Połącz się z nami

News USA

Park Narodowy North Cascades w stanie Washington: To tu ginie najwięcej turystów

Opublikowano

dnia

Spektakularny, ale rzadko odwiedzany park narodowy na północny wschód od Seattle ma wyższy wskaźnik śmiertelności niż jakiekolwiek inne miejsce w systemie parków, zgodnie z analizą NBC News obejmującą 15 lat danych federalnych. A niektórzy wspinacze i przewodnicy martwią się, że bez zmian w Parku Narodowym North Cascades niebezpieczeństwa czyhające na turystów jeszcze wzrosną.

Park Narodowy North Cascades miał 3,7 przypadków śmierci na każde 100 000 odwiedzających w latach 2007-2021, ponad trzykrotnie więcej niż kolejny najbardziej śmiercionośny park, Wrangell-St. Elias National Park Reserve na południu Alaski, według danych National Park Service.

Czternaście osób zmarło w North Cascades w ciągu tych 15 lat, kiedy odwiedzało je średnio nieco ponad 25 000 osób rocznie – czyli znacznie mniej osób niż w znanych parkach, takich jak Lake Mead, Yosemite czy Grand Canyon.

Przyczyny śmierci nie zostały wymienione w danych, które uzyskano na podstawie wniosku o rejestrację publiczną od North Cascades.

Kompleks Parku Narodowego North Cascades obejmuje dwa narodowe tereny rekreacyjne popularne wśród żeglarzy, ale miejsce o tej samej nazwie jest dobrze znane uprawiającym turystykę górską, a jego trasy zawarte są w popularnym przewodniku „The 50 Classic Climbs of North America”.

Kelly Bush, była strażniczka, która pracowała dla North Cascades przez ponad trzy dekady i nadzorowała jego akcje poszukiwawcze i ratownicze, powiedziała, że wiele wypadków śmiertelnych, dotyczyło alpinistów i turystów – ludzi spadających z gór lub śmiertelnie ranionych przez spadające skały i lód.

Inny park popularny wśród alpinistów, Denali National Park and Preserve na Alasce, przyciąga średnio ponad pół miliona odwiedzających rocznie – około 20 razy więcej niż North Cascades. Według analizy, gdyby Denali miało taką samą śmiertelność jak North Cascades, odnotowałoby średnio 16 zgonów rocznie.

Niektórzy wspinacze i przewodnicy uważają, że urzędnicy parku mogliby zrobić więcej, aby North Cascades było mniej niebezpieczne, na przykład zezwalając na użycie „kotwic śrubowych”, urządzeń przymocowanych do skały, dzięki którym ludzie przywiązują się i zabezpieczają przed upadkiem.

Kotwice są najbezpieczniejszym, najmocniejszym i być może najbardziej dzielącym sprzętem, jakiego wspinacze mogą użyć do ochrony przed upadkiem – niektórzy sprzeciwiają się im, ponieważ trwale zmieniają krajobraz.

Nie jest jasne, czy park zezwoli na kotwice. Znaczna część North Cascades to obszar dzikiej przyrody, a urzędnicy parku są znani z zaciekłej ochrony tych ziem i popierania tradycyjnego alpinizmu, nie pozostawiającego śladów.

Wspinacze i przewodnicy opisują North Cascades, o powierzchni prawie 800 mil kwadratowych jako wspaniałe i surowe pustkowie, miejsce z dramatycznymi grzbietami i dolinami, setkami lodowców, prawie bez infrastruktury.

Zmienna pogoda i niestabilny krajobraz, spotęgowany zmianami klimatycznymi, również mogą sprawić, że miejsce to nie jest bezpieczne.

Część witryny North Cascades poświęcona jest ostrzeganiu odwiedzających przed wieloma zagrożeniami w parku i udzielaniu wskazówek, jak bezpiecznie się po nich poruszać.

10 Parków Narodowych o najwyższym wskaźniku śmiertelnych wypadków ( średnia roczna liczba zgonów na 100 000 odwiedzających):

  1. North Cascades National Park (Wash.) 3.7
  2. Wrangell – St Elias National Park & Preserve (Alaska) 1.09
  3. Sequoia & Kings Canyon National Parks (Calif.)  0.99
  4. Denali National Park & Preserve (Alaska) 0.93
  5. Upper Delaware Scenic & Recreational River (N.Y. and Pa.) 0.63
  6. Big Thicket National Preserve (Texas)  0.56
  7. Virgin Islands National Park (Virgin Islands)  0.5
  8. Big Bend National Park (Texas) 0.43
  9. Little River Canyon National Preserve (Ala.)  0.4
  10. Mount Rainier National Park (Wash.)  0.36

 

Źródło: NBC News analysis of National Parks Service data
Foto: YouTube, istock/Bondariev

 

 

News USA

Za 6,6 mln USD można kupić na własność kawałek miasta w Kalifornii

Opublikowano

dnia

Autor:

Według ogłoszenia grupy brokerskiej Top Gun CRE, całe centrum miasteczka Campo, około godziny drogi na wschód od San Diego, jest na sprzedaż. Działka ma powierzchnię około 95 000 stóp kwadratowych, liczy ponad 20 budynków, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych.

Sprzedaż tego obszaru jest szansą na jego rewitalizację, ponieważ większość budynków została opuszczona i stoi pusta. Może ona zwiększyć dochody miasteczka poprzez wprowadzenie nowych lub ulepszonych usług, takich jak siłownie, pralnie, przedszkola lub domy kultury, bezpośrednio odpowiadających potrzebom lokalnej ludności – podała grupa brokerska w komunikacie prasowym.

Według The Orange County Register 16-akrowy grunt jest wystawiony na sprzedaż od 2019 roku i pierwotnie był wystawiony za 5,5 miliona dolarów, a większość miasta jest obecnie własnością inwestora z Las Vegas, Johna Raya. Jak zauważa gazeta, cena wzrosła obecnie ze względu na wzrost czynszów i przychodów operacyjnych.

Choć całe miasteczko liczy prawie 3000 mieszkańców, według danych Spisu Powszechnego, na konkretnym obszarze na sprzedaż mieszka około 100 mieszkańców.

Campo, położone w malowniczym regionie Mountain Empire to także miasteczko o bogatej historii, sięgającej końca XIX wieku, kiedy służyło jako miasto kolejowe wzdłuż linii kolejowej łączącej San Diego z Arizoną.

Pierwotnie Campo było kluczowym przystankiem na trasie kolejowej, stanowiącym węzeł handlowy i transportowy. Jednak z biegiem czasu miasto przekształciło się w społeczność rolniczą, a hodowla i rolnictwo stały się dominującymi gałęziami przemysłu na tym obszarze. Żyzna ziemia i sprzyjający klimat sprawiły, że Campo stało się idealnym miejscem do uprawy roślin i hodowli zwierząt.

 

Źródło: scrippsnews, SanDiego Real Estate Hunter
Foto: Top Gun CRE
Czytaj dalej

News USA

Miniaturowa pudliczka Sage została najpiękniejszym psem USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Miniaturowy pudel o imieniu Sage zdobył główną nagrodę na wystawie psów rasowych Westminster Kennel Club we wtorek wieczorem. Suczka z Houston w Teksasie pokonała sześciu innych finalistów i zdobyła nagrodę dla najlepszego psa pokazowego na najwspanialszej imprezie psów w Stanach Zjednoczonych.

W najbardziej prestiżowej amerykańskiej wystawie psów rasowych, zorganizowanej w Narodowym Centrum Tenisowym USTA Billie Jean King, miejscu rozgrywania turnieju tenisowego US Open, wzięło udział ponad 2500 psów reprezentujących około 200 ras i odmian.

Psy są oceniane na podstawie tego, który z nich najlepiej pasuje do „standardu” lub ideału dla swojej rasy. Najpierw rywalizują z innymi psami swojej rasy. Następnie zwycięzca każdej rasy mierzy się z innymi w swojej grupie. Na koniec zwycięzcy siedmiu grup spotykają się w rundzie finałowej.

Zwycięzca całej wystawy (Best in Show) otrzymuje trofeum i miejsce w historii psiego świata, ale nie dostaje nagrody pieniężnej.

W tym roku miał miejsce jedenasty triumf pudla jako zwycięzcy całej wystawy – więcej triumfów zdobyły tylko foksteriery szorstkowłose. Było to także drugie zwycięstwo na wystawie dla handlera Kaza Hosaki’ego, biorącego udział w wystawie Westminster już od 45 lat.

W 2002 roku poprowadził od do trofeum innego miniaturowego pudla, Spice’a, ale powiedział, że tegoroczny Westminster będzie jego ostatnią wystawą.

Sage pokonała sześciu innych finalistów i zdobyła główną nagrodę. Drugie miejsce zajął owczarek niemiecki Mercedes, również prowadzony przez handlera, Kenta Boylesa, który już wcześniej zdobył główną nagrodę.

Sage

Wśród innych uczestników finałowej rundy znaleźli się także: Comet, shih tzu, który w zeszłym roku wygrał wielki Narodowy Championat Amerykańskiego Związku Kynologicznego; Monty, sznaucer olbrzymi, który przybył do Westminster jako pies z najwyższej półki w kraju i był finalistą Westminster w zeszłym roku; Louis, chart afgański; Micah, czarny cocker spaniel; i Frankie, kolorowy bulterier.

Wystawa w Westminster, której początki sięgają 1877 r., koncentruje się na tradycyjnym ocenianiu psów rasowych, jednak w ciągu ostatniej dekady klub dodał zawody z zakresu agility i posłuszeństwa otwarte także dla psów nierasowych.

W tym roku w zawodach agility po raz pierwszy zwyciężył mieszaniec – skrzyżowanie border collie i papillona, suka o imieniu Nimble z Ellicott City w stanie Maryland.

Źródło: suntimes, cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dziewczynka z Joliet przeżyła pomimo skrajnego wcześniactwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziewczynka, która po urodzeniu się przedwcześnie w listopadzie ważyła nieco ponad funt, pokonała wszelkie przeciwności losu i wróciła do domu z rodzicami. Pierwsze sześć miesięcy życia spędziła w szpitalu na południowych przedmieściach Chicago.

Nyla Brooke Haywood miała swoje przyjęcie pożegnalne w poniedziałek w szpitalu Silver Cross w New Lenox. Wzięła w nim udział rodzina, przyjaciele i personel szpitala. Następnie 6-miesięczne dziewczynka została zabrane do domu przez swoich rodziców, NaKeyę i Cory’ego Haywood z Joliet, których jest pierwszym dzieckiem.

Nyla urodziła się 17 listopada, w 22 tygodniu ciąży, po tym, jak u jej matki, NaKeyi, zdiagnozowano stan przedrzucawkowy – niebezpieczne nadciśnienie. Ważyła 1 funt i 1 uncję i miała 11 cali długości, co czyniło ją tak zwaną „mikrowcześniakiem”.

Ale dziewczynka opuściła szpital ważąc zdrowe 10 funtów i mierząc 21 cali, po 6 miesiącach leczenia i opieki na oddziale intensywnej terapii noworodków.

Po urodzeniu, płuca Nyli były maleńkie i słabo rozwinięte, ale zespół składający się aż z 15 osób skupiał się na maleńkim noworodku w pierwszych minutach i dniach jego życia. Dziewczynka ma resztki blizn na płucach i została odesłana do domu z tlenem.

Nyla będzie wymagała regularnych badań kontrolnych, aby obserwować wszelkie przyszłe komplikacje, które czasami pojawiają się w przypadku mikrowcześniaków.

Coraz większa liczba skrajnie małych wcześniaków jest poddawana leczeniu ratującemu życie i przeżywa. W kluczowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of the American Medical Association w 2022 r. objęto prawie 11 000 takich porodów.

Okazało się, że 30% dzieci urodzonych w 22. tygodniu, 56% w 23. tygodniu i 71% w 24. tygodniu życia żyło przynajmniej do czasu, gdy osiągnęło stan zdrowia na tyle, że można było je odesłać do domu.

O mikrowcześniaku z Teksasu, który także przeżył, pisaliśmy 23 lutego 2023r.

Źródło: AP
Foto: NaKeya Haywood
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu