Kościół
Poznaj sześć czarnych osób z Ameryki, będących na drodze do świętości

Przy okazji obchodzonego w lutym Miesiąca Historii Czarnych wspominamy sylwetki sześciu Afroamerykanów katolików, którzy są na drodze do świętości. Warto byśmy o nich pamiętali, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Arcybiskup Timothy Broglio z Archidiecezji Służb Wojskowych w USA, pełniący funkcję przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, wspominał te święte postaci w zeszłym miesiącu.
Są to: Augustus Tolton, Henriette DeLille, Julia Greeley, Pierre Toussaint, Thea Bowman iMary Elizabeth Lange.
Wśród najbardziej znanych z tej szóstki jest ksiądz Augustus Tolton (1854-1897), pierwszy uznany amerykański czarnoskóry ksiądz.
Tolton urodził się jako niewolnik w Missouri i uciekł do Quincy w stanie Illinois. Uznano, że ma powołanie do kapłaństwa, więc studiował w Rzymie i został wyświęcony na kapłana. Wrócił do Illinois, służąc przez większość czasu w Chicago przed śmiercią w wieku 43 lat.
Wśród najbardziej znanych czarnoskórych kobiet kandydujących do świętości jest Henriette DeLille (1813-1862), założycielka Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny w Nowym Orleanie.
Urodziła się w Nowym Orleanie; jej ojciec pochodził z Francji, a matka była wolną kobietą pochodzenia afrykańskiego. Zgłosiła się zarówno do wspólnoty urszulanek, jak i karmelitanek, ale została odrzucona, więc za pieniądze rodziny założyła własną wspólnotę, która opiekowała się chorymi i biednymi oraz otwierała szkoły.
Jest pierwszą rdzenną Amerykanką pochodzenia afrykańskiego, której proces kanonizacyjny został otwarty.
W 2016 r. arcybiskup Denver Samuel Aquila otworzył proces kanonizacyjny Julii Greeley, uwolnionej niewolnicy z Missouri, która zmarła w 1918 r.
Greeley przeniosła się do Denver, nawróciła się na wiarę katolicką i była znana z ciągnięcia czerwonego wozu wypełnionego z przedmiotami — takimi jak żywność, odzież i drewno na opał — które rozdawała ubogim. Kochała ludzi, karmiła biednych, ubierała nagich i dostarczała opału ich domom. Jeśli ktoś był chory, przychodziła do domu i pomagała się nim opiekować.
Siostra Thea Bowman (1937-1990) była nawróconą katoliczką z Mississippi. Była nauczycielką, mówcą, muzykiem i zakonnicą, która założyła Krajową Konferencję Czarnych Sióstr. Diecezja Jackson otworzyła proces jej kanonizacji w 2018 roku.
Pierre Toussaint (1766-1853) urodził się na Haiti i przybył do Nowego Jorku jako niewolnik. Został fryzjerem. Powodziło mu się i był w stanie zapewnić sobie wolność. Codziennie wraz z żoną Marie Rose Juliette przyjmował komunię i angażował się w różne dzieła charytatywne.
Kardynał z Nowego Jorku John O’Connor zainicjował jego proces kanonizacyjny w 1991 roku. Szczątki Toussainta są pochowane w nowojorskiej katedrze św. Patryka w krypcie katedralnej obok najwybitniejszych przywódców katolickich Nowego Jorku. Toussaint jest jedyną osobą świecką, której przyznano ten przywilej.
Matka Mary Elizabeth Lange (1789-1882) urodziła się na Kubie i wyemigrowała do Baltimore. Wraz z przyjaciółką otworzyła szkołę dla czarnoskórych dzieci. Została założycielką i przełożoną generalną Oblatek Sióstr Opatrzności, pierwszego zgromadzenia zakonnic dla kobiet pochodzenia afrykańskiego.
W 1991 roku kardynał William Keeler z Baltimore przedstawił jej proces kanonizacyjny. Jej spuścizna żyje do dziś w czarnych zakonach w Kościele Stanów Zjednoczonych.
Źródło: cna
Foto: YouTube
News Chicago
Nowa atrakcja w Chicago: Wycieczka śladami papieża Leona XIV już od sierpnia

Miłośnicy historii, ciekawi katolicy i entuzjaści miasta Chicago będą mieć niecodzienną okazję, by poznać początki życia pierwszego papieża urodzonego w Ameryce. Już w sierpniu rusza Chicago Pope Tour – czterogodzinna wycieczka autobusowa śladami Leona XIV, znanego wcześniej jako Robert Prevost.
Wycieczka obejmuje kluczowe miejsca związane z młodością papieża, w tym jego rodzinny dom, parafię, w której się wychowywał, oraz seminarium duchowne, do którego uczęszczał. Trasa rozpoczyna się i kończy w Lincoln Park, w pobliżu Biblioteki Publicznej w Chicago.
„Zanim prowadził miliony, był zwykłym chłopakiem z South Side”
„Nasza wyjątkowa wycieczka autobusowa obejmuje prawdziwe miejsca, w których mieszkał, studiował, modlił się — i tak, jadł” – zachęcają organizatorzy na oficjalnej stronie. Uczestnicy odwiedzą m.in. Mercy Hospital, gdzie przyszły papież przyszedł na świat, oraz kościół St. Mary of the Assumption, w którym uczestniczył w nabożeństwach, tuż przy granicy z Dolton – południowym przedmieściem Chicago.
Pizza z papieskim akcentem
Wycieczka zawiera również smaczny bonus – kawałek pizzy w znanej lokalnej pizzerii Aurelio’s, ulubionym miejscu Leona z czasów młodości. Specjalnie z tej okazji lokal dodał do menu pozycję „Pope-a-Roni” – hołd dla papieża-rodowitego chicagowianina.
Choć jedyna lokalizacja Aurelio’s w Chicago została zamknięta w maju, restauracja na południowych przedmieściach nadal działa i jest częścią programu wycieczki.
Ceny i bilety
Bilety na Chicago Pope Tour są już dostępne na stronie internetowej organizatora. Ceny wynoszą:
- 59 USD za osobę w dni powszednie,
- 79 USD w weekendy.
Liczba miejsc na każdą trasę jest ograniczona, a zainteresowanie – według organizatorów – szybko rośnie.
Chicago Pope Tour to nie tylko wycieczka religijna. To żywa opowieść o lokalnym chłopaku, który trafił do Watykanu, i oraz unikalny sposób na odkrycie mniej znanej strony historii miasta.
Więcej informacji i bilety na stronie internetowej organizatora.
Źródło: nbc
Foto: Google Maps, Vatican Media
News Chicago
Władze Dolton przejmują dom z dzieciństwa Leona XIV, planując stworzyć obiekt historyczny

Rada miasteczka Dolton jednogłośnie przegłosowała zakup domu z dzieciństwa papieża Leona XIV podczas specjalnego posiedzenia we wtorkowy wieczór. Decyzja ta otwiera drogę do przekształcenia skromnej nieruchomości przy 212 East 141st Place w miejsce o historycznym i duchowym znaczeniu.
Teraz, gdy uchwała została przyjęta, urzędnicy liczą na sfinalizowanie zakupu w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch. Jak zapowiadają, niezwłocznie po tym rozpoczną prace nad przekształceniem budynku w obiekt upamiętniający dzieciństwo papieża.
“To wyjątkowa okazja. Możemy wykorzystać ten moment dla dobra społeczności, albo pozwolić, by dom przeszedł w ręce inwestora i został zapomniany” – podkreślił Burmistrz Dolton, Jason House.
Inwestycja w historię czy ryzyko finansowe?
Choć decyzja rady zapadła jednogłośnie, nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm władz. Miasto od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi – w tym z długami i trwającymi postępowaniami sądowymi – co budzi obawy części społeczności.
Przejęcie w ostatniej chwili
Dom był już niemal wystawiony na licytację, gdy w maju władze Dolton wkroczyły do akcji, by powstrzymać sprzedaż. Po tygodniach negocjacji z właścicielem, Pawłem Radzikiem, rada zdecydowała się na formalne działanie, które mogło również zakończyć się użyciem prawa wywłaszczenia.
Umożliwiłoby to wsi nabycie posesji za tzw. uczciwą cenę rynkową i rozpoczęcie prac nad jej przekształceniem.
Dom jako miejsce modlitwy
Jeszcze przed oficjalną decyzją, dom zyskał symboliczne znaczenie wśród mieszkańców. Nieruchomość przeszła drobny remont zewnętrzny, a sąsiedzi relacjonują, że miejsce to już teraz pełni rolę swoistego sanktuarium – ludzie przybywają tu by się pomodlić.
Ile kosztuje historia?
Władze Dolton na razie nie ujawniają, ile planują wydać na zakup nieruchomości, podkreślając, że szczegóły finansowe zostaną ogłoszone po sfinalizowaniu transakcji.
Choć decyzja budzi mieszane emocje, dla wielu mieszkańców jest to szansa na zapisanie Dolton na kartach historii – jako miejsca, w którym dorastał papież, który później zmienił świat.
Źródło: abc7
Foto: YouTube, Google Maps
Kościół
Biskupi USA apelują do Senatu o poprawki w ustawie budżetowej: „Chrońmy najsłabszych”

Podczas gdy Senat rozważa ustawę budżetową znaną jako One Big Beautiful Bill, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wezwała ustawodawców do wprowadzenia istotnych zmian, które lepiej zabezpieczą interesy najbardziej wrażliwych grup społecznych. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
W oficjalnym oświadczeniu arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB, wyraził uznanie i wdzięczność za niektóre zapisy projektu ustawy.
“Kongres musi być konsekwentny w ochronie życia i godności człowieka. Obecna wersja ustawy w wielu aspektach nie spełnia tego wymogu. Zabiera biednym, by dać bogatym” – dodał abp Broglio, nawiązując do nauczania papieża Leona XIII o odpowiedzialności polityków za dobro wspólne i walkę z nierównościami.
W liście do senatorów, podpisanym przez arcybiskupa Borysa Gudziaka oraz biskupów Roberta Barrona, Kevina Rhoadesa, Marka Seitza, Davida O’Connella i Daniela Thomasa, USCCB przedstawiła szczegółowe stanowisko wobec konkretnych zapisów ustawy.
Biskupi:
- Zdecydowanie poparli zakaz finansowania z podatków organizacji zajmujących się aborcją i tzw. „zmianą płci”, jak Planned Parenthood.
- Z zadowoleniem przyjęli zapisy wspierające prawo rodziców do wyboru formy edukacji dla swoich dzieci.
- Pochwalili propozycję odliczenia charytatywnego w wysokości 1000 dolarów „ponad linię” jako krok wspierający dobroczynność i organizacje non-profit.
Stanowczy sprzeciw wobec cięć w programach socjalnych i ekologicznych
Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB stanowczo sprzeciwiła się jednak innym elementom projektu. Są to:
- Cięcia w Medicaid i SNAP (programie pomocy żywnościowej) zostały określone jako „potencjalnie prowadzące miliony do głodu”.
- Wzrost finansowania egzekwowania przepisów imigracyjnych i zatrzymań imigrantów określono jako „niewspółmiernie dotykający rodziny imigrantów i osoby ze statusem mieszanym, silnie zakorzenione w społecznościach amerykańskich”.
- Ograniczenie zachęt do czystej energii i wycofanie programów ochrony środowiska uznano za szkodliwe dla dzieci, nienarodzonych i przyszłych pokoleń, zwiększające zanieczyszczenie i pogłębiające skutki ekstremalnych warunków klimatycznych.
Broglio: ulgi dla jednych kosztem drugich
Podsumowując stanowisko biskupów, abp Broglio podkreślił, że obecny kształt ustawy narusza zasady sprawiedliwości społecznej:
“Ta ustawa zapewnia ulgi podatkowe dla wybranych, jednocześnie osłabiając sieć zabezpieczenia społecznego dla innych poprzez poważne cięcia w Medicaid i SNAP. Nie chroni rodzin, nie chroni dzieci i szkodzi stworzeniu Bożemu” – powiedział.
Źródło: cna
Foto: YouTube
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli