Połącz się z nami

News Chicago

Lori Lightfoot opuści fotel burmistrza Chicago 15 maja

Opublikowano

dnia

Ponieważ burmistrz Lori Lightfoot, jako pierwsza od 1983 roku urzędująca w Chicago osoba, nie wygrała reelekcji, będzie musiała niebawem opuścić urząd. Jej ostatni dzień kierowania miastem będzie miał miejsce 15 maja 2023 r. Zastąpi ją Paul Vallas lub Brandon Johnson.

Lori Lightfoot została zaprzysiężona 20 maja 2019 r.  Zwycięzca drugiej tury, Paul Vallas lub Brandon Johnson zostaną zaprzysiężeni w południe 15 maja.

69-letni Vallas i 46-letni Johnson zmierzą się za pięć tygodni w drugiej turze 4 kwietnia, aby zdecydować, kto zostanie 57. burmistrzem Chicago.

„Oczywiście nie wygraliśmy wyborów. Ale stoję tutaj z podniesioną głową i sercem pełnym wdzięczności”

– powiedziała Lightfoot swoim kibicom na krótko przed 9:00 wieczorem. „Nie zostaniesz oceniony przez to, jak upadniesz. Zostaniesz oceniony przez to, jak ciężko pracujesz i ile robisz dla innych ludzi” – dodała obecna burmistrz.

Gdy Vallas stanął na podium, poprosił tłum o oklaski dla odchodzącej burmistrz za jej służbę i odwagę. W swoim przemówieniu w dniu Wyborów powrócił do kwestii bezpieczeństwa w mieście.

Triumfujący Johnson zdobył swoje miejsce w drugiej turze kilka minut później.

„Oto Brandon”, powiedział rozpromieniony Johnson, gdy jego zwolennicy skandowali: „Chcemy Brandona”. Przemawiając podkreślił swój plan inwestycji w mieszkańców miasta.

Druga tura wyborów Vallas-Johnson zapowiada się jako pokoleniowa bitwa między „kandydatem Braterskiego Zakonu Policji” a „kandydatem Chicago Teachers Union”, jak to ujął doświadczony strateg polityczny David Axelrod.

Pojedynek zaoferuje wyborcom najostrzejsze kontrasty dotyczące przyszłości edukacji i policji.

Emitowane w czasie kampanii reklamy łączące Jesusa „Chuy” Garcię z dwoma oskarżonymi potęgami politycznymi – byłym przewodniczącym Izby Reprezentantów Illinois Michaelem Madiganem i byłym potentatem kryptowalutowym Samem Bankmanem-Friedem, przyczyniły się do tego, że kongresman z Southwest Side zajął czwarte miejsce z 13,84 proc. głosowania.

To nie uratowało Lightfoot, ale mogło równie dobrze pomóc Johnsonowi. Jak przewidział jego kierownik kampanii, Johnson zdobył dużą część niezdecydowanych afroamerykańskich wyborców, którzy „szukali” alternatywy dla Lightfoot.

Czterdzieści lat temu Jane Byrne, pierwsza kobieta, która pełniła funkcję burmistrza Chicago, przegrała reelekcję, co utorowało drogę do wyboru pierwszego czarnoskórego burmistrza Chicago, Harolda Washingtona.

Teraz Lightfoot wkracza w ślady Byrne, doznając ostatecznego upokorzenia politycznego — urzędująca burmistrz nie tylko nie wygrała drugiej kadencji: nawet nie dała rady przejść do drugiej tury.

Pierwsza i jedyna kadencja Lightfoot została zakłócona przez pandemię, niepokoje społeczne, strajk nauczycieli, bitwy z CTU o ponowne otwarcie szkół i pozornie niekończące się ciągi publicznych kłótni z członkami Rady Miejskiej i innymi wybranymi urzędnikami.

Burmistrz rozpoczęła wyścig z poparciem około 20% i nie była w stanie pokonać tej niskiej oceny.

Lightfoot liczyła na afroamerykańskich wyborców, którzy pomogliby jej przekroczyć linię mety i zrekompensować poparcie, które straciła wśród wyborców nad jeziorem, rozczarowanych jej osiągnięciami w zakresie reform, przejrzystości i przestępczości.

Wskazała na swój podpisowy plan Invest South/West jako dowód na to, że żaden burmistrz – nawet Washington – nie zrobił więcej dla społeczności afroamerykańskiej.

Ale z sześcioma innymi czarnymi kandydatami w wyścigu, wąska ścieżka Lightfoot do zwycięstwa została ostatecznie zamknięta.

Zostało pięć tygodni do drugiej tury wyborów, zarówno Vallas, jak i Johnson prawdopodobnie będą musieli zebrać 5 milionów dolarów w krótkim czasie, jednocześnie debatując między sobą i walcząc o poparcie miasta.

Największa szansa Vallasa na ekspansję leży w okręgach latynoskich, które poparły Garcię. Johnson ma nadzieję skonsolidować podzielone głosy Afroamerykanów.

Chociaż Vallas wyprzedził Johnsona o 15 punktów procentowych i wchodzi do drugiej tury jako faworyt, Axelrod nazwał Johnsona niebezpiecznym przeciwnikiem.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, Chicago Mayor’s Office

News Chicago

Faceci w spódniczkach czyli Chicago Scots zapraszają na Festival Szkockiej Kultury

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago Scots zapraszają na 38. doroczny Scottish Festival & Highland Games.

W dniach 14-15 czerwca 2024 roku, w Weathon odbywa się Festival of Scottish Culture, organizowany przez Chicago Scots. Festiwal będzie celebrował kulturę i tradycje szkockie, z muzyką, tańcem, jedzeniem i atrakcjami dla całych rodzin. Goście festiwalu będą mogli zobaczyć występy zespołów szkockich, w tym pipe bands i Highland dancers.

Dodatkowo, będzie możliwość spróbowania szkockiej kuchni, w tym haggis, Scotch broth i shortbread. Nie możecie przegapić tegorocznych gości, Gordona McInally’ego, Prezydenta Rotary International i Szefa Kuchni Gary’ego Macleana, Krajowego Szefa Kuchni Szkocji!

Strefa dla dzieci będzie pełna rozrywek, można będzie spotkać się i przywitać z krowami rasy Highland prosto ze Szkocji. Oczywiście nie zabraknie najsilniejszych Szkotów, którzy będą rywalizować w sportach siłowych. Dla dzieci wiele atrakcji w tym wystawa psów szkockich ras.

W tym roku powracają nasze kultowe, ulubione wydarzenia, w tym Caber Toss. Niesamowity, masowy występ zespołu odbędzie się w sobotę o 6.30PM.  I nie zdziwcie się kiedy zobaczycie mężczyzn w spódniczkach.

Scottish Festival & Highland Games odbywa się pod adresem 2015 Manchester Road, Wheaton.

Reporter i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Dzieci z chicagowskich szkół zrobiły znaczące postępy w czytaniu w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek dyrektor generalny Chicago Public Schools, Pedro Martinez, ogłosił, że więcej uczniów szkół podstawowych biegle czyta w porównaniu z zeszłym rokiem, jak pokazują wstępne wyniki testów stanowych. Po raz pierwszy wyniki z czytania są wyższe od ich poziomu sprzed pandemii.

Pedro Martinez poinformował, że za tym wzrostem stoją uczniowie czarnoskórzy, którzy dokonali największego postępu. Dyrektor generalny Chicago Public Schools otrzymał brawa podczas wydarzenia o nazwie Promise & Progress, w którym uczestniczył wraz z dwoma poprzednimi dyrektorami generalnymi CPS, a także z naukowcami uniwersyteckimi.

Zdaniem Martineza biegłość w matematyce na corocznych egzaminach stanowych nie poprawiła się w takim stopniu jak w czytaniu, choć odnotowano pewien wzrost.

Jednak nawet przy tym wzroście CPS nadal ma niski poziom biegłości – tylko około 31% uczniów szkół podstawowych uważa się za biegłych w czytaniu, a 19% w matematyce. W zeszłym roku biegłość w czytaniu osiągnęło 26% uczniów, a w 2019 było to 28%.

Stan zazwyczaj jesienią publikuje ostateczne wyniki egzaminu dla uczniów klas od trzecich do ósmych z egzaminu Illinois Assessment of Readiness IAR z czytania, matematyki i nauk ścisłych.

Wstępne wyniki IAR opublikowano po ustaleniach badaczy z Harvardu i Stanforda z początku tego roku, które wykazały, że CPS zajęła pierwsze miejsce pod względem poprawy umiejętności czytania po pandemii Covid-19 wśród dużych okręgów szkolnych w całym kraju, oraz 13. miejsce w matematyce.

19% uczniów osiągnęło biegłość w matematyce, co stanowi wzrost o 2% w porównaniu z 2023 r.

Martinez przyznał, że nadal jest wiele do zrobienia, ale zauważył również, że wielu uczniów robi postępy, nawet jeśli nie osiągnęli jeszcze poziomu klasy.

To już drugi rok od pandemii, w którym CPS odnotowuje poprawę wskaźników biegłości. Jednak podczas czwartkowego wydarzenia Fundacji Joyce’a profesor Harvardu, Tom Kane, powiedział, że analiza może wymagać przeglądu jeszcze w tym roku.

Kane powiedział także, że okręgi szkolne muszą ostrzegać rodziców, jeśli ich dzieci nie osiągają dobrych wyników, aby mogli podjąć działania. Powiedział także, że okręgi szkolne muszą stawić czoła chronicznej absencji, która wzrosła podczas pandemii i nie powróciła do poziomu sprzed pandemii.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/
Czytaj dalej

News Chicago

Prawdziwi kosmici wylądowali w Chicago. Dziś otwarcie nieziemskiej wystawy

Opublikowano

dnia

Autor:

Tego lata wszyscy miłośnicy spotkań trzeciego stopnia, początkujący ufolodzy i osoby zafascynowane kosmitami będą mogli odkrywać tajemnice istot pozaziemskich na nowej wystawie „Spotkanie w Strefie 51” („Area 51 Encounter”). Ekspozycja otwiera się w piątek, 14 czerwca na pierwszym piętrze dawnego John Hancock Center.

Wystawa nawiązuje do tzw. Strefy 51 – amerykańskiej bazy wojskowej służącej do testowania nowych rozwiązań technicznych, zbudowanej w roku 1955. Znajduje się ona w zachodniej części powiatu Lincoln na południu stanu Nevada, w Strefie Sił Powietrznych Nellis i powstała dla Centralnej Agencji Wywiadowczej USA (CIA).

Do roku 2001 roku rząd USA podtrzymywał, że Strefa 51 nie istnieje.

W sierpniu 2013 CIA oficjalnie potwierdziło istnienie bazy. Najpopularniejsze teorie spiskowe związane ze Strefą 51 dotyczą przetrzymywania i badania pozaziemskich form życia pochodzących z obiektu, który rzekomo rozbił się w 1947 roku w pobliżu Roswell w stanie Nowy Meksyk.

Debiutująca dzisiaj wystawa „Spotkanie w Strefie 51” zaprosi wszystkich dociekliwych Ziemian do zwiedzania 7 galerii, które kwestionują to co jest prawdziwe, a co science fiction, dzięki dowodom, historiom, teoriom, a nawet rzeczywistym artefaktom rzekomo odzyskanym z UFO.

Zaprojektowana, aby wzbudzić zainteresowanie i ciekawość Ziemian w każdym wieku, wystawa umożliwi gościom spotkanie twarzą w twarz z „oryginalnymi i reprodukowanymi artefaktami obcych”, jednocześnie podkreślając współczesne obserwacje, zaangażowanie wojskowe i fascynację popkultury życiem pozaziemskim.

„Zebraliśmy dowody – odkrywasz prawdę. Ponad dwie trzecie Amerykanów wierzy, że istnieją inteligentne formy życia, a odsetek ten wkrótce wzrośnie w Chicago, gdy tego lata tego lata w sercu miasta odbędą się bliskie spotkania tego rodzaju” – czytamy w oficjalnym komunikacie organizatorów wydarzenia.

Wystawa zawiera elementy interaktywne, w tym nagrania wideo i audio słynnych obserwacji, krótki film 3D, strzelankę laserową polegającą na polowaniu na kosmitów, symulację uprowadzenia przez kosmitów oraz eksplorator Księżyca w wirtualnej rzeczywistości.

W międzyczasie zwiedzający będą mogli odkrywać nowe światy dzięki fascynującemu nurkowaniu w Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba.

Bilety kosztują 27 dolarów dla dorosłych i 22 dolary dla dzieci, natomiast dzieci do lat trzech mają wstęp bezpłatny.

Wystawa „Spotkanie w Strefie 51” będzie otwarta w godzinach 11:00AM–7:00PM od niedzieli do czwartku oraz od 10:00AM do 8:00PM w piątki i soboty na pierwszym piętrze dawnego John Hancock Center przy 875 North Michigan Avenue.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.area51encounter.com.

Źródło: secretchicago, wikipedia
Foto: „Area 51 Encounter”
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu