cabrini” osiągnął czwarte miejsce w amerykańskim box office. Ekranizacja o siostrze zakonnej Frances Cabrini, która uosabia kobiecą siłę, wrażliwość na migrantów, wiarę i postawę „nigdy się nie poddawaj”, odniósł wielki sukces w USA. „Muzułmanie, ateiści i chrześcijanie obejrzeli film i wszyscy mówią jedno: że chcą być jak Cabrini” – mówi w wywiadzie dla Vatican News Eustace Wolfington, producent filmu. Papież Franciszek miał okazję obejrzeć fragmenty filmu.

Film został wyprodukowany przez Angel Studios, firmę, która stworzyła również odnoszący międzynarodowe sukcesy serial „The Chosen” o Jezusie z Nazaretu. Reżyserem filmu jest Alejandro Gómez Monteverde, reżyser i współtwórca „Sound of Freedom”, jednego z najbardziej popularnych filmów w USA w 2023 roku.

„Cabrini” wszedł na ekrany kin w USA w Dzień Kobiet, 8 marca, a wkrótce trafi na ekrany we Włoszech i wielu krajach na całym świecie. Film opowiada historię siostry Frances Saaverio Cabrini (1850-1917).

Nieprzyjęta do zakonu z powodu słabego zdrowia, sama założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Najświętszego Serca Jezusa. Chciała ewangelizować i służyć najbiedniejszym w Chinach. Papież Leon XIII polecił jej jednak, by służyła społeczności włoskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych. „Nie na Wschód, Cabrini, ale na Zachód!” – powiedział do niej.

Niezliczone trudności, jakie napotkała po przybyciu do Nowego Jorku w 1889 roku, nie powstrzymały jej przed służeniem imigrantom i najbiedniejszym z biednych. Film pokazuje, jak osoba o słabym zdrowiu, z łamaną angielszczyzną, zbudowała imperium nadziei, edukacji i opieki zdrowotnej, które trwa do dziś w USA i na wszystkich kontynentach. W ciągu 34 lat założyła zdumiewającą liczbę 67 szpitali, szkół i sierocińców.

„Energię czerpała z intensywnego skupienia się na służeniu Jezusowi we wszystkim, o co ją prosił, a jej dziedzictwo trwa do dziś” – czytamy na stronie filmu. Jest pierwszą obywatelką amerykańską, która została ogłoszona świętą (w 1946 r.). Jest patronką imigrantów.

Siostrę Frances Cabrini gra Cristiana Dell’Anna, znana z serialu „Gomorra”. Giancarlo Giannini gra Leona XIII, występuje także John Lithgow, zdobywca dwóch Złotych Globów. Andrea Bocelli i jego 12-letnia córka Virginia wykonują piękny duet dla „Cabrini”. Ponadto Virginia Bocelli debiutuje jako aktorka.

„Film trafia do serc ludzi. Mówią, że przyszli na film, zasmuceni zepsutym światem, i wychodzą stąd rozpaleni nadzieją, że chcą coś zrobić. To podniosło na duchu wielu ludzi, zwłaszcza młodych” – podsumował Eustace Wolfington w wywiadzie dla Vatican News.

Autor: Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Foto: vatican news
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu