Połącz się z nami

NEWS Florida

Red Tide: Szkodliwe zakwity glonów znów zagrażają zwierzętom i ludziom na Florydzie

Opublikowano

dnia

Szkodliwy „czerwony przypływ”, o którym wiadomo, że zabarwia wody przybrzeżne i zabija życie morskie u wybrzeży Florydy, powrócił w tym roku. Toksyczny zakwit glonów jest niebezpieczny także dla ludzi. W miejscach, objętych ostrzeżeniami, nie powinno się kąpać ani przebywać na plaży.

Toksyczny organizm, który zabarwia wody na czerwono, został wykryty w lutym i w ostatnich dniach w kilku powiatach południowo-zachodniej Florydy w stężeniu wyższym niż normalne, poinformowali urzędnicy stanowi.

Odkąd powrócił, makabryczne zdjęcia martwych ryb wyrzucanych na plaże Florydy mnożyły się, a władze federalne ostrzegają ludzi przed możliwością podrażnienia dróg oddechowych przez zanieczyszczone powietrze.

Skąd nazwa „czerwony przypływ”?

Oceany i inne zbiorniki wodne są wypełnione algami, z których niewielka liczba jest toksyczna, ale często występują w tak małych stężeniach, że stanowią niewielkie zagrożenie dla ludzi i życia morskiego wokół nich.

Kiedy te toksyczne organizmy wodne się rozmnażają, mogą tworzyć tak zwane szkodliwe zakwity glonów, które odnotowano w każdym nadmorskim stanie USA.

Chociaż istnieją dziesiątki potencjalnie niebezpiecznych gatunków glonów, jeden najbardziej znany pojawia się każdego roku wzdłuż wybrzeża Florydy. Jest to Karenia brevis, mikroskopijny organizm z „biczowatymi wyrostkami” zwanymi wiciami, których używa do pływania.

Kiedy glony Karenia brevis rozmnażają się w dużych ilościach, mogą tworzyć zakwity, które zmieniają kolor wody na czerwonawo-brązowy, nadając temu zjawisku przydomek „czerwony przypływ”. Zjawisko zostało udokumentowane wzdłuż wybrzeża zatoki Florydy już w latach czterdziestych XIX wieku.

Naukowcy nie są w stanie przewidzieć, kiedy wystąpią czerwone przypływy, ale eksperci na Florydzie badają środki zapobiegawcze i łagodzące, aby zminimalizować ich wpływ.

Toksyczne glony mogą zabijać ryby i wywoływać choroby u ludzi

Karenia brevis wytwarza tak zwane brevetoksyny, które mogą zabijać zwierzęta morskie i ptaki.

Toksyny tych glonów mogą również powodować problemy zdrowotne u ludzi, takie jak podrażnienie skóry. Brevetoksyny, które przedostały się do powietrza, mogą powodować u osób będących w pobliżu plaży kaszel lub przekrwienie błon śluzowych.

Ludzie, którzy jedzą skorupiaki dotknięte brevetoksynami, mogą również zachorować na neurotoksyczne zatrucie skorupiakami, które może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, uczucia mrowienia w ustach, naprzemienne uczucia gorąca i zimna oraz innych objawów.

Florida’s Fish And Wildlife Conservation Commission ostrzega ludzi, aby nie pływali w wodach czerwonego przypływu lub w ich pobliżu ze względu na możliwość podrażnienia skóry, wysypki oraz pieczenia i bólu oczu. Osoby z astmą lub chorobami płuc powinny unikać plaż dotkniętych toksycznymi algami.

Jeśli wejdziesz w kontakt z wodą zawierającą glony, urzędnicy służby zdrowia na Florydzie zalecają umycie się wodą z mydłem i udanie się do klimatyzowanej przestrzeni.

Aktualna sytuacja na Florydzie

Florida Fish and Wildlife Conservation Commission poinformowała w piątek, że otrzymała raporty z poprzedniego tygodnia dotyczące chorób układu oddechowego u ludzi i o martwych rybach w powiatach Pinellas, Manatee, Sarasota, Charlotte, Lee i Collier. Podejrzewano, że incydenty były spowodowane czerwoną falą.

Lokalne stacje telewizyjne pokazały materiał filmowy przedstawiający martwe ryby wyrzucane na plaże, a toksyczne glony również miały wpływ na inne organizmy morskie.

Nadal istnieje zagrożenie dla ludzi. National Centers for Coastal Ocean Science prognozowało w poniedziałek wysokie ryzyko podrażnienia dróg oddechowych w wyniku czerwonego przypływu na niektórych plażach w powiatach Charlotte, Manatee, Pinellas i Sarasota.

Według stacji telewizyjnej Bay News 9 lokalne firmy obawiały się, że czerwona fala odstraszy turystów i negatywnie wpłynie na gospodarkę południowej Florydy.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/ablokhin

NEWS Florida

Twórczość Taylor Swift będzie tematem jesiennych zajęć na Uniwersytecie Południowej Florydy

Opublikowano

dnia

Autor:

Trzy profesorki z kampusu Uniwersytetu Południowej Florydy w Tampie łączą w swoich klasach popkulturę i poezję. Jesienią Emily Jones, Michelle Taylor i Jessica Cook będą uczyć o twórczości Taylor Swift.

Kurs LIT3301: Kulturoznawstwo i sztuka popularna, zawsze uwzględniał popkulturę. W nadchodzącym semestrze jesiennym studenci będą mieli okazję wziąć udział w części zajęć z podtytułem „Taylor Swift’s Eras”.

„Inni wykładowcy prowadzili zajęcia wokół Harry’ego Pottera, adaptacji Jane Austen, potworów w fikcji i tego typu rzeczy. Są to więc w dużej mierze zajęcia poświęcone popkulturze” – wyjaśniła Jessica Cook, profesor nadzwyczajna na USF.

Emily Jones, która także jest profesor nadzwyczajną języka angielskiego na uniwersytecie, jest samozwańczą „Swiftie” i twierdzi, że twórczość piosenkarki jest przykładem poezji miłosnej, dzięki której studenci mogą w pewnym sensie nawiązać kontakt z wcześniejszą poezją.

Zespół pedagogów planuje wykorzystać teksty Taylor Swift  i omówić artystkę jako „fenomen popkultury”. Trzy profesorki posłuchają również najnowszego albumu Swift „The Tortured Poets Department” i włączą jej najnowsze utwory do programu kursu.

Według Emily Jones, muzyka współczesna jest kontynuacją tradycyjnej poezji, której uczono się przez wieki. Daje świetną okazję do dalszego wchodzenia w świat muzyki.

 

Źródło: fox13
Foto: USF, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Nie żyje samica manata o imieniu Juliet z Zoo w Tampie. Miała 65 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę Zoo Tampa z Lowry Park ogłosiło śmierć jednego z najstarszych znanych manatów na świecie. Pracownicy ogrodu poinformowali, że samica manata o imieniu Juliet miała ponad 65 lat i pozostawiła po sobie światowe dziedzictwo w zakresie ochrony i edukacji manatów.

W grudniu, ważąca 3045 funtów Juliet, została przeniesiona do Zoo Tampa w celu pilnej oceny lekarskiej w ośrodku intensywnej opieki medycznej w Manatee Critical Care Center, Davida A. Straza Jr.

Centrum jest jednym z zaledwie czterech ośrodków w USA zapewniających zaawansowaną opiekę ciężko rannym, chorym i osieroconym manatom.

Przez ponad cztery miesiące Juliet z powodzeniem przystosowywała się do nowego środowiska na basenach rehabilitacyjnych w zoo i utrzymywała kontakty towarzyskie z innymi manatami, według dr Cynthii Stringfield, starszej wiceprezes Zoo w Tampie ds. zdrowia, ochrony i edukacji zwierząt.

W zeszłym tygodniu Juliet przechodziła rutynowe badania lekarskie. Wykazywała problemy zdrowotne, które według lekarzy weterynarii, były związane z jej zaawansowanym wiekiem. Jednak nocy z soboty na niedzielę jej stan się pogorszył.

Jak poinformowały władze ogrodu zoologicznego, zostanie przeprowadzona sekcja zwłok Juliet.

Według pracowników zoo, Juliet była ukochanym zwierzęciem, które podbiło serca wielu osób na całym świecie. Dzięki niej wielu z nich zaczęło troszczyć się o los krów morskich.

 

Źródło: fox13
Foto: Zoo Tampa
Czytaj dalej

NEWS Florida

Biden jedzie na Florydę promować zabijanie nienarodzonych dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Według doradców kampanii Joe Bidena, Prezydent wygłosi we wtorek na Florydzie przemówienie, w którym potępi nowy sześciotygodniowy stanowy zakaz aborcji i inne wysiłki mające na celu ograniczenie dostępu do aborcji w całym kraju.

Joe Biden będzie mówił o „wadze tych wyborów na rzecz wolności reprodukcyjnej w całym kraju”, podczas wydarzenia, które odbędzie się w Tampie na około tydzień przed wejściem w życie prawa stanowego, ograniczającego aborcje.

Prezydent powiąże także ograniczenia Florydy dotyczące procedury usuwania ciąży z innymi konsekwencjami unieważnienia wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade w 2022 r. Ma wspomnieć o decyzji Sądu Najwyższego stanu Arizona z zeszłego tygodnia, która podtrzymała niemal całkowity zakaz aborcji z 1864 r., o czym pisaliśmy tutaj.

Joe Biden wyraża pełne poparcie dla dostępu do aborcji, a wiceprezydent Kamala Harris jest najważniejszym głosem administracji w tej kwestii.

Od czasu, gdy decyzja Sądu Najwyższego w sprawie Dobbsa uchyliła federalne prawo do aborcji w czerwcu 2022 r., Harris zorganizowała ponad 80 wydarzeń w 20 stanach poświęconych „wolności reprodukcyjnej”.

M.in. w zeszłym tygodniu wygłosiła w Arizonie przemówienie, w którym skrytykowała zakaz obowiązujący w tym stanie i powiązała go z rolą byłego prezydenta Donalda Trumpa w umożliwieniu wprowadzenia ograniczeń aborcyjnych.

Kampania Biden-Harris uderza w Republikanów, ponieważ coraz więcej stanów ogranicza aborcję. Wizyta Joe Bidena w Tampie jest częścią szerszych wysiłków kampanii mających na celu ogólnokrajową dyskusję na temat stanowych zakazów aborcji.

W kampanii uznano zakaz aborcji na Florydzie za szczególnie istotny, ponieważ po wejściu w życie, 6-tygodniowy zakaz będzie dotyczył całego południowo-wschodniej części kraju, biorąc pod uwagę to, że wiele kobiet w sąsiednich stanach, w których obowiązują  zakazy aborcji, udawało się na Florydę, aby usunąć ciążę.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu