Połącz się z nami

News USA

54 mln Amerykanów zagrożonych jest głodem. Gdzie możesz otrzymać pomoc?

Opublikowano

dnia

Ekonomiczne skutki pandemii Covid-19 zwiększają brak bezpieczeństwa żywnościowego w całej Ameryce. Feeding America, największa w kraju organizacja walcząca z głodem, twierdzi, że ponad 54 miliony ludzi w kraju może wkrótce stanąć w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego. To o 17 mln więcej niż przed wybuchem koronawirusa. Sprawdź z jakiej pomocy żywnościowej możesz skorzystać.

Od marca zeszłego roku organizacja non-profit odnotowała 60-procentowy wzrost potrzeb związanych z pomocą żywnościową.

„Około 40 procent osób, które pojawiają się w celu dystrybucji żywności, nigdy wcześniej nie musiało polegać na charytatywnej pomocy żywnościowej” – mówi Katie Fitzgerald, dyrektor operacyjny Feeding America.

Ten kryzys w dostępie do żywności grozi zaostrzeniem już i tak rażących dysproporcji zdrowotnych wśród osób znajdujących się w trudnej sytuacji, w tym rodzin o niskich dochodach, dzieci i osób starszych.

Oto, w jaki sposób możesz uzyskać pomoc, jeśli masz dziś do czynienia z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) prowadzi krajową infolinię ds. głodu, aby łączyć ludzi z lokalnymi zasobami żywności, takimi jak miejsca posiłków, banki żywności i inne usługi społeczne.

Możesz się z nimi skontaktować, dzwoniąc pod bezpłatny numer 1-866-3-HUNGRY lub 1-877-8-HAMBRE (hiszpański), aby porozmawiać z przedstawicielem. Możesz również wysłać SMS-a pod numer 97779 z pytaniem zawierającym słowo kluczowe, takie jak „jedzenie” lub „posiłki”, a automatyczna odpowiedź zapewni zasoby znajdujące się w pobliżu Twojego adresu lub kodu pocztowego.

USDA obsługuje również interaktywną mapę o nazwie Meals for Kids Site Finder, aby pomóc dzieciom i rodzicom łatwo znaleźć miejsca posiłków w pobliżu. Aplikacja internetowa pozwala użytkownikom wprowadzić adres, miasto, stan lub kod pocztowy, aby znaleźć do 50 pobliskich lokalizacji wraz z godzinami pracy.

Organizacje non-profit z inicjatywami dystrybucji żywności

Feeding America ma sieć 200 banków żywności i 60 000 spiżarni żywności i programów posiłków w każdym powiecie w Stanach Zjednoczonych, w tym w Puerto Rico i Waszyngtonie.

W świetle pandemii organizacja non-profit i jej podmioty stowarzyszone mają różne opcje niskiego kontaktu lub obsługi bezkontaktowej dostępne w wielu obszarach. Obejmują one godziny tylko dla seniorów, spiżarnie samochodowe i rozszerzone usługi dostawy do domu. Wpisz swój kod pocztowy lub stan w wyszukiwarce banku żywności, aby znaleźć lokalizację w pobliżu.

FoodFinder to aplikacja mobilna i internetowa, która pomaga dzieciom i ich rodzinom, które nie mają bezpieczeństwa żywnościowego, znaleźć bezpłatne programy pomocy żywnościowej w pobliżu ich domów.

Foodpantries.org ma krajową bazę danych spiżarni i subsydiowanych zasobów spożywczych non-profit.

Ruch  Little Free Pantry  jest inicjatywą oddolną. Członkowie społeczności przechowują małe spiżarnie z towarami w pudełkach, konserwami i inną żywnością do wykorzystania przez osoby z okolicy będące w potrzebie. Ta organizacja działająca w całych Stanach Zjednoczonych, zapewnia sąsiedztwu całodobowy dostęp do żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby. Użyj ich interaktywnej mapy, aby znaleźć lokalizacje.

Meals on Wheels pomaga osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, które na ogół mają 60 lat i więcej, chociaż wymagania wiekowe są różne. Możesz znaleźć dostawcę, wpisując swój kod pocztowy.

Armia Zbawienia prowadzi zarówno spiżarnie żywności, jak i różne programy posiłków osobistych i mobilnych w całym kraju. Kliknij tutaj, wpisz swój kod pocztowy i wybierz służby ratunkowe, aby określić, co mogą zapewnić w Twojej okolicy.

WhyHunger uruchomił mapę crowdsourcingową, aby połączyć osoby z miejscami z darmowymi posiłkami w USA i niektórych społecznościach na całym świecie.

Dodatkowe federalne zasoby pomocy żywnościowej

Dostępnych jest także kilka programów federalnych, które pomagają związać koniec z końcem w tych trudnych czasach. Programy stanowe i federalne zostały rozszerzone, aby pomóc jeszcze większej liczbie osób podczas pandemii.

SNAP (Supplemental Nutrition Assistance Program), dawniej znany jako bony żywnościowe, to program federalny, który zapewnia pomoc w zakupie żywności dla osób o niskich dochodach i osób bez dochodów. Możesz dowiedzieć się, czy się kwalifikujesz tutaj. Możesz również skontaktować się z lokalnym bankiem żywności tutaj, aby uzyskać pomoc w złożeniu wniosku.

Programy WIC (Women and Infant Children) zapewniają zdrową, uzupełniającą żywność osobom o niskich dochodach, które są w ciąży i mają dzieci w wieku do 5 lat. Dowiedz się, czy się kwalifikujesz i skontaktuj się ze swoją stanową agencją WIC, aby złożyć wniosek.

Ustawa Families First Coronavirus Response Act z 2020 r. zapewniła Coronavirus Pandemic EBT (P-EBT). Program zapewnia fundusze dla rodzin potrzebujących żywności w nagłych wypadkach podczas pandemii, które otrzymały już bezpłatne lub tańsze obiady w szkole. Więcej informacji o uczestniczących państwach można znaleźć, klikając tutaj.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/kuarmungadd/ Mukhina1

News USA

Departament Sprawiedliwości nie jest sprawiedliwy. Ściga tylko aktywistów pro-life

Opublikowano

dnia

Autor:

Koalicja konserwatywnych organizacji podejmuje kroki prawne w sprawie proaborcyjnych ataków na kościoły i ośrodki ciążowe pro-life. Chce uzyskać dokumenty z Departamentu Sprawiedliwości związane z tymi incydentami, ponieważ agencja nie jest skłonna do ich ścigania.

Z danych zebranych przez Catholic News Agency CNA wynika, że od czasu ujawnienia w maju 2022 r. decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie Dobbs v. Jackson Women’s Health, doszło do ponad 100 ataków na kościoły i ośrodki pro-life.

Departament Sprawiedliwości DOJ nie ścigał sprawców prawie żadnego z tych ataków.

Pozew prowadzony przez Heritage Foundation i Advancing American Freedom oskarża Departament Sprawiedliwości o niedostarczenie im dokumentów wymaganych na mocy ustawy o wolności informacji – Freedom Information Act FOIA.

Żądane dokumenty obejmują wszystkie akta i komunikację wewnętrzną Departamentu Sprawiedliwości dotyczącą przestępstw przeciwko kościołom i ośrodkom pro-life dla kobiet w ciąży.

Wnioski obejmują również wszelką korespondencję między Departamentem Sprawiedliwości a Radą Polityki Wewnętrznej lub Kancelarią Prezydenta związaną z dochodzeniami w sprawie tych przestępstw.

W pozwie zarzuca się DOJ, że nie dokonał niezwłocznego przeglądu akt agencji w celu zlokalizowania i zebrania tych dokumentów oraz nie przeprowadził poszukiwań odpowiednich akt wymaganych przez przepisy FOIA i DOJ.

W pozwie twierdzi się ponadto, że koalicja wyczerpała swoje środki administracyjne, próbując uzyskać dokumenty. Ponadto oskarża Departament Sprawiedliwości o bezprawne odrzucenie ich wniosku o zwolnienie z opłat za wniosek FOIA.

Wg J. Marca Wheata, który służy jako główny radca prawny w Advancing American Freedom, oczywiste jest, że upolityczniony Departament Sprawiedliwości prezydenta Bidena boi się rozpalenia gniewu skrajnej lewicy i ekstremistów aborcyjnych.

Naród amerykański ma prawo wiedzieć, dlaczego ci, którzy spalili i zdewastowali ośrodki dla kobiet w ciąży, nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności za przemoc wobec tradycyjnych konserwatystów i grup pro-life, mówi Wheat.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że wywiązał się ze swoich zobowiązań prawnych w zakresie obsługi wniosków FOIA. Federalne Biuro Śledcze odpowiedziało na prośbę, ale jej nie spełniło tłumacząc, że nie zawierała ona wystarczająco opisowych informacji, aby umożliwić przeszukanie akt.

W styczniu tego roku Izba Reprezentantów USA przyjęła rezolucję potępiającą ataki na kościoły i pro-life ośrodki ciąży. Jednak potępienie było w większości stronnicze: wszystkich 219 Republikanów w Izbie Reprezentantów głosowało za rezolucją, ale tylko 3 Demokratów ją poparło.

Niektórzy republikańscy prawodawcy oskarżyli Merricka Garlanda i Departament Sprawiedliwości o selektywne egzekwowanie prawa, twierdząc, że agresywnie egzekwują prawa chroniące obiekty aborcyjne, ale zaniedbują egzekwowanie przepisów chroniących ośrodki pro-life dla kobiet w ciąży.

W październiku kongresmen Jim Jordan, który obecnie przewodniczy podkomisji Izby Reprezentantów ds. Uzbrojenia Rządu Federalnego, wszczął dochodzenie w sprawie zarzutów, że Departament Sprawiedliwości surowo egzekwował prawa przeciwko działaczom pro-life, ale nie wyegzekwował ich przeciwko aktywistom proaborcyjnym które zaatakowały kościoły i ośrodki pro-life dla kobiet w ciąży.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Mężczyzna oskarżony o zastrzelenie bp O’Connella z Los Angeles nie przyznaje się do winy

Opublikowano

dnia

Autor:

Mężczyzna oskarżony w głośnej sprawie zastrzelenia biskupa Los Angeles w lutym nie przyznał się do winy podczas środowego przesłuchania. Carlos Medina, 61-letni mąż gospodyni biskupa pomocniczego Davida O’Connella, pozostaje w areszcie za kaucją w wysokości 2,03 miliona dolarów.

Carlos Medina został aresztowany 20 lutego w związku ze śmiercią biskupa Davida O’Connella. Oskarżono go o morderstwo i specjalny zarzut, że osobiście użył broni palnej, zgodnie z komunikatem prasowym biura prokuratora okręgowego powiatu Los Angeles z 22 lutego.

O okolicznościach tragicznej śmierci biskupa Los Angeles pisaliśmy 20 lutego.

Wstępna rozprawa Carlosa Mediny została wyznaczona na 17 maja.

Bp O’Connell został znaleziony śmiertelnie postrzelony 18 lutego w swoim domu we wspólnocie Hacienda Heights, około 20 mil na wschód od centrum Los Angeles.

To był brutalny akt przemocy wobec osoby, zawsze służącej z miłością i współczuciem, która poświęciła swoje życie na uczynienie naszych dzielnic bezpieczniejszymi, powiedział prokurator okręgowy powiatu Los Angeles, George Gascon, na konferencji prasowej ogłaszającej oskarżenie o morderstwo.

69-letni bp O’Connell, był filarem w rejonie Los Angeles, znanym ze swojego współczucia i pracy rzeczniczej dla społeczności imigrantów, a także innych wrażliwych grup, w tym osób doświadczających bezdomności i potrzebujących. Był ceniony przez urzędników jako rozjemca społeczności.

Medina, oprócz tego, że był mężem gospodyni biskupa, wykonywał czasem prace w jego domu. W czasie przesłuchania podał kilka różnych motywów zbrodni, w tym dług bp O’Connelly’ego, ale żaden z nich nie miał sensu dla śledczych.

Medina został zatrzymany w swoim domu w Torrance – mniej więcej 35 mil jazdy na południowy zachód od Hacienda Heights, gdzie się zabarykadował.

W jego domu śledczy znaleźli dwie sztuki broni palnej i inne dowody prawdopodobnie łączące Medinę z przestępstwem, przekazał szeryf. Broń wymaga zbadania, aby ustalić, czy była powiązana z zabójstwem biskupa.

Jak się okazało Carlos Medina był już wcześniej karany. Jego rejestr karny sięga 1989 roku i obejmuje wiele przypadków jazdy pod wpływem alkoholu, a także dwa przestępstwa związane z metamfetaminą – z których ostatni miał miejsce w 2011 roku.

Ze względu na swoje zamiłowanie do twardych narkotyków wielokrotnie odbywał karę w więzieniu powiatu LA i spędził lata w zawieszeniu w blokach trwających od 30 do 60 miesięcy.

Inne kary Mediny obejmują 10 dni spędzonych na pracy w kalifornijskim Departamencie Transportu przy czyszczeniu poboczy, kilka grzywien i udział w nałożonych przez sąd programach narkotykowych i alkoholowych.

Jego ostatni kontakt z prawem – do 20 lutego 2023 r. – miał miejsce w grudniu 2016 r. Z akt sądowych wynika, że Medina został przyłapany na prowadzeniu bez ważnego prawa jazdy, rejestracji lub ubezpieczenia, w wyniku czego został ukarany grzywną w wysokości 75 USD.

 

Źródło: cnn, dailymail
Foto: YouTube, fb
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.

W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.

Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.

Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.

Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.

Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.

Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.

W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.

Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.

Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.

Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.

Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.

Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.

Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.

Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.

Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.

Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.

Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImagesSongbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu