Połącz się z nami

News Chicago

Lori Lightfoot opuści fotel burmistrza Chicago 15 maja

Opublikowano

dnia

Ponieważ burmistrz Lori Lightfoot, jako pierwsza od 1983 roku urzędująca w Chicago osoba, nie wygrała reelekcji, będzie musiała niebawem opuścić urząd. Jej ostatni dzień kierowania miastem będzie miał miejsce 15 maja 2023 r. Zastąpi ją Paul Vallas lub Brandon Johnson.

Lori Lightfoot została zaprzysiężona 20 maja 2019 r.  Zwycięzca drugiej tury, Paul Vallas lub Brandon Johnson zostaną zaprzysiężeni w południe 15 maja.

69-letni Vallas i 46-letni Johnson zmierzą się za pięć tygodni w drugiej turze 4 kwietnia, aby zdecydować, kto zostanie 57. burmistrzem Chicago.

„Oczywiście nie wygraliśmy wyborów. Ale stoję tutaj z podniesioną głową i sercem pełnym wdzięczności”

– powiedziała Lightfoot swoim kibicom na krótko przed 9:00 wieczorem. „Nie zostaniesz oceniony przez to, jak upadniesz. Zostaniesz oceniony przez to, jak ciężko pracujesz i ile robisz dla innych ludzi” – dodała obecna burmistrz.

Gdy Vallas stanął na podium, poprosił tłum o oklaski dla odchodzącej burmistrz za jej służbę i odwagę. W swoim przemówieniu w dniu Wyborów powrócił do kwestii bezpieczeństwa w mieście.

Triumfujący Johnson zdobył swoje miejsce w drugiej turze kilka minut później.

„Oto Brandon”, powiedział rozpromieniony Johnson, gdy jego zwolennicy skandowali: „Chcemy Brandona”. Przemawiając podkreślił swój plan inwestycji w mieszkańców miasta.

Druga tura wyborów Vallas-Johnson zapowiada się jako pokoleniowa bitwa między „kandydatem Braterskiego Zakonu Policji” a „kandydatem Chicago Teachers Union”, jak to ujął doświadczony strateg polityczny David Axelrod.

Pojedynek zaoferuje wyborcom najostrzejsze kontrasty dotyczące przyszłości edukacji i policji.

Emitowane w czasie kampanii reklamy łączące Jesusa „Chuy” Garcię z dwoma oskarżonymi potęgami politycznymi – byłym przewodniczącym Izby Reprezentantów Illinois Michaelem Madiganem i byłym potentatem kryptowalutowym Samem Bankmanem-Friedem, przyczyniły się do tego, że kongresman z Southwest Side zajął czwarte miejsce z 13,84 proc. głosowania.

To nie uratowało Lightfoot, ale mogło równie dobrze pomóc Johnsonowi. Jak przewidział jego kierownik kampanii, Johnson zdobył dużą część niezdecydowanych afroamerykańskich wyborców, którzy „szukali” alternatywy dla Lightfoot.

Czterdzieści lat temu Jane Byrne, pierwsza kobieta, która pełniła funkcję burmistrza Chicago, przegrała reelekcję, co utorowało drogę do wyboru pierwszego czarnoskórego burmistrza Chicago, Harolda Washingtona.

Teraz Lightfoot wkracza w ślady Byrne, doznając ostatecznego upokorzenia politycznego — urzędująca burmistrz nie tylko nie wygrała drugiej kadencji: nawet nie dała rady przejść do drugiej tury.

Pierwsza i jedyna kadencja Lightfoot została zakłócona przez pandemię, niepokoje społeczne, strajk nauczycieli, bitwy z CTU o ponowne otwarcie szkół i pozornie niekończące się ciągi publicznych kłótni z członkami Rady Miejskiej i innymi wybranymi urzędnikami.

Burmistrz rozpoczęła wyścig z poparciem około 20% i nie była w stanie pokonać tej niskiej oceny.

Lightfoot liczyła na afroamerykańskich wyborców, którzy pomogliby jej przekroczyć linię mety i zrekompensować poparcie, które straciła wśród wyborców nad jeziorem, rozczarowanych jej osiągnięciami w zakresie reform, przejrzystości i przestępczości.

Wskazała na swój podpisowy plan Invest South/West jako dowód na to, że żaden burmistrz – nawet Washington – nie zrobił więcej dla społeczności afroamerykańskiej.

Ale z sześcioma innymi czarnymi kandydatami w wyścigu, wąska ścieżka Lightfoot do zwycięstwa została ostatecznie zamknięta.

Zostało pięć tygodni do drugiej tury wyborów, zarówno Vallas, jak i Johnson prawdopodobnie będą musieli zebrać 5 milionów dolarów w krótkim czasie, jednocześnie debatując między sobą i walcząc o poparcie miasta.

Największa szansa Vallasa na ekspansję leży w okręgach latynoskich, które poparły Garcię. Johnson ma nadzieję skonsolidować podzielone głosy Afroamerykanów.

Chociaż Vallas wyprzedził Johnsona o 15 punktów procentowych i wchodzi do drugiej tury jako faworyt, Axelrod nazwał Johnsona niebezpiecznym przeciwnikiem.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, Chicago Mayor’s Office

Ciekawostki

Ślub na lodowisku. Przed meczem hokejowym fani Blackhawks powiedzieli sobie tak

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwoje szczęśliwych fanów Blackhawks wstąpiło w związek małżeński w oryginalnych i dość zimnych okolicznościach, mimo łączących ich gorących uczuć. Tom Kneifel i Maggie powiedzieli sobie „tak” na lodzie, przed wtorkowym meczem w Chicago.

Tom Kneifel i jego narzeczona Maggie zostali zwycięzcami konkursu ślubnego Blackhawks i Helzberg Diamonds, który zakończył się w lutym. Ceremonię poprowadził gospodarz Blackhawks na arenie, Jon Hanson. Do pary dołączyła rodzina i przyjaciele.

Dla Toma Kneifela chicagowska drużyna hokejowa zawsze miała ogromne znaczenie.

W 2014 roku, gdy Tom poszedł do szkoły lotniczej dla Gwardii Narodowej stanu Illinois i napisał list do Blackhawks, prosząc o naklejki i naszywki do umieszczenia na swoim hełmie. A swoją żonę, Maggie, spotkał i poznał w lokalnym pubie właśnie podczas oglądania meczu Blackhawks.

Tom przeszedł na emeryturę z Gwardii Narodowej w zeszłym miesiącu i był gotowy do założenia rodziny. Dlatego zgłosił się do konkursu organizowanego przez Blackhawks.

Niestety, tego samego wieczoru Blackhawks przegrali 4:1 z Dallas Stars.

 

Źródło: fox32
Foto: Blackhawks
Czytaj dalej

News Chicago

Już niedługo wiosna zawita na Richardson Farm. Czekamy na festiwal tulipanów

Opublikowano

dnia

Autor:

Farma Richardsonów w Spring Grove znów otwiera swoje drzwi dla gości. Jest domem dla największego na świecie labiryntu kukurydzy w miesiącach jesiennych, zimą można tu ściąć dla siebie świąteczną choinkę, a wiosną oferuje święto kwiatów w postaci Richardson Farm Tulip Festival.

W tym roku będzie to już trzeci coroczny festiwal tulipanów na farmie i będzie można na nim zobaczyć 40 różnych odmian tych kwiatów. Setki tysięcy tulipanów już rośnie na farmie, aby od połowy kwietnia pokazać swoje wielobarwne piękno.

George i Wendy Richardson z Richardson Farm zapowiadają, że będą to kwiaty o barwie od ognistego korala po śnieżnobiały, bladożółty i śliwkowy fiolet – niektóre z nich będą mieć postrzępione płatki, inne gładkie, ale wszystkie bedą olśniewające.

Farma zapowiedziała festiwal tulipanów na Facebooku. Rośliny są bacznie obserwowane, gdy zaczną kwitnąć, będzie czas na świętowanie.

Pierwsze dwa festiwale tulipanów na farmie wiosną 2021 i 2022 roku przyciągnęły ponad 40 000 gości z różnych części Illinois. W zeszłym roku można było podziwiać tulipany takich odmian jak Apeldoorn’s Elite, Border Buddies Blend, Banja Luka, Jaap Groot i Snowboard.

W tym roku na Richardson Farm Tulip Festival będzie można zobaczyć ponad 900 000 kolorowych kwiatów, a goście otrzymają 1 bezpłatny tulipan z każdym biletem.

Richardson Farm znajdujące się przy 909 English Prairie Road, w Spring Grove. Tulipany będzie można podziwiać na północno-zachodnim polu farmy o powierzchni 500 akrów, sąsiadującej z terenem piknikowym wokół jeziora Richardson.

Festiwal będzie otwarty od 11:00AM do 6:30PM we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków. W weekendy będzie można także wziąć udział w grach terenowych i posłuchać muzyki na żywo.

Wstęp na Richardson Farm Tulip Festival kosztuje 12 USD w dni powszednie i 15 USD w weekendy, dzieci do 3 lat nie płacą.

Więcej informacji można znaleźć na stronie richardsonfarm.com.

 

Źródło: secretchicago
Foto: Richardson Farm, YouTube, istock/SbytovaMN
Czytaj dalej

News Chicago

Bohater z Chicago – policjant, który powstrzymał strzelca w szkole w Nashville

Opublikowano

dnia

Autor:

Oficer Rex Engelbert, jeden z funkcjonariuszy, któremu przypisuje się powstrzymanie strzelca w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee, dorastał w Chicago. Był jednym z dwóch policjantów, którzy śmiertelnie postrzelili ciężko uzbrojoną kobietę w The Covenant School, kilka minut po tym, jak napastnik zabił w poniedziałek sześć osób, w tym troje dzieci.

Wideo z kamery ciała Engelberta zostało upublicznione przez policję we wtorek, a urzędnicy gratulowali funkcjonariuszom szybkiej reakcji i sprawnie przeprowadzonej akcji w warunkach ekstremalnego zagrożenia.

Kamera ciała Engelberta pokazała kobietę, która wyszła po policjantów na zewnątrz budynku, gdy w poniedziałek przybyli do The Covenant School. Mówi policji, że wszystkie dzieci są zamknięte poza dwójką, o której nie wiadomo gdzie są.

Kobieta następnie kieruje funkcjonariuszy do Fellowship Hall i mówi, że ludzie w środku właśnie słyszeli strzały. Na piętrze są dzieci.

Trzej oficerowie, w tym Engelbert, przeszukują sale jedna po drugiej, trzymając karabiny gotowe do strzału. „Policja metra” – krzyczą funkcjonariusze.

Następnie policjanci idą po schodach na drugie piętro i wchodzą do holu. Potem słychać salwę wystrzałów.

Dwóch funkcjonariuszy z pięcioosobowego zespołu, który jako pierwszy przybył na wezwanie, otworzyło ogień do napastnika, zabijając podejrzanego o godzinie 10:27AM.

Byli to Rex Engelbert, od 4 lat służący w policji, i Michael Collazo, funkcjonariusz z 9-letnim stażem.

27 -letni Engelbert ukończył Loyola Academy w 2014 roku. Uczęszczał także do szkoły podstawowej Queen of All Saints w Chicago. Jeden z jego trzech braci, Kevin Engelbert, powiedział NBC Chicago, że jest dumny słysząc o bohaterstwie Rexa.

Opisuje Rexa jako łagodnego olbrzyma, który zawsze pomagał potrzebującym.

Zgodnie ze standardowym protokołem, funkcjonariusz dostał kilka dni wolnych, ponieważ poniedziałkowe wydarzenia są badane.

Sześć ofiar zginęło w poniedziałkowej strzelaninie, o której pisaliśmy 27 marca, w tym troje 9-letnich dzieci, główny administrator szkoły, konserwator i opiekun.

Troje dzieci zostało zidentyfikowanych jako Evelyn Dieckhaus, Hallie Scruggs i William Kinney. Trzech zabitych dorosłych to Cynthia Peak, lat 61, Katherine Koonce, lat 60 i Mike Hill, lat 61.

Strzelec, zidentyfikowany jako 28-letnia Audrey Hale, był wcześniej uczniem prywatnej chrześcijańskiej szkoły. O kobiecie pisaliśmy 28 marca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu