Połącz się z nami

NEWS Florida

Red Tide: Szkodliwe zakwity glonów znów zagrażają zwierzętom i ludziom na Florydzie

Opublikowano

dnia

Szkodliwy „czerwony przypływ”, o którym wiadomo, że zabarwia wody przybrzeżne i zabija życie morskie u wybrzeży Florydy, powrócił w tym roku. Toksyczny zakwit glonów jest niebezpieczny także dla ludzi. W miejscach, objętych ostrzeżeniami, nie powinno się kąpać ani przebywać na plaży.

Toksyczny organizm, który zabarwia wody na czerwono, został wykryty w lutym i w ostatnich dniach w kilku powiatach południowo-zachodniej Florydy w stężeniu wyższym niż normalne, poinformowali urzędnicy stanowi.

Odkąd powrócił, makabryczne zdjęcia martwych ryb wyrzucanych na plaże Florydy mnożyły się, a władze federalne ostrzegają ludzi przed możliwością podrażnienia dróg oddechowych przez zanieczyszczone powietrze.

Skąd nazwa „czerwony przypływ”?

Oceany i inne zbiorniki wodne są wypełnione algami, z których niewielka liczba jest toksyczna, ale często występują w tak małych stężeniach, że stanowią niewielkie zagrożenie dla ludzi i życia morskiego wokół nich.

Kiedy te toksyczne organizmy wodne się rozmnażają, mogą tworzyć tak zwane szkodliwe zakwity glonów, które odnotowano w każdym nadmorskim stanie USA.

Chociaż istnieją dziesiątki potencjalnie niebezpiecznych gatunków glonów, jeden najbardziej znany pojawia się każdego roku wzdłuż wybrzeża Florydy. Jest to Karenia brevis, mikroskopijny organizm z „biczowatymi wyrostkami” zwanymi wiciami, których używa do pływania.

Kiedy glony Karenia brevis rozmnażają się w dużych ilościach, mogą tworzyć zakwity, które zmieniają kolor wody na czerwonawo-brązowy, nadając temu zjawisku przydomek „czerwony przypływ”. Zjawisko zostało udokumentowane wzdłuż wybrzeża zatoki Florydy już w latach czterdziestych XIX wieku.

Naukowcy nie są w stanie przewidzieć, kiedy wystąpią czerwone przypływy, ale eksperci na Florydzie badają środki zapobiegawcze i łagodzące, aby zminimalizować ich wpływ.

Toksyczne glony mogą zabijać ryby i wywoływać choroby u ludzi

Karenia brevis wytwarza tak zwane brevetoksyny, które mogą zabijać zwierzęta morskie i ptaki.

Toksyny tych glonów mogą również powodować problemy zdrowotne u ludzi, takie jak podrażnienie skóry. Brevetoksyny, które przedostały się do powietrza, mogą powodować u osób będących w pobliżu plaży kaszel lub przekrwienie błon śluzowych.

Ludzie, którzy jedzą skorupiaki dotknięte brevetoksynami, mogą również zachorować na neurotoksyczne zatrucie skorupiakami, które może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, uczucia mrowienia w ustach, naprzemienne uczucia gorąca i zimna oraz innych objawów.

Florida’s Fish And Wildlife Conservation Commission ostrzega ludzi, aby nie pływali w wodach czerwonego przypływu lub w ich pobliżu ze względu na możliwość podrażnienia skóry, wysypki oraz pieczenia i bólu oczu. Osoby z astmą lub chorobami płuc powinny unikać plaż dotkniętych toksycznymi algami.

Jeśli wejdziesz w kontakt z wodą zawierającą glony, urzędnicy służby zdrowia na Florydzie zalecają umycie się wodą z mydłem i udanie się do klimatyzowanej przestrzeni.

Aktualna sytuacja na Florydzie

Florida Fish and Wildlife Conservation Commission poinformowała w piątek, że otrzymała raporty z poprzedniego tygodnia dotyczące chorób układu oddechowego u ludzi i o martwych rybach w powiatach Pinellas, Manatee, Sarasota, Charlotte, Lee i Collier. Podejrzewano, że incydenty były spowodowane czerwoną falą.

Lokalne stacje telewizyjne pokazały materiał filmowy przedstawiający martwe ryby wyrzucane na plaże, a toksyczne glony również miały wpływ na inne organizmy morskie.

Nadal istnieje zagrożenie dla ludzi. National Centers for Coastal Ocean Science prognozowało w poniedziałek wysokie ryzyko podrażnienia dróg oddechowych w wyniku czerwonego przypływu na niektórych plażach w powiatach Charlotte, Manatee, Pinellas i Sarasota.

Według stacji telewizyjnej Bay News 9 lokalne firmy obawiały się, że czerwona fala odstraszy turystów i negatywnie wpłynie na gospodarkę południowej Florydy.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/ablokhin

NEWS Florida

Uwaga: aligatory na Florydzie już czują wiosnę i …miłość. Nie wchodźcie im w drogę

Opublikowano

dnia

Autor:

Aligatory na Florydzie stają się bardziej aktywne w związku ze nadchodzącym sezonem godowym. Mieszkańcy Naples sięgnęli po aparaty, gdy gigantyczny osobnik został zauważony 21 marca kiedy przechodził przez ulicę w ekskluzywnej dzielnicy miasta. Ogromny gad spokojnie przeszedł na drugą stronę i zatrzymał się na trawniku. Nie doszło do groźnego spotkania z człowiekiem.

Wygląda na to, że aligator o długości od 9 do 10 stóp przybył do Forest Glen Golf & Country Club z pobliskiego jeziora, co nie jest rzadkością o tej porze roku. Służby Florida Fish and Wildlife złapały zwierzę i bezpiecznie usunęły go ze społeczności. Nie doszło do ataku ze strony gada.

Aligatory częściej będą pojawiać się na drogach i w sąsiedztwie ludzkich osiedli wraz ze zbliżaniem się wiosny, ze względu na wzrost aktywności aligatorów przed sezonem godowym.

Według Komisji Ochrony Ryb i Dzikich Zwierząt sezon godowy aligatorów rozpoczyna się na początku kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy Florydy widzą więcej łuskowatych zielonych stworzeń wylegujących się wokół kanałów, bagien i obszarów podmokłych.

Około 1,3 miliona aligatorów żyje na Florydzie – na bagnach, w stawach, jeziorach, basenach – we wszystkich 67 powiatach. Należy zachować szczególną ostrożność w razie bliskiego spotkania z tymi zwierzętami.

Wskazówki FWC dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców Florydy:

 • Nigdy nie karm aligatora
 • Trzymaj zwierzęta z dala od brzegu wody
 • Pływaj w ciągu dnia i w wyznaczonych do tego miejscach
 • Jeśli zobaczysz aligatora, zachowaj dystans

Osoby mające obawy dotyczące aligatora mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię FWC Nuisance Alligator pod numer 866-FWC-GATOR (866-392-4286).

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Sarasota szóstą w USA stolicą alergii ..a psik!

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowego badania Sarasota jest jednym z najgorszych miast w USA dla alergików. Amerykańska Fundacja ds. Astmy i Alergii opublikowała listę 10 największych „stolic alergii”. Sarasota zajmuje 6. miejsce, a następnie Cape Coral i 7. miejsce oraz Orlando na 8. miejscu jeśli chodzi o miasta Florydy.

Fundacja stworzyła swój ranking, na podstawie wyodrębnienia określonych typów alergii, stosowania leków przeciwalergicznych przez mieszkańców oraz dostępności specjalistów alergologów.

W swoich badaniach wzięła pod uwagę 100 najbardziej zaludnionych metropolitalnych obszarów w USA. Wichita w stanie Kansas zajęła pierwsze miejsce na liście.

Według badania Sarasota ma gorsze niż przeciętne wyniki w zakresie stosowania wszystkich leków na pyłki i alergie oraz średnią liczbę certyfikowanych alergologów / immunologów.

Pierwsza dziesiątka Allergy Capitals z 2023 r.:

 1. Wichita, Kansas
 2. Dallas w Teksasie
 3. Scranton w Pensylwanii
 4. Oklahoma City, Oklahoma
 5. Tulsa, Oklahoma
 6. Sarasota na Florydzie
 7. Cape Coral na Florydzie
 8. Orlando, Floryda
 9. Des Moines, Iowa
 10. Greenville w Południowej Karolinie

W poszczególnych kategoriach Sarasota zajęła trzecie miejsce w USA pod względem alergii na pyłki drzew, za Wichitą i Dallas; dziewiąte dla uczulenia na pyłki traw; i 16 dla alergii na pyłki chwastów.

Ponad 100 milionów Amerykanów doświadcza każdego roku różnych rodzajów alergii, informuje Fundacja na swojej stronie internetowej.

Raport Allergy Capitals z 2023 r. nakreślił również rosnące zagrożenie zmianami klimatycznymi dla osób cierpiących na alergie i astmę. Zmiany klimatu powodują m.in. powstawanie większej ilości ozonu w warstwie przyziemnej, dłuższe i intensywniejsze sezony pylenia roślin oraz wzrost temperatur w miastach.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: istock/Attila Barabas
Czytaj dalej

NEWS Florida

Dziś promocyjna wyprzedaż biletów lotniczych Jet Blue z Fort Myers. Skorzystaj z niskich cen

Opublikowano

dnia

Autor:

Jet Blue ogłosiło promocyjną wyprzedaż swoich lotów trwającą do północy w czwartek. Miejsca, do których można polecieć i dni połączeń są dość specyficzne, ale jeśli ktoś chce, to może skorzystać ze świetnej okazji cenowej. Są to loty z Fort Myers (RSW) do m.in. Hartford, Nowego Jorku, Waszyngtonu lub Westchester w stanie Nowy Jork.

Lot Fort Myers do Hartford w Connecticut kosztuje 74 USD w jedną stronę. Okno do tych lotów trwa od 4 do 26 kwietnia a promocyjne połączenia są we wtorek lub środę. Za 74 USD można także dostać się z Fort Myers do Nowego Jorku (JFK) od 2 maja do 21 czerwca. Ponownie, trzeba lecieć we wtorek lub środę.

Cena lotu do Waszyngtonu DC z Fort Myers zaczyna się od 64 USD w jedną stronę, od 16 maja do 21 czerwca, lecąc we wtorek lub środę. Wreszcie, połączenie Fort Myers do Westchester New York (HPN) kosztuje 74 USD, od 4 do 26 kwietnia, oczywiście loty we wtorek lub środę.

W tej cenie Jet Blue nie zezwala na bagaż podręczny, a pierwszy bagaż rejestrowany kosztuje 35 USD. Link do wyprzedaży w Fort Myers znajduje się tutaj.

 

Źródło: espnswfl
Foto: istock/fotoguy22
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu