Połącz się z nami

News USA

Lalki Barbie ku czci niezwykłych kobiet. Jedna z nich to dr Maggie Aderin-Pocock

Opublikowano

dnia

Firma Mattel stworzyła w tym miesiącu nową serię lalek Barbie mających uczcić niezwykłe kobiety. Jedna z nich honoruje dr Maggie Aderin-Pocock, brytyjską naukowiec, zajmującą się kosmosem.

Dawniej Barbie pokazywała bardzo wąski ideał piękna: była szczupłą blondynką, o wręcz nie możliwych proporcjach ciała, miała długie włosy i niebieskie oczy. Teraz jej twórcy odeszli od tego wzorca.

W 2023 roku kultowa Barbie reprezentuje kobiety o różnych kształtach i rozmiarach. Nowa lalka ku czci kobiety-naukowiec nosi duże złote kolczyki i ma kręcone włosy – a co najważniejsze, ma swój własny realistyczny teleskop.

Natchnieniem do projektowania nowych lalek są m.in. prawdziwi lekarze, biolodzy morscy i astronauci.

W tym miesiącu Mattel, obok dr Maggie Aderin-Pocock uhonoruje sześciu innych specjalistek STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) z całego świata, w tym byłą dyrektor naczelną YouTube Susan Wojcicki i założycielkę ETU Education, Yinuo Li.

Margaret Ebunoluwa Aderin-Pocock (z domu Aderin; ur. 9 marca 1968) to pedagog i brytyjska naukowiec zajmująca się kosmosem. Jest honorowym współpracownikiem naukowym Wydziału Fizyki i Astronomii University College London, a od lutego 2023 r. jest rektorem Uniwersytetu w Leicester.

Od lutego 2014 roku wraz z Chrisem Lintottem współprowadzi popularny program telewizyjny o astronomii pt. „The Sky at Night”.

W 2020 roku została odznaczona przez Institute of Physics William Thomson Medalem Lorda Kelvina oraz Nagrodą za publiczne zaangażowanie w fizykę. Jest pierwszą czarnoskórą kobietą, która zdobyła złoty medal w konkursie Physics News Award, a w latach 2021-2022 pełniła funkcję prezesa Brytyjskiego Stowarzyszenia Naukowego.

Dr Maggie Aderin-Pocock wspomina, że chodziła do 13 różnych szkół i była umieszczana w klasach wyrównawczych z powodu dysleksji. Mimo to zawsze marzyła o wielkich rzeczach.

Do swojego projektu Barbie wybrała ulubioną sukienkę, granatową, jak nocne niebo, obszytą aksamitem i pokrytą srebrnymi gwiazdami i księżycami, którą lubi nosić na specjalne okazje.

Powstawanie Barbie było procesem wieloetapowym. Dr Maggie Aderin-Pocock zrobiła sobie zdjęcia w sukience i zbliżenia twarzy. Korzystając z fotografii, producenci ulepili figurkę w glinie i wykonali misterne makiety lalki. Kilka tygodni później Barbie była gotowa.

Nowa lalka została zaprezentowana w Winchester Science Center w zeszłym tygodniu

Dr Maggie Aderin-Pocock mówi, że takie celebrowanie prawdziwych kobiet w całej ich różnorodności i złożoności to odpowiedni sposób, aby iść z duchem czasu.

Kiedy wygłasza przemówienia, zachęca wszystkich, a zwłaszcza dziewczęta, aby miały w sobie „pragnienie aspirowania”; żeby chciały sięgać gwiazd, bez względu na to, jakie one są.

To co robi dzisiaj firma Mattell, inspiruje następne pokolenie dziewcząt do bycia kimkolwiek zechcą, uważa brytyjska naukowiec. Pokazują młodym dziewczętom, że praktycznie wszystko jest możliwe.

 

Źródło: The Guardian
Foto: YouTube, Mattel

Ciekawostki

Ślub na lodowisku. Przed meczem hokejowym fani Blackhawks powiedzieli sobie tak

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwoje szczęśliwych fanów Blackhawks wstąpiło w związek małżeński w oryginalnych i dość zimnych okolicznościach, mimo łączących ich gorących uczuć. Tom Kneifel i Maggie powiedzieli sobie „tak” na lodzie, przed wtorkowym meczem w Chicago.

Tom Kneifel i jego narzeczona Maggie zostali zwycięzcami konkursu ślubnego Blackhawks i Helzberg Diamonds, który zakończył się w lutym. Ceremonię poprowadził gospodarz Blackhawks na arenie, Jon Hanson. Do pary dołączyła rodzina i przyjaciele.

Dla Toma Kneifela chicagowska drużyna hokejowa zawsze miała ogromne znaczenie.

W 2014 roku, gdy Tom poszedł do szkoły lotniczej dla Gwardii Narodowej stanu Illinois i napisał list do Blackhawks, prosząc o naklejki i naszywki do umieszczenia na swoim hełmie. A swoją żonę, Maggie, spotkał i poznał w lokalnym pubie właśnie podczas oglądania meczu Blackhawks.

Tom przeszedł na emeryturę z Gwardii Narodowej w zeszłym miesiącu i był gotowy do założenia rodziny. Dlatego zgłosił się do konkursu organizowanego przez Blackhawks.

Niestety, tego samego wieczoru Blackhawks przegrali 4:1 z Dallas Stars.

 

Źródło: fox32
Foto: Blackhawks
Czytaj dalej

NEWS Florida

Do portu w St. Pete zmierzają wspaniałe żaglowce na festiwal Tall Ships America

Opublikowano

dnia

Autor:

Flotylla kilku żaglowców, w tym replika kultowego Santa Maria, przybije do nabrzeża w St. Petersburgu na festiwal na lądzie i morzu, który rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do niedzieli, 2 kwietnia. Po raz pierwszy od 20 lat majestatyczne wydarzenie Tall Ships America obejmie port w St. Pete.

Tall Ships America, organizacja non-profit zajmująca się dziedzictwem morskim i edukacją młodzieży, organizuje coroczny festiwal żaglowców z całego kraju.

Flota zmierzająca do Petersburga obejmuje Nao Trinidad z Hiszpanii, replikę żaglowca Santa Maria, największego z trzech hiszpańskich statków użytych przez Krzysztofa Kolumba podczas jego pierwszej podróży przez Ocean Atlantycki w 1492 roku.

Inne zaproszone statki to m.in. Pride of Baltimore II, Ernestina-Morrissey i Barque Elissa, jeden z najstarszych współcześnie pływających statków, zwodowany w 1877 roku.

Przypłynie także odrestaurowany szkuner When and If, który został zaprojektowany dla gen. George’a S. Pattona a Suncoast Horizon z Tampa Bay, uzupełni flotę.

Goście będą mogli zwiedzać żaglowce, a nawet pływać na nich. Podczas festiwalu nadbrzeżnego odbędzie się również wiele atrakcji poświęconych flocie i bogatym żeglarskim korzeniom St. Petersburga.

Wydarzenie rozpocznie się Paradą Żagli trwającą od 1:30PM do 5:30PM 30 marca w porcie miejskim przy 250 Eighth Ave. SE, St. Petersburg, w porcie Bayboro obok lotniska Albert Whitted.

Tego wieczoru odbędzie się również ekskluzywne przyjęcie kapitańskie.

Oczekuje się, że festiwal morski przyciągnie prawie 20 000 uczestników, którzy przez cały weekend będą korzystać z wycieczek, muzyki na żywo, towarzyszących imprez i festiwalowego jedzenia.

Ogólny wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 9,95 USD kosztuje wejście na festiwal food trucków, wycieczki po pokładzie, koncerty, targ i zajęcia w porcie.

Dostępne są również bilety na wycieczki i rejsy w cenie od 34,95 USD do 295 USD za klasę VIP. Aby zapoznać się z planem podróży i biletami, odwiedź stronę tallshipsstpete.com.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, Tall Ships America
Czytaj dalej

News Chicago

Jeśli coś kochasz, nigdy się nie męczysz. Najstarszy zawodnik Shamrock Shuffle miał 91 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Najstarszy uczestnik niedzielnego 42. biegu Bank of America Shamrock Shuffle, 91-letni Iggy Cascio, przekroczył linię mety z czasem 1:19:50, wyprzedzając o cztery minuty swojego rywala Roberta Janusa. Twierdzi, że to nie był jego ostatni bieg, zamierza biegać co najmniej do setki.

Iggy Cascio już w zeszłym roku mógł startować w kategorii 90+, ale przegapił to wydarzenie z powodu COVID. Otrzymał jednak miły list od niektórych najlepszych biegaczy, w których napisali, że mają nadzieję zobaczyć go w 2023 roku.

W tym roku Cascio rywalizował głównie z własnym organizmem.

Najstarszy zawodnik biegu nie czuł się tego dnia najlepiej. Nie biegał przez pięć dni, ale mimo wszystko wystartował i nie przestraszyła go nawet niezbyt przyjemna pogoda. Jego córka, Stefanie Dell’Aringa, uważa ojca za prawdziwego supermena.

Iggy Cascio twierdzi, że przez cała trasę biegu utrzymał stabilne tempo a kilku kolegów weteranów, sprawdzało, czy daje radę. Jeden z biegaczy, 77-latek, zapytał go w trakcie biegu ile ma lat i nie mógł uwierzyć, że Cascio skończył 91, a właściwie to zbliża się już do 92. urodzin.

Bieganie było pasją Cascio, odkąd był instruktorem treningu fizycznego w Siłach Powietrznych w Europie podczas wojny koreańskiej. Podobnie jak wielu innych biegaczy zainspirował się mistrzem olimpijskim w maratonie Frankiem Shorterem w latach 70-tych.

Iggy Cascio przebiegł swój pierwszy maraton, maraton nowojorski, mając 55 lat. Od tego czasu brał udział w takich imprezach, jak The Atlanta Journal-Constitution Peachtree Road Race w Atlancie, zdobywając upragnioną koszulkę wyścigu.

Uważa, że w bieganiu ważne jest nastawienie.

„Jeśli coś kochasz, nigdy się nie męczysz”, mówi.

Tłumaczy, że to jego umysł dyktuje, jak biega rano, niezależnie od tego, czy przebiegnie trzy mile, czy pięć. I nie skończył ustalać swoich celów związanych z rywalizacją. Zamierza biegać co najmniej do setki!

 

Źródło: dailyherald
Foto: Bank of America, Stefanie Dell’Aringa
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu