Połącz się z nami

News USA

Milion USD od szkoły w Nabrasce za śmierć ucznia. 14-latek zjadł batonik od nauczyciela

Opublikowano

dnia

Okręg szkolny w Nebrasce zgodził się wypłacić milion dolarów rodzinie ósmoklasisty, który zmarł w zeszłym roku po zjedzeniu batonika granola, którego dostał od nauczyciela. Chłopiec doznał wstrząsu anafilaktycznego. Rada szkoły Papillion La Vista będzie głosować w sprawie ugody z rodzicami 14-letniego Jaggera Shawa na posiedzeniu w poniedziałek wieczorem.

Do tragicznego wydarzenia doszło w maju zeszłego roku. Nauczyciel Jaggera w Liberty Middle School zaproponował mu batonik granola po tym, jak uczeń poprosił, czy może pójść na stołówkę po przekąskę dla siebie.

Chłopiec zjadł przekąskę w połowie i poczuł, że zaczyna mieć reakcję alergiczną, napisał na profilu FB, jego ojciec, Tom Shaw. W poście nie opisał alergii Jaggera ani nie powiedział, czy szkoła była świadoma tej alergii.

14-latek udał się do gabinetu pielęgniarki szkolnej, gdzie najpierw podano mu lek na alergię, Benadryl. Następnie pielęgniarka podała mu autostrzykawkę z adrenaliną i wezwała pogotowie. Przyjechała karetka i zabrała chłopca do szpitala Midlands.

Kiedy Jagger przybył do szpitala, miał problemy z oddychaniem i był wszędzie spuchnięty. Po dwóch momentach zatrzymania akcji serca lekarze postanowili przetransportować go do szpitala dziecięcego, ponieważ czuli, że nie są przygotowani do radzenia sobie z jego pogarszającym się stanem.

Po dwóch minutach transportu serce Jaggera ponownie się zatrzymało i przez 20 minut krew nie dostarczała tlenu do mózgu.

Kiedy Jagger w końcu przybył do szpitala dziecięcego, personel przeprowadził resuscytację i był w stanie go ustabilizować, ale było już za późno: niedotlenienie, którego doznał, gdy jego serce się zatrzymało, spowodowało poważne uszkodzenie mózgu.

O 3:20 nad ranem 7 maja 2022, nie mając szans na wyzdrowienie Jaggera, rodzina zdecydowała się usunąć rurkę do oddychania. Chłopiec zmarł niedługo później o 3:45 rano.

Okręg szkolny wydał oświadczenie po tragicznym wypadku, zalecając, aby wszystkie dzieci z silną alergią nosiły przy sobie adrenalinę w strzykawce do samodzielnego podania. Powinny mieć zawsze przy sobie dwie osoby i być przeszkolone w samodzielnym podawaniu leku w momencie, gdy podejrzewają reakcję alergiczną, a następnie wezwać pomoc.

Wszystkie dzieci z alergiami pokarmowymi powinny mieć także plan postępowania medycznego opracowany i podpisany przez lekarza. Plan powinien być udostępniony wszystkim wykładowcom i personelowi odpowiedzialnemu za ucznia w czasie godzin lekcyjnych i powinni oni zostać poinformowani o tym, czego się od nich oczekuje w przypadku nagłej reakcji anafilaktycznej.

Podanie Benadrylu w sytuacji wstrząsu anafilaktycznego NIE jest procedurą zalecaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrii, które podaje:

Opóźnione podanie adrenaliny w anafilaksji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem hospitalizacji i złym rokowaniem, w tym encefalopatią niedotlenieniowo-niedokrwienną i zgonem. I odwrotnie, szybkie przedszpitalne wstrzyknięcie adrenaliny wiąże się z niższym ryzykiem hospitalizacji i zgonu.

Leki przeciwhistaminowe H1 zapobiegają i łagodzą swędzenie i pokrzywkę, ale nie łagodzą zagrażających życiu objawów ze strony układu oddechowego, niedociśnienia lub wstrząsu; dlatego, podobnie jak leki przeciwhistaminowe H2 i glikokortykosteroidy, są one lekami wspomagającymi i nie są odpowiednie do stosowania jako leczenie początkowe lub jedyne.

 

Źródło: hawiinewsnow, sncksafely
Foto: Shaw Family, YouTube

News USA

2021 był czarnym rokiem dla matek w USA. Zmarło 1205 kobiet

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowego raportu Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w 2021 r. Stany Zjednoczone miały jeden z najgorszych wskaźników śmiertelności matek w historii kraju. Raport wykazał, że w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych 1205 matek zmarło z przyczyn związanych z porodem. Oznacza to 40% wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Ogromnej większości tych tragedii można było zapobiec.

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO wskaźnik śmiertelności matek to zgony, które mają miejsce w czasie ciąży lub w ciągu 42 dni po porodzie.

Wskaźnik ten w USA w 2021 r. wyniósł 32,9 zgonów matek na 100 000 żywych urodzeń, co stanowi ponad dziesięciokrotność szacunkowych wskaźników niektórych innych krajów o wysokich dochodach, w tym Australii, Austrii, Izraela, Japonii i Hiszpanii, których wskaźnik oscylował między 2 a 3 zgony na 100 000 w 2020 r.

Według danych WHO śmiertelność matek w krajach o wysokich dochodach ogółem wyniosła 12 na 100 000 żywych urodzeń w 2020 r., podczas gdy w krajach o niskich dochodach 430 na 100 000.

Międzynarodowe porównania zgonów matek są trudne ze względu na różnice w metodologii śledzenia danych, ostrzega autorka nowego amerykańskiego raportu, Donna Hoyert, naukowiec zajmujący się zdrowiem w National Center for Health Statistics w CDC. Zauważa jednak, że Stany Zjednoczone nie radzą sobie dobrze ze śmiertelnością matek.

Najnowsza kompilacja danych CDC z komitetów stanowych, które dokonują przeglądu tych zgonów, wykazała, że 84% zgonów związanych z ciążą w USA można było zapobiec.

Wzrost śmiertelności matek w 2021 r. obserwowano ogólnie w różnych grupach wiekowych i rasowych oraz grupach pochodzenia latynoskiego.

Hoyert łączy wzrost liczby zgonów matek z pandemią COVID-19.

Wygląda na to, że wskaźniki śmiertelności matek wzrosły w okresie pandemii. Wstępne dane sugerują, że liczba zgonów osiągnęła szczyt w 2021 roku i zaczęła spadać w zeszłym roku.

Jednak niektórzy eksperci obawiają się, że inne trendy w całym kraju mogą pogorszyć te liczby, w tym ograniczenia aborcji, problemy kadrowe w szpitalach i zamykanie wiejskich oddziałów położniczych.

Śmiertelność matek wśród Afroamerykanów jest znacznie wyższa niż w przypadku innych grup rasowych; w 2021 r. było to 69,9 na 100 tys., czyli 2,6 razy więcej niż wskaźnik dla białych kobiet.

To czynniki społeczne, a nie biologiczne, podsycają tą przepaść rasową.

Wanda Irving prowadzi organizację o nazwie Dr. Shalon’s Maternal Action Project, której celem podniesienie świadomości dotyczącej istniejących zagrożeń, w szczególności dla czarnych matek.

Córka Wandy, Shalon Irving, zmarła z powodu komplikacji związanych z nadciśnieniem zaledwie trzy tygodnie po urodzeniu dziewczynki w 2017 roku. Była znakomitym naukowcem, pracującym jako epidemiolog w CDC w Atlancie.

Wanda Irving opowiada, że przed śmiercią córka nagle przybrała na wadze, miała bóle głowy, jedna jej noga była większa od drugiej i wiedziała, że coś jest nie tak. Ale wciąż była odsyłana ze szpitala do domu, mimo że upierała się, że potrzebuje pomocy medycznej.

Około trzech tygodni po porodzie zasłabła w domu i już się nie obudziła.

Wanda Irving mówi, że śmierci córki można było zapobiec – przypisuje ją rasizmowi systemu opieki zdrowotnej i lekarzom ignorującym objawy i zagrożenia dla zdrowia jej córki.

Wanda mieszka teraz w domu swojej córki i wychowuje wnuczkę, która zmaga się ze stratą.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/kieferpix
Czytaj dalej

News USA

Edukacja wszystkich niepełnosprawnych dzieci powinna być tak samo wspierana

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa żydowskich rodziców złożyła w poniedziałek pozew przeciwko Departamentowi Edukacji Kalifornii, wzywając stan do zapewnienia szkołom religijnym równego dostępu do funduszy na edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami. Odmawiając tego finansowania przepis dyskryminuje prawo rodziców do kierowania religijnym wychowaniem ich dzieci. O tym, że wszystkie dzieci niepełnosprawne zasługują na wsparcie mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Zgodnie z prawem stanu Kalifornia, federalne i stanowe fundusze na edukację specjalną są dostępne dla szkół publicznych i świeckich szkół prywatnych.

Zakaz dotyczy również szkół katolickich, protestanckich szkół chrześcijańskich, szkół muzułmańskich i wszelkich innych szkół powiązanych z religią.

Firma Becket, która świadczy pomoc prawną pro bono w obronie wolności religijnej, reprezentuje rodziców w tym procesie.

Pozew reprezentuje trzy grupy żydowskich rodziców, których dzieci wymagają specjalnej edukacji. Zgodnie z komunikatem prasowym firmy Becket, rodzice pragną, aby ich dzieci otrzymały wykształcenie, które pozwoli im w pełni wykorzystać swój potencjał i skupi się na żydowskich wierzeniach religijnych.

W komunikacie prasowym zauważono, że zarówno Shalhevet High School, jak i Yavneh Hebrew Academy chcą mieć możliwość zapewnienia tej edukacji dzieciom ze specjalnymi potrzebami, ale nie mają żadnego dostępu do stanowych ani federalnych funduszy na te usługi.

Wg pozwu obecne zasady finansowania naruszają prawa obywatelskie rodziców wynikające z Pierwszej Poprawki i Czternastej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Pozew argumentuje, że przepis „kategorycznie wyklucza szkoły religijne” z pożytku publicznego zapewnianego członkom społeczności „z powodu ich praktyk religijnych”. A także, że traktuje działalność świecką bardziej przychylnie niż edukację religijną i że szkoły religijne muszą zrezygnować ze swojej tożsamości religijnej, aby uzyskać dostęp do funduszy.

Tym samym przepis dyskryminuje prawo rodziców do kierowania religijnym wychowaniem ich dzieci.

W dniu 21 czerwca 2021 roku Sąd Najwyższy orzekł stosunkiem głosów 6-3, że prawo stanu Maine naruszyło Pierwszą Poprawkę, ponieważ zapewniało pomoc w nauce prywatnym szkołom świeckim, ale kategorycznie wykluczało szkoły religijne z dostępu do tych samych funduszy.

W dniu 17 czerwca 2021 roku Sąd Najwyższy orzekł, tym razem jednogłośnie, że miasto Filadelfia naruszyło Pierwszą Poprawkę, odmawiając zawarcia umowy z katolickimi ośrodkami opieki społecznej Archidiecezji Filadelfijskiej, ponieważ jej agencja opieki zastępczej odmówiła umieszczenia dzieci u par homoseksualnych z powodów religijnych.

Prawo, o które walczą teraz rodzice z Kalifornii dotyczy prawdopodobnie kilku tysięcy uczniów.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/monkeybusinessimages
Czytaj dalej

News USA

Auto wjechało w nastolatków jadących na skradzionych koniach w Teksasie. Nie żyje 14-latek

Opublikowano

dnia

Autor:

14-latek zginął, a dwóch innych nastolatków trafiło do szpitala we wtorek po tym, jak uderzył w nich pojazd, gdy jechali drogą na koniach, które według Departamentu Policji w Dallas zostały skradzione. Dwa konie również zginęły w wypadku, poinformowała policja w komunikacie prasowym.

Policja zareagowała na wypadek w Great Trinity Forest na Julius Schepps Freeway około 5:30 rano we wtorek. Wstępne dochodzenie wykazało, że trzej jeźdźcy są nieletnimi, a konie zostały skradzione.

14-latek zginął na miejscu, a dwaj pozostali jeźdźcy – 16-latek i 17-latek – zostali zabrani do miejscowego szpitala, gdzie według policji ich stan jest stabilny.

Policja podała, że jeden z koni również zginął na miejscu, a drugi, który był ranny, został uśpiony na miejscu przez lekarza weterynarii. Trzeci koń również został ranny, ale oczekuje się, że przeżyje.

Zdaniem policji kierowca nie usłyszy zarzutów. Śledztwo pozostaje w toku.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu