Połącz się z nami

News USA

Republikanie dają głos rodzicom. Powinni mieć wpływ na edukację swoich dzieci

Opublikowano

dnia

Republikańscy prawodawcy przyjęli w tym tygodniu rezolucję ustanawiającą „Kartę praw rodziców”. Ma ona wzmocnić prawa rodzicielskie w publicznym systemie edukacji dzięki nowemu zestawowi federalnych standardów dla szkół. O dobrych zmianach, które mają wejść do placówek edukacyjnych mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Rezolucja, która ma 73 republikańskich współinicjatorów, uczyni rodziców aktywnymi uczestnikami edukacji ich dzieci.

Zgodnie z komunikatem prasowym kongresmenki Julii Letlow z R-Louizjana, rezolucja opiera się na pięciu zasadach: rodzice powinni mieć prawo wiedzieć, czego uczą się ich dzieci, być wysłuchani, znać budżet szkoły i jej wydatki,  chronić prywatność swoich dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy z R-Kalifornii zorganizował w czwartek konferencję prasową z ustawodawcami, rodzicami i dziećmi, aby promować rezolucję.

McCarthy powiedział, że zdalne nauczanie podczas pandemii COVID-19 pomogło rzucić światło na problemy z systemem edukacji i trudności, z jakimi borykają się rodzice, starając się, aby ich głos został usłyszany. W czasie nauki online rodzice w końcu zobaczyli czego dzieci uczą się w szkołach.

„Karta praw rodziców” wprowadza wiele zmian mających na celu ułatwienie rodzicom dostępu do informacji.

Rezolucja wymagałaby od okręgów szkolnych publikowania informacji o programie nauczania a od szkół  dostarczania rodzicom listy książek i innych materiałów przeznaczonych do czytania w bibliotece szkolnej.

Stany musiałyby upublicznić wszelkie zmiany w standardach akademickich lub kryteriach uczenia się, a szkoły musiałyby w odpowiednim czasie powiadomić rodziców, jeśli programy dla uzdolnionych i utalentowanych dzieci miałyby zostać wyeliminowane.

Wymaga również publicznego ujawnienia budżetów okręgów szkolnych i budżetu każdej szkoły, który obejmuje dochody i wydatki.

„Karta praw rodziców” stwarza też nowe wymagania federalne dla rad szkolnych, aby umożliwić rodzicom zwracanie się do rady. Wymaga również od nauczycieli oferowania rodzicom co najmniej dwóch osobistych spotkań z nimi każdego roku.

Niektórzy rodzice opowiedzieli się za ustawą podczas konferencji prasowej i powoływali się na problemy, z jakimi borykają się w szkołach, do których uczęszczają ich dzieci.

Jedna z obecnych matek, mieszkanka Rhode Island, opowiedziała o tym, że szkoła najpierw zmusiła ją do złożenia setek wniosków o rejestrację publiczną, gdy chciała się dowiedzieć tego o czym jej dziecko uczy się w przedszkolu, a następnie zagroziła pozwaniem i procesem za ich złożenie.

W kwestii prywatności i bezpieczeństwa uczniów, rezolucja wprowadza wymóg zgody rodziców na udostępnianie przez szkołę danych uczniów firmom technologicznym. Szkoły nie będą mogły sprzedawać tych danych w celach komercyjnych.

Szkoły będą również potrzebować zgody rodziców przed przeprowadzeniem jakichkolwiek badań lekarskich. Ponadto będą musiały powiadamiać rodziców o aktach przemocy na terenie szkoły i imprezach sponsorowanych przez szkołę, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności zaangażowanych uczniów.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Drazen Zigic/ monkeybusinessimages

News USA

USA przeciwko grabieży narządów. Będziemy karać osoby zaangażowane w ten proceder

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek wieczorem Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę, która nakłada sankcje i kary na osoby zaangażowane w przymusowe pobieranie ludzkich narządów. Autorem Stop Forced Organ Harvesting Act of 2023 jest katolicki kongresmen Chris Smith, R-New Jersey. Ustawa uzyskała prawie jednogłośne poparcie, przechodząc 412-2 głosami. Teraz trafi do Senatu. O tym, że świat powinien działać przeciwko tej zbrodni mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Zgodnie z tym prawem każda osoba, która zostanie uznana przez prezydenta za finansującą, sponsorującą lub w jakikolwiek sposób ułatwiającą przymusowe pobieranie narządów, może podlegać sankcjom, a także karom cywilnym i karnym.

Osobom związanym z przemysłem grabieży narządów grozi kara cywilna do 250 000 USD i kara karna w wysokości 1 miliona USD oraz do 20 lat więzienia.

Ponadto osoby zaangażowane w program pobierania narządów mogą mieć nałożone sankcje blokujące im wjazd do Stanów Zjednoczonych i zakazujące im angażowania się w transakcje dotyczące własności lub udziałów w nieruchomości na terenie kraju.

Według doniesień przemysł grabieży narządów jest szczególnie rozpowszechniony w Chinach pod rządami Komunistycznej Partii Chin (KPCh). O przerażającym procederze pisaliśmy 17 maja.

Kongresmen Chris Smith, krytyk łamania praw człowieka w Chinach i innych krajach, oraz współprzewodniczący Congressional Pro-Life Caucus, od dawna apelował w tej sprawie.

„Te zbrodnie przeciwko ludzkości są niewyobrażalne” – powiedział Smith podczas debaty w Izbie Reprezentantów w poniedziałek.

Artykuł opublikowany 4 kwietnia 2022 roku w American Journal of Transplantation, stwierdza, że Chiny nadal wykonują egzekucje więźniów – wielu z nich to więźniowie sumienia sprzeciwiających się rządom Partii Komunistycznej –i dostarczają w ten sposób narządów, takich jak serca, płuca i nerki do przeszczepów.

Artykuł stwierdza, że ​​„zasada martwego dawcy”, będąca podstawą etyki lekarskiej, jest tu powszechnie ignorowana.

Każdego roku pod rządami sekretarza generalnego Xi Jinpinga i jego Komunistycznej Partii Chin od 60 000 do 100 000 młodych ofiar – średnio w wieku 28 lat – jest mordowanych z zimną krwią w celu kradzieży ich narządów wewnętrznych.

Jak wyjaśnił Smith, chińskie społeczności Falun Gong i Ujgurów są szczególnie celem KPCh w celu wymuszania grabieży organów. Narządy są następnie przekazywane wysoko postawionym funkcjonariuszom Komunistycznej Partii Chin.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/XiXinXing
Czytaj dalej

News Chicago

Bohater z Chicago – policjant, który powstrzymał strzelca w szkole w Nashville

Opublikowano

dnia

Autor:

Oficer Rex Engelbert, jeden z funkcjonariuszy, któremu przypisuje się powstrzymanie strzelca w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee, dorastał w Chicago. Był jednym z dwóch policjantów, którzy śmiertelnie postrzelili ciężko uzbrojoną kobietę w The Covenant School, kilka minut po tym, jak napastnik zabił w poniedziałek sześć osób, w tym troje dzieci.

Wideo z kamery ciała Engelberta zostało upublicznione przez policję we wtorek, a urzędnicy gratulowali funkcjonariuszom szybkiej reakcji i sprawnie przeprowadzonej akcji w warunkach ekstremalnego zagrożenia.

Kamera ciała Engelberta pokazała kobietę, która wyszła po policjantów na zewnątrz budynku, gdy w poniedziałek przybyli do The Covenant School. Mówi policji, że wszystkie dzieci są zamknięte poza dwójką, o której nie wiadomo gdzie są.

Kobieta następnie kieruje funkcjonariuszy do Fellowship Hall i mówi, że ludzie w środku właśnie słyszeli strzały. Na piętrze są dzieci.

Trzej oficerowie, w tym Engelbert, przeszukują sale jedna po drugiej, trzymając karabiny gotowe do strzału. „Policja metra” – krzyczą funkcjonariusze.

Następnie policjanci idą po schodach na drugie piętro i wchodzą do holu. Potem słychać salwę wystrzałów.

Dwóch funkcjonariuszy z pięcioosobowego zespołu, który jako pierwszy przybył na wezwanie, otworzyło ogień do napastnika, zabijając podejrzanego o godzinie 10:27AM.

Byli to Rex Engelbert, od 4 lat służący w policji, i Michael Collazo, funkcjonariusz z 9-letnim stażem.

27 -letni Engelbert ukończył Loyola Academy w 2014 roku. Uczęszczał także do szkoły podstawowej Queen of All Saints w Chicago. Jeden z jego trzech braci, Kevin Engelbert, powiedział NBC Chicago, że jest dumny słysząc o bohaterstwie Rexa.

Opisuje Rexa jako łagodnego olbrzyma, który zawsze pomagał potrzebującym.

Zgodnie ze standardowym protokołem, funkcjonariusz dostał kilka dni wolnych, ponieważ poniedziałkowe wydarzenia są badane.

Sześć ofiar zginęło w poniedziałkowej strzelaninie, o której pisaliśmy 27 marca, w tym troje 9-letnich dzieci, główny administrator szkoły, konserwator i opiekun.

Troje dzieci zostało zidentyfikowanych jako Evelyn Dieckhaus, Hallie Scruggs i William Kinney. Trzech zabitych dorosłych to Cynthia Peak, lat 61, Katherine Koonce, lat 60 i Mike Hill, lat 61.

Strzelec, zidentyfikowany jako 28-letnia Audrey Hale, był wcześniej uczniem prywatnej chrześcijańskiej szkoły. O kobiecie pisaliśmy 28 marca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dwa śmigłowce Blackhawk rozbiły się w Kentucky. Prawdopodobnie są ofiary

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwa śmigłowce HH-60 Blackhawk ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej (Air Assault) rozbiły się w powiecie Trigg w stanie Kentucky około godziny 10:00AM w środę, zgodnie z oświadczeniem z Fort Campbell. Akcja ratunkowa trwa. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne.

Członkowie załogi latali podczas rutynowej misji szkoleniowej, kiedy doszło do incydentu. W tej chwili status członków załogi nie jest znany. Obecnie dowództwo koncentruje się na opiece nad żołnierzami i ich rodzinami – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie bazy na Facebooku.

Oczekuje się, że katastrofa spowodowała ofiary śmiertelne, według gubernatora Andy’ego Besheara. Pierwsi ratownicy są na miejscu zdarzenia. Powiat Trigg znajduje się na północ od granicy stanu Kentucky-Tennessee.

Mamy trudne wieści z Fort Campbell, wczesne doniesienia o katastrofie helikoptera i możliwych ofiarach śmiertelnych – napisał Beshear na Twitterze, prosząc o modlitwę.

Rzecznik policji stanowej Kentucky poinformował, że policja pomaga władzom Fort Campbell po „incydencie lotniczym” na obszarze wiejskim.

Z agencją skontaktowano się około godziny 10:15PM czasu lokalnego, podała Sarah Burgess, opisując obszar katastrofy jako pola i lasy. Dodała, że incydent nie dotknął żadnej dzielnicy mieszkalnej.

 

Źródło: cnn
Foto: istock/Scott Fields
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu