Połącz się z nami

News USA

Kanadyjskie bliźniaki pobiły rekord świata. Lekarze nie dawali im szans na przeżycie

Opublikowano

dnia

Kanadyjskie rodzeństwo pobiło światowy rekord wcześniactwa bliźniaków. Gdy rozpoczął się przedwczesny poród rodzicom, Shakinie Rajendram i Kevinowi Nadarajah, powiedziano, że będą mogli trzymać swoje dzieci, ale nie będą reanimowane, ponieważ nie mają szans na przeżycie. Ale ich modlitwy zostały wysłuchane, dzieci urodzone w marcu 2022 przeżyły, a po półrocznym pobycie w szpitalu mogły zamieszkać w domu.

35-letnia Rajendram i 37-letni Nadarajah pobrali się i osiedlili w Ajax w Ontario, około 35 mil na wschód od Toronto, aby założyć tu rodzinę. Pierwsza ciąża kobiety była pozamaciczna i szybko się zakończyła.

Druga ciążą okazała się bliźniacza, czyli wysokiego ryzyka. Gdy lekarz podczas badania usg stwierdził, że dzieci „nie są żywotne” miały zaledwie 21 tygodni i 5 dni. Aby mieć szansę na przeżycie, musiałyby pozostać w łonie matki co najmniej półtora dnia dłużej.

Rajendram i Nadarajah poprosili o przeniesienie do szpitala Mount Sinai w Toronto, jednego z ograniczonej liczby ośrodków medycznych w Ameryce Północnej, które zapewniają resuscytację i aktywną opiekę dzieciom urodzonym w 22. tygodniu ciąży.

Zaledwie godzinę po północy 4 marca 2022 r., w 22. tygodniu ciąży, Adiah Laelynn Nadarajah urodziła się z wagą poniżej 12 uncji. Jej brat, Adrial Luka Nadarajah, dołączył do niej 23 minuty później, ważąc niecałe 15 uncji.

Dzieci przeżyły. Wg szpitala Mount Sinai, dzieci urodziły się we właściwym czasie, aby kwalifikować się do proaktywnej opieki, resuscytacji, odżywiania i wsparcia ważnych narządów. Nawet godzinę wcześniej zespół opieki mógł nie być w stanie interweniować medycznie.

Dzieci ważyły niewiele więcej niż puszka napoju gazowanego, a ich narządy były widoczne przez przezroczystą skórę.

Rurka używana do ich odżywiania miała mniej niż 2 milimetry średnicy.

Rodzice musieli rozważyć wszelkie ryzyko związane z leczeniem i zgodą na coraz większą interwencję medyczną. Wiedzieli, że mogą nadejść miesiące, a nawet lata bolesnego, trudnego leczenia, wraz z długoterminowym ryzykiem problemów z rozwojem mięśni, porażeniem mózgowym, opóźnieniami językowymi, opóźnieniami poznawczymi, ślepotą i głuchotą.

Przez prawie pół roku leczenia w szpitalu dochodziło do bolesnych niepowodzeń, zwłaszcza w pierwszych tygodniach.

Adiah spędziła 161 dni w szpitalu i wróciła do domu 11 sierpnia, sześć dni przed tym, jak dołączył do niej jej brat Adrial. Jego droga była nieco trudniejsza. Był hospitalizowany jeszcze trzy razy z różnymi infekcjami, czasami spędzając tygodnie w szpitalu.

Rodzeństwo kontynuuje badania specjalistyczne i różnego rodzaju terapie, kilka razy w miesiącu .

Im wcześniej dziecko się urodzi, tym większe ryzyko śmierci lub poważnej niepełnosprawności, mówią amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Dzieci urodzone przedwcześnie, przed 37 tygodniem ciąży, mogą mieć problemy z oddychaniem, problemy trawienne i krwawienia do mózgu. Wyzwania rozwojowe i opóźnienia mogą również trwać przez całe życie.

Problemy mogą być szczególnie poważne w przypadku tzw. mikrowcześniaków, urodzonych przed 26 tygodniem ciąży, które ważą mniej niż 26 uncji.

Wg badania z 2019 roku 25% do 50% niemowląt urodzonych w wieku 22 tygodni, przeżywa mimo terapii medycznej.

Według Księgi Rekordów Guinnessa para z Kanady pobiła rekord zarówno w najwcześniejszym porodzie jak i najmniej ważących bliźniakach. Poprzednimi rekordzistami były bliźnięta Ewoldt, urodzone w stanie Iowa w wieku ciążowym 22 tygodnie i 1 dzień.

Rodzice Adiah i Adriala twierdzą, że nie oczekują doskonałych dzieci z doskonałym zdrowiem, ale starają się zapewnić im jak najlepsze życie.

 

Źródło: cnn
Foto: Shakina Rajendram

NEWS Florida

Uwaga: aligatory na Florydzie już czują wiosnę i …miłość. Nie wchodźcie im w drogę

Opublikowano

dnia

Autor:

Aligatory na Florydzie stają się bardziej aktywne w związku ze nadchodzącym sezonem godowym. Mieszkańcy Naples sięgnęli po aparaty, gdy gigantyczny osobnik został zauważony 21 marca kiedy przechodził przez ulicę w ekskluzywnej dzielnicy miasta. Ogromny gad spokojnie przeszedł na drugą stronę i zatrzymał się na trawniku. Nie doszło do groźnego spotkania z człowiekiem.

Wygląda na to, że aligator o długości od 9 do 10 stóp przybył do Forest Glen Golf & Country Club z pobliskiego jeziora, co nie jest rzadkością o tej porze roku. Służby Florida Fish and Wildlife złapały zwierzę i bezpiecznie usunęły go ze społeczności. Nie doszło do ataku ze strony gada.

Aligatory częściej będą pojawiać się na drogach i w sąsiedztwie ludzkich osiedli wraz ze zbliżaniem się wiosny, ze względu na wzrost aktywności aligatorów przed sezonem godowym.

Według Komisji Ochrony Ryb i Dzikich Zwierząt sezon godowy aligatorów rozpoczyna się na początku kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy Florydy widzą więcej łuskowatych zielonych stworzeń wylegujących się wokół kanałów, bagien i obszarów podmokłych.

Około 1,3 miliona aligatorów żyje na Florydzie – na bagnach, w stawach, jeziorach, basenach – we wszystkich 67 powiatach. Należy zachować szczególną ostrożność w razie bliskiego spotkania z tymi zwierzętami.

Wskazówki FWC dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców Florydy:

  • Nigdy nie karm aligatora
  • Trzymaj zwierzęta z dala od brzegu wody
  • Pływaj w ciągu dnia i w wyznaczonych do tego miejscach
  • Jeśli zobaczysz aligatora, zachowaj dystans

Osoby mające obawy dotyczące aligatora mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię FWC Nuisance Alligator pod numer 866-FWC-GATOR (866-392-4286).

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.

W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.

Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.

Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.

Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.

Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.

Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.

W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.

Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.

Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.

Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.

Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.

Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.

Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.

Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.

Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.

Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.

Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImagesSongbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
Czytaj dalej

News Chicago

Czarny orzech będzie naszym stanowym orzechem – kolejny symbol Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Izba Reprezentantów stanu Illinois przyjęła w środę prawie jednomyślnie ustawę, która uzna orzecha czarnego – black walnut, za oficjalnego orzecha stanu Illinois.

Środek wprowadzony przez Demokratkę Sharon Chung przeszedł przez Izbę stosunkiem głosów 113 do 3, przy 11 członkach, którzy nie głosowali w sprawie środka.

Gdyby ustawa została podpisana, oficjalny stanowy orzech dołączyłby do innych niedawnych oznaczeń dokonanych przez stan, w tym dodania oficjalnego węża państwowego – węża mlecznego i oficjalnej skały państwowej – dolomitu, w 2022 r.

Aby orzech czarny stał się oficjalnym symbolem Illinois, ustawa będzie musiała przejść przez Senat stanowy, zanim zostanie podpisana przez gubernatora J.B. Pritzkera.

Pełną listę aktualnych oficjalnych symboli stanu Illinois można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Istock/Marco_de_Benedictis
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu